Jake pusky pouzivaji odstrelovaci?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od qwer » 07 čer 2011 20:18

Asi není čistokrevnej civil! :D :D


navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od navip » 09 čer 2011 16:48

K té pozorovací vzdálenosti mám ojedinělou osobní zkušenost u letošního druhého závodu v dubnu v Senici na 1 km,kdy za extrémně příznivých pozorovacích podmínek jsem spotroval kolegu při nástřelování na 960m a v oranžovém kruhu nastříkaném na dřevěnou muniční bedýnku jsem viděl zásahy po 308 W z TRG 22 v pozorováku Zeiss s 80 kou objektivem.Už dříve se mi potvrdila Shivova zkušenost ,že nejlepší barva terče pro pozorování zásahů na velkou vzdálenost je světle oranžová na bílém papíru, obzvlášť při tmavém pozadí za terčem.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Shiva » 09 čer 2011 17:07

Mel jsem xy tercu z USA ale vzdy to bylo na prd, protoze kdyz trefis vzor terce ktery neni dostatecne svetly, tak v nem nevidis diru ani na 200m (viz terce v Poricanech, nevim jake maji ted), a trefit 2cm ram tzv. strilny neni zase tak neobvykle a dira neni videt. US terce mely zase sytou cervnou (tmava cihla) taky to nebylo videt. Takze podklad terce je jasny, bila barva, pokud nestrili na 100m kdy oslnuje, tak na velke priblizeni na LR potrebujes videt na co strilis. Zavrhl jsem i ty nazloutle ktere pouzivam na 100 a 200m protoze nejsou pak dost kontrastni. vybrat barvu ktera je dobre videt (kontrastni) s bilou ale dostatecne svetlou aby v ni byly videt zasahy, bylo slozite. nejlepe vysla tato svetle oranzova. vsechny ostatni barvy bud nebyly dost videt nebo v nich nebyly videt zasahy. Idealni by byly reflexni, ty jsou videt i na zmoklem sedivem papire a i za sera, jenze to je otazka penez a ne kazda tiskarna s tim pracuje.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Shindel » 09 čer 2011 20:03

Děkuji za odpovědi, podle Vašich příspěvků soudím, že Long range bude víc na bednu než jsem čekal, o to víc mě zajímá. Ještě bych se chtěl zeptat jestli platí pro LR nějaká technická pravidla, případně kde jsou uveřejněna, stejně tak třeba seznam akcí, Dík.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Ares » 09 čer 2011 20:07

http://www.ballistica.cz .... úplně dole seznam závodů

Pokud jde o pozorování zásahů na větší vzdálenosti, tak bych řekl, že zatím stále nepřekonaným zařízením na tuhle věc je visící hardoxová deska nastříkaná na bílo. Vidíš zásah, slyšíš zásah.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Shiva » 09 čer 2011 21:24

LR strelba je o tom, abys dovedl meritelne casti teto strelby, delat naprosto precisne. (od naboju az po vlastni odmacknuti) mel zkusenost ve cteni krajiny, protoze ani vetrne ukazatele ti nereknou vse. a aby sis vybral spravne vybaveni ktere ti pomuze zmensit chyby pri chybnem odhadu nemeritelnych casti.

co se tyce pozorovani/odecitani zasahu, tak dle meho nazoru je zatim jedina opravdu neco rikajici metoda (v pripade ze trenujes) wifi kamera a monitor. Strelba na gongy potvrzuje akusticky pouze to ze jsi trefil gong o velikosti takove a makove. Protoze pri termice a vznikle maragi, neni jiste ze zasahy na bilem clovek uvidi. Pri lovu, ti nepomuze nic, pokud nemas otestovano a to v ruznych castech dne (teplota, hustota vzduchu, termika a proudeni vzduchu).
Pri soutezich (alespon v zaranici) ti samozrejme zasahy ukazuji tercikama rozhodci.

pravidla jako takova zalezi na soutezi. Bezne se deli na kategorie podle vahy zbrani. Protoze zpetny raz je celkem rozhodujici pro stabilitu zbrane pri vystrelu. Zvladat ZR opakovane stejne je strasne tezke a cim tezsi zbran tim mensi ZP.
Strelci se v podstate deli na dve skupiny, ti co strili bezne raze (6.5/284,
Jedinou vyjimkou jsou relativne mlade discipliny oznacovany TR (nekdy referovano jako Tactical rifle, nekdy jako Target rifle) ale tyto souteze jsou omezeny razi a to co se bezne pouziva v tzv. sluzebni zbrani, raze 308win a .223rem, byva i vahove omezeni (18.15 liber) a kdyz se strili bez bipody z restu, tak je povolena vaha 16liber, bag vzadu povolen. Pak je tu jeste Palma omezeni jeste vice, raze 308win strela musi byt vazit mene nez 156gr, takze se pouzivaly 155gr dnes ma Berger 155.5gr ktera se ukazala jako trhak. Pouzivaji se vyhradne otevrena miridla, mozna bude i vahove omezeni.
F-class open je otevrena soutez pro zbrane od kalibru 22 az po kal 30 (nekde 8mm) a vaha zbrane 22 liber. vse ostatni je bez omezeni nekde v F-class jsou omezeni pouziti kompenzatoru, mozna ze ve vetsine.
existuje cela rada dalsich LR soutezi (one mile club apd.) a samozrejme ze v nasich zemich jsou pravidla uplne jina a posledni dobou se organizatori vydali opacnou (svou) cestou a zacli delit discipliny dle razi.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Ares » 09 čer 2011 21:37

Co se gongů týče, předpokládám, že jsi na ně někdy střílel, takže by jsi mohl vědět, že "otisk" střely na gongu je několikanásobně větší, než průměr střely, takže pozorovatelnost takového zásahu je mnohonásobně lepší, než na papíře. Pokud jde o zasahování s určitou přesností, tak i ten největší moula si předpokládám umí na ten gong nastříkat něco, na co se dá přesně zamířit. Obyčejně to bývá kruh. Wifi kamera a přenos ke střelci mi přijde proti gongu nepoměrně nákladnější na finance. Jistě, pro někoho jako ty s "úchylkou" na absolutní přesnost je wifi kamera asi to nej, ale pro někoho, kdo s tím hodlá začínat a hledá způsoby jak zasahovat asi nebude náhoda typu "kamera na mraky" ideálním začátkem ;)
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Shiva » 09 čer 2011 22:08

Neber si me do ust. Rekl jsem svuj nazor podepreny zkusenosti a neprisel jsem se sem hadat. wifi kamera nestoji nijak moc a vzdy se mi vyplati vic nez se tahat s gongy. Nerikam ze to neni reseni, ale dle meho nazoru je kamera lepsi.
kdyz uvazim kolik mi vse kolem toho stoji penez, tak zrovna tato investice a pohodlnost mi pripada jako dobre investovana.
Jinak co se tyce gongu, tak dle vysledku s tim moc zkusenosti nemas. :lol:
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Ares » 09 čer 2011 22:10

Tak podle tvé poslední věty si nejsem tak docela jist, kdo si tady koho bere do úst :roll: Já tě ještě na závodech neviděl

EDIT: Na závodech, které nejsou BR
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Shiva » 09 čer 2011 22:26

Mluvim o tve zmince zkusenosti pozorovatelnosti zasahu na gong. To evidentne z tve strany neni zkusenost a co se tyce viditelnosti, tak kazdy kdo videl video ze zavodu, tak bud byl snimek natocen super 8mm z minuleho stoleti a zdigitalizovan, nebo byly tak spatne podminky, ze tam neni nic videt, pouze slyset.
Ale jak jsem rekl, ja mluvim za sebe ze svych zkusenosti. A kvuli tomu nemusim jezdit na zavody. Myslim ze jet na zavody a netrefit je dost luxus, pro mne by byl. A kdyz nevim kam to jde, tak je to dvojnasobek prodelecny. to si radeji koupim tu kameru. Ale kazdy preferuje neco jineho.
Jen idiot zacne strilet bez pripravy na 1000m a jen idiot si postavi kameru tak aby se do ni ev. minul.
Ale jsou lidi kteri si proste prvni ranou rozstreli hradla, no stane se. ale i lepsi hradla jsou drazsi nez jednoducha cernobila kamera.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Ares » 09 čer 2011 22:31

Co se týče gongů ... mám je, střílím na ně, mám je na bílo a zásahy jdou vidět jako fík. Toliko k tvým pochybnostem.

Co se týče střílet a nevědět kam to jde ... 308 zasahují a 223 taky. Proč by tvá 338 neměla?
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Shiva » 09 čer 2011 22:54

Hm jsem nevedel ze mas u baraku 1000m strelnici. Ja ji nemam a kamera se mi zda daleko vyhodnejsi, protoze ty zasahy vidim v normalni papirovym terci. A pokud jsi se podival na o brazky, tak abych mel gongy v takovem mnozstvi a velikosti, tak bych musel mit nevim co abych to vezl a pak stavel. Protoze nemam zadny protival kde bych videl kdyz minu, nemam. takze z meho hlediska je kamera proste vyhodnejsi. ty si strilej treba do petard.
Na rozdil od tebe mam tech zbrani kapanek vic, takze nevim proc bych strilel zrovna z .338. Neni tu rec ani o mne (tos vytahl ty) a ani o tobe (pouze reakce na osobni osloveni).
Pokud mas jeste jinou zkusenost jak sledovat zasahy na 1000m tak to napis. Jinak je to diskuze uplne o nicem.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Ares » 09 čer 2011 23:17

Stále nemám ponětí, co myslíš tím osobním oslovením. Pokud konstatování, že pokud jsi někdy střílel na gongy, tak víš, že otisk střely je větší než její nominální průměr, pak se ti hluboce omlouvám. Neměl jsem ponětí, že na konstruktivní větu může být někdo tak citlivý
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od 4mike » 10 čer 2011 07:56

trhejte si občanky po PM :wink:
1/ plate 1x1m 10mm hardoxu budou nakládat dva lidi a vyjde dráž než kamerka
o jeho odolností vůči 338 přesvědčen nejsem
2/ pokud použiju menší plate potřebuji spottera aby hlásil odkud se práší

ono těch pro a proti asi bude víc, je na každým aby si vybral, co mu vyhovuje víc
onevan74
Příspěvky: 124
Registrován: 12 bře 2010 16:25

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od onevan74 » 10 čer 2011 09:33

4mike píše:trhejte si občanky po PM :wink:
1/ plate 1x1m 10mm hardoxu budou nakládat dva lidi a vyjde dráž než kamerka
o jeho odolností vůči 338 přesvědčen nejsem
2/ pokud použiju menší plate potřebuji spottera aby hlásil odkud se práší

ono těch pro a proti asi bude víc, je na každým aby si vybral, co mu vyhovuje víc
Hardox 1x1m o tloušťce 10mm samozřejmě na 1km ránu z .338lm vydrží. To jestli jsi přesvědčen nebo ne je informace k ničemu. Já jsem to viděl a zkusil.
Pokud jsi tak dobrej, nepotřebuješ spottera a trefíš každou ranou libovolně velkej cíl :-)
Odpovědět