22LR pro sebeobranu?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zamčeno
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 14 srp 2006 20:38

Alfonss píše:I velkorážný zbraně máš malý a lehký. Proto si já osobně myslím že nosit 22tku je prasečina.

Nic ve zlým, nechci se do nikoho navážet, ale myslím si že 22tku nosí pouze ti, kteří nejsou schopni zvládnout velkorážnou zbraň. Jiný vysvětlení nemám.
Že by cena a náklady na střelbu.... :)

Já osobně bych raději šel do nějakého Lugera z druhé ruky a přebíjených Limitů, které stojí o kačku víc na ráně než 22LR HV (zhruba). Kdyžtak se domluvit víc lidí a koupit víc nábojů. Pak to vyje plusmínus stejně...


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 14 srp 2006 22:59

Dneska dávali (myslím na ČT2) pořad o atentátu na R.Kennedyho.
Byl zastřelen revolverem ráže 22 a šlo v podstatě o jednu kulku ze dvou, které chytil.
Znám dost lidí, kteří si pořídili revolver 22 s 8/9ranným válcem a sportovní střelci to nejsou. Ostatně stačí se podívat na Alfy, Cory a pod. Svoje zájemce určitě mají, jinak by to nevyráběli - a my si o té ráži nebo zbrani můžeme myslet cokoli.
O pár příspěvků zpátky - když vytáhnu svou 22 (teda ne mou, já bych to nenosil a netahal - ale ten hoch), tak ten vazoun, který bude tahat svou 45 teprve potom, je proti mně o dost opožděn a třeba ji ani nestačí vytáhnout! Vteřina je v takových případech strašně dlouhá doba!
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 14 srp 2006 23:53

Za předpokladu, že ho tou 22 ten dotyčny hoch stihne zneškodnit střelbou do nohou... :wink:
Milan.M
Příspěvky: 99
Registrován: 25 čer 2006 10:50

Příspěvek od Milan.M » 15 srp 2006 00:14

Jimi píše:Za předpokladu, že ho tou 22 ten dotyčny hoch stihne zneškodnit střelbou do nohou... :wink:
Mám dotaz:
Kam mám mířit, když chci útočníka zastavit, ale nechci ho zabít? Teď nezaleží na ráži. Zkrátka na kterou část lidského těla.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

22 LR pro sebeobranu?

Příspěvek od vito » 15 srp 2006 07:11

Tak tedy zásadně: Pokud chceš útočníka zastavit v situaci, kdy ti jde o život, vůbec neuvažuj o tom, že ho nechceš zabít. Snahy o zranění a nezabití v takové situaci jsou zcela zcestné. Pokud musíš střílet při obraně svého života, střílej tak, aby jsi ho zneškodnil. Pokud útočníka zabiješ, je to jenom jeho riziko a ty jsi zachránil svůj život. S morálními otázkami se můžeš vypořádávat potom. To je nejen můj názor a tak jsem to vždy učil svoje žáčky.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

22 LR pro sebeobranu?

Příspěvek od vito » 15 srp 2006 07:19

A ještě pro Alfonss: Ono to všechno není tak jednoznačně černobílé. Zase máš lidi, kteří tvrdí, že dvaadvacítku nosí proto, že umějí střílet. Zamysli se nad tím a zjistíš, že na tom něco je. Dvaadvacítka je v principu stejně smrtící zbraň jako každá jiná. Pokud má někdo tak nadrilováno, že spolehlivě posadí dvě střely útočníkovi do hlavy, tak je úplně jedno, jestli to bude dvaadvacítka nebo pětačtyřicítka. Samozřejmě ve výsledku, nikoliv ve vzhledu útočníka. :)
LOV21

Příspěvek od LOV21 » 15 srp 2006 07:35

Ještě k velikosti pistolí r 22. I zde na fóru se píše o pistoli kel-tec P - 32. V ráži 7,65 bez nábojů má hmotnost nějakých 200 g a délku 129 mm. V ráži 9 mm má hmotnost nějakých 250 g.

http://www.aegisteam.cz/index.php?main=testy&id=37

Hihi nosit 22 proto, že umím střílet? I když budu umět střílet, tak 22 nosit nebudu. Náhoda je blbec.

Proč potom nenosit nějaký co-čko? Nějaký umarex? Vždyť já přece umím střílet a 10 diabol ráže 177 do špičky nosu musí útočníka totálně vyřídit. Hihi.
Finson
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2006 22:43
Bydliště: Svitavsko

Příspěvek od Finson » 15 srp 2006 08:12

Jsou známy případy, kdy střela ráže 7,65 Browning (tedy poněkud silnější než .22 :wink:) sklouzla útočníkovi po lebce, zanechávajíc jen povrchové škrábnutí, a také jeden případ, kdy sebevrah se zástřelem v hlavě ráží 7,65 Br. ušel 70 metrů pro nový náboj, nabil a vystřelil znovu, aby se dorazil.
Není mi známo, že by byl někdo takhle aktivní po zásahu z .357 Magnum kamkoliv, nejen do hlavy - většina útočníků jde k zemi okamžitě po jediném zásahu; o něco hůře, ale stále ještě relativně dobře je na tom .45 ACP a ještě i 9 mm Luger, tam už se ale musí vybírat vhodná střela (u nás bohužel zakázaná).
.22 bych si na obranu nerisknul, i kdybych střílel jako Leatham.

No a pokud má někdo palnou zbraň a nechce v obraně nikoho zabít, ať si vezme pepřák a zbraň nechá v trezoru.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 15 srp 2006 08:24

Finson píše:Jsou známy případy, kdy střela ráže 7,65 Browning (tedy poněkud silnější než .22 :wink:) sklouzla útočníkovi po lebce, zanechávajíc jen povrchové škrábnutí, a také jeden případ, kdy sebevrah se zástřelem v hlavě ráží 7,65 Br. ušel 70 metrů pro nový náboj, nabil a vystřelil znovu, aby se dorazil.
AHA tak takhle vznikaji "kachny" :-D

Finsone... to bylo s 22LR ne s 32 AUTO. Pan se strelil dlouhou LR na zahrade pod stromem a nevyslo to. Proto sel jeste do kuchyne vyndal z krabicky dalsi naboj, sel zpet a dokoncil to. Psali to v SR jiz pred par lety.

PS: zastrel nemel (s tou 22LR) ... normalne se prostrelil zkrz na zkrz. Jenom to bylo hold moc v predu a prostrelil si jen kousek predniho laloku. I tak je to kuriozita, ktera je jen soucasti statistiky.
Finson
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2006 22:43
Bydliště: Svitavsko

Příspěvek od Finson » 15 srp 2006 10:40

Dobrá, tak o tom jednom případu jsem měl špatné informace, niméně o třech sklouznutích po lebce s ráží 7,65 Br. vím celkem jistě.
Pořád to nemění můj názor na to, že s .22 se nemusí ubránit ani špičkový střelec, zatímco s .45 nebo .357 stačí ve většině případů jedna rána, a nemusí ani být do hlavy.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 15 srp 2006 11:08

Coz to je jasne. Na obranu se .22 nehodi. Ale o vikendu sem trosku testoval "malou svini" a 7,65 projde skoro 3 tvrdo-gumove bochniky chleba. Ve tretim se uz zastavila. Nemyslim, ze je to tak spatny vysledek.
Finson
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2006 22:43
Bydliště: Svitavsko

Příspěvek od Finson » 15 srp 2006 11:36

Což o to, ona proletí, ale ten zastavovací účinek tam prostě není...
Na rozstřílení starého chleba je to samozřejmě silné dost :D

Nemám u sebe zbraň na to, abych se s ní oháněl při každé hádce. Vytáhnu ji, pokud půjde opravdu do tuhého, když bude přímo ohroženo zdraví nebo život můj nebo mých blízkých. A v takovém případě nebudu brát ohled na útočníka s nějakou .22, aby se snad něco vážného nestalo jemu - smáznu ho tím nejsilnějším, co se dá pro obranu rozumně použít, s trochou overkillu, ale s vysokou pravděpodobností, že už nestihne nikomu ublížit. Nakonec, to násilí byla jeho volba.
Proto mi jakékoliv úvahy o slabších rážích s ohledem na život lumpa přijdou naprosto zcestné.
LOV21

Příspěvek od LOV21 » 15 srp 2006 11:37

Andy to sis na střelnici přinesl 3 gumotvrdové bochníky chleba? Ty válíš. Potlesk pro mistra. Jo toho kel - teca P-32 bych si taky koupil. Je takový malinký a roztomilý.
Finson
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2006 22:43
Bydliště: Svitavsko

Příspěvek od Finson » 15 srp 2006 11:39

Střílet se dá do lecčehos, co vyjde levněji než mezinárodní pistolové terče :wink:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 15 srp 2006 11:45

2Finson:
Pokud bude mít útočník v ruce dvaadvacítku a ty budeš chtít tahat cokoliv jiného, tak jsi sebevrah. :wink:
Než strčíš ruku do kapsy, tak tě prostřílí skrznaskrz.
Ale někde z bezpečné dálky bych to chtěl vidět, určitě by to byl velice poučný případ.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Zamčeno