Mauser k 98 vs. ZP

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
jiri.free
Příspěvky: 10
Registrován: 27 bře 2011 21:16

Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od jiri.free » 27 bře 2011 21:45

Dobrý den,jsem sběratel a zabývám se historií 2.světové války a chtěl bych si pořídit německou pušku mauser 98k,kterou bych chtěl občas používat na přehlídkách a akcích. Chtěl bych se zeptat, jakou skupinu ZP k této zbrani potřebuji,pakliže by byla a) ostrá nebo b)znehodnocená a na kolik by to zhruba přišlo peněz. Znehodnocených jsem viděl u pár prodejců,jenže jak jsem se dočetl,tak jsou znehodnocené dle nové vyhlašky způsobem, že jsou opravdu takřka k ničemu,jen na zeď. Ostrých jsem viděl celkem dost,jenže nemám zase ponětí jakou skupina ZP byl potřeboval a kolik by to všechno stálo a co by to obnášelo. Ohledně expanzních zbraní je asi zbytečný se v ČR jako o samostatném tématu bavit, i když by to byla pro mě a ostatní sběratele militarií asi nejlepší varianta.
Dále bych se chtěl zeptat,jak je to se starým způsobem znehodnocování,kdy nebyly funkční části zbraní zcela zničeny a nepohyblivé jako je tomu dnes.Jestli se to musí nechat znovu znehodnotit,nebo je to nějak tolerováno.
Jestli k tomuto tématu máte nějaké informace či zkušenosti,budu moc rád když se o ně podělíte. Mnohokrát děkuji, s pozdravem Jirka


Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od Apevia » 28 bře 2011 00:13

Ahoj,
pokud chceš "ostrou" tak Ti stačí ZP. sk. B. Pokud znehodnocenou tak stačí věk od 18 výš. Zbraně znehodnocené dle starého zákona jsou prostě brány za znehodnocené a úřady neřeší jestli dle nového, či starého zákona. A nebo expanzní mauser od Novohradského za skoro 22kkč, ale je také od 18 let: http://www.sa58.cz/products/mauser-k98-/
Cogito ergo armatus sum.
Lanius
Příspěvky: 357
Registrován: 26 kvě 2010 16:58

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od Lanius » 01 dub 2011 00:23

Imho, pokud ty znehodnocené jsou tak drahé tak si prostě udělej ZP A,B...
Nejtěžší je ten test ale díky snaze toho borce co udělal zbraně-kvalitně.cz se to dá zmáknout. Po zopár dnech přípravy.

ZP pokud to neděláš v rámci kurzu tak je to tuším 500 kč za skupinu (na sbírání stačí A, tam je taky lehčí test, já jako kompletista jsem si dal A,B,E). A zkouška taky něco stojí, tuším 700-1000? Jo a ještě zdravotní způsobilost.. tam je to tuším 500. Pokud by tě poslali k mozkoškrabům tak další 1500-2000? Nevím přesně. Každopádně je to méně než 22 000 kč.

A jinak, ostrý K98k je velmi slušná puška. Pokud bys chtěl dělat později myslivost, nic víc kromě optiky na ní nepotřebuješ. (lidi si na zvířátka kupují kdejaké ryté nesmysly za desítky tisíc.. přitom
jiri.free
Příspěvky: 10
Registrován: 27 bře 2011 21:16

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od jiri.free » 04 dub 2011 22:04

Tak tu pušku bych chtěl, jak jsem psal do sbírky a kvůli ukázkám na historických akcích (zvířat je mě líto :-D) a abych neměl na zdi jenom kus nefunkčního železa za celkem velký peníze,tak jsem si právě řekl,že by nebylo od věci mít funkční originál na zbrojní průkaz. Jinak ohledně toho mausera,je potřeba mít skupinu B nebo i podskupinu? Někde jsem četl že muím být členem loveckého cechu abych si mohl ZP udělat. Co je na tom pravdy? Mnohokrát děkuji za onformace.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od Artifex » 04 dub 2011 22:40

Tady fakt platí desetinásobně: Nejdřív si přečti zákon, potom se ptej. Nic jako lovecké cechy nebo podskupiny nejsou.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od bradek džon » 05 dub 2011 09:50

Asi jsi měl namysli "být myslivec". To se ovšem týká sk.C a ta tě nemusí zajímat když je ti líto těch zvířátek :wink: . Určitě pojď do toho zbrojáku a rozhodně né jen sk.B, nýbrž i sk.E (jen +500,-Kč navíc) abys mohl míti v budoucnu třeba Walthera P38 a potom nezůstaneš už jen u sběratelství, ale začneš se zajímat i o sportovní střelbu, sebeobranu atp. Většina z nás to zná z vlastní zkušenosti. Do budoucna určitě nezůstaneš jen u Mausera. Pokud jsi fanda do 2.sv. tak to vidím na další kousky jako Mosin, MP40 apod. Udělat zbroják není tak těžký jak se na první pohled zdá. Pokud nejsi blbec tak to zvládneš. Je to srovnatelný s řidičákem jen na místo křižovatek se učíš pár paragerafů.
Jen tě ještě chci upozornit na to, že pokud v budoucnu budeš mít funkční zbraň rozhodně jí nebudeš moc mít na zdi tak jako tu znehodnocenku, ale pěkně pod zámkem.
Mimochodem fascinuje mě ten paradox: Znehodnocená zbraň = vyšší cena.... protimluv jako prase, ale s tim nic nenaděláme :roll:

To ARTIFEX: Ty nebuď hned na něj tak vostrej nebo ho vyplašíš a bude o jednoho potencionálního střelce míň :) . Od toho ta fóra jsou aby jsme si pomáhali.
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od Apevia » 05 dub 2011 15:04

2bradek: Znehodnocené zbraně jsou dražší přávě kvůli té práci při znehodnocování navíc. Nikdo dnes nedělá nic zadarmo ;)
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od bradek džon » 05 dub 2011 17:43

Já vím, ale účetní hodnota je prakticky za cenu šrotu, několika náhradních dílů a práce za znehodnocení. Tržní hodnota, ale neodpovídá názvu "znehodnocená" :lol:.
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od Artifex » 05 dub 2011 18:39

Bradek: Za ten zákon se omlouvám, ale spíš za to že jsem to podal tak "nabručeně", ne za význam, dle mého názoru je ten zákon napsaný hodně srozumitelně a přímo takže každý kdo umí číst si může udělat obrázek co to obnáší. Jinak doporučuji si udělat skupiny A,B,E, A sběratelskou (to se neztratí a může mít i pěkné zbraně sběratelské hodnoty), B sportovní (aby s nima případně mohl sportovat, účastnit se soutěží a vůbec střílet protože střelba jen s Ačkem je někde v šedé sféře zákona) a Ečko aby mohl případně něco nosit a použít na sebeobranu protože dříve nebo později k tomu může dojít, opět, jiri.free, můžeš to využít, nemusíš ale nošení je nošení, někdy třeba tu sběratelskou P38 budeš potřebovat mít při sobě (dle vlastního uvážení a stavu zbraně)
Na tyto 3 skupiny nepotřebuješ nic víc než bezúhonnost a spolehlivost s čímž většina lidí nemá problém, naučit se na zkoušky, trošičku se naučit umět střílet a pak potvrzení od doktora. Rozhodně cena ZP+ 98K bude cca stejná jako znehodnocený Mauser 98K a nebudeš mít okuchánka.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
josse
Příspěvky: 310
Registrován: 28 úno 2009 17:02
Bydliště: Ostrava

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od josse » 05 dub 2011 20:29

bradek džon píše:Já vím, ale účetní hodnota je prakticky za cenu šrotu, několika náhradních dílů a práce za znehodnocení. Tržní hodnota, ale neodpovídá názvu "znehodnocená" :lol:.

si nech znehodnotit kulobrok za 200 000,- a uvidíš jak rázem klesne na ceně:D někde se to tady řešilo, u tady těch nejlevnějších to cenu přidá u drahých srazí... strojní práce, režie, provize ...
jiri.free
Příspěvky: 10
Registrován: 27 bře 2011 21:16

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od jiri.free » 05 dub 2011 21:44

děkuju moc za rady a informace, ten zákon jsem si pročítal,ale právě jsem kdesi aji četl,že je někde nutnost na to myslivcký združení,tak jsem se raděj zeptal. Ještě dotaz,nevíte o nějakém místě v Brně nebo okolí Brna,kde se dělají zbrojní průkazy a na kolik by to zhruba mohlo kde přijít? Viděl jsem že každej to má jinak,tak jestli nemáte někdo nějaké zkušenosti. Dík :-)
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mauser k 98 vs. ZP

Příspěvek od Artifex » 05 dub 2011 21:55

V Brně trigger, Awiw, Magnum. Stejně musíš zajít na policii a podat si přihlášku tam, tam visí termíny kdy se na které střelnici konají zkoušky a ty sdělíš policistovi.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Odpovědět