Prvy majitel domu legalne postrelil zlodeja

Vše co se událo v souvislosti se zbraněmi

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
pbezo
Příspěvky: 67
Registrován: 09 úno 2006 08:35
Bydliště: Slovensko

Prvý majiteľ domu legálne postrelil zlodeja

Příspěvek od pbezo » 14 zář 2006 08:06

http://www.sme.sk/c/2894972/Prvy-majite ... odeja.html

Prvý majiteľ domu legálne postrelil zlodeja



Banská Bystrica/Nitra 13. septembra (ČTK) - Po prvý raz na Slovensku využil majiteľ domu ustanovenie nového Trestného zákona, podľa ktorého je možné použiť strelnú zbraň na ochranu majetku a zdravia. Stalo sa to koncom apríla v Dvoranoch nad Nitrou, kde bol postrelený pri pokuse o krádež 51-ročný zlodej. Podľa vyšetrovateľov majiteľ použil legálne držaný revolver oprávnene. ČTK to povedal krajský policajný hovorca Miloš Fábry.

"Je to prvý takýto prípad od januára, kedy je zákon v platnosti," povedal Fábry. Zlodej, ktorý sa liečil zo strelných zranení viac ako dva mesiace, mohol podľa polície dopadnúť aj horšie. Keď ho majiteľ v noci pristihol vo svojom dome, pokúsil sa utiecť a dvakrát na domáceho vystrelil z plynovej pištole. Ten však streľbu nepozvaného nočného návštevníka opätoval.

Privolaní policajti síce našli na mieste iba zlodejovu krv, po niekoľkých hodinách však už priviezli do nemocnice aj muža so strelným zranením hlavy a trupu. Vyšetrovateľ mu potom dokázal pokus o krádež aj streľbu na majiteľa domu a koncom augusta ho obvinil z pokusu o krádež a porušovania domovej slobody.

Podľa nového Trestného zákona, platného od začiatku roka, je možné zbraň použiť na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak niekto vnikne do obydlia, alebo v ňom neoprávnene zostáva. Votrelca však majiteľ nesmie úmyselne zabiť.

Na Slovensku tak majú obete širšie možnosti aktívnej obrany než napríklad v Česku. Tamojšia legislatíva síce povoľuje takzvanú nutnú obranu vrátanie zabitia útočníka, obrana však musí byť "primeraná" útoku. Slovenský zákon však umožňuje použiť zbraň aj pri neoprávnenom vniknutí do obydlia, ak pri tom nejde o nutnú obranu.

Doplnené o 16:41 h


Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 14 zář 2006 11:43

Koukám, že na Slovensku se rozbíhá soutěž "Zastřel si svého zloděje". :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 14 zář 2006 12:33

Myslím že kdyby na mě dvakrát střelil z plynovky a já ho smáznul devítkou tak by to šlo stejně za ním. Co já mám co zjišťovat z čeho na mě střílí nebo co má v pazouře? Jinak drzost, že si na lup vezme ještě plynovku, kdyby něco..... Nemám slov. Bratr ze Slovenska měl líp mířit :D
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 14 zář 2006 14:59

Tak nezostáva mi nič iné, ako pogratulovať mu a popriať veľa šťasia ...
:D
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 14 zář 2006 20:25

Silencer píše: Bratr ze Slovenska měl líp mířit :D
....myslim,ze to nebolo nevyhnutne.Vdaka dikcii zakona je v "pohode".A nikto nanho nepozera ako na vraha...ani policia,ani susedia.Cize je na najlepsej ceste,aby sa nanho zo vsetkych uhlov pohladu nazeralo ako na bezuhonneho obcana.
cybernetic

Příspěvek od cybernetic » 14 zář 2006 20:44

tak tak,tento § sa našim politikom vydaril :D
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 14 zář 2006 21:42

To Lovec: ale jo, myslím že jako na vraha by na něj stejně nikdo nekoukal, když po něm ten poberta střílel z plynovky. Takhle je to pro něj lepší. Je v mezích zákona, nemusí mít výčitky. Jen aby se lupič nedomáhal odškodnění, to by pak doubletap na hlavu byl lepší 8)
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 15 zář 2006 09:03

Silencer píše:...Jen aby se lupič nedomáhal odškodnění...
Myslím, že tohle nehrozí. Ne že bych toho chlapa snad podezíral, že na něco takového nemá dost drzosti. To ne. v tomhle směru ho rozhodně nehodlám podceňovat, to, co udělal, hovoří za vše. Jeho problém spočívá v tom, že by ty nároky jaksi neměl o co opřít. Protože ten, co ho zmrzačil, by napřed musel být odsouzen v tom smyslu, že ho zmrzačil neoprávněně. A k tomu v tomhle případě evidentně dojít nemůže. Takže smůla :wink: .
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Odpovědět