vysvetleni rozdilu v nabojich

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
slavetin
Příspěvky: 18
Registrován: 06 říj 2011 14:52

vysvětlení rozdílů v nábojích

Příspěvek od slavetin » 14 říj 2011 09:26

Chtěl bych poprosit zkušenější o vysvětlení rozdílů ohledně nábojů 9mm Luger a dále ohledně nábojů 38 Special, ale možná o vysvětlení obecnější. V nabídkách nábojů 9mm Luger vidím jednak různá označení "typu" FMJ, SP LRN, TFMJ, SUBSONIC, NON TOX a u nábojů 38 Special FMJ, SP, ale hlavně WC. Může prosím někdo sdělit, co tyto zkratky znamenají a jaký mají praktický význam pro použití takového náboje v konkrétní zbrani?

Dále pak je uváděna různá hmotnost střely u nábojů 9mm Luger, obykle 115gr/7,50g, dále 124gr/8G nebo 140gr/9g. Lze všechny tyto náboje použít např. do ČZ 85, aniž by došlo k poškození zbraně a pokud ano, má to význam pro přesnost či jiné vlastnosti střelby?
Totéž u revolverových nábojů 38 Special, kde se nejvíce uvádí FMJ 158/10,25, SP 158/10,25, LRN 158/10,25, WC 148/9,6 o zaměnitelnost tohoto náboje mi hlavně jde, NON TOX TFMJ 158/10,25 - jsou tyto náboje zaměnitelné a všechny použitelné např. pro Taurus 38?

Zkoušel jsem nahledat na internetu odpověď, ale zatím jsem jen snad zhruba pochopil, že různé náboje mají různé "komorové tlaky" a "ústovou rychlost", z čehož laicky a nevím, zda správně, dovozuji, že různé náboje různě "namáhají" zbraň, ale že to nemusí v zásadě zbrani většinou fatálně vadit, ale někdy ano. Omlouvám se za začátečnický dotaz a pokud jsem toto téma na foru nějak přehlédl, tak také, pak by stačil odkaz.


Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: vysvětlení rozdílů v nábojích

Příspěvek od PEPAN » 14 říj 2011 12:09

FMJ-celoplášť, SP- poloplášť, další nevim. subsonic znamená podzvukové střelivo, t.j. že nepřesáhne rychlost asi 320m/s- často díky těžší střele, nontox je náboj šetrnější k hlavni, díky jiné zápalkové složi WC je wadcutter.. a vůbec, študuj http://cs.wikipedia.org/wiki/Projektil
ty různý hmotnosti jsou jen v jiných jednotkách- grainy/ gramy
u tý 38sp. by tě mělo zajímat hlavně označení nábojů +p, jestli je tvá zbraň smí střílet
Nejde!Prostě NNe
Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 128
Registrován: 24 zář 2010 13:11
Bydliště: Zlín

Re: vysvětlení rozdílů v nábojích

Příspěvek od ladaj » 14 říj 2011 14:14

FMJ je jen "čepice vylitá olovem", TFMJ je opláštěná komplet i ze spoda, což je v tom notoxu (náboj s minimální zdravotní závadností) nutnost - minimalizace výparů z olova. LRN - olověná s kulatým nosem, WC olověný váleček pro pěkně vystříhané díry v papíru. Stejně nakonec vybereš podle ceny... Po střelbě olovem nestřílet plášťované (až po vyčištění hlavně). Primárním důvodem slabších laborací je nižší zpětný ráz, tj menší namáhání ruky a větší přesnost zejména při akční střelbě. Důvodem pro použití olova místo plášťů většinou cena. +P laborace stejně střílet nebudeš ani v případě +P zbraně, nejvýš nosit pro případ výskytu +Padoucha.
Odpovědět