22LR pro sebeobranu?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zamčeno
Alistaire

Příspěvek od Alistaire » 11 srp 2006 22:10

JIMI: 8) logicky vzato, kdyby měli .22, dopadli by zhruba stejně :wink:

Adrenalin dokáže děsné věci...


Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 11 srp 2006 22:25

No, čekal jsem podobnou odpověď, ale myslím, že s 22-ku by podobný útočník ani nezaregistroval. Vím, že tento a několik dalších případů je extrém a nezpochybňuji smrtící efekt 22 LR, zpochbňuji její použití jako primární obranné zbraně. ale je to samozřejmě jenom moje mínění a není ovlivněno pouze daným článkem. 8)
Milan.M
Příspěvky: 99
Registrován: 25 čer 2006 10:50

Příspěvek od Milan.M » 11 srp 2006 23:09

Proč tady všichni počítají se střelbou do hrudníku? Nestačilo by střílet do nohou? Útočník s prostřelenýma nohama už mě nejspíš znovu nenapadne. V tomto případě by ráže 22.LR měla bohatě stačit. A raději budu mít pistoli ráže 22.LR, se kterou už jsem něco odstřílel a umím s ní dobře zacházet, než nějaké dělo, ze kterého jsem prakticky nevystřelil kvůli drahé munici.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 11 srp 2006 23:44

Bez urazky, ale teorie o strileni do nohou napovida o "zkusenosti" s obrannou strelbou.

Tak se pokusim navest - co se trefuje lepe, neco, co ma sirku 15 cm, pak kus mezeru a zase 15 cm a rychle se to hybe, nebo neco, co ma na sirku 40 cm a ophyb toho je vice mene pomalejsi a predpokladatelny?

Odpoved - ano, nohy se trefuji velice tezko, navic pokud netrefim kloub, tak "nadopovanej" clovek ucejti akorat stipnuti, rozkrapne mi hlavu a az nasledne zjisti, ze mu z nohy treba tece krev... Navic - kazda rana, ktera padne vedle ohrozi nekoho nezucastnenyho - takze do nohou rozhodne NE. Da se pripadne maximalne jeste uvazovat o jedne moderni "alfa" zone a tou jsou kycle a jejich oblast

Dale - nikdo tu netvrdi, ze je lepsi mit "velky zelezo" a nemit s nim natrenovano nez mit malorazku a mit s ni natrenovano. Ono je totiz nejlepsi mit "velky zelezo" a s nim mit natrenovano.

Velkym zelezem samozrejme nemyslim neco, cim si leckdo dohani nejaky mindraky, ale neco alespon trochu rozumne ucinnyho (prave alespon malickej revolver v razi 38 a vic, nebo malickou pistolku v razi 7.65 a vys).
Milan.M
Příspěvky: 99
Registrován: 25 čer 2006 10:50

Příspěvek od Milan.M » 12 srp 2006 00:30

1. Zkuženosti s obranou střelbou nemám a doufám, že je ani nikdy nezískám (tréning chování při přepadení a zkušenosti jsou pro mne dvě různé věci - na přepadení mne nikdo neupozorní předem a nedá mi čas na přípravu obrany). Jen tak mimochodem, kolikrát jsi musel po někom vystřelit v sebeobraně?

2. Z 22.LR bych měl být schopný vystřílet celý zásobník (např. 12 nábojů) za 2-3s a to alespoň přibližně do místa, kam mířím (díky malému zpětnému rázu). A to už se snad do té nohy trefím.

3. Kolik "nadopovaných" lidí, kteří by tě ohrožovali tak aby jsi mohl použít střelnou zbraň, jsi v poslední době potkal? Já za posledních několik let ani jednoho.

4. Cena munice bude u mnoha střelců dost důležitá. Dát za náboj 1Kč nebo 6Kč je dost velký rozdíl (alespoň pro mne ano). A já bych zbraň bez pravidelného tréningu nenosil.

5. Měl jsem možnost si vystřelit z jedné takové minipistolky (ráže 22.LR) a nic podobného bych si nikdy nekoupil. Nevěděl jsem, jak ji mám pořádně chytit, což teprve z toho přesněji střílet. A ještě když by to bylo ve větší ráži, ne děkuji.
Richi

Příspěvek od Richi » 12 srp 2006 01:13

Milan.M píše:1. Zkuženosti s obranou střelbou nemám a doufám, že je ani nikdy nezískám (tréning chování při přepadení a zkušenosti jsou pro mne dvě různé věci - na přepadení mne nikdo neupozorní předem a nedá mi čas na přípravu obrany). Jen tak mimochodem, kolikrát jsi musel po někom vystřelit v sebeobraně?

2. Z 22.LR bych měl být schopný vystřílet celý zásobník (např. 12 nábojů) za 2-3s a to alespoň přibližně do místa, kam mířím (díky malému zpětnému rázu). A to už se snad do té nohy trefím.

3. Kolik "nadopovaných" lidí, kteří by tě ohrožovali tak aby jsi mohl použít střelnou zbraň, jsi v poslední době potkal? Já za posledních několik let ani jednoho.

4. Cena munice bude u mnoha střelců dost důležitá. Dát za náboj 1Kč nebo 6Kč je dost velký rozdíl (alespoň pro mne ano). A já bych zbraň bez pravidelného tréningu nenosil.

5. Měl jsem možnost si vystřelit z jedné takové minipistolky (ráže 22.LR) a nic podobného bych si nikdy nekoupil. Nevěděl jsem, jak ji mám pořádně chytit, což teprve z toho přesněji střílet. A ještě když by to bylo ve větší ráži, ne děkuji.
1. už ta vidím ako keď ta niekto prekvapí začneš strielať po nohách - budeš naopak robiť všetko preto aby si ho zastavil - hrudník.
2. plytvať strelivom v sebaobrane to je o hubu...
3. dúfam, že ani nestretneš
4. nj ak poberáš dôchodok alebo dávku tak to hej... ale pri cene 9mmL +-4kč by to možno aj ten dôchodca zvládol :)
5. ktomu radšej bez komentára :lol:
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 12 srp 2006 01:32

Já bych si také dovolil poznamenat něco "bez urážky". Většina příspěvků dle mého názoru hovoří hlavně o "zkušenosti" se sebeobranou jako takovou. Modelové situace, které tu mnozí prezentují, bývají často úsměvné. Namátkou: "zloděj s planžetou se snaží dostat do našeho bytu, takže s rodinou zaujímáme vhodné střelecké postavení a po otevření dveří pálíme". Další (asi nejoblíbenější): "agresor ve vzdálenosti čtyř metrů mává kyjem, po vytasení legálně držené zbraně však pokračuje v "útoku", ale protože hlavou přitom nehýbe, zasáhneme ho dobře mířenou ranou do kořene nosu. Malorážková střela nezadržitelně proniká lebkou a útočník padá..." Tyto a jim podobné situace s realitou (naštěstí) příliš nekorespondují. V praxi totiž častěji útočníka zastoupí štěkající pes, který jak známo nekouše, ovšem ozbrojený tatík ho před zraky rodiny odpráskne. Asi aby zdůvodnil proč sebou to "železo" tahá a v neposlední řadě aby se ukázal. Já si ale myslím, že střelná zbraň má na případného útočníka spíše psychologický vliv a její použití je vhodné PŘED eskalací případného konfliktu. V tom případě ovšem na ráži a použitém střelivu příliš nezáleží. Ostatně úspěšné použití střelné zbraně v sebeobraně je v našich končinách tak vzácné, že by si každý měl rozmyslet, jestli mu stojí zato něco takového tahat stále sebou.
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Příspěvek od 4mike » 12 srp 2006 08:48

to MilanM
1) zkušenosti s obrannou střelbou získáš na "kursech" a na soutěžích
zkušenosti se střelbou na zákl. paragrafu 14 či 13 si asi nepřeje nikdo z nás tudíž se trénovat nedají

2) pověs si na provázek PET flašky rozkoupej a střílej, pak pochopíš procentuální šance se trefit do kolen v pohybu
taky ale počítej s tím, že každý výstřel mimo někoho přímo či odrazem zraní
pak snáze pochopíš proč se považuje za optimum zásah těžiště

3) to není o tom že feťáci jsou útoční tvorové, nýbrž o tom, že vlivem omamných látek či adrenalinu nemusí útočník zásah menší ráží vnímat natolik,
aby upustil od pokračování ve svém konání

4) cena munice jež má sloužit k ochraně ...... je naprosto irelevantní, neboť chráněné zájmy jsou hodnotově úplně jinde
pro trénink není nutno používat zrovna EFMJ když poslouží i FMJ

5) logicky nelze vyrobit něco komfortního pro nošení a ještě 100% komfortního pro střelbu (pokud to má distribuovat nějaký výkon)
Milan.M
Příspěvky: 99
Registrován: 25 čer 2006 10:50

Příspěvek od Milan.M » 12 srp 2006 09:47

4mike píše:to MilanM
1) zkušenosti s obrannou střelbou získáš na "kursech" a na soutěžích
zkušenosti se střelbou na zákl. paragrafu 14 či 13 si asi nepřeje nikdo z nás tudíž se trénovat nedají

2) pověs si na provázek PET flašky rozkoupej a střílej, pak pochopíš procentuální šance se trefit do kolen v pohybu
taky ale počítej s tím, že každý výstřel mimo někoho přímo či odrazem zraní
pak snáze pochopíš proč se považuje za optimum zásah těžiště

3) to není o tom že feťáci jsou útoční tvorové, nýbrž o tom, že vlivem omamných látek či adrenalinu nemusí útočník zásah menší ráží vnímat natolik,
aby upustil od pokračování ve svém konání

4) cena munice jež má sloužit k ochraně ...... je naprosto irelevantní, neboť chráněné zájmy jsou hodnotově úplně jinde
pro trénink není nutno používat zrovna EFMJ když poslouží i FMJ

5) logicky nelze vyrobit něco komfortního pro nošení a ještě 100% komfortního pro střelbu (pokud to má distribuovat nějaký výkon)
2. Já mám nohy dvě a to dost blízko u sebe - a to už je větší terč. Navíc bych nemířil na kolena (nejsme v americkém filmu), ale na stehna.
3. Feťáka nemusí dostatečně rychle zastavit nic. A pokud nebudu mít speciální výcvik (tím nemyslím půldenní kurz někde na střelnici), tak to s tí trefováním útočníka asi moc slavné nebude (stres udělá svoje), ať budu mířit kamkoliv - teda pokud vůbec budu mířit nebo jenom střílet směrem na útočníka.
4. Použil tady vůbec někdo zbraň k ochraně sebe nebo svého majetku? Tím myslím, že musel vystřelit na člověka.
5. Někomu malá zbraň vyhovuje, mi ne. Toť vše.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 12 srp 2006 10:45

Pistoli u sebe taham proto, ze je to tak 1:10.000, ze se mi zrovna ten den neco stane a ja ji nedejboze budu muset pouzit a radsi ji budu mit 9.999x zbytecne, nez ji pak po desetitisici nemit.
Taham u sebe G17, Keltec je nouzovka nekam, kam nemuzu s G. S G17 jsem schopen strilet na obrannou vzdalenost kolem 4 ran/sec a zasahy letaji rekl bych "pomerne dost presne".
POresto bych si nohy netroufnul, zvlast ne stehna a uz vubec ne .22LR. 12 ran za par sekund je hezkejch, co ale tech 7, co mine svuj cil? Vysvetlis to ty mamince s kocarkem co stala za lumpem? A co ten lump, co stoji o 5 metru dal? Po nem hodis tu vystrilenou pistoli?
Nicmene mnohem pravdepodobnejsi je prave napadeni zviretem v lese (divocak, pes, na Slovaci treba medved apod...), tem pokud neublizis rovnou, tak je jim jedno, ze maj v sobe 30 - 100 gramu zeleza. Tam jde jednoznacne o prubojnost a trvalou dutinu a sorry, oboji je u .22LR skoro nulovy.
no, co dal... Zkusenosti s obrannou strelbou... No, kdo tvrdi, ze obranna strelba je strelba v sebeobrane? Obrannou strelbou jsou i nacvik (kurzy) a souteze v obranne strelbe a NIKDO NIKDY z tech, co tohle umej nevyslovil ani zertem myslenku, ze by pro obranu byla vhodna .22LR a idealni by bylo mirit na nohy. Vsichni se shodujou na hrudniku, pripadne s velkym ALE na oblasti kycli.
Mozna, ze jediny, na cem se shodneme je, ze zvladnuti krizovy situace je z vetsi casti o psychice a pripravenosti, teprve pak nastupuje technika a az pak snad nekde strelivo... Nicmene musi klapnout uplne vsechno, jakmile selze jedna z tech veci, je v haji vsechno.
Milan.M
Příspěvky: 99
Registrován: 25 čer 2006 10:50

Příspěvek od Milan.M » 12 srp 2006 11:26

To cmk:
Mi jde hlavně o to, že tady všichni počítají s tím, že vůbec dostanou možnost zbraň použít. A když už ji dostanou, tak většině zlodějíčků by stačilo zamávat zbraní před nosem a nasadit "bojový" pohled, odolnější bude potřebovat výstražný výstřel (a je celkem jedno, jakou máš ráži, hlavně že to udělá dost kraválu a díru do země). A jaká je šance, že narazím na nějakého, kterého nezasatví pomalu ani tank. Někdo takový tě s nejvyšší pravděpodobností přetáhne klackem po hlavě dřív, než si vůbec uvědomíš co se děje.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 12 srp 2006 11:29

Milane jsi úplně vedle. zabývej se dál šancema, a když bude průser tak budeš nepřipravenej beze zbraně, anebo s malorážkou která má nulovej stopefekt.

Jaká je šance že spadne letadlo? Letecká doprava je přece nejbezpečnější způsob přepravy.A přece padají........
Milan.M
Příspěvky: 99
Registrován: 25 čer 2006 10:50

Příspěvek od Milan.M » 12 srp 2006 12:47

Alfonss píše:Milane jsi úplně vedle. zabývej se dál šancema, a když bude průser tak budeš nepřipravenej beze zbraně, anebo s malorážkou která má nulovej stopefekt.

Jaká je šance že spadne letadlo? Letecká doprava je přece nejbezpečnější způsob přepravy.A přece padají........
Líbí se mi, jak tady píšeš o tom, jak se dostaneš do průseru a jak to vyřešíš střelnou zbraní. A v praxi budeš stát s nožem u krku a budeš krotký jako beránek. A už vidím, jak pak budeš na zloděje střílet, když bude utíkat. Pak se třeba potkáte v base - zloděj za přepadení a ty za to, že jsi ho střelil do zad.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 12 srp 2006 12:54

Nauč se číst laskavě. Já sem nepsal že se dostanu do průseru a vyřeším to střelnou zbraní. Jen sem reagoval na to Tvoje neustálý zdůrazňování, že je malá šance že se do průseru dostaneš. Ano, malá šance to je, ale šance to je.
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 12 srp 2006 13:06

To cmk:
Pravděpodobnost, že se ti "něco" ten den stane, je 1:120000. Počítal jsem aktivní populaci a počet násilných trestných činů. Otázka také je, v kolika procentech by ti ta zbraň k něčemu byla. Pokud budeš úmyslně přepaden, tak nepočítej, že bys byl při dnešní brutalitě pachatelů slušně požádán o peněženku. Prostě tě majznou zezadu tyči do hlavy a oberou. Ale připustme, že alespoň v 50-ti procentech by ti k něčemu byla. Jsme tedy na pravděpodobnosti 1:240000. V průměru tedy vychází, že aby sis jednou vystřelil, budeš ji muset nosit cca 750 let. A tady bych jasně volil lehkou malorážku. Je sice k ničemu, ale to ty ostatní zbraně v podstatě také. :D
Zamčeno