Zajisteni, zadrzeni, odneti ZP

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
guttata
Příspěvky: 24
Registrován: 04 bře 2011 14:59
Bydliště: Praha 10

Zajištění, zadržení, odnětí ZP

Příspěvek od guttata » 04 bře 2011 15:43

Zdravím vespolek.

Můžete mi prosím někdo srozumitelně vysvětlit pojmy "zajištění zbrojního průkazu", "zadržení zbrojního průkazu" a "odnětí zbrojního průkazu" a rozdíly mezi nimi?

Připravuju se ke zkouškám, v testových otázkách se s tím setkávám a nikde jsem to nenašel.

Díky.


Martin
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat. Benjamin Franklin
Uživatelský avatar
reyes
Příspěvky: 62
Registrován: 21 úno 2011 07:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajištění, zadržení, odnětí ZP

Příspěvek od reyes » 04 bře 2011 16:58

Sice ti nenapíšu definici těchto pojmů, ale poradím že v otázkách se jako správná opakuje pořád jedna z těchto variant (odejmutí) až asi na jednu výjimku, která se dá zapamatovat. - otázka č.183, kde je správně "zajištěn..." a tady by mě taky zajímalo proč zrovna v této formulaci je to takto. :roll:
Učil jsem se to docela nedávno a právě podle tohoto pravidla. Snad jsem na žádnou další podobnou nezapomněl.
Když si projdeš otázky na http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/testove-otazky , tak uvidíš že je to skutečně pořád to stejný dokola (třeba otázky 125-130, nebo 189-191)
Uživatelský avatar
guttata
Příspěvky: 24
Registrován: 04 bře 2011 14:59
Bydliště: Praha 10

Re: Zajištění, zadržení, odnětí ZP

Příspěvek od guttata » 04 bře 2011 18:34

Jo jo, právě na zbraněkvalitně to dělám. Díky za radu, tu 183 o zkušebním komisaři si zapamatuju. Ale ta definice by mě stejně zajímala... :-)
Martin
Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat. Benjamin Franklin
benjamin
Příspěvky: 1
Registrován: 29 zář 2011 14:50

Re: Zajištění, zadržení, odnětí ZP

Příspěvek od benjamin » 29 zář 2011 14:58

ohledně významu a rozdílů:
"Předně je všechno popsáno v zákoně č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu, v platném znění. Jedná se obecně o tři formy odebrání zbojního průkazu (ZP).
Když Tě policajt přistihne např. při nesprávné manipulaci se zbraní, jejím špatném uložení, apod, tak ti tu zbraň, ale i ZP, může "zadržet" (§ 56 cit. Zák.). Jde o opatření tzv. na fleku, jen dočasné,kterým se má držiteli bezprostředně zabránit v jednání, kterým porušuje nějakou povinnost nebo zákaz stanovený cit. zákonem.
Jestliže je to protiprávní jednání držitele takového charakteru, že se zahájí trestní stíhání nebo řízení o přestupku, pak policejní útvar rozhodne o "zajištění" ZP (§ 57). Pak záleží na výsledku toho řízení, když to dopadne dobře, tak se ZP vrátí, když ne, tak je zpravidla rozhodnuto o "odnětí" ZP (§ 27), což je prakticky natrvalo. K odnětí dochází dále i v případech, kdy držitel ZP ztratí způsobilost k právním úkonům, zdravotní způsobilost, objeví se mu záznam v rejstříku trestů, apod.
U všech těch tří forem odebrání jsou popsány různé způsoby, jak se jim držitel ZP může procesně bránit."
...to není z mé hlavy, takto (docela "polopaticky") mi to vysvětlil právník
Odpovědět