vzduchovky a zakonny limit

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
raduzs
Příspěvky: 530
Registrován: 12 kvě 2007 11:06
Bydliště: BA - okolie

vzduchovky a zakonny limit

Příspěvek od raduzs » 24 zář 2007 11:34

Vsimam si tu debaty, ktore sa vedu o postihoch za priestupky/preciny na useku strelnych zbrani. Ako vzduchovkara ma samozrejme zaujimaju aj diskusie o sile vzduchoviek, nastavovani vykonu a tak.

Mam pocit, ze u nas – a asi aj v Cechach – sa tymito vecami zakonodarci ani policia az tak velmi nezaoberaju. Nieze by mi to vadilo – byt kontrolovany zakazdym, ked si idem niekam na luku zastrielat, to mi fakt k stastiu nechyba – ale chcel by som vediet, ako to je s tou kontrolou vykonu zbrane v nasich koncinach, ci mate nejake skusenosti... Pocul som, o ludoch, ktore strielali so vzduchovkou (v zmysle zakona, respektujuc bepecnost, na mieste, kde nemohlo dojst k ohrozeniu atd. a kde bolo zrejme, ze nepytlacili), ktorych prisla skontrolovat policia. Vraj skontrolovali doklady, auto, pozreli do hlavne (v niektorych pripadoch si aj parkrat vystrelili) a zazelali pekny den.

Kedy by ale prislo na meranie ustovej rychlosti? Keby doslo k zraneniu, usmrteniu alebo by bol strielajuci prichyteny pri pytlaceni? A ako sa take meranie realizuje? V kriminalisticko-expertiznom ustave alebo su niektore hliadky vybavene chronometrom? Asi tazko, ze?

Pre ilustraciu sem prikladam jeden post, ktory som nasiel na jednom britskom fore. (Zabudol som, kde, ale keby niekto velmi chcel, budem hladat). Dost ma sokoval, asi na tom budete podobne. Je to o dodrziavani zakonu v Britanii, a o kontrole tohto dodrziavania.

Pre informaciu uvadzam, ze v UK je limit pre vzduchovky bez zbrojaku je 12 fp (16,3J). Nad tuto hranicu je potrebny zbrojny preukaz. So vzduchovkou sa smie lovit drobna skodna, ako napr. straky, potkany, kraliky, holuby apod. Lovit moze kazdy, nemusi byt polovnik, je ale potrebny suhlas majitela pozemku (farmara). Text som volne prelozil z anglictiny, takze ma moc nekritizujte za preklad :)

post Tue Jun 26 2007, 11:29
Post #50
Group: Member
Posts: 68
Joined: 16-June 07
Region/County/State: All over the place
Country: england
Member No.: 15,340

Poviem to strucne.
Nie som ziadny suchar, prave naopak.
Pred par rokmi sme si boli spolu s mojim bratom zastrielat z povedzme ze „silnych“ vzduchoviek.
Mali sme povolenie na nocny lov skodnej na golfovom ihrisku. Manazer golfoveho ihriska o tom informoval policiu, v zmysle predpisov.
Rozhodol som sa, ze budem pri deviatej jamke, brat si vybral prvu.

Zrazu sa objavili policajti, ktori prisli len tak, skontrolovat, ci je vsetko v poriadku.
„Ak by vam to nevadilo, pane, rad by som si overil, ci vzduchovka nie je strelna zbran; na vzduchovku netreba zbrojny preukaz. Ale musim to skontrolovat“.

Videl som uz z dialky, ako sa zjavili policajti a zastavil som omnoho skor, nez sa tam (asi ku mne, pozn.prekl.) dostali.

Vysledok: 4 roky vo vaznici Jej Velicenstva... Dostal sa (brat) von o 2 roky.

Pokuta 5000 libier.

Ked som videl svojho brata v base, to bolo drsne prebudenie. Nahnevalo to mna, nasu, aj bratovu rodinu. Jeho zena sa nervovo zrutila a prisli o hypoteku. Brat stratil pracu a ma zaznam v registri. Skuste si najst robotu v 41 rokoch so zaznamom NA USEKU STRELNYCH ZBRANI a odsedenymi rokmi v kriminale. A stratili sme vsetky (lovecke) prava na VSETKY pozemky, ktore mame.


Ako jeden z clenov (tohto fora) poznamenal, 12 fp (16,3 J) na nicenie skodcov bohato staci. Ak nie, spravte si zbrojak.

Aha, a este nieco: Manazer golfoveho ihriska dostal pokutu a podnika pravne kroky proti mojmu bratovi, (ako som sa dozvedel), ked sme spolu hovorili.

Tak si to zhrnme:
4 roky
5000 libier pokuty
zaloba od golfoveho ihriska – to moze vyjst na vyse 350 000 libier za stratu zakaznikov + vydavky
strata hypoteky a nervovy sok manzelky, na ktoru sa pri vyzdvihovani deti zo skoly pozeraju, akoby bola manzelka pistolnika a bankoveho lupica... Mohol by som pokracovat.

Nie som policajt a verim v heslo „zi a nechaj zit“, ale tiez verim v „kto mecom bojuje, mecom hynie“. Ale to by sa vam nemohlo stat, ze?
Snazil som sa byt strucny.
Vas Call




Co by za to hrozilo u nas? Na Slovensku je za nedovolene ozbrojovanie (to uplne obycajne, nie hromadne alebo chemicke apod)., 1-5 rokov. Ale za vzduchovku, ktora by mala povedzme o 5 j viac ako zakonny limit?? Myslite, ze slovensky alebo cesky sudca by niekoho poslal za toto natvrdo na styri roky do basy a dal mu pokutu 250000 Sk? Nevyznam sa az tak v praxi, ale podla mna by toto u nas bolo tak na zhabanie vzduchovky, zatrhnutie moznosti poziadat v buducnosti o ZP, a maximalne podmienku (ak by to neslo o pytlacenie), a bolo by to po prvy raz... Parafrazujem Jarka Nohavicu: „To vymysleli v Anglii moc drakonicky zakon“


Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Příspěvek od ALKAJ » 24 zář 2007 11:49

Na Slovensku to nie je také kruté, tu je pokuta na úseku zbraní a streliva max 50 000 :roll: (tuším). Čo sa týka GB tak tam by som nechcel bývať ani za toho boha :) . Ich postoj (zákony) k zbraniam sú známe. Čo to prinieslo v praxi to je známe tiež :? .
Uživatelský avatar
ss2men
Příspěvky: 233
Registrován: 14 lis 2006 10:27
Bydliště: Kežmarok

Příspěvek od ss2men » 24 zář 2007 11:55

to je tak ked sa ľudia snažia vehementne dodržiavať zákony. Keby majiteľ toho hriska nikomu nič nepovedal. Možno by tí bratia strieľali celú noc a nikto by neprišiel. To je presne aj u nás. Ak na seba upozorníš v zmysle zákona, určite ťa skontrolujú.
Ked som robil ešte vedúceho strážnej služby popri zamestnaní, museli pracovníci absolvovať kurz SBS a ja neskutočné množstvo papierovania. Km sme neboli registrovaný vživote k nám do areálu polícia neprišla. Odkedy sme sa zaregistrovali sú u nás minimálne 2x do mesiaca.
stará online súťaž, výsledku k dispozícií
www.vzduchovkyonline.wz.cz
Všetko o opakovacej vzduchovke vzor 47
www.ss2men.wz.cz
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 24 zář 2007 12:49

Podle mě je nesmysl právě to stanovení hranice zrovna na těch 16J. IMHO to nemá žádnou logiku. A nejhorší je, že je to zrovna tak uprostřed běžně dosahovaných výkonů, takže kolikrát to může člověk přesahovat aniž by o tom věděl. Stačí použít těžší diabolku a už je mimo limit.
Nějaký ten limit bych nechal, aby se to týkalo těch opravdu silných speciálů v rážích 9mm a tak podobně co tím střílej v americe jeleny. Ty jsou ale tak drahé, že si je nikdo nekoupí.
Dal bych limit třeba 30J což stejně nikdo nepřesáhne, takže by mohli všichni střílet v klidu a bez obav.
Dřív nebyl limit žádný a způsobovalo to nějaké problémy? Nezpůsobovalo.
Ani nevím, že by s tím měli v zemích, kde limit neexistuje nějaký problém.
Prostě je to další úřednická vymyšlenost na jaké už jsme my evropani bohužel zvyklí.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Barys
Příspěvky: 1263
Registrován: 13 led 2007 18:27

lim

Příspěvek od Barys » 24 zář 2007 21:59

To je naše věčné téma.Těžko říc ,určitě bychom uvítali zvýšení hranice,ale určitě bych tam dal věkové hranice na daný výkon.
honda
Příspěvky: 791
Registrován: 06 úno 2007 17:55

jo,

Příspěvek od honda » 25 zář 2007 21:02

F Amer[color=red]i[/color]ce tam je hej, řekou teče petrolej. Budeš mít vzduchovku 30J a hned budeš mít úmysl, dej si bacha
denoo
Příspěvky: 17
Registrován: 25 bře 2010 19:08

Re: vzduchovky a zakonny limit

Příspěvek od denoo » 12 úno 2012 18:57

nazdar, tak ma zaujima, ako je to ked mam u seba diabolky lahsie , teda cim lahsia diabolka tym menej Joulov , s klasickou diabolko dajme tomu by som mal 30J , ale s dakou diabolkou z vacsej casti umelinou aspon o polovicu lahsou ako klasika, by som mal 15j , je mozna takato situacia?
BENNY
Příspěvky: 218
Registrován: 09 lis 2008 12:53

Re: vzduchovky a zakonny limit

Příspěvek od BENNY » 13 úno 2012 17:25

Jen by mě zajímalo kdyby prodejce nebo výrobce udělal chybu a poslal mě Gamo nebo Hatsana s originální pružinou která má více než 16 J. Jak by se to asi prokazovalo ? :D
Hail And Kill !
denoo
Příspěvky: 17
Registrován: 25 bře 2010 19:08

Re: vzduchovky a zakonny limit

Příspěvek od denoo » 14 úno 2012 06:00

sak prave staci kupit na inzerat kde ti bude predajca tvrdit ze je to normal v limite, a tebe po rokoch pridu na to ze to nie je, predavajuceho asi tazko zozenies, a ty mas problem potom ,, bohvie ako sa to riesi ,, mne v polovnictve tvrdil ze este nemaju ani jeden pripad ze niekomu merali vzduchovku alebo problemy s tymto limitom spojene. Asi je to len v pripade ublizenia na zdravi atd
Odpovědět