Sa vz. 24/26 Semiauto

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
pepinolupino
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2010 21:56

Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od pepinolupino » 26 pro 2010 20:43

Vážení, máte někdo praktickou zkušenost s Sa 24/26 v semiauto provedení (nejlépe vlastní), a nejlépe se zbraní od Slovenské firmy KolArms s.r.o. (http://www.waffen.sk/palne-zbrane/vz-24), která na svých stránkách toto provedení nabízí? Zajímají mne praktické zkušenosti se střelbou, případně zkušenost s dovozem a registrací.


rotwajlerdick
Příspěvky: 271
Registrován: 06 čer 2010 23:25

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od rotwajlerdick » 26 pro 2010 23:19

ptal sem se uz pred casem na skusebne a neprojde to.skoda.maj tam daleko vice takhle zajimavych zbrani.
http://www.beareka.cz/beareka/eshop/1-1 ... jednoranny

tady tu krasu maj,ale cena je pekelna,prakticke vyuziti nulovy...
pepinolupino
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2010 21:56

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od pepinolupino » 27 pro 2010 00:58

Právě že ta Beareka s.r.o. mně trošku inspirovala, že by to mohlo jít (po té Slovenské verzi semiauto koukám už delší dobu, navíc jejich cena 130Euro je velmi konkurenceschopná). Nevidím totiž důvod, proč by se to nemohlo dovézt jako B, když slováci jsou členy C.I.P. a u nich je to uznané (a prodávané) pro civil. Budu to muset po novém roce zjistit na PČR, jestli to půjde dovézt na list a přihlásit jako B. Ta zkušebna do toho asi moc kecat nebude, spíš půjde o to uznání slovenské zkušební značky naší PČR při přihlášení, jelikož jsem názoru, že se dovézt dá cokoliv, co má platnou a uznávanou značku zkušebny (když pominu kat. A). A povolit nákup PČR musí (pokud je to kat. B), maximálně můžou dělat problém právě s uznáním tormentace (resp. značky) při vydání PZ.

P.S. jaké praktické využití myslíš? To je spíš srdeční záležitost, táta s tím sloužil, a já to jako kluk obdivoval u nás na vojácích... :-)
rotwajlerdick
Příspěvky: 271
Registrován: 06 čer 2010 23:25

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od rotwajlerdick » 27 pro 2010 01:03

vadi jim spusob zamezeni strelby davkou,na tom se tocili.u nas je to peclivejsi,u 58 jen treba nedaj pravou stranu spoustaku.staci ji sehnat a je to.to jim vadi.tuto bude jeste horsi,spoustak vymneni male dite za 30vterin
PaF
Příspěvky: 418
Registrován: 24 led 2008 19:30
Bydliště: Brno

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od PaF » 28 pro 2010 21:36

V Brne na policajtech mi sami poradili, ze ji lze z Bratislavy dovezt jako B. Jen ta administrativa mne vloni odradila. Ted jsem si na Jolce bouchl z fullauto.Legenda, ale dnesni uzitna hodnota nizka :(
rotwajlerdick
Příspěvky: 271
Registrován: 06 čer 2010 23:25

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od rotwajlerdick » 28 pro 2010 21:51

a mohl bys nam rici co te poradili?mne na skusebne dost nalozili :oops: :roll:
pepinolupino
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2010 21:56

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od pepinolupino » 07 led 2011 15:52

Tak jsem na PČR Zlínského kraje probíral možnost dovozu Sa 24/26 ze SR k nám, a s mladým příslušníkem (za souhlasného přikyvování pí. šéfové) jsme dospěli k těmto závěrům:
- jako schválenou (vojenskou) zbraň pro civilní použití kat. B na Slovensku není překážky k povolení a k dovozu (vozí se k nám např. Sa 58).
- Slovenská zkušebna je členem C.I.P., tudíž uznávaná i u nás, není překážky pro registraci zbraně a vydání PZ.
- Slovenská zkušebna provedla kategorizaci zbraně jako B a zbraň je prodávaná na povolení (zbraň není na seznamu kat. A nebo vojenského materiálu, kde skončil subkompaktní klon Sa 58), stejný typ zbraně je již registrován v ČR za stejných podmínek jako kat. B, není tedy důvodu žádat o provedení nové kategorizace ČÚZS. Pro jistotu, až to bude aktuální, mi případnou potřebu provedení kategorizace ještě ověří dotazem na zkušebnu (nabídl se sám příslušník).
Takže dovézt to k nám, přihlásit a nosit jako kat. B by neměl být problém, ani zkušebna do toho nemusí kafrat...
Máte někdo praktické zkušenosti se střelbou?
rotwajlerdick
Příspěvky: 271
Registrován: 06 čer 2010 23:25

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od rotwajlerdick » 07 led 2011 17:03

tak drzim prsty,dej prubezne info,zajima mne to tez.jinak strelbaje zajimava,zvlastni proti tomu co sem zazil.natahne se ,zaver zustane vzadu ,zmacknes spoust,ozve se cvaknuti zaver vypali kupredu a odpali naboj.dost to s tebou hodi.mozna ze se musi natrenovat drzeni ,nevim.v kazdem pripade prvni rany vedle.strilel sem tak na dvacet metru na poprya myslim ze tak peti sesti ranna davka ho smetla.miridla sou titerna,musi se spravne natocit.musis vyskouset,stranove doklepes musku a je to .zbran zajimava,urcite na blizko ucinna,umim si predstavit vycistit s ni zakop,budovu.jinak bych ji do akce nechtel.a kdyz procvicis prst tak strili i jednotlive.musis ale vychytat okamzik.malo jednotlive,hodne davka.urite fajne zbran do sbirky :oops: :roll: ale i na blbnuti s poprama.... :oops:
PaF
Příspěvky: 418
Registrován: 24 led 2008 19:30
Bydliště: Brno

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od PaF » 07 led 2011 21:03

Jak pise pepinolupino, vloni v Brne stejne rady.
Brasileiro
Příspěvky: 44
Registrován: 02 úno 2010 15:25

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od Brasileiro » 09 úno 2011 22:18

Kolem 26 běhám už skoro rok - policie v Praze nechce přihlásit, ikdyž jsem jim ukázal protokol ze slovenské zkušebny a argumentoval tím, že jsou v C.I.P. Navštívil jsem zkušebnu - po popisu úpravy prohlásili v podstatě, že přes ně to neprojde, když to lze zprovoznit (ve smyslu fullauto) výměnou neregistrované součástky bez speciálního nářadí. Na rovinu mi řekli, že to mají po "domluvě" s policejním ředitelstvím. Na druhou stranu - kdo by se divil, téhle ráži se říká "zabiják policajtů" (projde jejich vestami)...kdybyste kdokoli uspěl, dejte mi tu vědět - jdu do ní :-)
"stodvanáctka" vyšle záchranu s rychlostí 30m/s..."devítka" s rychlostí 300m/s
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od WohlmuthOta » 09 úno 2011 22:28

My to také řešíme, jak s MV, tak se zkušebnou. Zkušebna konstatovala, že zbraň musí být postavena z dílů nebo z puškařských sad, tedy ne přestavba. Pokud tomu tak bude, prošlo by to jako kat. B. Nesmí to mít vojenskou zkušebnu.
rotwajlerdick
Příspěvky: 271
Registrován: 06 čer 2010 23:25

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od rotwajlerdick » 09 úno 2011 22:33

V případě uvedených zbraní, tj. samonabíjecí sportovní verze samopalů vz. 58 subcompact, vz. 61, 24 a 26 by mne zajímala sportovní disciplína, kterou se tyto zbraně střílí. Možná nějaká disciplína IPSC. V každém případě říkat těmto zbraním sportovní, je trochu přitažené za vlasy. Promiňte mi můj osobní názor na věc.
K Vašemu dotazu. Výroba těchto zbraní ze součástí zbraní zakoupených přebytků z tzv. vojenských „nedotknutelných zásob“ pro případ války je diskutabilní. Jako kupec bych byl velice opatrný, neboť jako kovovýrobu z upravených dílů ji lze uznat jen v tom případě, kdy dojde k výrobě některé hlavní části zbraně (hlaveň, pouzdro závěru, závěr). Neznám konstrukci, možná pouzdro závěru u sa vz. 58 dozná nějaké výrobní změny (snad uznatelné), zkrácená hlaveň je pouze úprava. Pak je nějak upravené spoušťové ústrojí, což není ani hlavní část zbraně. Závěr a některé jeho části mohou být také upraveny. V případě ostatních zbraní možná úprava závěru a v každém případě spoušťové ústrojí (u samopalu 24/26 konstrukčně nešťastné, neboť po úpravě může střílet dávkou).
Na Slovensku je legislativa k úpravě vojenských zbraní mnohem benevolentnější, neboť vše co střílí v samonabíjecím režimu je zbraní kat. B. V našem případě se kategorie upravené vojenské zbraně posuzuje individuálně a z hlediska konstrukce mnohem přísněji.
Může se stát (a u slovenských zbraní se v minulosti také již stalo), že zbraň bude považována dále za vojenskou, pouze u ní byla odstraněna samočinná funkce střelby. A není to případ pouze slovenských zbraní, ale také ze Švýcarska, Německa nebo Itálie, příp. i u českých úpravců vojenských zbraní.
Před nákupem zbraně bych si ji dobře prohlédl, příp. nechal prodejcem vysvětlit, proč z toho nemohu udělat zase samopal. A koupi si dobře rozmyslel z hlediska získaných informací. I pokud Vám PČR vydá nákupní povolení na zbraň kat. B, ještě to nemusí znamenat, že Vám ji jako zbraň kat. B také zaregistruje. Nechci Vás nějak strašit, jen konstatuji, že má úřad trochu negativní zkušenosti se zbraněmi ze Slovenska. Konstrukci těchto zbraní neznám, neboť s nimi nebylo otevřeno žádné řízení ohledně kategorizace.

S pozdravem

Ing. Jan Palounek
Odborný referent-pyrotechnik
rotwajlerdick
Příspěvky: 271
Registrován: 06 čer 2010 23:25

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od rotwajlerdick » 09 úno 2011 22:38

to mne poslali ze skusebny,ptal sem se na kratonkou 58,skorpa,pumpicku...
dnes mne na policii rekli ze u nich to nejspis neprojde a ze mne poslou a skusebnu,tam to pry kvuli upravam neprojde.
muj nazor je ,ze jen debil legalne drzenou zbran upravi a bude pouzivat jen debil.uz jen z duvodu mozne kontroly policii,mozne pozornosti pri pouzivani atd atd
Brasileiro
Příspěvky: 44
Registrován: 02 úno 2010 15:25

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od Brasileiro » 09 úno 2011 22:40

to W.O.....pokud vím, prodávané semiauto 58 jsou také představby...nebo ne?
"stodvanáctka" vyšle záchranu s rychlostí 30m/s..."devítka" s rychlostí 300m/s
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Sa vz. 24/26 Semiauto

Příspěvek od WohlmuthOta » 09 úno 2011 22:43

U nás se několikrát do roka střílí libovolná puška, libovolná pistole. Podstatu sportovní, nesportovní zbraně bych neřešil. Soutěž s tím střílet jde, tudíš to je sportovní zbraň.

Jak jsem již psal, řešíme to s českou zkušebnou (ČUZZS), za jakých podmínek uzná zbraň jako kat. B. Vyslovila se tak, že zbraň nesmí být opatřena vojenskou zkušební značkou, tudíž musí být sestavena z puškařských sad (dílů), které jsou označovány civilními zkušebními značkami. Z toho jednoznačně vyplývá, že ČÚZZS by zbraň, která je předělána z automatické verze na poloautomatickou zcela jistě uznat jako kat. A. V současné chvíli řeším s prodejcem jakým způsobem je zbraň seskládána a upravena. Opravdu by nebyla sranda sem dovést zbraň, kterou vám zcela jistě PČR pošle na typovou zkoušku do zkušebny a zkušebna Vám oznámí, že je to kat. A a máte o srandu postaráno.

Až nastane něco nového, určitě sem o tom napíšu info.

858, FSN apod jsou postaveny z puškařských sad dle mých informací, jinak by nemohli projít zkušebnou jako kat. B. na http://www.cuzzs.cz jsou informace ohledně jednotlivých kategorizací zbraní. Je zajímavé že např. slovenský subkompakt sa 58 je kat. A.
Odpovědět