Vypousteni kohoutu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Petula

Vypouštění kohoutu

Příspěvek od Petula » 09 čer 2005 00:49

Mám nově pistoli Norinco NC228, v návodu píšou, že se má kohout vypouštět pouze tou páčkou na vypouštění kohoutu. Chtěl bych se zeptat zkušenějších, zda lze takovému mechanismu důvěřovat. Mimoto, taky se mi zdá, že je dost silná pružina na kohoutu, takže když se to uvolňuje palcem, musí se to dělat velmi opatrně, aby kohout nevyklouzl a nedošlo k výstřelu. Tak nevím, no.Petula


Návštěvník

Vyzkoušej

Příspěvek od Návštěvník » 09 čer 2005 05:43

Výrobce zaručuje bezpečnou funkci toho mechanismu, stejně jako u P38 atd.
Právě to vypouštění palcem je nebezpečné, proto se navrhl ten mechanismus.
Čína má mnohem silnější pružinu než originál - proč, to netuším. Ten mechanismus by to měl vydržet, namáhání rázy od výstřelu je jistě mnohem větší.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 09 čer 2005 08:40

Myslím, že na tohle se dá spolehnout- Číňani mají sice mizerné zpracování, ale materiály kupodivu vcelku slušné. Ta pružina je tak silná proto, že čínské náboje mají údajně tvrdší zápalkové kalíšky.
Návštěvník

Kupodivu

Příspěvek od Návštěvník » 09 čer 2005 09:03

Jsem spokojen s čínskou kopií Waltheru TT, ale viděl jsem prasklou pružinu u NC226. Na druhou stranu, Čína má z výroby kratší chod spouště, který je u Siga za příplatek.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 09 čer 2005 09:57

U mojej NORINCO NP34 ide páka vypúšťania ľahko dolu a po vypustení kohúta palcom tlačím proti bicej pružine (pri zaistenom úderníku).
U pištole TAURUS PT99 je vypúšťanie na páčke mechanickej poistky a pri jej stlačení nadol kohút spadne tak, že kto to vidí prvý krát sa zlakne. Problém je v tom, že pri vypúšťaní ploška na kohúte narazí na doraz a poškodzuje sa . Po čase tam vznikne malá ryha, ktorá je cítiť pri terčovej strelbe. Spúšť má najprv námačk (odisťuje sa úderník), potom asi 2 mm chod - ryha (drhnutie)- 2mm chod a výstrel. Treba teda spúšťový mechanizmus rozobrať a lapovacím kameňom vyleštiť. Vyriešil som to po svojom ( nie podla doporučenia návodu ), teda vypustím kohút vypúšťacou pákou, ale kohút brzdím palcom.
PS: Pre rozumného a rozvážneho strelca je vypúšťanie zbytočné. Je to alibizmus proti výrokom príslušníkov ( selhala mi zbraň) zo strany ich nadriadených.
MESSER
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 čer 2005 07:03

Předesílám, že já jsem v ruce Nirinco držel jenom asi 2x. Nicméně Siga mám už třetího.

Na vypouštění přes páčku nedám dopustit, protože to je asi ten nejjednodušší systém, jak zbraň zabezpečit po střelbě a s nábojem v komoře.

Princip u Siga je, že při vypuštění je kohout spuštěn na pojistný ozub. Takže bicí plocha kohoutu zůstane asi 1 mm před čelem úderníku. Navíc při vypouštění přes páčku není odjištěna automatická pojistka úderníku, která se jinak odjišťuje sólo pákou až před vypuštěním kohoutu před výstřelem.

Nemyslím si, že by vypouštění byla jenom proforma věc (pro policii). Já osobně nosím Sigy dlouho služebně a nedokážu si představit, jak jinak vypustit v krizové situaci kohout, než takto. Sig nemá manuální pojistku, takže to je jedný způsob, jak zbraň dostat do bezpečného stavu.

Od kolegů s Norincem jsem slyšel, že problém s tvrdou pružinou řešili prostě ustřižením jedenapůl závitu bicí pružiny. Zdá se také, že vyhlazení spouštěcího mechanismu je nezbytné. Krátká spoušť je bezva. Mám ji přikoupenou...
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 čer 2005 08:49

SIG 228 je dobrá zbraň. Ja som vlastnil NORICO NP34, čo je jeho kópia. Chodil som s ním strielať aj súťaže podobné IPSC ( skôr IPDA ). Nevýhoda bola, že skoro každá strelecká situácia začínala: nabiť zbraň a zaistiť, teda pre mňa to znamenalo vypustiť kohút a pri pípnutí timeru začínať DA teda pretlačením spúšte a ostatný súťažiaci len odistiť a strielať.
Chápete, že vypúšťanie považujem za zbytočné a radšej by som chcel manuálnu poistku. Videl som model SIG 226 manual safety, ale myslím, že to bola len zákazková výroba. Poistka bola na závere, podobná ako na Walther P88,P22, beretta 92.
MESSER
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 čer 2005 19:36

Tu jsem svého času viděl ve státech. Ale já bych na zbraň nechtěl. Pro mne je pojistka na zbrani přebytečná komplikace. Při svém povolání (ochrana osob) se zbraň dostane z pouzdra na světlo bóží jen když už to je hodně potřeba a to už není čas na odjišťování.
Návštěvník

Sig

Příspěvek od Návštěvník » 11 čer 2005 05:48

Jo, po té kratší spoušti dost slintám, ale ta cena u českých překupníků, ach jo.
Nezkoušel to někdo vyvrtat do původní spoušti? Zkrátit? Jde to?
Jinak vypouštěcí páka mi vyhovuje akorát by nemuselo být přehozené pořadí (páka střelecké pohotovosti - záchytu závěru - by mohla být tam, kde je u všech ostatních pistolí).
IPSC můžeš vyhrát jen s Glockem, protože jen ten má tu výhodu, že promačkáváš každou ránu, takže každou ránu v každé situaci dáváš se stejným chodem i odporem spouště. To nikdo nemůže překonat, pojistka nepojistka, leda že by ti povolili startovat za stejných podmínek - tedy nabito a nataženo. Nechápu, jak mohl Glock prolobbovat to, že jeho nositelé mají výhodnější startovní podmínky. Ano, protiargument, mohu si taky koupit Glock, já vím, ale nechci ho. Vždyt se ta pravidla také mohla vykládat tak, že pozice "zajištěno" znamená pistole zajištěná proti střelbě, tj. s páčkou pojistky v poloze zajištěno, pokud ji nemá, tak náboj mimo komoru. A Glock by se na soutěžích nechytal.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 11 čer 2005 10:40

Díky vám všem, za vaše rady. Myslel jsem mým dotazem, zda ale můžu zajišťovat zbraň tímto mechanismem vždy. To znamená, zda nemůže dojít po xx použitích k opotřebení nebo jinému poškození tohoto mechanismu. Díky ještě jednou.
Návštěvník

Vyouštění

Příspěvek od Návštěvník » 11 čer 2005 11:28

Já logicky nemohu mluvit za všechny případy, ale měl jsem v ruce Siga 226 z prvních kdy vyrobených. Byl ZNAČNĚ opotřebovaný, ale dvě věci byly plně funkční: Střílel přesně (přesněji, než cokoliv jiného) i s původní hlavní a všechny bezpečnostní prvky (vypouštění a pojistky) byly plně funkční.

Osobně bych dnes nešel do žádné jiné zbraně, než do Siga a nebo do kopie. Pokud za mnou příjde někdo a ptá se po dobré zbrani za normální peníze, pak mu doporučím kopie od Norinca. Kolikrát jsem měl jak originály, tak kopie v rukou a obé je stejné (nepočítám-li pár odchylek v oblasti bicí pružiny). Jen ty vůle u čínských zbraní jsou, pravda, větší a chod spouštění je u nové zbraně strašný.

Pokud máte trochu víc peněz, tak si kupte Siga SP(C) 2xxx a i když to není zbraň s kovovým tělem, je to pořád starý, dobrý Sig. Vůle nulové, spouštění i u nové zbraně akceptovatelné, přesnost skoro na terčové úrovni, spolehlivost fenomenální...
Návštěvník

Mám SIG, ale musím oponovat

Příspěvek od Návštěvník » 11 čer 2005 17:11

Mám SIG 226 a mám ho rád, jen musím uvést, že od nového už má pár tisíc ran za sebou (odhadem tak 6) a už dávno nemá nulové vůle.
Jinak souhlas, vše stále funguje, přesnost pořád ujde. Není to ale superpřesná pistole, rozhodně ne můj kus, a bohužel jsem neměl při nákupu možnost vybírat z více kusů a střílet z nich, což je vlastně argument pro levnější zbraně, kde tato možnost (u běžných "pultovek") většinou je. Proti CZ mám jistotu, že pokud neudělám chybu nebo z náboje nevypadne zápalka (nebo SB nezapomene dát prach - stalo se mi), tak rána vyjde a bude v černém. Není ale možno nastřílet samé desítky a někdy už ani ne samé devítky.
Stejně jako u P08 - je to kult, je to jedna z nejkvalitnějších zbraní, ale poměr cena/výkon není nejpříznivější. Na běžnou sportovní střelbu škoda kupovat. Na obranu jistě ideální (ten Sig, ne ta P08 - i když - vytasit na útočníka Parabelu, možná bude zastrašen víc, než laserem z Glocka, který vypadá jako pistole z hračkářství).
petan.336

Příspěvek od petan.336 » 02 lis 2006 17:48

mám dotaz ohledně vypouštění kohoutu u 1911 (konkrétně Norinco).
když podržím kohout palcem a stisknu spoušt, následně uvolním dlaňovou pojistku, kohout nedosedne až na konec, ale dlaňová pojistka ho "zasekne" někde uprostřed.

...vypouští se takto kohout u 1911, nebo zbraň v tomto případě není zabezpečená a jedná se čistě o zachycení kohoutu dlaňovou pojistkou při nesprávném uchopením zbraně??

diky
Randy

Příspěvek od Randy » 02 lis 2006 19:07

petan.336: Nevím, jestli jsem tě správně pochopil. Kohout u 1911 má tři polohy - zcela vpředu, zcela vzadu a téměř vpředu na pojistném ozubu. S dlaňovou pojistkou to nesouvisí. Pokud hned po uvolnění kohoutu uvolníš i spoušť, tak se kohout zastaví na ozubu. Když držíš spoušť stisknutou během celého vypouštění, tak musí kohout dojít až úplně dopředu.
petan.336

Příspěvek od petan.336 » 02 lis 2006 20:47

Randy píše:petan.336: Nevím, jestli jsem tě správně pochopil. Kohout u 1911 má tři polohy - zcela vpředu, zcela vzadu a téměř vpředu na pojistném ozubu. S dlaňovou pojistkou to nesouvisí. Pokud hned po uvolnění kohoutu uvolníš i spoušť, tak se kohout zastaví na ozubu. Když držíš spoušť stisknutou během celého vypouštění, tak musí kohout dojít až úplně dopředu.
možná jsem si nevšiml, že to nezpůsobuje dlaň. pojistka, ale spoušť....
je tedy ok vypouštět kohout na tento bezp. ozub a zbraň takto nosit?
vypustit kohout na ozub je jednodušší/bezpečnější, než ho dávat zcela dopředu. myslel jsem, že je na to ten ozub dělanej....
Odpovědět