Plynove pistole

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
kebab
Příspěvky: 403
Registrován: 13 srp 2009 12:31

Re: Plynové pistole

Příspěvek od kebab » 14 srp 2010 12:20

... obávám se, že úplně nejhorší a ke své vlastní škodě jsou ti tzv. právnící - amatéři. Jakoby pomalu každý z nás, že, jedno jestli někde požvandává o téma v hospodě, na ulici, v parku nebo doma ... tak když přijde řeč je právě tím ostříleným právníkem samoukem a kterému je hned všechno jasný: právě z takových třeba citací a co jsi tu nakopíroval, nebo to prý někdo jiný viděl dokonce v TV nebo četl o tom někde v novinách :lol:

Ty paragrafy jsou přece a asi schválně ohebné, příkladem jako když se pes honí a donekonečna za svým vlastním ocasem ve snaze dobrat se alespoň nějakého konečného závěru. Je to zjevné i z toho, co tu ve slovenském provedení cituješ.
Navíc mnohého jemu předem a naivně zřejmá věc je potom postavená právníkem protistrany úplně na hlavu. Má dotyčný holt jiný tzv. právní názor: takže případná kauza se potom odehraje na moc a moc kol a jako bitva právních názorů.
A také jako bitva posudků soudních znalců a které také musí někdo zaplatit a kdo asi, že. Navíc pokud se podíváš na ty paragrafy, tak prokazovat nebo vyvracet se budou i věci jaksi nikoli materiální tedy hůře zpochybnitelné, ale také právě a především co se komu honilo a v tom kterém okamžiku hlavou :wink:

:arrow: Nemá smysl omílat už tisíckrát omleté. Jiný názor bude mít takový majitel střelnice nebo obchodník prodávající ostré zbraně. A bude to i veřejně patřičně prezentovat - přece no problema, že. Ten kdo už se soudy nějaké ty zkušenosti má, i jen z podstaty obecně a jedno jestli jako žalující nebo žalovaný, tak takový optimista rozhodně nebude - naopak - a navíc si to většinou nechá pro sebe. Jako i mnohdy jisté osobní a přestálé trauma. Kterému se pro příště bude chtít vyhnout.
Není to o ničem jiném, než jak snižovat ve svém osobním životě rizika a která se mohou potkat. Každý se rozhoduje po svém.


Uživatelský avatar
Husky
Příspěvky: 33
Registrován: 13 led 2010 13:36

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Husky » 14 srp 2010 13:57

to Pietro.Beretta: Ano pravda, vy jediný jste zareagoval a vyvedl mě z omylu. Zákon jsem četl pozorně, ale postupem času jsem si pravděpodobně v hlavě vykonstruoval, že je to tam psáno tak, jak chci já... :)

Každopádně fakt, že pod vlivem alkoholu nemůžeme zbraň ani jen nosit, je velmi kontroverzní. Asi by bylo neproveditelné v praxi brát ohled na to, kdo si dal jen dvě piva, a kdo se naproti tomu sežral jak prase a zaplynoval celý lokál.... :?

Pravděpodobně nám tedy nezbyde, než se v těch nejrizikovějších situacích spoléhat na alternativy jako spreje, paralyzéry, obušky, boxery a nože. Já osobně nosím řadu let teleskop a nedávno jsem z pochopitelných důvodů přibral ještě sprej. Ač jsem je nikdy nemusel použít, věřím, že při správném zacházení je to v rámci možností dobrá obrana. Problém je, že když je člověk v krizové situaci a paralyzován strachem, nedokáže ani správně uvažovat, natož roztřesenou rukou efektivně užít např. teleskopu...

to Kebab: Nechápu, proč si myslíte, že absence DA režimu je tak zásadní nevýhodou. Řekl bych, že náboj v komoře je i u plynové zbraně docela hazard. Je to můj osobní pocit, ale představa, jak málo stačí k výstřelu mě trochu děsí. Přitom natáhnutí závěru s následným výstřelem může být stejně obtížné jako promáčknutí spouště na DA... Jen taková myšlenka. :wink:
UMAREX Colt Government 1911 A1
--- --- ---
www.youtube.com/watch?v=sMGVq2CPlms
Pietro.Beretta
Příspěvky: 293
Registrován: 16 dub 2010 15:28

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Pietro.Beretta » 14 srp 2010 14:36

Husky píše:to Kebab: Nechápu, proč si myslíte, že absence DA režimu je tak zásadní nevýhodou. Řekl bych, že náboj v komoře je i u plynové zbraně docela hazard. Je to můj osobní pocit, ale představa, jak málo stačí k výstřelu mě trochu děsí. Přitom natáhnutí závěru s následným výstřelem může být stejně obtížné jako promáčknutí spouště na DA... Jen taková myšlenka. :wink:
Casopis Zbrane&Naboje Special jako komentar k obrazku píše:Jednocinny spoustovy mechanismus u zbrane typu 1911. Prestoze je napnuty kohout jisteny manualni a dlanovou pojistkou, soucasny vetsinovy nazor na konstrukci obranne zbrane uprednostnuje pouzti SA/DA nebo udernikoveho DAO spoutoveho systemu.
Husky: Je zvlastni, ze rikate, ze naboj v komore je u plynove zbrane hazard. Nez namitnete, ze ostre zbrane maji hromadu pojistek, ktere plynovky nemaji, tak vam rovnou reknu, ze maji.

Nevim, jak je to u UMA COLT 1911...vim, jak je to u mych zbrani.
Zoraki ma system SA/DA a bezpecnostni ozub na kohoutu (pro neznalky - kohout nema jen 2 polohy - napnuto/vypusteno - ale i treti polohu, ktera je kousek nad udernikem. Kdyz je naboj v komore, vypustite kohout na ozub, takze zustane vypusteny kousek dal aniz by se dotykal uderniku a tim je zbran chranena jak proti padu, tak proti nesikovnemu zatlaceni nebo uderu na vypusteny kohout. Nehrozi zde nechtene odpaleni). Takze kdyz nabiju, dam naboj do komory a vypustim kohout na ozub. Tim je zbran v rezimu DA - spoust ma dlouhy krok a velky odpor a je chranena v pouzdre - a k tomu je kohout na ozubu, takze nehrozi, ze kdyz se blbe ohnu, upadnu nebo do me nekdo vrazi, ze mi zatlaci kohout na udernik a odpali naboj.

To same u revolveru - Zoraki R1 jsem koumal a nasel blokaci kohoutu pri nedomacknute spousti (automaticka pojistka branici kohoutu dopadnout na udernik kdyz neni zmacknuta spoust).

Naproti tomu Ekol P29 nic takoveho nema, takze kdyz vam zbran upadne na kohout, tak to naboj v komore odpali.

Tim vsim chci rict, ze to neni o tom, ze plynovka je nebezpecna s nabojem v komore ale tim, ze jen nektere modely jsou nebezpecne s nabojem v komore kvuli absenci zakladnich bezpecnostnich prvku. A uprimne receno od Bruni nebo Kimar bych si SA zbran nekoupil ani za povestne zlate prase.

EDIT: A jeste jedna vec. Podle me ma Kebab pravdu s temi pravniky amatery. My se tu muzeme dohadovat o predpisech jak chceme ale casto se vam sejdou 2 pravnici a daji dohromady 4 vyklady tehoz predpisu. Moje zkusenost s urady je napriklad uzasna. Jsem aktivni ridic, jezdim kazdy den jako asi vetsina z nas. Nikdy jsem nebyl trestan za nic, vzdy jsem jezdil slusne. Body jsem nikdy nemel, policie me dokonce ani nikdy nestavela, zadny radar me nikdy nevyfotil. Presto jsem jednou (neni to zas tak davno) udelal svuj prvni prestupek v zivote. Predjel jsem nakladak na zakazu predjizdeni, kdyz jsem se za nim tahnul sedmdesatkou uz 9km. Spechal jsem na schuzi do prace a tak kdyz konecne bylo v protismeru volno jsem ho predjel. Bylo to na prehlednem useku kde je videt skoro kilometr dopredu. Za tento prvni a jediny prestupek v mem zivote mi byl na pul roku sebran ridicsky prukaz. Byl jsem na magistratu ve svem meste a rikali mi, ze se nemam bat, ze za tohle mi papiry vzit nemuzou a ze pry se kdyztak mam odvolat na kraj. V meste kde pripad ale projednavali mi papiry vzali a kraj jejich rozhodnuti pri odvolani potvrdil. Urednici na magistrate u nas nad tim kroutili hlavou a rekli, ze to mam dat na prezkum k ministerstvu dopravy, ze to neni mozny. Ministerstvo dopravy potvrdilo rozhodnuti odvolaciho organu. Bavil jsem se o tom s policajtama, urednikama, kteri vysetruji prestupky v doprave, se vsema - kazdy nad tim kroutil hlavou, ze to prece neni mozny. Bylo.

To jen na ilustraci, jake to je, dovolat se tu v CR nejakeho prava. Kdyz by nekdo chtel, muzu mu poslat i pres SZ prislusne predpisy aby si sam pocetl a videl, jak jsem valil oci ja, kdyz jsem dostal 6 000 pokutu, pul roku zakaz rizeni a 6 bodu.
ČZ 75 Compact, 9mmL
Telesk. obusek + Peprovy sprej
Atak Zoraki 914, 9mm PAK
Norconia QB 78 4,5mm + Umarex Walther 6x42
Luk Lyons 68" recurve, 36lbs, SF Optimo 24" stred, SF Axiom zamerovac, SF Axiom 30" stabilizator
kebab
Příspěvky: 403
Registrován: 13 srp 2009 12:31

Re: Plynové pistole

Příspěvek od kebab » 14 srp 2010 14:49

.
Naposledy upravil(a) kebab dne 29 lis 2010 00:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Husky
Příspěvky: 33
Registrován: 13 led 2010 13:36

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Husky » 14 srp 2010 14:53

Jo já jsem nechtěl rejpat. Ten ozub mám u 1911 taky, ale abych měl náboj v komoře a spoléhal se jen na pojistku, to raději budu mít pojistku odjištěnou a před výstřelem pouze natáhnu závěr. Netvrdím, že SA/DA je k ničemu, ale že i zbraně s pouze SA mají svůj způsob užití a hned bych je nezatracoval. Toť vše :wink:
UMAREX Colt Government 1911 A1
--- --- ---
www.youtube.com/watch?v=sMGVq2CPlms
Pietro.Beretta
Příspěvky: 293
Registrován: 16 dub 2010 15:28

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Pietro.Beretta » 14 srp 2010 15:04

Husky: Ja jsem tim rozhodne nechtel rict, ze SA zatracuju - jen na obrannou zbran bych se s ni asi necitil uplne nejlepe. Naboj v komore nosim vzdy proste proto, ze nehodlam v krizove situaci resit, jestli mam nebo nemam nabito a jestli to musim jeste natahovat. Nosim to proste natazene a hotovo. Podle me je to cesta nejmensiho odporu, kdyz je zbran proste pripravena rovnou. Ale pohled na natazeny byt zajisteny kohout by me asi desil :?
ČZ 75 Compact, 9mmL
Telesk. obusek + Peprovy sprej
Atak Zoraki 914, 9mm PAK
Norconia QB 78 4,5mm + Umarex Walther 6x42
Luk Lyons 68" recurve, 36lbs, SF Optimo 24" stred, SF Axiom zamerovac, SF Axiom 30" stabilizator
kebab
Příspěvky: 403
Registrován: 13 srp 2009 12:31

Re: Plynové pistole

Příspěvek od kebab » 14 srp 2010 15:10

.
Naposledy upravil(a) kebab dne 29 lis 2010 00:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: Plynové pistole

Příspěvek od ALKAJ » 14 srp 2010 16:12

kebab píše:... obávám se, že úplně nejhorší a ke své vlastní škodě jsou ti tzv. právnící - amatéři.
Slová profesionála si beriem k srdcu a hneď pondelok si pôjdem prikúpiť okrem nábojov aj jedného právnika, alebo radšej rovno dvoch. :lol:
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Kavy » 14 srp 2010 16:15

kebab píše:.. úředníček jsem tu spoušť v DA napoprvé nepromáčknul :shock: ...
Silnej jsi jen v řečech,až jsi tím zasral celý téma, ale ručičky budeš mít asi pěkně nalevo od práce.. :roll:
Pietro.Beretta
Příspěvky: 293
Registrován: 16 dub 2010 15:28

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Pietro.Beretta » 14 srp 2010 20:20

Uz je to tu zase, osobni utoky. Uz vidim, ze sem vleti moderator a zamkne jedine obsahle a dobre tema o plynovkach v CR jen kvuli castym potyckam. :!:
Kebab píše:Pietro.Beretta: tady napíšu na rovinu, ještě k tomu náboji v komoře, že mě u mé P22 nahlodal známý a který má P22 ostrou a zvědavě srovnával. Řekl mně, že tam tu pádovou pojistku prý asi nemám?
Ono ještě se ale také rozlišuje, v debatách kolem, zda-li mít náboj v komoře a běžnou pojistkou zajišťovat nebo nezajišťovat. Já bych tedy musel zajišťovat. Jsou ale i ostré pistole, které a právě že jsou určený na obranu tak tam tu běžnou pojistku nemají třeba vůbec. Předpokládají režim DA nebo DAO, v případě potřeby vytáhnout a jen mačkat rychle spoušť, nějaké odjišťování je další komplikace a riziková ztráta času. Vychází se z toho, že pojistkou je počáteční odpor spouště.
Je tedy zajímavé, že Zoraki 914 a pokud tu pádovou pojistku má, tak je na tom vybaveněji lépe než moje P22 a pokud to, co mně řekl známý, je pravdou. A tady jsme opět u toho, jak a kterak kupující při výběru, teď myslím obecně, nemá k té které plynovce dostupné všechny ty podstatné a potřebné informace.

Také se tu musím přiznat k tomu, že po pořízení pistole jsem zjistil jak moc mně atrofovaly svaly na ruce, ano, já jako podstatou úředníček jsem tu spoušť v DA napoprvé nepromáčknul :shock: ... no teď už to je ale jiný.
Nema cenu dloubat se v tom, co Ti rekl nebo nerekl znamy. Vezmi proste pistoli a odzkousej sam, jestli tam ten ozub nemas. Poloz kohout uplne na udernik a pak ho palcem natahuj. Pokud ma mezi vypustenou polohou a napnutou polohou jeste nekde mezi treti polohu (spis bliz k zaveru, ne moc napnuty), do ktere se kohout da zacvaknout a drzi a da se z ni prostym macknutim dlouhe spouste vypalit (jakoby z DA rezimu), pak tam ten ozub mas. Pokud ne a kohout ma jen polohu "napnuto" nebo "polozeno na uderniku", pak tam ozub neni.

Jinak co se tyka vnejsich manualnich pojistek. Skutecne je pravda, ze manualni pojistka je trochu spis starsi skola stavitelu zbrani. Uz pry kdyz Gaston Glock sbiral rady od Siegfrieda F. Hubnera, Richarda Silvestriho a Friedericha Dechanta na veceri ohledne pry kratke palne zbrane budoucnosti, tito panove se shodli na tom, ze by zbran nemela mit zadnou vnejsi manualni pojistku. Tam uz zalezi na Tobe, jak to chces nosit. Kdyz mas trable s DA rezimem kvuli odporu spouste, pak Ti nezbyde nic jineho nez nosit zajistenou zbran s napjatym kohoutem. Osobne bych z toho mel asi nocni mury ale jsou lide, kteri to tak nosi. Jinak ale mas pravdu, ze zbran nezajistena manualni vnejsi pojistkou s nabojem v komore v DA rezimu je povazovana za bezpecnou, kde se jako na pojistku spoleha na delsi krok a vetsi odpor spouste.
ČZ 75 Compact, 9mmL
Telesk. obusek + Peprovy sprej
Atak Zoraki 914, 9mm PAK
Norconia QB 78 4,5mm + Umarex Walther 6x42
Luk Lyons 68" recurve, 36lbs, SF Optimo 24" stred, SF Axiom zamerovac, SF Axiom 30" stabilizator
kebab
Příspěvky: 403
Registrován: 13 srp 2009 12:31

Re: Plynové pistole

Příspěvek od kebab » 14 srp 2010 21:57

.
Naposledy upravil(a) kebab dne 29 lis 2010 00:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Biggles » 15 srp 2010 16:45

Decock je poměrně běžný místo pojistky.
1911 nemá příliš smyslu nosit jinak než cocked&locked.
Ohledně bezpečnostního ozubu. Sorry, ale to je jeden z důvodů, kdy je plynovka v podstatě nebezpečná hlavně pro vlastníka a okolí. Bláto materiál z kterého jsou tyto zbraně kat. D (v tomto konkrétním případě kohout a sear-záchyt kohoutu) vyráběny funkci ozubu silně degradují a rozhodně byh na něj nespoléhal. K tomu ještě nutno dodat (pokud byla myšlena "pádovou" pojistkou blokace úderníku), že zbraň bez pádové bezpečnosti taky není žádné terno.
Pokud někdo neumáčkne spoušť, tak má buď zbraň v háji nebo je chabrus sám, nicméně v obou případech je nutné razantní řešení (to není o posilování).
A k právníkům, fakt by bylo záhodno, aby si místní skoroozbrojenci naštudavali aspoň právní minimum. Ono totiž když nejde o NO či KN, tak je úplně jedno, jestli člověk mává nožem, kladivem, ostrou nebo plynovkou, rozdíl může (ale nemusí) být jen ve výši odměny.
edit: K té 1911, tím nikoho nenabádám, aby takhle nosil plynovku, nevím jak Umarex, ale turecká (či jaká) parodie na 1911 rozhodně nemá vnitřnosti takových materiálů, abych jí věřil, že při blbým pohybu nebo pádu sama nespustí!
Naposledy upravil(a) Biggles dne 15 srp 2010 17:10, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Biggles » 15 srp 2010 16:54

§ 13 trestního zákona, nutná obrana : „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.“

§ 14 trestního zákona, krajní nouze : „Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobení následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil.“

To jen pro začátek.
K tomu si můžete naštudovat třeba výroky Nejvyššího soudu či se hlouběji ponořit do teorie práva.
A ještě drobnost. Plynovka je zbraň kat.D, nikoliv hračka, takže pocit, že snad by někdo mohl tasit v rámci obrany (ta je vymezena paragrafy výše) častěji a radostněji než kupříkladu s ostrou je poněkud falešný. Jediný rozdíl je ve finále v účinnosti obrany (když už na to dojde).
Pietro.Beretta
Příspěvky: 293
Registrován: 16 dub 2010 15:28

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Pietro.Beretta » 15 srp 2010 17:48

No ja bych jen rad podotknul, ze kdyz uz si mistni ozbrojenci otviraji hubu na skoroozbrojence, tak by mozna sami meli zamest pred vlastnim prahem.

Ono totiz kdyz uz mluvime o aspon minimalni znalosti prava, tak bychom meli vedet, ze §13 a 14 uz davno neplati a od 1.1. 2010 jsou nahrazeny §28 Krajní nouzi a §29 Nutnou obranou.
Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník
Část první
Obecná část
Hlava III: Okolnosti vylučující protiprávnost činu
§ 28 Krajní nouze
(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.
(2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.
§ 29 Nutná obrana
(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.
(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.
Ono je to s Tebou tezky Biggles, Ty jsi se proste zasekl na tom, ze veskere plynovky jsou totalne k nicemu a tak neuznas nikdy nic. Kdyby plynovky nemely ozub na kohoutu, tak by ses posmival, ze to je smejd, tkerej nema ani ten ozub a kdyz je maji, tak pro zmenu kecas o materialech na prd a ze to je vlastne stejne k nicemu. To, ze lepsi plynovky maji ocelove dily na dulezitych castech, konkretne a nejcasteji hlavne soucasti spoustoveho mechanismu je Ti uplne ukradene. Ale jak jsem rikal, clovek, ktery toho o plynovkach "vi" tolik jako Ty ani jinak jednat nemuze.

Ze se hadas se mnou, popripade s jinyma plynovkarema vem cert, ale kdyz prijde clovek z jine sekce a vyslovi tu nazor opacny nez ten Tvuj, tak zacnes opet a tentokrat zcestne kecat.

Co ovsem nehodlam je znovu se s Tebou dostavat do nejakych slovnich potycek. Vidim to tak, ze az odepises tak se uvidi, pokud to bude opet nejaka sebevedoma kravina, pak se aspon zasmeju, pokud to bude pro zmenu neco rozumneho a nepredpojateho, pak si aspon dobre popovidame... :idea:
ČZ 75 Compact, 9mmL
Telesk. obusek + Peprovy sprej
Atak Zoraki 914, 9mm PAK
Norconia QB 78 4,5mm + Umarex Walther 6x42
Luk Lyons 68" recurve, 36lbs, SF Optimo 24" stred, SF Axiom zamerovac, SF Axiom 30" stabilizator
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Plynové pistole

Příspěvek od Biggles » 15 srp 2010 18:24

Je v nich věcný rozdíl? :roll:
Odpovědět