Diana 280 Professional

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

Diana 280 Professional

Příspěvek od Canadair » 04 dub 2011 20:13

Obrázek

Koncom minulého roka sa môj otec dožil okrúhlych narodenín a to 70 rokov. Môj otec ma od detstva viedol ku rôznym koníčkom, či už modelárstvo, letecké a lodné, ale aj k vzduchovkám. Táto vášeň u mňa ostala doteraz a ja sa snažím zase tieto záľuby vštepovať aj mojím deťom. Do dnes nás na stretnutí poznajú všetci ako vzduchovkárov zloženú s troch generácií. Otec je tuším na týchto stretnutiach asi najstarší a môj mladší syn bol do nedávna asi najmladší :wink: . Takže preto, že ma môj otec priviedol k tejto krásnej záľube, dovolil som si ho prekvapiť na jeho narodeniny touto krásnou vzduchovkou Diana 280 Professional.

Obrázek

Už pred rokom som si ju všimol na mojich obľúbených nemeckých stránkach. Avšak po e-mailovej korešpondencii s predajcom, že nemajú na ňu exportnú pružinu som čakal vyše trištvrte roka na to, kedy bude v ponuke. Dianu 280 ponúkajú vo verzii s pevnými mieridlami a potom vo verzii bez pevných mieridiel s rybinou 11mm pre montáž puškohľadu + s atrapou tlmiča slúžiaceho na celkové vyváženie vzduchovky.

Obrázek

Obrázek

Ešte pred samotnou kúpou vzduchovky som hľadal nejaké informácie o jej výkone a váhe. A hneď som narazil na viac rozdielnych informácií. Hlavne čo sa týkalo váhy. Niekde uvádzali váhu 2800g, niekde 3000g, dokonca aj 3300g. V oficiálnom katalógu Diana pre rok 2009 dokonca váhu 3500g. Často sa údaje rozchádzali aj v uvádzaní úsťových rýchlostí. Takže som bol zvedavý čo to nakoniec bude. Ešte pri samotnom objednávaní som si všimol novinku na stránkach výrobcu, že už nové modely majú celokovovú nastavovateľnú spúšť s označení T06. Oproti starej verzii T05 ktorá bola na niektorých fórach značne kritizovaná pre jej plastové súčiastky.

Obrázek

Takže jej namerané (skutočné) technické dáta :
Váha 3350g
Celková dĺžka 1100mm
Dĺžka hlavne 440mm
Cal 4,5mm
Pažba – buková

Prvé dojmy boli veľmi príjemné. Povrch zbrane je matne čierno brunírovaný, nie lesklý ako som mal napríklad na HW97. Na Diane neostávajú žiadne matné mapy a odtlačky po rukách a prstoch pri jej držaní a nabíjaní. Celkovo pôsobí dosť robustne, dobre sa drží a vo verzii Professional so závažím, na konci v tvare tlmiča, je dobre vyvážená. Celková váha s namontovaným puškohľadom Nikko Stirling Gold Crown Airking 4-12x42 Mil-Dot je 4250g čo by som zaradil do kategórie nie ťažkých, ale ani nie ľahkých vzduchoviek. Všetky súčiastky okrem plastovej koncovky ktorá chráni poistku sú z kovu. Pažba je elegantne štíhla, drevo má krásnu kresbu, materiál – buk. Čistá precízna práca ktorú vidieť na všetkých súčiatkách, neviem čo by som jej vytkol.

Obrázek

Vzduchovka došla vo verzii 7,5J s redukovanou pružinou. Doobjednával som k nej aj náhradné tesnenie piestu a dve 16J pružiny, ktoré sú mimochodom úplne totožné s exportnou pružinou pre HW97.
Spúšťový mechanizmus je nastaviteľný tromi skrutkami. Je dvojpolohová, v prvej polohe sa dá nastavovať od 300g do 380g, v druhej polohe od 400 do 500g. Chod je plynulý a jemný, prechod do druhej polohy jasne rozpoznateľný. Môj subjektívny dojem je lepší ako pri HW97 na ktorej je spúšťový mechanizmus značne vychvaľovaný.

Zatiaľ otec strieľa od 20 do 30m na vršky od PET fliaš, prehováral som ho na výmenu 15J pružiny, ale vo verzii 7,5J si ju nevie vynachváliť. Meraná úsťovka sa pohybovala presne okolo 170m/s + – 2m/s s JSB Exact Express 4,52.
Vzduchovka pri výstrele slabo kopne, zvuk je veľmi príjemný. Aj s exportnou pružinou je to ešte veľmi príjemné strieľanie, zvuk bol veľmi podobný ako pri strieľaní s AA Prosport.

Na záver môžem povedať, že moje prvé skúsenosti skrz Dianu 280 s výrobcom týchto prekrásnych a kvalitných vzduchoviek je veľmi pozitívny a každému kto si chce fajn zastrieľať s nie drahou ale kvalitnou vzduchovkou, vrelo doporučujem. Tak ako môjmu najlepšiemu otcovi.

Karol, Všetko najlepšie k narodeninám !

Obrázek


Uživatelský avatar
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

Re: Diana 280 Professional

Příspěvek od Canadair » 04 dub 2011 20:22

Pripájam ešte nejaké fotky z rozborky.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

pružina pre 7,5J - priemer drôtu 2,7mm a exportná pružina - priemer drôtu 3mm

Obrázek

spúšť T06

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: Diana 280 Professional

Příspěvek od milius » 04 dub 2011 20:23

Každé dobro by mělo být odměněno a Ty můžeš být na svého otce pyšný,že tě vychoval až k takové volbě vzduchovky. :wink:
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Diana 280 Professional

Příspěvek od Alexxxus » 04 dub 2011 20:42

Tak tak, můj tatík měl 65 a Ty jsi vyřešil co dám tátovi k narozeninám asi dostane 350 Magnum Professional ....
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: Diana 280 Professional

Příspěvek od madbugie » 04 dub 2011 21:26

tak presne po tomto drievku železnom poškulujem už dávno pre "dorastajúcu" dcéru a stačila by teda aj 7,5ková...

velmi sa mi na nej páči klasický štíhly diana dizajn pažby od začiatku...

mľask... (jedine ten hlboký zárez do pažby kvôli natahovacej páke mi moc nešmakuje ale čo už...)
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
Canadair
Příspěvky: 200
Registrován: 10 kvě 2007 19:19
Bydliště: KE

Re: Diana 280 Professional

Příspěvek od Canadair » 04 dub 2011 21:38

Mne sa na tej vzduchovke páči tiež to, že ten kĺb kde sa láme vzduchovka, resp. hlaveň, a tiahlo pre naťahovanie pružiny, je na rozdiel od väčšiny lámačiek iných výrobcov, skryté v dreve. Toto ju práve robí tak ladnou a zaujímavou tvarom.
Přílohy
detail Diana 280.jpg
Uživatelský avatar
madbugie
Příspěvky: 1008
Registrován: 16 říj 2008 07:50
Bydliště: Trnava, SK

Re: Diana 280 Professional

Příspěvek od madbugie » 05 dub 2011 07:47

no ved to je tá predlžená tenká pažba ktorá sa mi u diany tak páči...
- - - = = = (( as mad as possible )) = = = - - -
AirArms Pro-Sport + Hawke Eclipse 30 SF 6-24x50 + Kozap č. 23 + JSB Exact 4,52 mm (bolo 5,52 mm)
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Diana 280 Professional

Příspěvek od Alexxxus » 05 dub 2011 11:25

Diany jsou vůbec parádní vzduchovky tvrdím to furt a věčně věků :-)
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Odpovědět