Jake pusky pouzivaji odstrelovaci?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od onevan74 » 10 čer 2011 10:22

Shiva píše:Hm jsem nevedel ze mas u baraku 1000m strelnici. Ja ji nemam a kamera se mi zda daleko vyhodnejsi, protoze ty zasahy vidim v normalni papirovym terci. A pokud jsi se podival na o brazky, tak abych mel gongy v takovem mnozstvi a velikosti, tak bych musel mit nevim co abych to vezl a pak stavel. Protoze nemam zadny protival kde bych videl kdyz minu, nemam. takze z meho hlediska je kamera proste vyhodnejsi. ty si strilej treba do petard.
Na rozdil od tebe mam tech zbrani kapanek vic, takze nevim proc bych strilel zrovna z .338. Neni tu rec ani o mne (tos vytahl ty) a ani o tobe (pouze reakce na osobni osloveni).
Pokud mas jeste jinou zkusenost jak sledovat zasahy na 1000m tak to napis. Jinak je to diskuze uplne o nicem.
Ahoj Shivo, pokud budu brát v úvahu závody LR (jakékoliv pořádané v ČR nebo SR) tak je samozřejmě wifi kamera a monitor utopie a to z několika důvodů:
1. běžně střílí třeba 10 střelců najednou - budeš mít na každém stavu 1 kameru a 1 monitor? = kravina
2. kamery by byly u terčů a monitory u střelců (nebo 1 monitor u rozhodčího) - jak vyřešíš napájení kamery a monitoru, když střelnice na LRjsou běžně ve VVP a to v pustině 1 km od sebe? = kravina
3. ne vždy bývá slunečno nebo bez deště - jak ochráníš to zařízení před povětrnostními vlivy? = kravina
Jinak střelba na gongy je o tom trefit nebo netrefit, kam to je už jedno. Zásah ověří buď rozhodčí nebo akustický signál. Taky nemám za barákem 1000m střelnici, a proto jezdím občas na závody. Jestli umíš střílet sám za ideálních podmínek na známý cíl a známou vzdálenost mimo závod, tak to nevypovídá vůbec nic. ARES jezdí na tyhle závody a jezdí tam proto, aby si to zkusil a podělil se z přáteli o zkušenosti, které se tam běžně získají. A o tom to je. Ty máš možná zkušenosti ze zahraničního BR ale tady v ČR jsi asi nikdy nezávodil. To bych někde viděl. BR disciplína, kdy je všechno upevněno ve stolici a mačkáš spoušť je pro nás nuda. Naposledy se střílelo v maximálně nepříznivém počasí bez přístřešku (pršelo po celý závod) a byly to tak trochu taktické závody. Psal jsi, že přijet na závod a netrefit je pro tebe luxus, který si nemůžeš dovolit - prosímtě to nezní ani trochu sportovně, a střelci sportovci jsou. Psal jsi taky, že na 1km bez přípravy může střílet jen idiot - tak to jsme tam byli skoro všichni idioti. Musíš odlišovat BR střelce a snipera. Jsou totiž také závody bez spottera, bez pozorováku, bez dálkoměru a ostatních pomůcek. A krom toho všeho je to taky o náhodě ale s tím ty nepočítáš. Například studená rána na balonek s vodou, střelba na cíl v neznámé vzdálenosti a podobně. Tady se prostě ty závody na kilák nebo i míň střílí jinak než v USA. To, že máš víc přesnějších zbraní než my ostatní chudáci z tebe ale lepšího střelce nedělá, protože jsi to nikde ještě neukázal. Tím co tady píšu se tě nijak nechci dotknout, protože tě neznám, jen mi přišlo dobré to napsat. Nechci se dohadovat, jsou to mé osobní názory. Měj se.


Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Shiva » 10 čer 2011 11:16

Ja si myslim, ze cela tahle diskuze je zbytecna. Nevim co delas nebo nedelas. Ale zadny sniper bez pripravy (a to veskere pripravy, nikoli jen strelecke) do zadneho nasazeni nejde.
Dalsi vec bezny argument je to, ze nejezdim na zavody. Na zavody jsem jezdil (na par) tak pred deseti lety a prestal jsem z duvodu nesmyslnych pravidel a tercu. Smiril jsem se s tim, ze vetsina strelcu nechce ani tak strilet presneji a lepe, ale chce si hrat na vojaky. Nevim jak kdo, (je nekolik jednotlivcu co tyto souteze strili a jsou to cleni spec. jednotek ci ozbrojenych slozek a malokdy vyhravaji) ale ja se do valky nechystam, take nepotrebuji (nevidim v tom zadny smysl ani zabavu) trenovat strelbu v desti apd. Na to mam jinou disciplinu a to je lov. Protoze lov jako takovy ma k te sniperine blize nez vase hrani.
Je mi celkem jedno, jestli si nekdo mysli ci nemysli, ze strilim ci nestrilim dobre, ale poslednich 10 let jsem provadel osvetu tak, ze dnes vyrazy MOA, Mildot, stoupani vyvrtu, stabilita strely, head space a xy jinych, jsou bezne ale pred temi 10 lety lidi to byli jedinci (jestli vubec) a ti si to nechavali pro sebe. Takze i kdybych byl pouhy teoretik, tak si myslim ze jsem tuto disciplinu posunul opravdu dost dopredu, nebo znalosti.
Pro mne je Senice daleko a rozdeleni na kategorie magnum a std je dle mne nesmyslne. Ale v obou zemich je to tradice, delat veci jinak nez jinde. tudiz je mi to celkem jedno. Je urcite dobre ze takove to strelnice a zavody jsou. Ale strelba na jakoukoli vzdalenost bez moznosti cteni vetru, je vyhazovani penez a na delsi vzdalenost je to uz loterie.
dalsi argument je BR strelba, jak jsem jiz rekl, radeji blbe strilet a trefovat balonky s vodou, nez strilet presne protoze balonky je zabava (matejska pout :-) ) a BR je nuda, nemusi mit maskace, nemusis lezet a mit tacticool veci. Ale kazdyho bavi neco jineho. Mne BR bavi (malorazka ne, z duvodu munice) uz jen z duvodu toho, ze jsou tam jasne dany pravidla a kamkoli prijedu, tak vim ze budou stejna. Bohuzel technicka narocnost na vybaveni strelnice je prekazka a rovnez tak stoly. Ale vim, ze kdyz nekam prijedu, ze bude losovani, ze pravidla zajistuji max ferovost pro vsechny bez rozdilu. Nemusim nikam jezdit a okupovat si rundu a post, kde vim ze nebude do 1000 foukat a kdyz malo, tak jsem kryty. ze nejsem zavisly od rozhodcich, jak dobre svou praci delaji a ze kdyz mi nekdo streli do terce ze se na to prijde.
Pro pozorovani tercu je to naprosto irelevantni. Samozrejme ze na soutezich je to vec organizatoru a poradatelu. Pokud je to vojensky prostor a poradaji to vojaci, tak neni problem s napajenim. Ale je jednodussi tam dat lidi kteri to ukazuji. to je naprosto OK. tezko si budes instalovat nejaka sva zarizeni. Ale puvodni dotaz znel
Já bych měl dotaz na pozorovák na Long range, jaké jsou potřebné až standartní parametry pro sledování zásahů 7,62 na takový kilometr? Chtěl bych si něco takového zkusit v horizontu roku až dvou a dobré sklo bude lepší vybrat na první pokus... Děkuji.
a z toho jsem usoudil, ze se nejedna o pozorovani na soutezi ale pri strelbe kdyz ma moznost nekde strilet. Jako treba na mych odkazech. Takze pokud jsem nekde v par lidech, tak pro mne je kamera jasna volba. el neni zadny problem, auto baterie staci. notebook vozim normalne. Promin ale zabezpecit neco proti desti, kdyz uz chces setrit na komernim reseni, opravdu je asi ten posledni problem.
kdyz nekomu staci strilet na gong, tak dobry. ale vetsinou je to na zavodech, takze to neinstaluje sam. Chtel jsem to praktikovat pri overovani si balistiky v mistech kde jsem chtel lovit. a to je strelba pres udoli v horskym terenu. jen dost velka deska je draha jako prase, tezka jako krava a upevneni obtizne. pevna konstrukce aby to unesla a nespadla po prvni rane. vzdusnou carou 1km, dojet tam 5km a odnest 500 do krpalu. pro mne vede jednoznacne kamera, premyslel jsem i o fotopasti co ti posle obrazek. ale objektiv se mi nezdal.
kdyz se podivas na zaznam ze strlby na gongy v senici (tam zasahy videt nejsou) a na strelbu na 1000m co zde byl link na YT, tak si kazdy musi udelat sve rozhodnuti. Mne proste nikdy instalace gongu nezaujala a vzdy jsem ji zavrhl.
deska samozrejme nemusi udrzet ranu z jakekoli raze, je jedno jestli ji prostreli, ale nesmi to jen spadnout.
Mohu jen konstatovat ci kontrovat tim, ze ucastnit se soutezi neznamena ze jsi dobry strelec a uz vubec ne ze tomu rozumis.
nehodlam se dale na toto tema bavit. otazka byla zodpovezena a pokud ma nekdo jeste jiny napad, jak pozorovat zasahy, tak at ho sem napise.
Ted mi napadlo, jak jsem to delal ve dvou lidech na strelnici. Na mnoha strelnicich jsou male bunkry po 100m, vetsina techto strelnic mela el rozvody prave na techto lajnach, dnes jsou vykradene nasimi spoluobcany. Tak jsem kamarada s pozorovakem umistil do jednoho z bunkru (900m) dal jsem mu stejny terc s rastrem ocislovanym, druhy stejny jsem mel u sebe a pres vysilacku mi hlasil zasahy v koordinacnim systemu. funguje vyborne.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od onevan74 » 10 čer 2011 11:52

No vidíš, na ty závody právě jezdí lidi, pro které je BR nuda z důvodu toho, že mají všechno včetně pravidel a podmínek stejné. My se taky do války nechystáme, to je dost blbej argument, stejně jako bych napsal, že střílení do jedné díry je plýtvání municí a ztráta času. Nás to baví jako tebe BR. Na těch soutěžích taky nemusíš mít maskáče a taktický věci - ty jsi trochu zaujatej. A v dešti jsme byli, protože zrovna pršelo ale nezrušili to kvůli tomu, že je to prostě takovej druh soutěže. Prostě tam jezdí lidi, který baví něco jiného než tebe. Jen jsem to napsal proto, že nemůžeš vědět jak to chodí, kdo tam jezdí, když ty jsi tam 10 let nebyl. Taky jsem chtěl původně psát jen o nesmyslnosti kamery na tomto druhu soutěží ale ty uznáváš pouze svoje příspěvky aniž bys o tom bez urážky něco věděl. Nikde jsem nepsal, že účastníci těchto soutěží umí dokonale střílet ale někteří dokazují, že i v nestandartních ztížených podmínkách trefují a je velká pravděpodobnost, že v ideálních podmínkách jsou ještě lepší. A když teda nehodláš na tohle téma dál diskutovat tak tedy nepiš :-) Měj se.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4314
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od edelweiss » 10 čer 2011 11:56

Pánové, zase se to zvrtává, vynechejte osobní výpady. Buď k věci, nebo vůbec ne! Pokud musíte druhého popichovat tak v PM, tady to nemá místo!
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od onevan74 » 10 čer 2011 13:47

Omlouvám se tedy všem ale chtěl jsem demokraticky přidat svůj názor a příspěvek ohledně daného tématu. A trochu poopravit informace, jelikož téma bylo o puškách odstřelovačů.
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od navip » 10 čer 2011 19:59

Je škoda ,že když už se začne psát něco zajímavého na dané téma tak jsou lidé přecitlivělí na nevinou poznámku a začnou se napadat.Vraťme se k možnosti vidět zásahy na monitoru,když už to na soutěži nejde tak na treningu před soutěží nebo po ní.Zajímal by mne konkrétní řetěz přenosu z 1km.Ty běžné kamery s anténkou mají dosah max 100-200m, co tam používáš za zařízení a co to asi stojí? Bude to jistě neskonale levnější než mnou zmiňovaný Zeiss 80 za +-50k, se kterým je běžně vidět do max 500m na optimální terč.

Edit: Ona ta soutěž v Senici až tak nefér nebo zvláštní není.V pátek odpoledne před soutěží můžeš trénovat jak chceš, na terč který chceš,při soutěži ti rozhodčí ukáže nástřelné zásahy kontrastními terčíky a po soutěžní položce je diktuje vysílačkou zapisovateli na čáře.Po celé trase od střelců k terčům jsou traviny a křoviny na kterých se dá dobře číst vítr pro toho kdo to umí.Nástřelné kolíky a pet fleašky nastříkané oranžovou barvou jsou ve vzdálenosti terčů na pískovém svahu a zásahy si můžeš pozorovat v puškohledu nebo pozorováku-než doletí už máš překouknuto.Možná to není dokonalé ale nic lepšího zatím není k mání u nás. Nedávno střílená nezinárodní soutěž LR v Polsku byla střílena podobným způsobem,pokud vím.
Naposledy upravil(a) navip dne 10 čer 2011 20:35, celkem upraveno 1 x.
Styblo
Příspěvky: 19
Registrován: 22 pro 2010 17:30

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Styblo » 10 čer 2011 20:23

Náhodou jsem narazil na tento nápad-zlepšovák pro střelce smrdící korunou.

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Shindel » 10 čer 2011 20:35

to vypadá opravdu skvěle, když se podaří dobře nastříkat i ten střed tak to nemá chybu.
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od navip » 10 čer 2011 20:39

Nad tím by střelci vonící korunou zvracely,copak nevidíš jak jsou ty plošky odprýsknuté barvy neestetické :D
silver28
Příspěvky: 9
Registrován: 06 čer 2010 08:58

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od silver28 » 10 čer 2011 21:00

Ahoj, zareaguji na toto téma, mám firmu na kamerové systémy a myslím že na téma o optice a přenosech na dálku můžu ze zkušenosti přispět. Co se týče optiky, na tuto vzdálenost nic nenahradí průměr dalekohledu, s 200 mm průměrem na kilometr uvidíte. Vím, že to nevypadá esteticky, ani cool, ale s hvězdářským dalekohledem za 20.000 a okulárem za 3000 na ten kilometr uvidíte a ještě se podíváte na hvězdy - osobně vyzkoušeno. Jen s sebou tahat rouru 200x1000 je trochu opruz a z taktického hlediska také nic moc, ale kdo z nás střílí lidi..

Co se týče kamer jsou dvě možnosti.

1. bezdrátový přenos na 5GH cca 30.000 včetně antén, zkoušel jsem to na 3km.
2. nejspolehlivěší je kabel - 1000 m UTP - 4000 + videopřevodníky 4000.

Kamera - stačí obyčejná - 3000 + hw na konverzi do pc - 2000. A ještě pár drobností jako zdroj a baterie.

jestli by někoho zajímalo podrobnější info napište mi na info@shsecurity.cz ať tu detaily nezaplevelujeme forum.
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od navip » 10 čer 2011 21:26

Dobrá nabídka ale trochu mimo.Ten hvězdářský dalekohled není nic platný,limitem je vzduch,jeho vlhkost,tetelení a přízemní mlha.Ale nás zajímá to řešení kamerou,proč kamera za 3000,jsou k mání i kolem 1k s vysílačem i s anténkou s dosahem kolem 100m,jedná se hlavně o zesilovací prvek na ten 1 km k monitoru,nebo notebuku. Kabel na1 km je nesmysl,jedině snad pevné řešení na střelnici.Navrhni nějaké nejednodušší,nejlevnější, přenosné řešení,třeba jen černobílé.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Kubajzz » 10 čer 2011 22:26

IMHO nejlepší a nejjednodušší řešení:
Kup si starý notebook za dva litry, k němu nějaký mobilní balíček s internetem i s modemem od kteréhokoliv operátora za pětikilo a k tomu nějakou kameru za tři stovky, to zapneš, pustíš Skype, a na druhém vlastním notebooku už jenom koukáš. Noťas schováš a kamera je na kablu, takže riskuješ jenom ji.
Pokud budete střílet dva a předpokládám, že vlastní notebook má dneska skoro každý, tak je to řešení prakticky zadarmo. Na střílení budeš mít tak 2-3hodiny, podle toho kolik vydrží baterka. Výhodou je, že nejsi závislý prakticky na ničem a můžeš střílet třeba na 10 kilometrů nebo i za roh. :D
Naposledy upravil(a) Kubajzz dne 10 čer 2011 22:29, celkem upraveno 1 x.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
silver28
Příspěvky: 9
Registrován: 06 čer 2010 08:58

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od silver28 » 10 čer 2011 22:29

Mluvím ze zkušenosti, celestron 200mm na 1km - jarní počasí, dopoledne - je to vidět.
Co se týče kamer, za 1000 kč kamera bude mít málo řádků, tzn. rozlišovací schopnost na nic. Jednoduchá a nejlevnější řešení nefungují. Zesilovací prvek je nesmysl, musel by to být opakovač - drahá věc. Bez problémů na 1 km bude fungovat pouze 5GH, na 2,4 zapomeňte - ten datový tok videa je příliš velký. Vyzkoušel jsem všechny ty levné sra.ky z ebay a bez problémů funguje jen profi sada.

Tady se prostě ušetřit nedá, vím že to spoutu lidí popudí, ale když chci střílet na 1000m, musím mít k tomu vybavení a hledat to nejlevnější se většinou nakonec dost prodraží. A myslet si, že budu sniper a bude mě to stát pár korun je zcestné. I když je pravda že Simo Häyhä zasahoval až to 600m jen s mechanickými miřidly, ale to je asi o něčem jiném.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Kubajzz » 10 čer 2011 22:34

Wifi bude i v 2,4GHz fungovat klidně na víc jak na kilometr, ale budeš potřebovat dvě paraboly + UPSky a další věci. Máš pravdu, že to není jednoduché.
Jednoduché to je viz. jak jsem psal výše.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
silver28
Příspěvky: 9
Registrován: 06 čer 2010 08:58

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od silver28 » 10 čer 2011 22:48

bude to fungovat za optimálních podmínek, tzn není v okolí žádné rušení, stačí aby tam někdo měl mikrovlné pojítko a bude s tím tolik problémů, že se na to člověk nakonec vykašle. Co se týče těch dvou notebooků, máš pravdu pokud je na místě pokrytí signálem, na spoustě míst v čr je jen gprs a tím skype s videem nepoběží. Je to problém, myslím že opravdu robustní a funkční řešení bude náročné.
Odpovědět