Strelba ze vzduchovky na zahrade

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

ok1xgp
Příspěvky: 31
Registrován: 28 čer 2011 14:01
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od ok1xgp » 25 říj 2011 18:19

Přes léto trénuji na zahradě s Tau 6. Sousedům jsem to slušně vysvětlil a není problém. Pouze nový majitelé domu vedle mě koukaly nedůvěřivě. Pozval jsem pána domu ke mě, pistoli mu vrazil do ruky aby byl klid a pak jsme u pivka v altánu probraly všechny jeho otázky nejen okolo střílení (jsem ještě radioamatér tak ho zajímaly antény na střeše :lol: )a není vůbec žádný problém. Ano nepodat vysvětlení je dobrá rada ale lépe těmto stavům předcházet.


Vzduchovka vz.47; TAU 6; GLOCK 21; CZ 50; NORINCO JW 21
cvako
Příspěvky: 81
Registrován: 21 kvě 2010 22:23

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od cvako » 07 led 2012 23:54

caute. neviete ze ci vsetko co ste tu pisali ( zakony a jednanie s policiou ) bude platit aj na slovensku?

Dik
cvako
Příspěvky: 81
Registrován: 21 kvě 2010 22:23

strielanie so vzduchovkou na Slovensku mimo strelnicu

Příspěvek od cvako » 08 led 2012 21:24

zdravim. minule sa mi stala nepriemna prihoda.
strielal som u seba na zahrade na terče pribite na drevenu dosku opretu o plot, za plotom je opustena drevena buda dlha asi 5m vysoka 3,5m. mam qb78 4,5mm bez upravy cize bez sance priestrelu dosky nie to toho domu plneho dosiek, tehal, stavebneho materialu atd atd.
sused zo zahrady vzdialenej asi 30m (jeho zahrada nie je ani v smere kde som strielal)mi zacal vykrykovat ze sa mu odrazaju moje diabolky do auta ( NEREALNE !!! - samozrejme blbost , bol som to skontrolovat a pri tom som sa s nim pohadal samozrejme, jasne ze som nic nenasiel, taky odraz proste neni mozny v situacii v ktorej je moja chata, museli by ste to vidiet ) vadil mu zrejme ten zvuk zo strielania.
v ten den som uz nestrielal lebo som nemal nervy pocuvat jeho debilne reci.
ako to mam riesit ak by nahodou ozaj zavolal policiu. cital som tu uz jedno podobne tema no neviem ci vsetko to co pisali ludia tam plati aj u nas na Slovensku.

Mate niekto podobny problem/skusenosti?
ferino
Příspěvky: 98
Registrován: 15 črc 2010 18:21

Re: strielanie so vzduchovkou na Slovensku mimo strelnicu

Příspěvek od ferino » 08 led 2012 22:30

Spravil si chybu, že si nemal okrasu na hlavni. Nikto by nič nevedel a všetci by boli spokojní. Teraz ak aj okrasu namontuješ, budeš sa ešte musieť schovávať, aby ťa sused s puškou vôbec nevidel.
Inak na SK platí v tomto to čo v CZ
cvako
Příspěvky: 81
Registrován: 21 kvě 2010 22:23

Re: strielanie so vzduchovkou na Slovensku mimo strelnicu

Příspěvek od cvako » 08 led 2012 22:35

okrasou myslis "tlmic" ? ten sa da namontovat aj na qb78 ?
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: strielanie so vzduchovkou na Slovensku mimo strelnicu

Příspěvek od BlackAdder » 09 led 2012 12:00

ferino píše:Inak na SK platí v tomto to čo v CZ
Nakoukl jsem do slovenské verze zákona o zbraních a střelivu (190/2003) a u zbraní kat.D tam nemáte nic jako my v českém zákonu v §15 ale to není na závadu, protože co není zakázáno, je dovoleno :D

Jinak při jednání s cajtama asi platí to co u nás - nebavit se s nima (o ničem nevím, nic vám k tomu neřeknu...) městské policii vůbec neotevírat, ať se jdou zahrabat, rozhodně je nepouštět na pozemek, pokud k tomu nemají oprávněný důvod.
ferino
Příspěvky: 98
Registrován: 15 črc 2010 18:21

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od ferino » 09 led 2012 19:39

Máme § 55
Streľba zo zbrane uvedenej v § 7 písm. b), c) a f) je zakázaná na mieste, kde môže byť ohrozený život alebo
zdravie osôb alebo spôsobená škoda na majetku.
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od BlackAdder » 09 led 2012 23:23

aha, takže to máte lautr to samé :D
Carloss
Příspěvky: 97
Registrován: 31 pro 2011 12:10
Bydliště: Praha

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od Carloss » 09 led 2012 23:49

Koukám.. se tu porád píše o Zákoně o zbraních... A co takhle Občanský zákoník? Tam jsou jakási ustanovéní o sousedském soužití, rušení okolí a spoustě dalších podobných nesmyslů...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK
cvako
Příspěvky: 81
Registrován: 21 kvě 2010 22:23

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od cvako » 10 led 2012 08:16

ono je to ale vsetko o cloveku. ked niekto doma klepe rezne a pocut to cez cele poschodie nikto na neho nezavola policiu. ale ked do minuty niekto 3x vystreli tak to niekomu vadit bude.
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od BlackAdder » 10 led 2012 10:00

"Carloss"
nevím, nakolik přesně to je v Obč.z. popsáno, ale asi moc ne, když musí spousta obcí zakazovat hlučné činnosti o víkendech vyhláškou. Pokud sousedovi nestřílí po slepicích nebo jiném majetku, tak bych do toho nějaké soužití vůbec netahal.
ferino
Příspěvky: 98
Registrován: 15 črc 2010 18:21

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od ferino » 10 led 2012 11:07

Ak ho to ruší, tak ho to ruší a bude sa sťažovať. Základ je zabezpečiť, aby o tom ani nevedel. Budem ticho ja, bude ticho on.
V opačnom prípade ma budú popoťahovať podľa Všeobecne záväzných nariadení mesta/obce, ktoré sa odkazujú na http://www.akusta.sk/legislativa.html
Samozrejme že to presne nezmerá nikto, ale nejaká hypotetická pokuta je už len čerešničkou na reálnej, nepríjemnej torte.
Carloss
Příspěvky: 97
Registrován: 31 pro 2011 12:10
Bydliště: Praha

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od Carloss » 10 led 2012 15:41

Jde taky o to, co je normální a co ne. Normální je v neděli dopoledne klepat řízky a je fuk, jestli to poslouchá celej barák. Střílet na zahradě normální už zase tolik asi není, tak by to opravdu asi nikoho rušit nemělo, když už to někdo provozuje... Tím neříkám, že je popudlivý soused v právu a Ty si zastřílet prostě nemůžeš... Jde jen o to, že kdo chce psa bíti... :-/
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK
BENNY
Příspěvky: 218
Registrován: 09 lis 2008 12:53

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od BENNY » 13 led 2012 16:31

Ono když se člověk nad tím zamyslí a soused ,který soused ani není , si vymýšlí nějaké ty neuvěřitelné balistické dráhy letu střely,tak by chtělo možná použít stejnou metodu. Mužeš říct ,že po tobě házel kameny nebo střílel po tobě prakem a podobně . To by ho mohlo odradit,že lhát se nemá. :)
Hail And Kill !
KOLOMAN
Příspěvky: 21
Registrován: 15 srp 2011 01:29

Re: Střelba ze vzduchovky na zahradě

Příspěvek od KOLOMAN » 08 bře 2012 17:33

Zákon č.119 o střelných zbraních a střelivu, konkrétně §15 odst.3:
Střelba ze zbraně uvedené v §7 písm. c) až g) nebo ze zbraně uvedené v §7 písm. k) je zakázána na místě, kde by m o h l být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku.

Tolik citace paragrafu, pro neznalé týkající se mj. vzduchovky.
Kouzlo té formulace spočívá právě ve slůvku "mohl" (být ohrožen...). Takže, postavím-li se na zahradě se vzduchovkou na místo, odkud hodlám střílet a otočím-li se o 360 stupňů kolem svý osy, nesmí být v žádném směru MOŽNOST způsobit škodu na majetku (života, zdraví) souseda. A to ani teoretická možnost.
Samozřejmě, všem nám je jasný, že nejsme magoři a nebudeme střílet deset metrů mimo terč, jenže bohužel, zákon je zákon, co je psáno, to je dáno.
Jistě, jsou pozemky na samotách, kde je nejbližší soused 500 metrů daleko, ale takový případ zřejmě nebyl předmětem původního dotazu.

Další věc, co tu někdo zmínil - odmítnutí podání vysvětlení policii. Tady nahlédneme do zákona č.273/2008 Sb. o Policii České republiky, konkrétně §61 odst.5:
Nevyhoví-li osoba bez dostatečné omluvy nebo bez závažných důvodů výzvě k podání vysvětlení, může být předvedena. Úřední záznam o podání vysvětlení je policista povinen sepsat bez zbytečného odkladu po jejím předvedení, po sepsání tohoto záznamu policista osobu propustí.
Přeloženo do češtiny: budu-li trénovat se vzduchovkou na zahradě a soused na mě zavolá policii, jelikož se cítí ohrožen, policie přijede a já jim odmítnu bez bližšího podat vysvětlení, vystavuju se riziku předvedení, to jest seberou mě na místě i se zbraní a odvezou na služebnu k sepsání protokolu. Je velký omyl myslet si, že sklopí uši a odtáhnou bez pořízení.
Střelbou na zahradě v blízkosti sousedů se totiž s velkou pravděpodobností dopustím přestupku ( viz. začátek mýho příspěvku) a je úplně jedno, že střílet umím, palbu vedu výhradně do terče - toto nikoho nezajímá a zajímat nebude.
Odpovědět