Sberatelstvi zbrani

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět

Sbíráte zbraně ?

Ano
24
49%
Ne
6
12%
Uvažuji o tom
16
33%
Ani jedna z výše uvedených možností
3
6%
 
Celkem hlasů: 49
Bombardak
Příspěvky: 6
Registrován: 27 čer 2010 18:50

Sběratelství zbraní

Příspěvek od Bombardak » 13 črc 2010 16:36

Zdarec, vím, že se to probíralo již často a tdíž je to nepodstatný dotaz, ale přesto. Poté, co jsem viděl u svého známého jeho sbírku především pistolí, tak jsem se rozhodl, že je to zajímavý koníček, který se mi zalíbil a navíc už jako malý jsem si rád hrál s pistolkami. Rád bych sbíral spíše menší pistole a to třeba jako Walthery PPK v různých rážích, rád bych si vytvořil kolekci pistolí CZ jako 22,24,27,46,50...., také starší modely FN atddd, ale spíše než co sbírat, by mě zajímalo, jak je to s právní legislativou kolem. Je pro sbírání pistolí nebo revolverů nutné si udělat i zbrojní průkaz skupiny A, když už máte E ???Je z hlediska legislativy o moc snazší mít zbraně znehodnocené ??? (Raději bych je měl nevykastrované).

Děkuji moc všem, kteří se zapojí do diskuze a přijdou s nějakými podnětnými nápady. :D


dragunov71
Příspěvky: 64
Registrován: 29 dub 2010 20:01

Re: Sběratelství zbraní

Příspěvek od dragunov71 » 13 črc 2010 20:20

Sice nejsem odborník a sem spíš začínající nováček ale dle mího názoru není nutno mít doma desítky zbraní,od určitého počtu ks je potřeba trezorová místnost což taky nebude levná záležitost ale tak když člověk má hodně peněz ať sbírá co chce aspoň pak budu mít co obdivovat

Edit by Artifex, odteď nastane tvrdé stíhání prvňáčkovských hrubek!
Golem
Příspěvky: 41
Registrován: 07 zář 2008 00:37
Bydliště: severní Čechy

Re: Sběratelství zbraní

Příspěvek od Golem » 14 črc 2010 02:22

U nevykastrovaných zbraní Ti s jejich počtem stoupají nároky (a tím i náklady) na jejich zabezpečení v souladu se zákonem. Pro seznámení s touto problematikou jsou skvělé stránky www.zbranekvalitne.cz.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Re: Sběratelství zbraní

Příspěvek od predator » 14 črc 2010 05:26

Já mám třeba jenom 5 zbraní, přesto se považuji částečně za sběratele, byť dost skromného, jelikož opravdu nejsem žádný magnát. A co si budem povídat, sběratelství zbraní je o penězích především.

Jde o to, že z těch pěti zbraní mám jednu vyloženě na sport, jednu na nošení a tři mám víceméně proto že sem je vždycky chtěl, ačkoli z nich skoro nestřílím, jen je mám pro ten pocit že je mám. Což ze mě dělá sběratele.

Takže aby byl člověk sběratel, nemusí mít tři prdele zbraní, stačí vlastnit zbraně který mu v podstatě k ničemu nejsou, přesto má ale nutkání si je pořídit, strčit do trezoru a jednou za čas se s nima pomazlit.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Uživatelský avatar
Svaťa
Příspěvky: 311
Registrován: 23 srp 2005 18:35
Bydliště: Vsetín

Re: Sběratelství zbraní

Příspěvek od Svaťa » 14 črc 2010 08:05

Sbírání zbraní je bezva věc. Ale než je začneš sbírat, musíš si ujasnit, na co se zaměříš. (Téma kolekce). Jinak se "z toko zblázníš, z toho zblázníš, z toho zblázníš..." :) Stejnou chybu jsem udělal já, když jsem začal sbírat vzduchovky. Chtěl jsem mít každou, kterou jsem viděl. Technicky a zvláště finančně se to nedalo zvládnout. Sbírku jsem částečně rozpustil, a začal sbírat evropské vzd. pistole. I tak je toho moc...
Jinak bych asi začal sbírat PPK. Pořídil jsem si jednoho z r. 1936 a je to mazel, chtěl by bratříčky. A už je to zase tady :twisted: .
Vzd. pistole: FWB 65, LP 2, LP 53, CP 2, Webley, Anschütz..., zkrátka klasika a historie.
Dospělé krátké: PP / PPK, HSc, 2 x perkus
Přivítám kontakty na sběratele vzd. pistolí.
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Sběratelství zbraní

Příspěvek od kayakero » 14 črc 2010 08:45

Bombardak píše: . . . . Je pro sbírání pistolí nebo revolverů nutné si udělat i zbrojní průkaz skupiny A, když už máte E ???
obstarožní vzácné kousky nahlodané zubiskem času jsou třeba i kompletní (tj.: historicky=sběratelsky plnohodnotné), ale nikdo si na nich netroufne provést tormentaci, jelikož by se mohly nevratně poškodit÷rozpadnout: takovou Ti na E-čko nezaregistrují, takže na ty nejraritnější (kuriozity) je nezbytné mít připravené A-čko.

Paxou tu sběratelé munice: dnes je sice zvykem, že když má člověk aspoň nějaký zbroják, tak prodají munici jakoukoliv komukoliv v neomezeném množství, ale dle litery zákona by nemuseli: jen munici, na kterou má člověk nějaký průkaz zbraně. Takže pokud neo-ministrovi vnitra Johnovi křupne v bedně, zasteskne se mu po jitření nízkých emocí bulvárními aférami TV Hovnov@ => vyšle do terénu teamy lovců čarodějnic aby mu umožnili (bulvárně) se zviditelňovat před svým zaostalým elektoriátem => pak ve strachu ze stíhání za slovíčkaření ze znění zákona žádný obchodník neprodá více nežli jediné nejmenší spotřebitelské balení munice - a i to jenom A-čkařům, E-čkaři utřou + kdokoliv krom A-čkařů se bude klepat, že při (náhodné) domovní prohlídce (či třeba křivé exekuci) mu narazí na 4ks 22short, tak mu bez A-čka přišijí nedovolené ozbrojování => přijde o zbroják a celou kolekci bude muset v časové tísni (= hluboko pod sběratelskou cenou) rozprodat.

Bombardak píše: Je z hlediska legislativy o moc snazší mít zbraně znehodnocené ??? (Raději bych je měl nevykastrované).
Snazší to určitě je, takže do muzeí na čumendu proč ne. Ale pak nikdy nepoznáš to nejpodstatnější - jaxe zbraň chová: jaxilně kope, jaxe dá zvládat při jednotlivých ranách <-> při 2-střelech, jaké jsou rozdíly v přesnosti + komfort odporu spoušťového mechanismu, klouzání zpocených prstů po chromovaném závěru - kdy ve stresu zbraň nejde natáhnout; kde jsou pojistky tak debilně, že (nemáš-li vratiprst či neumíš-li si samovolně vykloubit palec - jako seržant Rigs rameno) pro odjištění musíš přehmátnout (a kde vůbec nejdou nahmátnout - tedy ji musíš za hrůzy o život hledat očima či nahmatávat druhou rukou), jaxložitě se provádí rozborka (tedy: by v polních podmínkách polovina hejblátek vyhřezla do bahna v zákopu), jak moc se co opravu po střelbě špiní kterým prachem (.. co za zvěrstvo je černý prach - zvláště zapečený / přirezlý), které mechanismy jsou cca. samočistící (aspoň částečně) ... - prostě přirovnání ke kastraci sedí, kastrací se (i zde) připravíš o 98% radosti.


Jinak sběratelství existuje ve 2 formách:
- sběratelství kumulativní: to jsou ti, co kterou zbraň vezmou kdy do pařátů, už ji nepustí (mají opičí křeč - tu s tím banánem v krabici, který taky neumí pustit), paxi z pistolí/revolverů skládají na podlaze kytičky, puškami si natěsno vystelou zdi celkem velké (trezorové) místnosti: tohle má cenu zkoušet jen pro jedince co mají zbytečného 1,5megaKč a (mnohem) více: tedy pro finančně úspěšné (kteří na to zase ale nemají moc čas - pro velké pracovní vytížení); pro prosté zaměstnance v ČR leda s velkým sebezapřením

- sběrateství průběžné: kdy jedinec má tak 5-20 zbraní, vždy je důkladně degustuje÷testuje=> recenzuje, cvičí rozborky + čištění => opravy+úpravy, rozličné střely a laborace ... a jak má zbraň zmapovanou, taxemu omrzí (stane se překážejícím zbytečným haraburdím, které mu doma vadí) => prodá ji dále do světa a nadchne se nějakou další ... a pak ještě další .... a pak ještě další. Takových je (tu) více - a většinou o zbrani, se kterou si právě hrají i mnohem více vědí (čerstvě z reality), dialogy s nimi bývají hodně hodnotné - přínosné. Tuhle formu sběratelství finančně utáhne i průměrně placený zaměstnanec.
dragunov71
Příspěvky: 64
Registrován: 29 dub 2010 20:01

Re: Sběratelství zbraní

Příspěvek od dragunov71 » 14 črc 2010 16:16

Ale ikdyž bude sběratelství průběžné a bude mít cca 20kousků tak už potřebuje trezorovou místnost
To sem někde četl tak mě kdyžtak opravte že od 20ks je potřeba trezorová místnost a já bych se chtěl zeptat vás jaká jsou kritéria pro takovou místnost
Petr75
Příspěvky: 14
Registrován: 08 pro 2009 09:00

Re: Sběratelství zbraní

Příspěvek od Petr75 » 16 črc 2010 15:20

Stačí hledat.
§ 58 zákona č. 119/2002 v aktuálním znění mimo jiné říká:
(2) Držené zbraně kategorie A, B nebo C uschované, uložené nebo uskladněné (dále jen "přechovávané zbraně") v počtu do 10 kusů nebo střelivo v počtu do 10 000 nábojů se zabezpečují uložením do uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem. Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na přechovávané zbraně kategorie B nebo C v počtu do 2 kusů nebo střelivo v počtu do 500 nábojů, které je však držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení.

(3) Více než 10 přechovávaných zbraní nebo více než 10 000 nábojů se zabezpečuje v

a) uzamykatelném skříňovém trezoru, pokud splňuje technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem, nebo

b) uzamčené místnosti nebo samostatném objektu, pokud splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem.
Odpovědět