Nechteny vystrel

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Oldřich
Příspěvky: 36
Registrován: 05 srp 2006 18:59
Bydliště: Rudná u Prahy

Nechtěný výstřel

Příspěvek od Oldřich » 10 zář 2006 17:32

-Možná by to stálo za samostatné téma- napsal Bublich. Tak sem s nim.
Zajímaly by mě vaše postřey ohledně tohoto tématu i vlastní zkušenosti.
Já osobně nemám s ostrou zbraní (mé oprávnění nabýt,držet,nosit a použít zbraň trvá necelý rok :roll: ) tuhle zkušenost. S plynovkou, kterou mám mnohem déle,sem si nechtěný výstřel už odbyl :oops: . Při hraní s ní se mi podařilo odpálit CSku(která ve zbrani přece už neměla být?!) v našem rodiném sídle, kde naštěstí nikdo nebyl. Dost sem zaplakal než sem otevřel okna. Od té doby cca 3.roky, se mi nic podobného nestalo :P [/i]zatim. Sem sakra opatrnější,ale člověk je jenom člověk.
Naposledy upravil(a) Oldřich dne 23 zář 2006 17:22, celkem upraveno 1 x.


MarK
Příspěvky: 176
Registrován: 29 bře 2006 20:21
Bydliště: Wien8 / Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MarK » 10 zář 2006 18:26

Naštěstí ještě tuhle zkušenost nemám, a doufám že tomu tak ještě chvíli bude.
Každopádně dělám vše proto, aby se to nestalo - a pokud už by se to stalo, aby to nemělo vážné následky. Se zbraní se na nikoho a nic nemíří, pokud na to opravdu nehodlám střílet nebo nejde o bezpečný prostor. Prst do lučíku nepatří pokud nehodlám stisknout spoušť. Ostré náboje by se doma do zbraně neměly dostat, pokud nejde o nabíjení/vybíjení obranné zbraně.
U zbraní není nikdy opatrnosti dost.
[size=84][url=http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz][b]Zbrojní průkaz: informace, příprava ke zkoušce, zákony[/b][/url] | [url=http://zbranekvalitne.cz/strelecka-mapa][b]Mapa střelnic a obchodů v ČR[/b][/url][/size]
Péta
Příspěvky: 212
Registrován: 28 pro 2005 10:36

Příspěvek od Péta » 10 zář 2006 19:33

Musím zatukat na pažbu,ale ani já tuto zkušenost nemám.Nestalo se mi to ani na střelnici ani doma a ani ve válce :lol:A to se s svejma mazlíka dělám psí kusy.Ku podivu vím,že se to stalo snad každému koho znám,ale bez ujmy na zdraví.Ono když se kolikrát podíváte na sváteční střelce co vyvádějí s kvérem na střelnici,tak se divím že si doma při čištění zbraně ještě neprostřelily pupek :shock: Lidé jsou strašně nezodpovědní!!!
Uživatelský avatar
Willy
Příspěvky: 52
Registrován: 27 dub 2006 21:22
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Willy » 10 zář 2006 19:39

Moje odpověď je vlastně skoro stejná jako MarKova. Osobní zkušenost s nechtěným výstřelem u krátké zbraně zatím žádnou nemám a doufám že u toho i zůstane. Snažím se (možná až dost úzkostlivě) dělat všechno dle zásad bezpečné manipulace a nic nevynechat. I tak mě přátelé-střelci varovali, že k tomu jednou pravděpodobně dojde. Prý to potká snad skoro každého. Jediný nechtěný výstřel který jsem si kdy dal byl z brokové kozlice na stavu při trapu. Při zaklopení kozlice došlo k odpálení jednoho náboje díky špatné munici, vše šlo do bezpečného směru a jediný negativní výsledek byl že mi ulítnul aktivovaný terč. Rád bych aby u toho zůstalo v takovéto míře a bezpečnosti. :)
Dobrý úsudek pramení ze zkušeností. Zkušenosti bohužel pramení ze špatného úsudku.
cybernetic

Příspěvek od cybernetic » 10 zář 2006 19:59

mne sa to nestalo,ale kamošovi-veď on sa verím tomu- k tomu vyjadrí,keď v istom bare odpálil nechtiac CS-ku :D
Evakuácia baru prebehla v rekordnom krátkom čase, :D ,plynovku mu policajti zhabali,ale po tuším 5.r. mu došiel papier,nech si ju príde na Políciu vyzdvihnúť.
MarK
Příspěvky: 176
Registrován: 29 bře 2006 20:21
Bydliště: Wien8 / Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MarK » 10 zář 2006 20:30

Willy píše:Jediný nechtěný výstřel který jsem si kdy dal byl z brokové kozlice na stavu při trapu. Při zaklopení kozlice došlo k odpálení jednoho náboje díky špatné munici, vše šlo do bezpečného směru
A z toho je vidět, že výmluvy typu "nemám prst na spoušti a je tam pojistka" mohou být liché. Prostě i zbraně/munice se může porouchat a je jen na nás, abychom s ní v ten nečekaný okamžík mířili do bezpečného směru.
[size=84][url=http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz][b]Zbrojní průkaz: informace, příprava ke zkoušce, zákony[/b][/url] | [url=http://zbranekvalitne.cz/strelecka-mapa][b]Mapa střelnic a obchodů v ČR[/b][/url][/size]
Olaf

Příspěvek od Olaf » 10 zář 2006 23:04

Zajímavé téma. Moc lidí se k tomu zatím nepřiznalo ale"nikdy neříkejte nikdy". Především je nutné věnovat se vždy plně tomu co děláme. Musím se přiznat k tomu, že jsem měl již dva nechtěné výstřely. Jeden z kulovnice, když jsem se rozmýšlel zda střelit srnce či ne. Již jsem i odjistil a potom jsem konstatoval, že v honitbě máme větší mrzáky než je ten co stojí přede mnou.Samozřejmě jsem zapoměl zajistit a po cestě k autu jsem měl kulovnici za zády a prsty jsem po ní přejižděl. Ani nevím jak k tomu došlo že vyšla rána, zřejmě jsem zavadil o spoušť. No a ten druhý je ještě čerstvý a za něj se přímo stydím. Mám Glocka a leckdo z Vás má ještě v poměti horlivé diskuse na tomto fóru, zda nosit s nábojem v laufu, či ne.Šel jsem potmě večer venčit psa a jelikož se tu pohybují poslední dobou samá cizí individua/možná i pod vlivem těchto debat/ která potkávám ve značně podroušeném stavu, tak jsem snad poprvé v životě měl nataženo. Přijdu domu a ze zvyku v prázné místnosti vyndám pistoli z pouzdra, nevyndám zásobník, natáhnu, seberu vyskočený plný náboj a nevím co mě to napadlo odmáčknu spoušť aby netrpěla pružina úderníku. No a málem jsem se leknutím posadil na zadek. Rána jak hrom a máme prostřelenou pelest od postele. Důvod? Porušil jsem své zvyky nenosit náboj v laufu a dalším důvodem bylo nevěnování plné pozornosti tomu, co zrovna dělám /myšlenkami v práci/. Takže nikdy není opatrnosti dost. Kdybych to nezažil na vlastní kůži po tolika letech praxe, s každým bych se do krve přel, že mě se nemůže nic podobného stát. :oops: :roll:
MarK
Příspěvky: 176
Registrován: 29 bře 2006 20:21
Bydliště: Wien8 / Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MarK » 10 zář 2006 23:34

Netvrdím že se to stát nemůže. Může. Jako prakticky cokoliv jiného.
Proto má mít střelec zažité návyky, které dělá podvědomě, i když je myšlenkami v práci (teď mluvím hlavně o tom bezpečném směru, ale jsou samozřejmě další).
V jednom je takový výstřel určitě dobrý - je výchovnej. O to větší pozor si člověk od té doby bude dávat, když si uvědomí že místo postele mohl trefit psa vedle postele nebo manželku na posteli :( (jen příklad)
[size=84][url=http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz][b]Zbrojní průkaz: informace, příprava ke zkoušce, zákony[/b][/url] | [url=http://zbranekvalitne.cz/strelecka-mapa][b]Mapa střelnic a obchodů v ČR[/b][/url][/size]
bublich

Příspěvek od bublich » 11 zář 2006 02:36

Mě se to stalo dvakrát.Poprvé doma v dílně mi v nábojové komoře uvízl
přebíjený náboj 9L.Zřejmě trochu nafouklá nábojnice.Nešel ani násilím
vyndat.Závěr o kousíček nedovíral.Tak jsem tak dlouho klapal závěrem až se mi to podařilo odpálit.
Spoléhal jsem na blokaci úderníku,ale byla to kravina.Prostřelil jsem stůl,naštěstí jsem neměl natažené nohy.
Podruhé při střelbě perkusním revolverem Rem.0.44 na střelnici v Lobzích.
Po výstřelu se ozvalo pouze klepnutí kohoutu na zápalku.Překvapeně jsem
pozdvihl zbraň a v ten moment to bouchlo.Asi se dostala mastnota z komory na prach.
Vzal to ochranný val,ale obešla mě hrůza.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 11 zář 2006 03:20

Mně taky dvakrát. Poprvé někdy koncem 60. let na závodě. Ještě jsem měl zvyky z vojny a tak jsem si po povelu "zbraně odložit, k terčům" bouchnul "ránu jistoty" - byl to "krtek" směrem k terči. Jé, to byl vyhazov! A zrovna jsem měl (na tu dobu a mou výkonnost) docela dobrou mířenku! :cry:
Druhou jsem si dal, když jsem laboroval se spouští - vždycky jsem to pošteloval, nabil, vypálil 5 ran, převážil atd. No a jednou jsem si dal do zásobníku omylem o jednu víc... no a ta při následném vážení spouště šla za všeobecného gaudia do nakrytí štandu nade mnou! Nominace na republiku byla v čudu - ta díra je tam dodneska. :lol:
Neptejte se, kolik takových ran "ze zbraně na podložce" bylo vypáleno při střelbě LP 60 na 50 m. To se stávalo dost často, na to byly náchylné nalochtané přímotažné DRULOVY. Dorazil se závěr, záchyt to neudržel a bylo to venku. Copak, to byla sranda, ale horší to bylo, když si střelec opřel pistoli hlavní kolmo ke stolu!
V Brně na staré střelnici v Medlánkách se střílel "Zlatý ZKR" - v sobotu revolver, v neděli štechrovka. Vedro k padnutí, stříleli jsme v trenkách a jednomu takhle vyšla rána pod nohy do dlaždiček. Kule se rozprskla a posekalo mu to lejtka - musel do špitálu, nic příjemného! :wink:

A jeden tragický případ - nebyl jsem u toho, ale kamarád tam dělal hlavního. Byl to takový přátelák pro - dnes by se řeklo VIP. Lidi, kteří střelbu moc neuměli, ale tak aby si bouchli. Za každým stál náš instruktor, který pomáhal s nabíjením zásobníku - prostě bezpečnost zajištěná super. Na volná místa si mezi tyto "hosty" stoupli naši střelci, mezi nima jedna žába, která to docela uměla. Měla půjčený dalekohled a stalo se, že v době, kdy měla namířeno a namáčknuto, jí začal padat. Jak byla pečlivá, chtěla ho chytit, aby se nepoškodil, tak po něm instinktivně pravačkou (doleva) hrábla. No a jak měla namáčknuto, tak vyšla rána. :shock:
Host ob jeden štand vlevo od ní se zlomil v klenou a sunul se k zemi. Instruktor mu hned vzal z ruky pistoli, povel "palbu zastavit". Chlap hned vedle ní si všiml, že mu teče zpod bundy krev. Ta vypálená kulka ho "lízla" pod kůží na boku a vletěla do souseda, jemuž se zastavila o páteř. Po 10 dnech zemřel na tukovou embolii.
Kvanta nechtěných výstřelů jsem zažil na závodech ze škorpiona, hlavně v disc. Sa 3x20. Bicí kladívko mělo nepříjemný zvyk se nahoře kousek pod "T" zlomit, čímž přišlo o spoušťové ozuby a co bylo v zásobníku, šlo ven dávkou. To jsem zažil téměř při každém závodě a nebylo proti tomu obrany!
Ono by to samo o sobě nevadilo, jen jsem se vždycky bál střelců, kteří neměli pozorovací dalekohled na stativu a používali triedr. To museli škorpíka položit, protože tím triedrem by samozřejmě jednou rukou na 50 m v terči nic neviděli. No a pokud se nechal zasunutý zásobník, milej škorpík se při takové dávce mohl točit jak káča. :twisted: Za to jsem hned vyhazoval z čáry! (Povinnost vyjmout zásobník byla střelcům při nástupu zdůrazněna, takže takového dobráka jsem bohudík přistihl jen jednou). :(
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Příspěvek od Vláďa » 11 zář 2006 06:05

Mě se to přihodilo naštěstí jen jednou, ale nebylo to nic příjemného. Kdysi jsem střílel poprvé EPP, ještě v době, kdy se nabíjelo po každé položce do komory, a spouštěl se kohout. Nervy udělaly svoje, a ve zpocených prstech kohout vyklouzl. Naštěstí jsem dodržel bezpečný směr zbraně, zakrtkovalo to asi 3 mětry přede mnou, a ukázalo to velikou mezeru v pravidlech, protože rychlejší kolega střelec už byl vpředu. Už bych to nechtěl zažít, dávám si při manipulaci velkýho majzla... 8)
.45 ACP je pádný argument :)))
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Nechtěný výstřel

Příspěvek od vito » 11 zář 2006 07:09

" Jestliže se něco může teoreticky stát, určitě se to jednou stane ". Tolik prastará filozofická poučka. Někdo tu řekl, že když se to stane jednou a o samotě, je to poučné. O co poučnější je, když se to stane a prostřelíte si doma radiátor ústředního topení. V pokoji je rázem na podlaze voda a nastane honička, na kterou jen tak nezapomenete. A to si člověk potom pamatuje. Hovořím samozřejmě o mé vlastní zkušenosti. Abych znovu opakoval, co už tu bylo řečeno o opatrnosti, nemá cenu. A proto znovu: Se zbraněmi opatrně!!!
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 11 zář 2006 09:13

Mě (a teď klepu všemi údy celého svého těla na všechna dřeva dokola) se nic takového nestalo. Ale bojím se toho jak čert kříže. A snažím se dodržovat všechna ta pravidla, co píšou chytří autoři v knihách o příručkách ke zbraním. Výsada vlastnit zbraň je v první řadě výsadou, která nám byla umožněna právě proto, že jsme byli uznáni dostatečně schopnými zachovávat pravidla zacházení se zbraní. Bohužel - například ne všichni inspektoři třeba vyžadují třeba u zkoušek odborné připravenosti tyto zásady a ne všichni adepti, jdouce ke zkouškám jsou s nimi dostatečně seznámeni...
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 11 zář 2006 10:12

Mi se to z palné zbraně ještě nestalo (taky klepu ťuk ťuk). Ale ze vzduchovky mockrát. Hlavně Tex3 na to byla náchylná, když se poštelovala spoušť na jemno, tak se časem stalo, že to bylo jemnější a jemnější až to po pár desítkách ran vystřelilo samo při zaklapnutí. To se mi stalo několikrát, až jsem se na jemnost vykašlal, přidal pár otáček a zakápl to barvou. Byl jsem ještě děcko, ale to míření do bezpečného směru mi díky tomu docela přešlo do krve. A taky se mi to párkrát stalo u Lov21, tam je ta spoušť kapitola sama pro sebe, ale to byly spíš takové ty překvapující výstřely už namířené zbraně.
Jinak já považuji možnost nosit zbraň za právo nikoliv výsadu. Výsada to byla v naštěstí minulých dobách.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
momentalneanonymny
Příspěvky: 40
Registrován: 21 čer 2006 21:15

Příspěvek od momentalneanonymny » 11 zář 2006 11:49

2x /strop, skrina/ islo o kratke zbrane, nastastie vzdy drzane mimo cohokolvek - teda so zbranou ci uz nabitou alebo prazdnou nemierim na nic ohrozitelne - zasada este od vzduchovky.
Odpovědět