Plynove pistole

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
S474N
Příspěvky: 814
Registrován: 19 kvě 2006 09:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Plynové pistole

Příspěvek od S474N » 22 pro 2011 21:25

monikash: no nepocitam s tim, ze by se to do noveho roku vubec podarilo zajistit. Jak jsem psal, zatim jsem to pouze resil v obecne rovine a asi by se tu meli vyjadrit i majitele plynovek, jestli by vubec neco takoveho uvitali.


| [url=http://www.MujGLOCK.com]MujGLOCK[/url] | - < [url=http://forum.mujglock.com]Forum[/url] > < [url=http://foto.mujglock.com]Fotogalerie[/url] >

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Plynové pistole

Příspěvek od cover72 » 24 pro 2011 01:01

Nevím, nakolik by to mělo smysl, protože plynovka je inherentně spíše "blufovací" zbraň - jak jsem napsal v tom svém elaborátu, "plynovka funguje jako zastrašovadlo na 70-80% lidí, ale pepř jako takový funguje jen na zásah do očí nebo jedince s nižší odolností proti pepři a i pak zpravidla s prodlevou v řádu až sekund, během kterých může např. útočník s nožem obránce-plynovkáře pobodat. Plynovka se tedy více hodí na odstrašení s tím, že pokud psychologický efekt selže, dává majiteli ještě pořád alespoň malou šanci, že ten pepř na agresora zapůsobí nebo ho snad zpomalí natolik, že obránce stihne utéct."

Když už "LOS", tak bych to viděl spíše na nějakou praktickou skeptickou ukázku.
Jednak stand s otestováním malé koncentrace PV (a že nic moc nedělá - třeba zamořený sklep + lékařská podpora kdyby byl někdo citlivější);
Potom situace, kdy dojde k "přepadení" s tím, že figurant s výukovým nožem názorně předvede, že proti noži se s plynovkou nechodí;
dále modifikace situace jen pro názornost, že pod jistou vzdálenost obránce od útočníka nemá smyslu tahat zbraň, protože to nestihne;
a na jiných standech by měl obránce s plynovkou řekněme 30% šanci, že i pokud stihne tasit, figurant-agresor se plynovky nezalekne a přejde do útoku; cílem takového cvičení by bylo si zafixovat schopnost pochopit, že bluf nezabral a je na místě zdrhat s tím, že snad ten pepř zpomalí.
Bylo by totiž dost hloupé, kdyby plynovkář stál a zamrznutě zíral jako pako, že agresor není ani zkoprnělý, ani po zásahu pepřem nepadá k zemi - a takovéto názorné předvaděčky by na to mohly navyknout a obejdou se bez zbytečného plýtvání drahými PV/CS.
Ale nemyslím, že by o to průměrný plynovkář měl zájem. Vždyť "průměrný plynovkář" nejspíše ani nečte tento thread.
Uživatelský avatar
S474N
Příspěvky: 814
Registrován: 19 kvě 2006 09:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Plynové pistole

Příspěvek od S474N » 24 pro 2011 09:57

Naprosto nesouhlasim s pouzitim plynovky jako "blufovaciho zarizeni". Dovedu si predstavit jeho pouziti pouze jako "hit and run". V opacnem pripade je to hazard jako krava.
| [url=http://www.MujGLOCK.com]MujGLOCK[/url] | - < [url=http://forum.mujglock.com]Forum[/url] > < [url=http://foto.mujglock.com]Fotogalerie[/url] >

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Plynové pistole

Příspěvek od cover72 » 24 pro 2011 12:28

Na hit and run nemá smysl používat plynovku, ta při takovém použití nemá přidanou hodnotu proti pepřáku (resp. pouze velmi limitovanou). Oproti tomu na "blufování" (případně s využitím "varovného výstřelu") se použít dá a velmi úspěšně, což dokazují praktické příklady mj. i z mého okolí. Koneckonců, jak vyplývá ze statistik, ve vysoce nadpoloviční většině případů stačí k zahnání agresora vytažení palné zbraně.

Samozřejmě záleží na situaci (na ožralu nebo feťáka nemá smysl zkoušet blufovat, tam má smysl skutečně jen ten pepř a modlit se, aby to zafungovalo), ale proti "normálnímu" agresoru s pudem sebezáchovy a možností přepadnout někoho jiného, kdo zbraň nemá, je použití plynovky/spreje většinou úplně stejný hazard, jako použití plynovky po neúspěšném blufování - pepř má totiž ještě menší šanci na úspěšnou obranu, než psychologické odstrašení, popř. "varovný výstřel"; přejitím rovnou do fáze střelby pepře se tak obránce zbaví jedné části součinitele pravděpodobnosti úspěšné obrany. Pokud mám totiž pravděpodobnost 0,3, že nezabere "blufování" a 0,5 že nezabere pepř, "hit and run" dostanu pravděpodobnost úspěšné obrany 0,5 namísto 0,85. Což se nevyplatí.
Samozřejmě pokud to myslíš tak, že není vhodné se spoléhat jen na odstrašení nebo že nejlepší je utíkat namísto snahy to ustát s plynovkou, potom naprostý souhlas - útěk je samozřejmě nejlepší volbou. Pokud je možný. K tomu ale člověk většinou nemusí tahat ani onu plynovku, že - a naopak pokud už zdrhá a útočník jej přesto pronásleduje, opět platí to o pravděpodobnosti úspěšné obrany, zde akorát s tím, že při střelbě na běžícího, zadýchaného pronásledovatele bude mít pepř patrně větší účinnost.

Matematicky vzato dává největší šanci na úspěšnou obranu takový postup, že obránce po napadení utíká, pokud může. Pokud nemůže nebo je pronásledován, zkusí blufování a pokud to nezabere, okamžitě přechází do pepřové fáze a snaží se utéci pod rouškou plynu. Stěžejní je nicméně včasné rozpoznání toho, kdy bluf nezabral a je potřeba střílet, protože prodlení může mít závažné následky. A právě nácvik rozpoznání toho, že bluf nezabral a je třeba střílet je tak jediné, co se dá cvičit na "LOS" pro plynovky.
Uživatelský avatar
S474N
Příspěvky: 814
Registrován: 19 kvě 2006 09:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Plynové pistole

Příspěvek od S474N » 24 pro 2011 13:23

cover72: nejak zapominas na zohledneni akustickeho soku u utocnika, dale to ze mozna par prvnich metru uvidi kam bezi, ale tim to hasne - teda pro nej. :mrgreen:

Jinak tyhle ucinnosti rozepsany jsou fakt pekny - zvlast kdyz si tam clovek dosadi ostrou a konkretni pripady, ktere se staly a taky to nebylo 100%.
| [url=http://www.MujGLOCK.com]MujGLOCK[/url] | - < [url=http://forum.mujglock.com]Forum[/url] > < [url=http://foto.mujglock.com]Fotogalerie[/url] >

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Plynové pistole

Příspěvek od cover72 » 24 pro 2011 15:17

Achillovou patou všech lachrymantů jsou brýle (v případě sprejů pak ještě přímé sluneční světlo, protože na tom postřelovaný cíl reflexivně zavře oči, vidouce letící aerosol - mluvím ze zkušenosti vlastního testu). I tak jsou lidé různě odolní a menší ráže (jako 25mg) jsou dost na nic. Ale vůbec, přečti si ten můj elaborát, nemíním tím spamovat tady.
Akustický šok - toť otázka. Já jsem z plynovek střílel dost a při pár nešťastných nastaveních a protivětru jsem si uši i trochu odpálil (slyšel jsem pištění labutího zpěv umírajících receptorů daných frekvencí), ale o šoku se nedá mluvit, pokud by ústí zbraně nebylo fest blízko a směřované přímo na uši. Přičemž taková blízkost útočníka k obránci zpravidla indikuje stav "prohrál's".

Nic není 100%, že - jenom u ostré dosazuješ jiné věci, jako koeficient účinnosti munice, pravděpodobnost, že trefíš letální zónu, dobu do imobilizace a do toho i onu miniaturní pravděpodobnost selhání. Leč pravděpodobnost odstrašení agresora vytažením zbraně bude pro ostrou i pro plynovku dost podobná; jen my máme smůlu, že tu zločinci nepočítají s obranou "civilistů" a tudíž se ta pravděpodobnost odstrašení ani zdaleka neblíží těm americkým 90%.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Biggles » 24 pro 2011 20:39

Blufovat s něčím, co má reálnou účinnost velmi diskutabilní, je hloupost. Ono je sice pravdou, že dost často stačí ukázat odhodlání k obraně, nicméně pokud nemůžu hrozbu vystupňovat do úspěšného ukončení konfliktu, tak tato varianta může vést k ukončení mého života. Útočník totiž netuše, zda-li ho nemůžu a nechci vypnout, v pudu sebezáchovy útok nemusí ukončit, ale naopak vystupňovat v cíli ho co nejrychleji vyřešit v neprospěch zdraví a života obránce. Vzhledem k tomu, že obrana je o co největší eliminaci rizika pro obránce, je výše popsaný postup dost nešťastný.
Už proto je srovnávání plynovky se sprejem poměrně správné. Ani jedno není k hrození, oboje používá obdobného principu. Pokud by člověk plynovku výrazně povyšoval nad "pepřák" z důvodů výše zmíněných, tak může nosit airsoftku............bývá trochu lehčí a strašit se s ní dá minimálně stejně úspěšně..............
Pokud by někdo chtěl využít statistik z USA ohledně procentuální úspěšnosti obrany bez výstřelu k podpoře argumentace použití plynovky coby strašáku, tak je nutné si uvědomit odlišné podmínky danné zvyklostí se bránit. V tamních krajích tasená pistole znamená "skutečnou" zbraň a hlavně její použití, kdežto tady je pro útočníka mnohem větší pravděpodobnost setkání se "šidítkem", což bezpochyby ví i kdejakej póvl............takže opět..........nestrašit, použít a pelášit, co člověku síly stačí..........
Uživatelský avatar
S474N
Příspěvky: 814
Registrován: 19 kvě 2006 09:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Plynové pistole

Příspěvek od S474N » 24 pro 2011 22:43

cover72: pokud na me nekdo "vystreli" necekane z plynovky, tak se nejdriv urcite leknu (akusticky sok z rany, ze neco vystrelilo, ne ze by me to ohluchlo) a potom asi budu resit, jestli jsem nekde postrelenej nebo ne. A to je to, o cem jsem mluvil. Respektive takto se zachova vetsina lidi (mensina se pokusi aktivne branit).

Jinak se musim podelit s tim, ze jsem se stal zajmem uzivatele "kebab". Tento exot me zacal se svymi zvasty obtezovat na uplne jinem foru (opravdu dobra volba znaku auta, ktera naprosto vystihuje i jeho samotnehp :lol: ) v ramci soukromych zprav (vse prubezne zalohuji). Takze abyste se panove pobavili, dozvedel jsem se, ze jsem plynovku videl maximalne na papire (to, ze jsem ji fakticky mel od nejakych 14-15 uplne prechazim), nasledne to, ze vydelavam na hejlech, kteri mi plati za zavody LOS (ac od nich mi zadne penize netecou, naopak LOS podporujeme financne i vecnymi cenami). Potom, ze strasim hejly a vydelavam na jejich bezpecnosti a toho, ze se boji (?!?!?!?) a nakonec jsem byl obvinen z velkeho komplotu spolecne s BIS, kde jakozto agent provokater nahanim protiextremisticky smyslejici jedince.

No co na to rict, opravdu me kluk usata pobavil. Zrejme mu neco tlaci na mozek a plodi tyhle veci, tak jsem mu poradil, at si aspon manualne odpomuze. Tak mu spolecne se mnou drzte palce, at se to povede. :mrgreen:
Naposledy upravil(a) S474N dne 24 pro 2011 22:44, celkem upraveno 1 x.
| [url=http://www.MujGLOCK.com]MujGLOCK[/url] | - < [url=http://forum.mujglock.com]Forum[/url] > < [url=http://foto.mujglock.com]Fotogalerie[/url] >

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
Sarid
Příspěvky: 69
Registrován: 07 črc 2010 20:42

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Sarid » 24 pro 2011 22:43

už máte někdo zoraki 917?
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Biggles » 25 pro 2011 08:37

2 S474N:Jestli ty seš podle kebaba agent bisky, tak já musím bejt minimálně exponent klerofašistickejch kruhů snažící se o zborcení lidovědemokratického zřízení :D Plynovkáři všech zemí spojte se! :D
Uživatelský avatar
S474N
Příspěvky: 814
Registrován: 19 kvě 2006 09:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Plynové pistole

Příspěvek od S474N » 25 pro 2011 09:13

Tak se bohuzel nezadarilo, protoze mi rano napsal dalsi vylev. V kazdem pripade jsem zjistil overil jednu dost zasadni vec. Tomu cloveku jde pouze o jeden cil a tim vubec nejsou plynovky. Tak dlouho otravuje s tema zvastama, nez ho proste clovek posle tam, kde slunce nesviti. On nabyde dojmu, ze clovek ztratil nervy a potom z toho ma velkou legraci. Nejlepsi na tom je, ze odhalit tuhle jeho slabomyslnost jsem zvladl v ramci dvou zprav, takze az tak dobrej, jak si sam mysli, neni. :mrgreen:
| [url=http://www.MujGLOCK.com]MujGLOCK[/url] | - < [url=http://forum.mujglock.com]Forum[/url] > < [url=http://foto.mujglock.com]Fotogalerie[/url] >

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Kavy » 25 pro 2011 09:23

Tak je to pravda , Kebab je nemocný a musí se léčit.
Histrionská porucha osobnosti je vážná duševní porucha.
K tomu pevná víra v bludy vytvořené v nemocné mysli může vést i vážnému poškození fyzického zdraví. Vždy jsem mu říkal "ber své léky", ale on ne,že už se cítí zdráv...každý svého zdraví strůjcem :(
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Plynové pistole

Příspěvek od cover72 » 25 pro 2011 12:16

Biggles: hloupost to není, protože to v reálu funguje; i zdejší mod Andy se koneckonců kdysi k plynovkám vyjádřil v tom duchu, že v x případech s 10 to útočníka zažene hrozbou a pokud ne, je plynovkář v loji.

S tím vyvoláním dojmu že jde útočníku o krk je to samozřejmě pravda, leč nemá smysl tu zkratkovitě reagovat na tyhle částečné výhrady: já se tu odvolávám na svůj elaborát, kde jsem pokryl mj. i tohle:
http://cover72.net/zbrojnice/plynovky_a_sebeobrana.htm#taktika píše:Nebo - a to je nejhorší možný scénář - tím, že neopatrným a příliš agresivním vyhrožováním s plynovkou navodíte dojem, že chcete původního agresora zabít a ten přejde do fanatického útoku všemi prostředky ve snaze se zachránit před "pistolí".
Takže - pokud se bavíme o mém postoji k obraně plynovkou, možná by nebylo od věci přečíst si jej celý a až poté reagovat :wink:

S474N: zajímavý postoj; tímhle směrem jsem neuvažoval. Nicméně nevyvolá pocit, že je postřelován "ostrou" v původním agresoru právě ten dojem, že zatím žije, ale pokud nesejme střelce jakýmkoli způsobem, další rána ho odešle do věčných lovišť? Pro uvažovanou podmnožinu agresorů (loupežníci či devianti, kteří mají na výběr jinou, neozbrojenou oběť) mi z toho lépe vychází cvaknutí závěrem a/nebo varovný výstřel společně s dostatečně názorným postojem "nemám zájem o konflikt, nech mě být a nikomu se nic nestane"...
ferino
Příspěvky: 98
Registrován: 15 črc 2010 18:21

Re: Plynové pistole

Příspěvek od ferino » 25 pro 2011 13:58

v x případech s 10 to útočníka zažene hrozbou a pokud ne, je plynovkář v loji.
toto nie je obrana, toto je lotéria
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Plynové pistole

Příspěvek od cover72 » 25 pro 2011 14:15

Obrana je "loterie" vždy, protože nikdo jaksi ještě nevymyslel způsob, jak se ubránit komukoli se 100% účinností (a kdokoli si myslí, že má něco 100%, je pako s předvídavostí křečka). "Ostrá" palná zbraň k tomu má nejblíže, ale je limitována prozměnu legislativou, takže se sice můžete ubránit agresoru prakticky se 100% účinností, jenže pokud se vaše 100% obrana nevejde do zákona, musíte se pak ubránit prozměnu zásahovce, což není 100% ani omylem.
Pepřák je úplně stejná "loterie" jako plynovka, protože na nezanedbatelné procento lidí také nezafunguje a ti mohou obránce smáznout. Malorážka to samé, pokud se obránce neuchýlí k headshotu, opět je zastavovací účinek minimální. A devítka nepomůže, když na obránce vybafne mafián v balistické vestě a obličejovém štítu. Samonabíjecí brokovnice nabitá střídavě broky a jednotnými střelami je fajn, ale zase se blbě nosí a je moc neohrabaná, když na obránce někdo vyskočí ze křoví. Jediné, co tedy funguje skutečně 100% je nosit slušivou "palestinskou vestičku" s trhavinou a palec držet na odpalovači tak, že když obránce někdo přetáhne po hlavě, ten to pustí a bum. Což ale není zrovna ideál úspěšné obrany, že.
Takže jak vidno, 100% obrana je nesmysl. Jako ostatně vždy jde toliko o individuální volbu skrze veličiny "cena:výkon" a "pravděpodobnost*dopad rizika".

Proto platí, že "v obraně ve skutečnosti nemůžete vyhrát: i když zvítězíte, dostane se vám akorát zachování předchozího stavu. Oproti tomu když prohrajete, ztratíte vše."
A proto je nejlepší obranou taktizovat tak, aby se člověk do sebeobranné situace vůbec nedostal - jak říká Marc MacYoung, "je dost těžké vás oloupit, postřelit, zmlátit, znásilnit nebo zabít, když tam nejste." Howgh.
Odpovědět