22LR pro sebeobranu?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zamčeno
Marcus
Příspěvky: 104
Registrován: 14 srp 2005 22:41

Příspěvek od Marcus » 09 srp 2006 11:02

Podle me je to mysleno tak ze kdyz strela preda vsechnu svou energii cili(metrakovymu cili) tak se cil pohybuje takovou rychlosti....
aspon to tak vychazi kdyz to prepoctes


Marcus
Příspěvky: 104
Registrován: 14 srp 2005 22:41

Příspěvek od Marcus » 09 srp 2006 11:25

akorat malinko nechapu to silove pusobeni strely-myslis to ve smyslu:jaka musi byt vyslednice vsech pusobicich sil na strelu aby se strela zastavila v urcite vzadalenosti(jinak receno jaky odpor prekonava strela pri pruniku tkani)?? kdyz sem pocital se stabilnim zrychlenim(zpomalenim) a jako trat na ktere bude strela zastavovat sem si zvolil 30 cm(odhad sirky hrudniku toho metrakoveho velikana) tam sem pro tyto raze zjistli tyto hodnoty
9 X 19: F=1724 N
.223 REM F= 6072 N
.22LR HV F=644 N
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 09 srp 2006 11:52

To Kubajzz: Nevím, ale desetikilový kámen, který někomu hodíš z výšky jeden a půl metru na prsa rozhodně není legrace pro žádného chlapa. A docela by mě zajímalo, jak tu střelu ráže 0,22 LR z krátké zbraně do toho mozku dostaneš. O kadenci nemluvě... :D
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 09 srp 2006 12:00

Co znamená silový účinek? Ve skutečnosti je to docela imaginární hodnota. Je to rychlost, jakou se bude pohybovat chlap (stokilovej) když mu ta střela předá veškerou svou hybnost.

Síla, kterou bude muset ustát aby tuto rychlost zabrzdil je právě tím účinkem hybnosti. Jak jsem psal už dřív, záleží na délce působení brždění. Logicky (z matematické podstaty věci) vyplívá, že čím kratší bude působení brzdící síly, tím musí být brzdná síla větší (při přibližování brzdné doby k nule se síla blíží k nekonečnu). Je potřeba taky počítat jaký čas potřebuje cíl aby urazil cíl těch 10cm, ne opak.

Pneumothorax? Po zásahu 22LR? Ani náhodou (no, spíš asi moc ne - na to je průměr střely dost malý a energie na vytvoření dutin moc malá) bude jenom jedna dírka (na vstupu) a asi se zatáhne okolní tkání (pokud netrefíte kost a i tak to bude s otazníkem). Možná po zásahu HV. Pneumothorax po zásahu 7,65 to už zní líp. Pneumothorax po zásahu 9x19, to už je skoro jistota. S 45ACP/.40SW je to skoro nabeton, bude tam docela velká kavita a masivní krvácení. Takže máte chlapa většinou na zemi a cáká z něho krev.

No a zásah do mozku? Záleží do které části kmene se trefíte.... S 22LR ho určitě zastavíte (útočník sice umře, ale spíš ne přímo na povstřelová traumata, většinou na rozsáhlé infekce mozkového kmene a krvácení do mozkového kmene), ale nikdo neví, jak dlouho to bude trvat. S 45ACP je jediné, co musíte mířit na hlavu. Ostatní udělá střela. A bude to trvat jen pár sekund.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 09 srp 2006 12:04

A ještě jeden dodatek: spekulace o tom, jaká budou zranění po zásahu tou, či onou ráží jsou docela riskantní. Jediné, co lze opravdu spočíst, jsou právě silové účinky.

Takže považujte všechny moje nefyzikální výroky za spekulativní.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 09 srp 2006 12:29

K tomuto tématu je celkem pěkný článek na http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek.php?id=10577
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 09 srp 2006 13:09

Marc:
Si to zkus, rána to je, ale není to nic co by stokilovému chlapovi dělalo nějaké zvláštní problémy. Pořádný úder pěstí je něco podobného, když se trefíš na bradu, chlap padne k zemi, když to čeká a trefíš zatnuté břicho nebo hrudník nebo to ještě trochu vykryje rukou, tak máš stokilový problém. Nic z toho ovšem neplatí pro střelu z malorážky, zatnuté břicho nepomůže a rukou to taky nevykryješ. :wink:
A jak dostat .22 kulku do mozku? :lol: Jako nic, BUM a je tam.
Kulka z malorážky prostřelí z blízka dřevěný trám. Máš tvrdší hlavu? :wink:
Na ten článek, jsem tady kdysi sám dával odkaz, je výborně napsaný, ale jsou tam některé opravdové bludy. Důležité je pro mně jeho vyznění a to, že nic není jisté a vše je při zásahu člověka relativní.

2HanuIv:
Ten tvůj silový účinek je opravdu čistě imaginární veličina, měla by možná význam při počítání rychlosti odražené koule v kulečníku, ale ne při zásahu člověka kulkou.
Jinak pneumotorax byl poprvé vědecky zaznamenán jedním francouzským lékařem (nevím jak se jmenoval), když měl případ propíchnutí hrudníku vidlema a divil se jak je možné, že člověk zemře na tak malou ranku, která ani moc nekrvácí a tak mu došlo, že mezi plícemi a hrudním košem je podtlak a pokud se tam dostane vzduch, tak dojde ke smrštění plic a udušení. Takže s velikostí otvoru to jistě má souvislost, ovšem i s malou dírou se ti nebude dýchat jako v lese po dešti.

Po ráně do hlavy (i z .22) jde člověk k zemi, to je bez diskuze a neberu kuriózní případy, že to někdo i přežil, pro ten okamžik sebeobrany to není důležité. Pokud se vám při sebeobraně poštěstí trefit útočníka do hlavy, tak končí jeho útok a můžete se pustit do toho druhého. :wink:

Já netvrdím, že je .22 pro sebeobranu nejvhodnější. Ne, jsou lepší ráže. Já jen tvrdím, že se dá na sebeobranu použít a s velice dobrým výsledkem.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
nohavica stanislav
Příspěvky: 147
Registrován: 01 dub 2006 21:30
Bydliště: dolni lutyně

Příspěvek od nohavica stanislav » 09 srp 2006 14:04

pamatuji před několika rokama v nějaké oboře u Prahy pytláci stříleli danky pistolí 22lr.pavlíček s tlumičem a ta zcela ůspěšně. daněk má od 50 do 70kg.živé váhy takže se dá přirovnat k člověku.Také pamatuji upytlačeného lelena malorážkou ranou na krk. to už je 120-180kg. takže bych byl na 22.velice opatrný.jistě že to není ideál ale přesto v nouzi jisté.
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 09 srp 2006 15:30

Vždy se najdou argumenty pro i proti, je-li vůle:
V historii westernu USA je zaznamenaná událost, kdy se jistý pistolník (tuším Bat Masterson), dostal do sporu v baru s jiným westmanem. V té době byla v módě novinka - Smith & Wesson model 1, což byla ráže .22. Konflikt přešel v přestřelku, při které zmíněný pistolník nasázel do protivníka všech 7 ran ze revolveru S&W. Poté oba odešli z baru, nasedli na koně a odjeli. Postřelený muž ujel ještě 30mil, načež na následky zranění zemřel.
Jaké z toho plyne poučení? :

1) ráže .22 je smrtící

2) na obranu asi nic moc, že :D :D
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 09 srp 2006 15:39

Ja te Jakube chapu... ale uvedom si jednu vec. Ze 22LR je primarne puskovy naboj. Z kratke hlavne vyleti vzdy o dost pomaleji. Cili i vykon ma jeste mensi nez je zdravo.

Budes nosit snad (aspon) Buckmarka jako obranou zbran? Asi ne.

Cili nosit .22 primarne jako obranou zbran povazuju UZ za nezodpovednost.

Jako zalozni.. prosim. Ale hlavni?

Ted jsem si zmensil razi na .32 a sem z toho nesvuj :D
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 10 srp 2006 09:00

Smankote, takovejch stranek o takovy hovadine...

Pri dobrym zasahu je smrtici i propiska nebo prst.

U .22LR mi to prijde pomerne jednoduchy - je proste potreba se dobre trefit a pri trose stesti a dobrem zasahu je tu sance zastavit protivnika. Jelikoz .22LR v podstate nekope, tak pri vypaleni vice ran je pravdepodobnost dobreho zasahu pomerne slusna, ale chce to jeste to stesti.

U normalnich razi 9,40,45 to chce mit BUD stesti NEBO se umet trefit.

A kdyz si clovek predstavi tu stresovou situaci, kdy mireni bude to posledni, na co bude cas a chut a bude jednat pudove (ne jako pri lovu bizona), rozhodne nebude cas mirit do korene nosu, nebo mezi 5. a 6. zebro - proto je malorazka pro obranu hodne nevhodna (i kdyz samozrejme lepsi nez nic).
Jeronýmo
Příspěvky: 17
Registrován: 10 srp 2006 10:19
Bydliště: Odry

Příspěvek od Jeronýmo » 10 srp 2006 10:41

Ahoj, zdravím všechny, myslím si, že se to chce méně dívat na akční filmy kde útočník po deseti ranách a ztrátě dvou údů pálí jak o dušu a v závěru to přežije. Mě stačí se více říznout a mám po náladě :lol: . Nevím do akčního filmu asi .22 není ale věřím že v reále by to na obranu stačilo. Teda proti tankovém a leteckému útoku asi ne ale proti loupežným romákům asi určo. I s malou dírkou v noze se špatně utíká... a kdo myslí že je to prdel tak ať se nechá střelit a uvidí sám. Jó teorie je móóć krásná věc. Berte to prosím jako názor méně akčního čtenáře. :wink:
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 10 srp 2006 22:09

Na tom není nic z akčních filmů. Stačí agresivní opilec, nebo feťák, který prostě bolest nevnímá - pak útok trvá !! Ani oběť si mnohdy není vědomá povahy a vážnosti zranění - viz pobodaní lidé, kteří si často myslí, že šlo o úder pěstí, natož adrenalinem napumpovaný útočník.

A jsou to zkušenosti a ne teorie. Statistiky a záznamy konkrétních případů hovoří jasně. I u daleko účinnějších ráží jsou relativně často zaznamenány případy, kdy smrtelně nebo vážně zraněný útočník útok dokončil dřív, než byl vyřazen následky.

Ono jde taky o to, že oběť a útočník mají jiné základní postoje a jednání - například proto je např. pepřový sprej nejlepší na přepadení nic netušící pošťačky s důchodama, protože ta se po zásahu složí jak šraňky a dvě hodiny ji budou resuscitovat. Kdežto rozpáleného rváče po pěti pivech nějaké pálení nerozhází, leda nas**e. Mnohokrát vyzkoušeno!

Mimochodem - speciálně u nás útočníci nevěří, že proti nim bude zbraň použita. Tím pádem k utíkání moc nedochází, a hrozba zbraní u nás není moc platná. Jednomu známému takhle při přepadení chtěli jistí spoluobčané sebrat zbraň, došlo ke střelbě a jeho to stálo delší čas ve vazbě, i když to bylo pokud vím nakonec uznáno jako nutná obrana.

Já sám jsem z řady důvodů velký fanda ráže .22, ale na sebeobranu bych to použil jen když by nebylo nic jiného.

Mimochodem - dělá to na mne dojem, že tu dvaadvacítku tu prosazuje někdo, kdo si chce zdůvodnit její nošení, protože si nechce nebo nemůže pořídit další zbraň.
Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 11 srp 2006 16:12

Peggy ma pravdu. Nemam v ruce konkretni cislo Strelecke Revue (cca 2 - 3 roky zpet) Mytus Magnum. Bylo tam popsano nekolik pripadu z policejni praxe, kdy utocnik pod vlivem omam. a psychotrop. latek, nebo jenom vlivem adrenalinu tezce zranil zasahujiciho policistu. Ve vsech pripadech do nej nasolili buben - do hrudni oblasti. V jednom pripade mel jeste dost energie k tomu aby dotycneho policistu prizabil kladivem...rozmluvilo mu to az dalsich par zasahu od 2 poldy.

Doma pohledam konkretni cislo, pripadne opisu konkretni pripady.

Chtel jsem tim jenom rict, ze odhodlaneho (prip. ovlivneneho drogou atd.) utocnika, .22 LR nezastavi, vyjma zasahu na komoru nebo mozku (a to jeste ne vzdy okamzite). Ale takovy zasah je v obranne situaci spis nahoda. Je ovsem dost utocniku, kteri si to rozmysli kdyz zjisti, ze je obet ozbrojena, nedejboze ochotna se branit. Pri mem stesti narazim na ty odhodlane :(

Muj zaver: .22 LR bych si na obranu neporizoval. Nosim .38 SP a uvazuju o .357 M
Jimi
Příspěvky: 29
Registrován: 09 srp 2006 14:49
Bydliště: Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jimi » 11 srp 2006 21:49

Fúúú, ten čas letí! Takže je to Střelecká revue 1999/12, a koukám, že jsem si to nezapamatoval úplně přesně.

Vynechám úvod a uvedu jeden. Je jich šest pokud má někdo zájem přepíšu další.

2 poldové přijíždí na tísňové volání. V domě se ukrývá žena před rozzuřeným manželem s 12-tkou pumpou. Jakmile je žárlivec zpozoruje, otevřeným oknem zastřelí řidiče.2 polda opuští vůz a tasí 4pacový SW19 357 Mag. 2x vystřelí a trefuje muže 2x do hrudníku. Muž s brokovnicí vyběhne 5 schodů k verandě, buší na dveře a křičí "lásko zabili mě!" K verandě dorazí i polda se 4ma mag. v revolveru. Postřelený muž se otočí a se slovy "parchante zabiju Tě" zasadí brok. do ramene. Polda vystřelí a dvakrát zasahuje muže do hrudníku. Ten přesto stiskne spoušť a zasáhne poldu do ramene. polda vystřelí zbylé dvě rány opět do hrudníku..ten zeskočí ze schodů, poldu povalí a začne ho tlouct do hlavy pažbou. na scénu přijíždí další hlídka. poté co se k ní přiblíží onen muž (6 ran pod bundou), oba poldové zahajují palbu se svých SW19. Vystřelí celkem 12x. Zasáhnou muže 1x do ramene, levé nohy a do břicha, 3x do hrudníku. Muž doběhne až k policejnímu vozu, narazí do něj a padá nazem... (pak už se nestřílelo)

Já vím nepíšu o 22 LR, ale myslím, že to souvisí.
Zamčeno