Vyrabi se, nebo dokonce prodava v razi 22.LR prubojnejsi m

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Návštěvník

Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnější m

Příspěvek od Návštěvník » 04 kvě 2005 07:10

Ahoj kluci,
mám dotaz na odborníky přes patrony,prosím existuje, vyrábí se, nebo dokonce u nás prodává výkonější munice v ráži 22.LR ..??
Rychlejší se prodává to ano, ale s průbojnějším projektilem, jako ocel a pod..?
Pro vojsko je tato ráže nezajímavá, tak si nejsem jist, jestli by se někdo průbojnou střelou vůbec výrobně zabíval, když je to pro civilní sektor nelegální.
Martin Mor. Kras.


Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 04 kvě 2005 11:21

Ano je k mání pod označením .22 Stinger v USA. nevím zda se dá sehnat i u nás v obchodě. její určení je pro sebeobranu zbraněmi r.22 kde vleze do komory. je to pláštovaná střela.
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 04 kvě 2005 12:04

Stinger nie je plášťovaný, ale pokovený galvanicky a je to HV (high velocity). Podobné strelivo je MINIMAG od CCI. Existuje ešte strelivo hiper velocity, ale nie je vhodné pre všetky malorážky, má väčšie tlaky a vypaluje hlaveň. Nie plnený prachom ale výbušnou zložou.
Neviem na čo ti to bude, ale priebojná malorážka je somarina, lebo má strelu na hranici stability ( dlžka strely = max 8- násobok priemeru ) a vloženie tvrdého materiálu by robilo problém. Výhoda strely z malou stabilitou je, že pri náraze na prekážku sa stočí zo smeru letu a zväčší plochu tým aj ranivosť. Je teda konštruovaná na ranivosť nie na priebojnosť.
No zabudol som na rýchlosť a hmotnosť. Rýchlosť cca 400m/s a 2,8g. Môže 2,8g preraziť 10mm ocel ???
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 04 kvě 2005 15:37

Přesně tuto (průbojnou munici) do .22LR jsem viděl u kamaráda v Rakousku. Porovnávali to s HV municí a ta průbojná prošla ve fošně dřeva o trochu hlouběji. Na jedněch amerických stránkách se tomuto dost věnují. Až se něčemu nechce věřit. Jsou to fakt kutilové - dokonce si tuto munici vyrábějí z obyčejných HVéček. Nevím, no. V našich podmínkách jestli něco takového na trhu existuje?
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 04 kvě 2005 19:00

Tohle forum nedává smysl,kup si kulovnici a máš po starostech.
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 05 kvě 2005 06:43

No, koupit se určitě dá, třeba v BVS. Ale na co komu taková munice je? Zvěř se s tím lovit nesmí a na bouchnutí do terče je běžná munice dost výkonná.
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 06 kvě 2005 09:34

Přesně. .22 LR je do terče, na zajíce a na lišku. Na cokoli jiného je buď moc výkonná (pokojová střelba), nebo moc slabá (sebeobrana), ať do ní výrobce nalaboruje jakoukoliv střelu.
JSD
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 17 kvě 2005 13:12

Anonymous píše: Tohle forum nedává smysl,kup si kulovnici a máš po starostech.
Tohle je rada pro někoho, kdo právě zdědil po strejdovi pět procent akcií Volva. Kdybych měl malorážku a potřeboval něco trochu průbojnějšího, tak se taky poohlédnu napřed po jiném střelivu a teprve pak po jiné zbrani. Kromě toho mám dojem, že většina dotazů, co sem Martin píše, je čistě teoretického rázu, nebo snad ne?
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 18 kvě 2005 06:58

Ahoj,
to je pravda. Hodně dotazů je jen pro ujasnění si některých pojmů, nebo pochopení některých skutečností a zákonitostí.
Mám rád zbraně, jako krásné technické prostředky zábavy a odreagování. Nikdy jsem nelovil, ani to dělat nebudu. A nejsem ani militarista ač jsem v armádě strávil hodně času.
Nejdřív jsem měl obavy psát sem na fórum pro někoho asi primitivní dotazy, ale nakonec jsem zjistil, že je tady nejen spousta zajímavích lidí,
ale taky občas mé téma upoutá další návštevníky stránek a to mě těší.
Střílel jsem už z ledasčeho a zbraně mě zajímají už od deseti let, kdy jsem uměl rozborku samopalu vz.58 a důstojnické pistole 7,65.
Teď už to dávno není pravda.
Snažím se do znalostí o zbraních proniknout, protože jenom stiskat spoušť umí každý "blbec".
Vědomost a hlavně zkušenosti nelze kopírovat a také proto jsem na tomto fóru.
Knížky mi se znalostmi pravda moc nepomohli.
Kluci díky za info a trpělivost se začátečníkem.
A Vám pane, který jste smysl mých dotazů pochopil přesně, děkuji zvlášť.
Martin Mor. Kras.
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 18 kvě 2005 08:46

"Dústojnická pistole" bola v ráži 7,62 Tokarev, nie 7,65. Keď sa niekdo píta teoreticky na priebojnú malorážu, je mi podozrivý a bojím sa ho. Chápal by som zvýšiť ranivosť (lovci), dostrel, presnosť, priamosť balistickej krivky. Ale priebojnosť, čo sa ti honí v hlave ? Akú uznávaš politickú stranu a akého si náboženstva?
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 18 kvě 2005 12:27

Že se bojíte, to je mi líto.
Jinak by mě zajímalo a rád bych si i vyzkoušel prorazit různé materiály.
To s těma stranama byla legrace že..??
A teď vážně, pokud bych to chtěl na živý cíl, věřte, není pro mě problém si pořídit výkonější pušku.
Stále mnoho uživatelů fóra vůbec nechápe na co jsem se ptal. Musíte si přečíst téma a příspěvky v klidu bez rozčilování znovu.
Nikdo Vám tady nechce ublížit.
Jinak k té pistli mám za to, že to byla ČZ 50, nebo 52. Mohu se mýlit. Jako kluk bych spíš popsal jak vypadala než technická specifikace a taky, kdy mě z ní dovolí otec vystřelit.
Jinak průbojnost mě zajímá u všech typů střeliv.
Je to velice zajímavý údaj a vůbec nepovažuji zkoumání průchodu materiály za něco nepřístojného.
Začínal jsem tak i se vzduchovkou a bylo co testovat.
Chce to klidnou hlavu nebláznit...copak Vás nikdy nezajímalo co je schopna prorazit ta či ona munice...?
Já vím, vždycky se někdo takový najde. Beru to uznávám.
Martin Mor. Kras.
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 18 kvě 2005 15:31

Jóóó tak pán si chce hrááát!!! Tak to už sa nebojím. Ja sa tiež rád hrajem. Vrtame dierky do nábojov 9L a 357 mag nalejeme ortuť a zalepíme červeným voskom. Namočíme staré telefónne zoznami a .... . Experimentoval som aj zo strelou brokovou, ale tie origoš od CCI sú o ničom. Sú malé a je ich tam asi 4 gramy. Moje boli z brokov do vzduchovky (teda každá 0,5 gramu a vošlo ich tam 20), ktoré som zlisoval na strelu 357 mag.
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 19 kvě 2005 08:54

POKRAČOVANIE:
No a s priebojnosťou experimentoval kamoš. Použil ihlu z iniektora do naftového motora, ktorá má perfektný tvar a je kalená ako RADECO (cca 65° Rockwela), zalial to olovom a osútružil na 7,62 mm. Strelu osadil na náboj 7,62x39 a vystrelil zo SA 58. Strela bola ťažšia ako pôvodná tak ubral prach. Experiment nedopadol dobre srela bola nestabilná a padala na plocho a naviše hrozilo, že záver vyrazí rám aj sánku.
Vrchol bol keď som rozvrtal perkusnú 12,5 gram. strelu kal. 44 do vnútra osadil maticu od špachle z bicykla, v matici zväčšil otvor naplnil prachom maticu aj volný priestor v strele, na maticu som osadil perkusnú zápalku 4,1mm. Vyrobil som strelu vybuchujúcu pri dopade. Ale z osadením do valca revolveru som si to rozmyslel, neviem či zvíťazil pud sebazáchovy, alebo lútosť nad krásnym revolverom. Na volne, dnom dolu položenú strelu som pustil tabulu plechu 500x500x1,5mm. Iniciacia bola okamžitá, plech vyletel do výšky, v mieste strely bolo vydutie o priemere cca 5cm a výške cca 2,5 cm. Dno projektilu ostalo na pôvodnom mieste a bočné steny sa explóziou rosprsli do strán.
DETI POZOR !!! DOMA TO NESKOUŠEJTE !!! MY SME "ODBORNÍCI" !?!?
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 19 kvě 2005 09:43

To "DOMA TO NEZKOUŠEJTE", to bych upřesnil na "VŮBEC TO NEZKOUŠEJTE", pokud nechcete umřít hodně bolestivou a nepřjemnou smrtí. A ještě jedna věc- docela mě překvapuje, že někdo píše, že má strach z Martina, který je zřejmě jeden z mála, co tady mají rozum... Ostatně, je taky jeden z mála, co se podepíšou, a to samo o sobě o něčem vypovídá, ne? Tak prosím trochu uznání pro někoho, kdo sice možá není inženýr balistiky, ale aspoň sem nepíše urážky nebo debility typu "oba dva jsme měli kulovnice Slavia 631...".
Návštěvník

re:Vyrábí se, nebo dokonce prodává v ráži 22.LR průbojnějš

Příspěvek od Návštěvník » 19 kvě 2005 18:09

Hmmmm, ten slovensky mluvící pán si říká o velmi veliký problém a (minimálně) utržené ruce (i když o sobě tvrdí, že je odborník).

Ten človík z Mor. Krasu zapomíná na jeden z nejzásadnějších důvodů, proč se už moc výkonnější munice v ráži 22LR nedá vyrobit. Nezapomínejte, jak je provedená nábojnice. Je to tenký mosazný plech s faldem ve kterém je třaskavá slož. Pokud by se použila silnější střelivina, byl by problém dostat nábojnici ven z komory.

Svého času se ve Vlašimi zkoušely "vysoceenergetické" 22LR a zjistilo se, že jakmile se nalaboruje větší množství prachu do standartní nábojnice tak se nábojnice buď vyduje, nebo se rozthne fald.

ing. Kotolán - Vlašim
Odpovědět