Odlevani strel

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
DFender
Příspěvky: 221
Registrován: 13 črc 2010 16:50

Re: Odlévání střel

Příspěvek od DFender » 10 kvě 2011 12:29

Jistěže stoupání 1/28 s kulí chodí a to perfektně ;-) střílím 50metrů a nastřílím lépe než s moderní kulovnicí (vstoje). Jen nepřehnat prach, aby se kule nestrhávala a střílí to bezchybně, s názorem, že to "nechce chodit" absolutně nesouhlasím ;-)


duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Re: Odlévání střel

Příspěvek od duffioso » 10 kvě 2011 12:36

Tak jsi vyjimka,protoze me ani nikomu koho znam to nechodi a to jsme zkouseli spoustu navazek prachu.Americani,kteri to vymysleli taky pouzivaji valcove strely a saboty.Ale to je jedno,pokud mas na 50 m soustrel cca 4-5cm tak je to slusny a bud rad.
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
DFender
Příspěvky: 221
Registrován: 13 črc 2010 16:50

Re: Odlévání střel

Příspěvek od DFender » 10 kvě 2011 13:31

Opravdu já spokojen jsem. Na delší vzdálenosti bude jistě americká cesta přesnější, už kvůli rychlosti střel, ale na mých 50 metrů, maximálně 100 mi stačí kule, i kvůli ceně :-) z ruky 4cm nedám, ale pokud si zbraň opřu tak bych se toho určitě nebál ;-)
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Odlévání střel

Příspěvek od kersanti » 10 kvě 2011 13:43

Dřív jsem střílel minie.Rozptyl jak z brokárny,po třech ranách nešlo nabít.Co používám kule s flastrem pohoda + nabíjení jedna radost.Přesnost nesrovnatelná a to špatně vidím.
Smazaný uživatel 3736

Re: Odlévání střel

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 10 kvě 2011 21:43

Po všelijakých pokusoch strieľam už len REAL 250gr. Lepšie sa mi nabíja ako REAL 320gr, stojí ma to menej olova a dokonca s ním lepšie nastrielam ako s 320gr REALom. Jediná navýhoda je v množstve maziva v drážkach, čo cítiť asi pri 15 nabíjaní. Vtedy musím prečistiť. Pri ťažšom REALe som nečistil ani po 30 rane, toľko LÍTHIOVKY tam bolo. :twisted:
jiri.k
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2010 11:41

Re: Odlévání střel

Příspěvek od jiri.k » 19 lis 2018 07:32

Trošku oživím žádostí o radu:
1/ když odleju REAL ,50 a naláduju do hlavně inline flinty ,50 tak po vyšroubování dnového šroubu a kouknutí do hlavně vidím světélka po obvodu - střela se nezařízla na 100%. Kde je chyba? REAL odlévám do Lee kleští ,50/320grs.
2/ jak změřit vrtání hlavně - pole/drážky, když ústí je 2 cm zahloubené a z druhé strany je hluboká díra pro dnový šroub, takže šuplera je krátká.. ??? Děláte nějaký odlitek do síry nebo něco podobného?
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Odlévání střel

Příspěvek od Jim » 19 lis 2018 11:26

Pokud s tím trefuješ a jseš s výsledkem spokojen, tak to neřeš. On se real chová tak trochu jako kompresní střela a de drážek se při výstřelu domáčkne.
Změřit rozměr vývrtu by neměl být problém už vůbec, kdy jsi schopen vyšroubovat dnový šroub jak píšeš. Jednoduše naklepni real kladívkem, aby trochu nabyl na objemu a pak ho natlač do hlavně a pak vytlač ven. Samozřejmě ne přes konec se závitem na dnový šroub. Pak podle otisku uvidíš, jestli se olovo zamáčklo i do drážek a můžeš měřit. S realy mám dobrou zkušenost v ráži 45. Ale je sakra problém odlít real dobře. Břity musí být ostrý a pokud tomu tak není, je to špatný. Čistý olovo je špatně slévatelný a chce to trochu vyšší teplotu. Zkus změřit průměr horního břitu a porovnej s deklarovanou ráží 50.
Dobré REALY JIM.JPG
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
jiri.k
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2010 11:41

Re: Odlévání střel

Příspěvek od jiri.k » 19 lis 2018 12:22

Už mi začíná svítat. Realy jsem dostal k flintě skorem nestřílené. A hrany mají kulaté a celkom jsou nějaké šišaté- takže asi špatně odlité. Mělo by cenu je zkalibrovat? Nebo šup do pece a jede se druhé kolo odlévání? Poměřím dle návodu. To mi nedoklaplo, hledám pořád nejaká Subita.. :D moc dík za radu.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Odlévání střel

Příspěvek od Jim » 19 lis 2018 15:53

Není za co, kalibrováním průměr ještě víc zmenšíš. Jak je popisuješ, tak jedině přetavit.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
jiri.k
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2010 11:41

Re: Odlévání střel

Příspěvek od jiri.k » 19 lis 2018 19:36

Právě jsem vylezl ze sklepa. K flintě jsem dostal i kleště na REALy. I roztopil jsem pícku a jal se odlévat. To co po ohřátí kleští vylezlo už bylo koukatelné. Jenže čerstvě ulitá kula prohnaná nabijákem hlavní je sotva na 4 místech poškrábaná. Rozhodně tedy nesedí dokonale, průměr ,495. S černým prachem začínám, jinak jsem přebíjel na plechové siluety a tam se muselo vše udělat pořádně. Ty nepřesnosti mne děsí, to pak střela nevyletí z hlavně ale přímo se vypotácí. Kalibrací jsem myslel opačný postup. Vytvořil jsem kus kulatiny s dírou, tu projel stavitelným výstružníkem tak, aby jeho konec právě vykoukl z materiálu. Takže kus materiálu má dírku válcovou a konec se lehce zužuje. Když se do toho položi odlitá střela špičkou nahoru a vezme se to pod ruční lis, napěchuje se vršek, spodní obroučka střely si podrží menší průměr.. Myšlenka pěkná, jenže na nic. Zmizely mazací drážky..zato šla střelka nabít pěkně fest..Tak nevím.
Kleště jsou po předchozím majiteli pěkně dorasované, nesedí a hrany mají takové oblé, asi od ukvapeného čištění.Nevím, asi koupím nové. Že by flinta měla větší průměr hlavně ( např. ,51 nebo není jak změřit. (12,76 má poškrábaná střela co netěsní) to se mi nechce věřit. ale možné je úplně vše.
Smazaný uživatel 3736

Re: Odlévání střel

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 19 lis 2018 20:10

V začiatkoch som používal REAL .50cal. 320gr, teraz už len 250gr. Vtedy som ich odlieval, teraz ich kupujem. Mal som dve pušky Evolution, teraz mám pištoľ Buckhunter. Vždy mi tieto REALy čiatočne presvitali v drážkach. V každej zbrani s každým REALom. Bol som rovnako znepokojený. Teraz to už neriešim, funguje to.. :wink:
jiri.k
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2010 11:41

Re: Odlévání střel

Příspěvek od jiri.k » 20 lis 2018 04:23

to jsem potřeboval vědět, Martine, moc dík.
jiri.k
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2010 11:41

Re: Odlévání střel

Příspěvek od jiri.k » 20 lis 2018 05:36

Jime, co to je za krásnou kokilu? To snad nemůže být Lee..???
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Odlévání střel

Příspěvek od Jim » 20 lis 2018 12:22

Je to dvoukokila od Lee jednou real a jednou kulička 440. Odlít dobrý real je docela problém. Já jsem jich taky ze začátku po kontrole klidně 90% znovu přetavil. Dobře odlitý real musí horním břitem spolehlivě zatěsnit i v drážkách, tedy žádné prosvítání kolem střely. Chce to správnou teplotu kokily i olova. Nejlíp z pícky se spodní výpustí a přiložením kokily na výpustní otvor. To pomůže ještě tlak sloupce olova v pícce k lepšímu vyplnění. Nic se nesmí odfláknout.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
jiri.k
Příspěvky: 62
Registrován: 03 bře 2010 11:41

Re: Odlévání střel

Příspěvek od jiri.k » 21 lis 2018 08:39

Je to přesně tak, jak píšeš. Roztopil jsem pec, odlil pár zmetků a teprve když se vše dobře ohřálo tak šly docela slušné kousky s ostrou hranou. Problém na začátku vznikl v tom, že středící hroty byly hluboko zamáčknuté, takže půlky kolily šmajdaly a nešly na sebe. Vzniklý šev a nálitek byly k zlosti.
Odpovědět