22LR pro sebeobranu?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zamčeno
Milan.M
Příspěvky: 99
Registrován: 25 čer 2006 10:50

Příspěvek od Milan.M » 12 srp 2006 13:07

Alfonss píše:Nauč se číst laskavě. Já sem nepsal že se dostanu do průseru a vyřeším to střelnou zbraní. Jen sem reagoval na to Tvoje neustálý zdůrazňování, že je malá šance že se do průseru dostaneš. Ano, malá šance to je, ale šance to je.
Ty jsi napsal, že když se dostanu do průšvihu beze zbraně nebo s malorážkou, tak jsem v prd... Z toho jse pochopil, že když budu mít něco s ráží od 9mm výš, tak útočníka pravděpodobně sundám. A tak jsem tu hodil příklad, kdy můžeš mít třeba houfnici a bude ti stejně platná jako ta malorážka. Proto tady řeším možné přepadení a jakou budu mít šanci zbraň použít.


Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 12 srp 2006 13:38

To Marc: Ono je blbý, že ji můženosit těch 750 let a nebo se mu to může stát (doufám že ne) třeba hned zítra :cry:
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 12 srp 2006 13:58

Já vím, jen jsem to chtěl oživit trochou statistiky. Na člověka číhá v životě spousta nebezpečí a těch, které může odvrátit střelnou zbraní je počertech málo. Což je rozhodně škoda. :(
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 12 srp 2006 14:01

Přesně tak, člověk se může připravovat na spoustu věcí, ale pak se najde třeba ožralý kokot v autě, který tě sundá a ani o tom třeba nebude vědět.
Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 12 srp 2006 14:59

Naštěstíjsem zbraň nikdy nepotřeboval ale mám dobrého kamaráda, který ji použil už 3x. Vždy naštěstí stačilo pohrozit. To jenom k té pravděpodobnosti, že se mi na ulici něco stane. On tady ještě totiž platí zákon schválnoti...určitě ho znají řidiči v mnoha podobách. Nekdo čeká 750 let, jiný si to "užije" víckrát. Až se mi dle statistiky stane ta pramálo pravděpodobná věc, že me přepadne odhodlaný bad boy (a nesejme mě rovnou trubkou do týla) Budu rád, že mám něco čím mám věčí šanci útok zastavit. Třeba i při náhodném zasažení stehna...je tam hodně velkých cév, případně se zlomenou stehenní kostí se běhá blbě. Rozhodně tam ale nebudu mířit primárně a rozhodně toho nedosáhnu 22LR.

Otec před lety operoval psychiatra, kterého jeho pacient střelil krátkou sportovní 22 LR. Střelil ho do zad a kulka mu uvízla v srdečním svalu. přišel do špitálu po svých.
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 12 srp 2006 18:10

Třikrát je opravdu hodně... Jestli ten kamarád, jak se říká, nechodí tomu štěstíčku naproti. :shock: Ale vážně. Já jsem zažil zbraň "pro osobní obranu" v akci několikrát a nikdy nebyl její majitel ohrožen. Vždy byl spíše ve značně podroušeném stavu a buď se chlubil nebo naprosto nezvládl situaci. A pokud někdo tasí v situaci, kdy mu strejci chtějí dát pár facek, protože kibicuje u mariáše, tak je samozřejmě zcela mimo mou, jinak velmi seriózní, statistiku. Rozhodně to nemusí být případ tvého kamaráda, ale je to pouze má osobní zkušenost.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 12 srp 2006 18:23

2 Marc (a verze 1:240.000) - mozna mas pravdu, ale ze uz tu nekdo psal - tohle ve finale neni ani o pravdepodobnosti, ale proste o ty smule... Mam kamarada, co zbran v zivote tahal 4x - vzdy opravnene - nastesti zatim strilet nemusel a dalsiho, co uz strilel... K tve "pravdepodobnosti" bych musel znat 480.000 lidi :-)

2 Milan.M - kdyz tvrdis, ze staci zbran vytahnout, ze to jako "prezentace sily" bude stacit, proc teda nenosis plynovku? Ano, opet - v 99.9% to stacit bude, ale pri trose smuly... Taky nemusi...
To bych ti ve finale mohl rict - proc tedy uznavas .22LR jako obranny naboj, kdyz jednim dechem rikas, ze je vlastne jedno co mas v ruce, hlavne kdyz to utocnika zastrasi? Neni pak lepsi ta plynovka nebo air-softova maketa, kde by zloduch koukal primo do temer pulpalcovyho laufu?
Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 12 srp 2006 18:51

2 marc. Chápu, ale v jeho případě opravdu nešlo o opilecké extempóre, ani nic jiného. Z těch tří případú tasil jenom jednou a to když stavěl pána, co mu utíkal z krámu s videorekordérem a nějak zapomnel zaplatit. On si pak stěžoval policajtum jak si nekdo může dovolit na nej tahat buchnu...neuspěl), Pak to byla partička naší nejmenované menšiny, kterým se líbíla jeho bunda (v které měl denní tržbu) když ji sundal tak že prý to byl jen vtip. No a naposled doprovázel dvě slečny z plesu a dvoum skínům přišlo, že má nějak moc ženskejch...taky stačilo ukázat, že má i železo. Při té smůle měl velké štěstí.
Naposledy upravil(a) Jimi dne 12 srp 2006 18:56, celkem upraveno 1 x.
Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 12 srp 2006 18:56

A ještě něco. Co tak situace, kdy hrozí útok př.: udělaný chlap tě slovně napadá, vyhrožuje a přibližuje se k tobě. Ty chceš demonstrovat sílu a vytáhneš .22 LR , načež útočník vytáhne 9L, ... .45 ACP. I když začneš pálit jako první máš s 22 daleko menší šanci vyváznout bez zranění.
Milan.M
Příspěvky: 99
Registrován: 25 čer 2006 10:50

Příspěvek od Milan.M » 12 srp 2006 18:59

cmk píše:2 Milan.M - kdyz tvrdis, ze staci zbran vytahnout, ze to jako "prezentace sily" bude stacit, proc teda nenosis plynovku? Ano, opet - v 99.9% to stacit bude, ale pri trose smuly... Taky nemusi...
To bych ti ve finale mohl rict - proc tedy uznavas .22LR jako obranny naboj, kdyz jednim dechem rikas, ze je vlastne jedno co mas v ruce, hlavne kdyz to utocnika zastrasi? Neni pak lepsi ta plynovka nebo air-softova maketa, kde by zloduch koukal primo do temer pulpalcovyho laufu?
Taky jsem napsal, že když nepomůže postrašit, tak výstražný výstřel do země už by pomoct mohl. To bych plynovkou nebo air-softovou pistolkou udělal jak?
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 12 srp 2006 22:27

Jimi píše:A ještě něco. Co tak situace, kdy hrozí útok př.: udělaný chlap tě slovně napadá, vyhrožuje a přibližuje se k tobě. Ty chceš demonstrovat sílu a vytáhneš .22 LR , načež útočník vytáhne 9L, ... .45 ACP. I když začneš pálit jako první máš s 22 daleko menší šanci vyváznout bez zranění.
No já to nechci moc hrotit, ale tahle modelová situace se stát může a také stává. Ale časem zjistíš, že opravdu "udělanej chlap" (myšleno tím ten, který se opravdu umí prát, což není zdaleka totéž) tě slovně napadá zpravidla jen v situaci, kdy je sám napaden a u toho většinou zůstane, protože on si nic dokazovat nemusí. Výjimku tvoří novopečení kulturisté postpubertálního věku. Horší to je u těch, kteří příslušné fyzické vybavení postrádají a tato situace je pro ně přirozeně stresová. Na vyrovnání tohoto handicapu se vyzbrojí, což je samozřejmě v pořádku. Ne každý se s tím ovšem dokáže rozumně vyrovnat. Většina totiž těžce nese, že fakt nabité zbraně v podpažním pouzdře ostatním zpravidla uniká a okolí ho nevnímá s patřičnou "úctou". A to se často projevuje po náležité dávce alkoholu. Jinak jak sám uvádíš, tak ukázání zbraně fungovalo u tvého kamaráda ve všech případech zcela bez problémů. Z toho lze dovodit, že na ráži asi příliš nezáleží.

Ta hypotetická přestřelka, kterou zmiňuješ je krajně nepravděpodobná. Buďto tě totiž někdo napadne s úmyslem ti způsobit vážnou újmu na zdraví a zbraň použije hned, (není totiž důvod, aby si při tom rozbil klouby, obzvláště když má v kapse devítku) nebo ten divoce gestikulující chlap je naštvanej, protože jsi mu nacouval do auta a rozbil reflektory. . Pokud na něj ovšem vytáhneš zbraň v této situaci, tak bude zcela jistě per plex a ty si koleduješ o pořádný problém. A na ráži opět příliš nezáleží.
Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 12 srp 2006 23:14

No šlo mi spíš o konfrontaci 22 x vyšší ráže. Možná jsem nevolil nejvhodněší opis situace...

Ano stačilo zbraň ukázat...jak jsem psal, měl velké štěstí.

Také beru, že ve vysokém (nebudu spekulovat o konkrétním čísle) procentu případů stačí pohrozit, nanejvýš vysřelit do bezpečného prostoru (pokud je k tomu čas).

Zbývá ten méně pravděpodobný scénář, kdy bych rozhodně chtěl mít něco víc než 22 LR... a taky mám. Nechce se mi hledat v předchozím jak velkou a těžkou zbraň nosíš, já se pohybuji v nabitém stavu 750g, hlaveň 2 až 3 palce, 7,65 nebo .38 SP - podle toho co si vezmu.

Tato debata je jak se zdá nekonečná, přirovnat lze asi pistole x revolver, 9L x .45 ACP ... takže přeji každému ať se nikdy nedostane do situace odpovídající §13 TZ a pokud ano tak ať vyvázne živ a zdráv.
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 13 srp 2006 12:35

Nejlépe to vystihují asi na wikipedii. Tam se může člověk dočíst, že dvaadvacítka je přes malý výkon jako zbraň pro sebeobranu oblíbená, protože je lehká a snadno dostupná.
Já si osobně myslím, že převážnou většinu situací se s ní vyřešit dá. Kdo chce ovšem mít jistotu nebo se s nebezpečnými situacemi díky svému povolání setkává častěji, tak tam už bych doporučoval něco většího. Ale názorů je tu dost, takže vybrat si může každý dle svého gusta.
LOV21

Příspěvek od LOV21 » 14 srp 2006 07:56

Co se týká velikosti a váhy pistole ve 22 oproti ostatním rážím. Opravdu jsou 22 tak malé a lehké? Já si myslím, že to tak není. Já osobně mám názor, že když už něco nosit, tak opravdu větší ráži. Pro mne je optimum 9 mm. Opravdu - spoléhat se na to, že ono to nějak vyjde nelze. Spoléhat se na 22 když jde o zdraví,nebo o život?
22 patří na střelnici a je použitelná pouze pro sportovní střelbu.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 14 srp 2006 13:19

I velkorážný zbraně máš malý a lehký. Proto si já osobně myslím že nosit 22tku je prasečina.

Nic ve zlým, nechci se do nikoho navážet, ale myslím si že 22tku nosí pouze ti, kteří nejsou schopni zvládnout velkorážnou zbraň. Jiný vysvětlení nemám.
Zamčeno