Usazeni puskohledu na pusku

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od qwer » 29 led 2012 20:28

Nic ve zlém ale zkoušíte ty příspěvky po sobě číst? Nějak se ztrácím v pojmech: " Jestli osnova jede rovnoběžně se svislou stupnicí" dále pak "Musím se smířit s ležícím MilDotem". Nechcete opustit své teorie a vrátit se k praktickému nastavení jak uvedl Balda a ještě na začátku někdo uvedl dobrou věc se zavěšenou olovnicí. Osobně používám stejnou metodu jako Balda, no problem.


mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od mari » 29 led 2012 21:16

posledni prispevku uz jsou jen teoretizovani,ktere stejne pro areyoua nemaji prakticky vyznam.drzel bych se stareho systemu s olovnici a libelou,ktery jsem nejen ja uvedl na zacatku.to co uvedl balda je sice v nouzi mozne,ale ne kazdy ma nato oko a o exaktnosti metody nemluve. Zbytek je jak skrabat se levou rukou na pravem uchu.
Carloss
Příspěvky: 97
Registrován: 31 pro 2011 12:10
Bydliště: Praha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Carloss » 29 led 2012 21:20

No nevím, jestli vědět, tak "to chodí" je až tak k ničemu, že by to bylo zanedbatelné. Dokonce bych řekl, že to vědět je výchozí předpoklad ke správnému usazení. Ale každému co jeho jest... ;-)
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK
ghost762
Příspěvky: 3
Registrován: 03 led 2011 19:47

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od ghost762 » 30 led 2012 16:47

Tak jsem se zase po čase dostal na interfernet a zrovna takové zajímavé téma. Jen se mi zdá, že se tu řeší žabo-myší války. Nechci nikomu sahat do svědomí ani hodnotit kdo co kdy řekl, poslal mailem, atd. Podle mě je smyslem těchto stránek sdílení zkušeností a znalostí. A promiňte pánové, zdá se mi že jediný kdo v tomhle tématu podal skutečnou informaci je Grinch. Pokud mám puškohled, který je vyroben s nepřesností, tak potom musím hledat a laborovat a k tomu je potřeba znát vnitřní uspořádání a funkci. Jak se potom rozhodnu zda rovnat na osnovu, nebo na základnu je už na mně jako střelci. Pokud Grinch má doživotní Ban na těchto stránkách tak je to škoda, protože se mi jeho příspěvky zdají jako že mají hlavu a patu.
mcrea
Příspěvky: 100
Registrován: 18 črc 2010 20:13
Bydliště: Havířov

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od mcrea » 30 led 2012 19:40

vidím to podobně. Asi před rokem jsem si říkal, že MaO nebo TM by mohly být soutěže pro mne. Tak jsem pořídil SM 2. Ale když vidím, co umíte předvést na veřejně přístupném foru, dost jsem ztratil nadšení. To co tady předvádíte by možná bylo vhodné v hospodě 4. cenové skupiny. Flintu prodám, na plinkání je jí škoda a snad někomu udělá radost
ghost762
Příspěvky: 3
Registrován: 03 led 2011 19:47

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od ghost762 » 31 led 2012 08:40

To mcrea
Neházej flintu do žita. Teda neprodávej dokud nezkusíš. Počkej do sezóny a zajeď na závody tam i tam a udělej si názor. Střílí se i v Otrokovicích Rimfire sniper. Zjistíš, že to není tak strašné jak to tady vypadá. Alespoň podle mých zkušeností z TM. Občas se tam stavím a je tam super parta. Na Mao se teprve chystám, tak nevím. Těším se, že se někde potkáme. :wink:
Uživatelský avatar
AREYOU
Příspěvky: 312
Registrován: 06 črc 2011 17:34
Bydliště: Brno

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od AREYOU » 31 led 2012 17:42

Myslím, že není potřeba být debatou na forum na tolik rozhozen a znechucen, že by to vedlo až k prodeji zbraně a úplného zavrhnutí ráže .22 Long Rifle :-), ale někdo může být citlivější.

Souhlasím s pánem ghost762, je potřeba si to otestovat na vlastní kůži a zjistit co komu vyhovuje.

K montáži puškohledu jsem oslovil emailem jednoho člověka (dle mne odborníka) a ten mi napsal zajímavé psaní, cituji

"prosim te, uloz si pusku stabilne do nejakeho x-bagu nebo stajanu, tak abys mohl s flintou hybat.
nevim jakou mas montaz (zakladnu) ja mam na vsech zbranich (skoro) weaver listu. na listu si dej vodovahu a srovnej si flintu podle ni. pak si dej oka do kterych si das puskohled. (zbran musi byt stale ve vaze). puskohle si uprav tak aby jsi mel spravnou vzdalenost okularu od oka. pak si dej na vzdalenost (ja davam 100m) ale 50m bude asi ok. olovnici, nebo si na terc namaluj podle vodovahy caru. a s puskou v rovine si srovnej kriz dle olovnice nebo podle cary. Utahni, na tubus puskohledu si daj vodovahu abys nedelal chybu s naklonenim pusky do strany (pri strelbe) (opet musis mit flintu i kriz v patricnych rovinach) jestli mas neco krive od pohledu, je celkem vedlejsi, alespon pokud ti sedi tzv. box test.


pak potrebujes tak jako tak udelat test jak sedi puskohled a udaje k nemu.


1 test (box test). na terc si namalujes svislici a nalepsi na ni zaslepku nebo si udelas fixou bod. (testujes na 100m, malorazku na 50m).
das 5 ran na zaslepku, naklikas si 3MOA nahoru (81mm na terci) a das 5 ran a budes stale mirit na tu zaslepku, pak si kliknes 3 MOA doprava a das zase 5 ran miric na zaslepku, pak si kliknes 3MOA dolu a zase das 5 ran, nakonec kliknes 3 MOA doleva a das 5 ran. vemes terc a zkazde skupiny si udelas bod stredniho zasahu. mel bys to mit ve ctverci kolem 8cm (zalezi jak presne ti to bude strilet) a mit z toho ctverec, a kolem zaslepky mit 10 ran. pokud to nesedi, je z toho obdelnik, kosoctverec vem puskohled a vrat ho.
2. test.
dej si ca 1,5m na vysku dlouhy papir na 100m, udelej si svislici, uplne dole si dej nalepku (zaslepku, nebo si tam neco namaluj) a dej 5 ran. pak bez premirovani si klikni 10MOA a dej dalsich 5 ran, pak si klikni 10MOA a bez premirovani dej dalsich 5 ran a udelej to jeste jednou (10 MOA a 5 ran). pokud mas naklonenou listu, tak jeste jednou (proste az se dostanes na doraz). muzes to udela i smerem dolu. ale to ja nedelam, protoze pod 100m neklikam. (ne normalne). pak si zase najdes u kazde skupiny stredni bod zasahu. zmeris si vzdalenost mezi 1. a poslednim (30MOA by ti melo dat 87cm teda jestli dobre pocitam 10MOA@100m = 29cmx3 =87cm) pokud to sedi super, pokud ne, tak bud vrat puskohled nebo si vydel 87cm poctem kliku (30x 4 nebo 8 nebo 6 zalezi na to kolik ti ma klikat puskohled) zjistis tak ze ti treba klika misto 1/4MOA (7,25mm treba 8mm nebo 7mm). pak jeste musis zmerit mezi temi skupinami po 10MOA. protoze se muze stat, ze ti puskohled klika blbe jen mezi 11.MOA do 20MOA. Od 0 do 10 OK a od 20 do 30 taky OK.
v takovem pripade bych to opravdu vratil.


LN."

S pozdravem a díky všem za názory AREYOU
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od mari » 31 led 2012 19:44

konzervativni a rozumny pristup a ne zadne vedatoreni zda neni to ci ono pootoceno.nato meli myslet inzenyri pred vyrobou a ne ja pri nastrelovani.Nesedi mechanika a kliky?tak bud jsem setril kde se nemam a nemam si naco stezovat a nebo jak pise kolega,vratit.byt tu na foru shiva,ktery sice s etiketou byl na ctyru,ale vetsine veci rozumel,tak jiste odpovi podobne.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od qwer » 31 led 2012 19:50

A kdo myslíš že je "LN"? :D :D
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od mari » 31 led 2012 19:54

aha,ted jsem si toho vsiml. :lol: Na skutecnosti to ovsem nic nemeni.
ghost762
Příspěvky: 3
Registrován: 03 led 2011 19:47

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od ghost762 » 02 úno 2012 09:36

Tak to je zase jeden smysluplný příspěvek. Super.
Smazaný uživatel 111

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 18 úno 2012 04:11

areyou píše:Balda,
děláš to tak i u velké jen místo 50 metrů dáš 100 a místo 100 metrů 300? Já v tom asi hledám zbytečnou vědu :-).
Néééé , u velké pušky musí být puškohled trochu nakloněný abych nemusel klikat na derivaci střely :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:
Uživatelský avatar
Máša75
Příspěvky: 57
Registrován: 17 pro 2007 19:54
Bydliště: Br
Kontaktovat uživatele:

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od Máša75 » 13 dub 2012 15:42

Obrázek

Vše kolem správného usazení puškohledu patří mezi jedno z nejkontroverznějších a nejdiskutovanějších témat ohledně střelecké tématiky...

Více v článku o usazení optiky zde

Dejte vědět ohlasy.

Budu rád za každou faktickou připomínku k vylepšení článku!

Martin "Grinch"
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Usazení puškohledu na pušku

Příspěvek od kesi » 13 dub 2012 21:45

Grinch: DOBRÁ PRÁCE!! Obrázek Obrázek Obrázek
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Odpovědět