Zadrzeni/zastaveni trestniho cinu?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Lanius
Příspěvky: 357
Registrován: 26 kvě 2010 16:58

Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od Lanius » 30 bře 2011 18:14

Zajímalo by mne (určite je tady právně zaměřený jedinec) jak to vlastně je s použitím anebo hrozbou použití zbraně při zadržení člověka který měl zjevně kriminální záměr.

Tedy například člověk který se vyskytne v baráku pozdě v noci, v ruce má páčidlo, vypadá zjevně nemile překvapen a v životě jsem ho neviděl?

Mně osobně to jasné není. Nutná obrana je prý cokoliv* co uděláme na odvrácení zločinu.

Takže v podstatě v situaci kdybych pozdě v noci načapal zloděje v bytovém domě jak kradou ve sklepě a pod hrozbou použití zbraně(střelné nebo improvizované) bych je přinutil ležet na zemi do příchodu policie, mělo by to spadat pod nutnou obranu. (majetku všech obyvatel domu, zastavení trestního činu nezákonného vniknutí atd)
Pokud by jsem zavolal policii a nechal je zdrhnout, tak by (nejspíš) došlo k trestnímu činu - nemůžu vědet zda už něco nesebrali? Zná někdo precedens?

Spadalo by to pod nutnou obranu? Anebo vyhrožování zlodějům je společensky i zákonně méně přípustné než majetková trestní činnost?

(omlouvám se pokud se to už probíralo, ale přes hledání jsem nic nenašel)

*s určitými výjimkami..


Smazaný uživatel 3736

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 30 bře 2011 19:39

"Kto by kradol, veď všetci ste tu".. :lol:
Všetci riešia ochranu baráku pred zločincami. A čo keď všetci zločinci sú z baráku? U nás si susedia navzájom vykrádajú pivnice. Alebo si len navzájom požičiavajú veci? Chceš sa ísť sánkovať? Nájdeš si sánky. Chceš isť prerábať byt? V prítmí pivnice sa nejaký cement nájde. :lol:
Takého človeka by som ani neriešil, som asi na to zvyknutý.
Ozaj.. a kde mám tie obklady čo mi zostali z prerábky?? :evil:
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od BlackAdder » 30 bře 2011 19:58

to by mě taky zajímalo...
za sebe: pokud má v ruce páčidlo, tak bych neváhal a tasil - a zařval na něho ať lehne a ani se nehne (on už někdo ze sousedů po takovém kraválu ty poliše zavolá). Je to sice blbé, ale pokud bude chtít zdrhnout, tak mu rozhodně nebránit střelbou a asi bych se k němu nepřibližoval ("pocem, vyvedu tě za límec ven"), kór v přítmí sklepa, radši nechat šmejda utéct s tím, že tam třeba nechá vercajk, podle kterého ho najdou, než vyvolat konflikt a muset střílet.
Jinak myslím, že v zákoně hrozba použitím zbraně není, ale nějaký institut "občanského zadržení" snad ano.
Lanius
Příspěvky: 357
Registrován: 26 kvě 2010 16:58

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od Lanius » 30 bře 2011 21:10

Jj... zadržení je. Ptal jsem se dnes městských policistů. Doporučují zavolat policii a sledovat zloděje co nejdéle. Se na to podívám až budu mít čas.

Takže imho: šramot v noci: nasadit headset, mít na telefonu hlasové vytáčení policie , zapnutou kameru do levé ruky, pistole natažená v pravé a jít to vyzkoumat.

"Dobrý večer, pokud neumíte vysvětlit co tady děláte, račte si prosím laskavě lehnout břichem na zem a vyčkat příjezdu příslušníků PZ ČR..
A čo keď všetci zločinci sú z baráku?
Tak to je smola na susedov. Tu zatiaľ je to dobré. Pivnica je spoločná, jsou v ní horská kola tak spolu za sto litrů možná a zatím se nikomu nic neztratilo. Taky je tam alarm..
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od BlackAdder » 30 bře 2011 21:49

já mám štěstí na sousedy, hlavně jsme maličký barák s jediným problémovým sousedem a ten od té doby, co jsem mu otevřel akorát když jsem se strojil na vycházku - holstr s pistolí pod paží a kudla připnutá na opasku, tak zapomněl na co si přišel "stěžovat" a dal pokoj.

ale na druhou stranu bydlím v relativně problémové čtvrti, tak se taky bojím, kdy se dočkám ve sklepě nemilého překvapení. Večer radši chodím pro zavařeniny aj se psem :)
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od bradek džon » 31 bře 2011 09:03

Mě na tento dotaz kdysi policajt řekl "vy si snad děláte srandu? Vy jako chcete zadržovat zloděje s pistolí?" No tak jsem se otočil na podpatku a s pozdravem a přáním hezkého dne odpochodoval do pryč.
Ovšem po několika diskuzích na střelnicích , fórech a přečtení několika polovičatých článků jsem došel k závěru, že pokud udržíš ukazováček na závěru a nestrčíš ho do lučíku a v záplavě adrenalinu se ti prst nestáhne, je zadržení se zbraní v ruce naprosto v pořádku. To mě koneckonců potvrdil nedávný případ klenotníka, který přišel na pomoc své kolegini v vedlejšího obchodu. Ten chlap je teď za hrdinu a já se mu klaním také. Sice je nezadržel, ale v konečném důsledku je to stejné.
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od BlackAdder » 31 bře 2011 10:11

adrenalin je fakt sviňa - na obou stranách, takže byť ozbrojen, není úplně dobrý nápad zahnat zloděje do kouta, nikdy nevíte jak zoufalý a čím nadopovaný je. Tahat si potom páčidlo z oka je asi docela k vzteku... nezapomeňte, že máte v prvé řadě zabránit spáchání tr.činu, zloděje můžete zkusit zadržet, ale ne za každou cenu, to ať dělá policie, má na to pravomoci a koneckonců je za to placená.
Abdulexe
Příspěvky: 80
Registrován: 15 pro 2008 15:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od Abdulexe » 23 pro 2011 14:32

Ahoj, možná už neaktivní téma ale,

NUTNÁ OBRANA dle § 29 tr.zákoníku: "čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku."

když si to přečtu, tak odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, to dle mého názoru a názoru lidí co mi to tlučou každou chvilku do lebky...

je PŘÍMO hrozící nebo trvající útok na mou osobu, na tvou osobu za použití zbraně (zbraň podle zákona je cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznější) !!! samozřejmě v tomto případě se nejedná o jednání v NO...

ale dle zákona muže zadržet pachatele TČ KAŽDÝ.
Walther P99, H&K P30, Sa vz. 58 Sporter - CARBINE od CSA
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od JirkaS » 23 pro 2011 18:59

nějak sem nepobral předchozí příspěvek ... ale věc se má takto:

V trestním zákoně existuje paragraf, který hovoří o "občanském zadržení" viz třeba
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zadr%C5%BEen%C3%AD

pokud vás následně pachatel fyzicky napadne nebo vám hrozí jeho bezprostřední útok, pak postupujete podle §29 TZ o nutné obraně a případně můžete střílet
Abdulexe
Příspěvky: 80
Registrován: 15 pro 2008 15:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od Abdulexe » 23 pro 2011 19:16

JirkaS píše:pokud vás následně pachatel fyzicky napadne nebo vám hrozí jeho bezprostřední útok, pak postupujete podle §29 TZ o nutné obraně a případně můžete střílet
!! nechci se hádat !!
tak že když na tebe někdo vystartuje s holejma rukama budeš střílet ???
Walther P99, H&K P30, Sa vz. 58 Sporter - CARBINE od CSA
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od WohlmuthOta » 23 pro 2011 19:21

Doporučuji přečíst všemožnou problematiku ohledně NO, je toho na netu více než dost. :idea:

Obecně říci to je komplikováné. Př.: Pokud na mě bude útočit člověk, který mě očividně jednou ránou pěstí (pěst je zbraň), může zabít ránou do hlavy, bude mít třeba 130kg, 205cm atd. a já budu střízlík s 50kg a poloviční velikostí a použiju zbraně, je to NO. Záleží na konkrétní situaci, podmínkách, situaci a x dalších faktorech. Už to že na mě vystartuje jak ty říkáš s holýma rukama se dá považovat za hrozící útok dle TZ. Nevím jak ty, ale mě je přednější vlastní život před nějakým magorem který v ruce nemusí nic mít.
Abdulexe
Příspěvky: 80
Registrován: 15 pro 2008 15:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od Abdulexe » 23 pro 2011 19:40

- mě je samozřejmě také přednější vlastní život a život blízkých před nějakým agresorem který v ruce nemusí nic mít...
ale můj názor je to že si za to poneseš následky i když bude mít 130 kg...
- něco jsem si přečet, něco se musel naučit...
- hodně záleží také na tom kdo to dostane do ruky...
- a můžeš mě nasměrovat kde je uvedeno že pěst je zbraň ? díky
Walther P99, H&K P30, Sa vz. 58 Sporter - CARBINE od CSA
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od WohlmuthOta » 23 pro 2011 19:45

A kde je napsaný, že na tebe musí někdo útočit pistolí abys ty mohl použít zbraň :?: Pro mě pěst je zbraň.
Kublajchán
Příspěvky: 149
Registrován: 26 pro 2010 20:27

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od Kublajchán » 23 pro 2011 20:27

Abdulexe : neřeš zbraně, ty nezabijí. Ruce zabijí ! Pokud je útočník silnější a nemůžeš utéct, střílej. Pokud se třeba zarazí, zvedne ruce a jde k tobě proti namířené zbraně, střílej. A střílej tak, aby existovala pouze tvoje výpověď (okolo stojící svědky nezabíjej :D , jen útočníka). Co bude po tom je jedno, hlavní je, že žiješ. K čemu by ti bylo, že jsi jednal tak, abys nikomu nezpůsobil škodu, když tam zařveš ?
Každý za sebe zodpovídejme bez ohledu na víru a nejbližší pomoc hledejte vždy nejdříve na konci své paže.
Abdulexe
Příspěvky: 80
Registrován: 15 pro 2008 15:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadržení/zastavení trestního činu?

Příspěvek od Abdulexe » 23 pro 2011 20:32

já se nechtěl hádat :) jen jsem na to reagoval a jak jsem psal taky bych střílel...
Walther P99, H&K P30, Sa vz. 58 Sporter - CARBINE od CSA
Odpovědět