Noseni zbrane - kam se zbrani mohu a kam ne?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 26 dub 2006 07:16

BTW, ono mi stejně nic jiného nezbývá (to mám na mysli hlavně ty benzinky).

Jen prostě čekám, jestli si na mě někdo vyskočí (pokud si toho bude moct všimnout) a nebo namě rovnou zavolá poldy ....


SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 26 dub 2006 12:27

Když jdeš do nemocnice na JIP na návštěvu,je tam též přeškrtnutý mobilní telefon,což znamená,abys jej nepoužíval,ne abys jej odložil vedle krabice s návleky :D Obrázkem přeškrtnuté krochny tě jen prosí abys ji nepoužíval,tj. nestřílel z ní.A kdo by tak zdvořilé prosbě nevyhověl? :twisted:
jeff

Příspěvek od jeff » 26 dub 2006 13:27

Opět si dovolím citaci z webu MV ČR na toto téma (http://www.mvcr.cz/odbor/bezp_pol/dokum ... dp051.html).
Do jaké míry jsem povinen respektovat značení zakazující vstup do bank se střelnou zbraní. Když jdu do banky ukládat tržbu, je logické, že chci byt ozbrojen. Druhý dotaz z podobného soudku se týká návštěv soudů, na pozvánce k soudu za účelem svědectví je uveden zákaz vstupu se střelnou zbraní, není soud povinen zabezpečit dočasnou úschovu zbraně? Proč mam být jako občan trestán za to, že jdu konat občanskou povinnost proti kriminálníkovi jehož rodina se mi může mstít hned jak opustím budovu soudu...
--------------------------------------------------------------------------------

Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů, upravuje oprávnění držitelů zbrojních průkazů v ustanovení § 28. Držitelé zbrojních průkazů jsou podle jednotlivých skupin zbrojního průkazu oprávněni nabývat do vlastnictví, držet a nosit zbraň kategorie A, B nebo C.
Oprávnění k držení nebo nošení zbraně však nelze chápat jako absolutní právo k držení nebo nošení zbraní. Samotný zákon o zbraních již v pojmu držení zbraně uvedený v § 2 odst. 2 bod 1 hovoří o souhlasu vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí. V ustanovení § 60 pak upravuje držení a nošení zbraní při zvláštních příležitostech. Některé další právní předpisy (např. zákon č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích, zákon č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím) upravují vstup do některých budov, dopravních prostředků nebo na shromáždění se zbraní. Z bezpečnostních důvodů může být omezeno nebo zakázáno držení nebo nošení zbraní v některých budovách, které jsou v majetku státu, krajů nebo obcí např. provozním řádem. V budovách nebo provozních prostorách, které jsou v soukromém vlastnictví pak může omezit nebo zakázat vlastních nemovitosti nebo provozního prostoru. Omezení držení nebo nošení zbraní v některých budovách nebo provozních prostorách může být založeno na soukromoprávních vztazích, které jsou upraveny především občanským zákoníkem. Pokud tedy vlastník nebo nájemce budovy nebo provozních prostor zcela jasně pro držitele střelné zbraně omezí nebo zakáže vstup se střelnou zbraní do budovy nebo provozních prostor nebo střelnou zbraní, je třeba toto omezení nebo zákaz brát jako formu občanskoprávních vztahů.
Uložení zbraní při vchodu do budovy nebo prostor, kde je zakázán vstup se zbraní by mohl být řešen např. ve smyslu ustanovení § 58 odst. 2 zákona o zbraních, které umožňuje zabezpečit zbraně kategorie B nebo C v počtu do 2 kusů nebo střelivo v počtu do 500 nábojů vhodně proti zneužití, ztrátě a odcizení. Zákon o zbraních však již neurčuje technická zařízení, která musí být k zabezpečování tohoto počtu zbraní nebo střeliva užita, ani míru jejich odolnosti. Tyto zbraně musí být pouze vhodně zabezpečeny proti zneužití, ztrátě nebo odcizení. Zákon o zbraních již blíže nedefinuje, co se rozumí pod pojmem „vhodně zabezpečit“. Vzhledem k tomu, že zbraně a střelivo musí být zabezpečeny proti zneužití, ztrátě nebo odcizení, měly by být uloženy tak, aby s nimi nemohla manipulovat, ani k nim neměla přístup, neoprávněná osoba a to včetně členů domácnosti držitele těchto zbraní. I přesto, že zákon o zbraních nestanoví v případě zabezpečení tohoto počtu zbraní a střeliva, jaké „překážky“ mají bránit přístupu ke zbrani, ani jaká síla musí být použita k jejich překonání, je třeba zabezpečení provádět s přihlédnutím k daným podmínkám v konkrétním případě v nejvhodnější možné míře zabezpečení. Před vstupem do prostoru, kde je zakázáno držení a nošení zbraně by např. mohly být umístěny vhodné úschovné objekty, do nichž by držitel zbraně zbraň uložil před vstupem.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 26 dub 2006 13:50

Ja tedy nevim. Ale pro me z toho nic jasneho nevyplyva.

Zjednodusene receno, jsou mista kam zbran nemas nosit, nicmene pokud te nebudou kontrolovat a neprijde se na to, nevznikne podnet pro pripadny obcansko-pravni spor a nic se nedeje.

Nicmene kdyby si projevil iniciativu a zadal o odlozeni zbrane, nemusi ti byt vohoveno, jelikoz to neni nikde narizeno. Nemaji to za povinnost. Na to se take zrejme ten clovek ptal. A na to mu nebylo radne odpovezeno.

Muzou uschovu provadet ale NEmusi. Cili bordel.

A proto.... samozrejme budu dodrzovat zakon, ale co je jiz jen na onen zminovany obcansko-pravni spor... tak na to kaslu.

Dokud neprojdu ramem... jsem neozbrojen.
jeff

Příspěvek od jeff » 26 dub 2006 15:24

Souhlasim s tebou. Citaci jsem uvedl jem pro úplnost, vím, že z toho nic moc nevyplývá...

Stejně si takového označení zákazu často ani nevšimneš nebo o něm ani nevíš...
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 dub 2006 01:34

Nejsem právník, bohužel zákony znát (některé) musím. A podle výroku "neznalost zákona neomlouvá" bych měl studovat práva. :)
Nicméně v rámci zaměstnání tyto situace musíme řešit.
Je potřeba rozlišovat prostory (budovy) kam musím a provozovatel má zájem, aby tam lidé chodili, tak tam dá cedulku a dál to neřeší. Pokud by na pošty, do pasáží, bank apd dali rám, tak tam lidi přestanou chodit. Navíc když mám klienta který si jde vyzvednout nebo vložit kufr peněz, tak policie ho neochrání (většinou v ní ani není důvěra) a tzv. ochranka (poslední štace před bezdomovcem) je dost k smíchu, tak si myslím, že je to jasné.
Pak jsou objekty, které jsou chráněny státními složkami např. soud. K soudu, na kukačku, nemá člověk důvod chodit ozbrojen. Pokud tam jdu s klientem, tak jdem s klientem až k rámu se zbraní a dál jde potřebný počet osob s klientem bez.
Pak jsou prostory soukromé, kde sice má provozovatel zájem o návštěvnost (diskoteka apd) ale klidně se bez pár lidí se zbraní obejde. Takže vás tam prostě nepustí. Jestli jedná protiprávně nebo ne, je v tom okamžiku nepodstatné. No a pak jsou prostory ze zákona vyjmenované.
Jasně, že když 14.000 lidi si koupí listek na finále extraligy a na zápas příjdou se zbraní, a udělají to pokaždé, tak se to bude nějak řešit (platí i pro diskoteky apd.), všem jde o peníze. Jenže to se nestane.
V případě pracovního případu je to také jasné, buď je osoba chráněná tak ohrožená, že je nesmysl na takové akce chodit, protože v kotli fotbalového hlediště vám ani kulomet nepomůže, nebo není ohrožení na takovém stupni a vystačí se s vhodně volenými lidmi.

Paradox je, že jsem byl nedavno upozorněn, že na střelnici nesmím podle zákona, mít svou osobní zbraň v pouzdře se zásobníkem a nabitou. Říkám, že to je nesmysl, že to nemá oporu v zákoně. Že se takto pohybuji denodeně v MHD, mezi tisíci lidma v ulicích a mám to ze zákona povoleno.
Pravda je, že to opravdu oporu v zákoně nemá, ale pokud si provozovatel střelnice napíše do provozního řádu střelnice cokoli, a policie mu to schválí, tak máte smůlu. Máte opět na výběr, poslechnout nebo jít na jinou střelnici.
Dá se to řešit tak, že se podíváte jak to na střelnici vypadá a budete provozovatele prudit tím, že např. nemá označení "správce střelnice" Oni většinou zákon sami nedodržují natožpak svůj vlastní provozní řád.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 27 dub 2006 07:42

To co jsi napsal je sice hezke, ale plati to vice mene jen pro urcitou sortu lidi... ne pro bezneho obcana, ktery sebou denne bezne netaha 5 svalovcu s "bouchackama" i bez.
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 27 dub 2006 07:42

Z uvedené citace je podle mne zajímavé a podstatné toto:
Pokud tedy vlastník nebo nájemce budovy nebo provozních prostor zcela jasně pro držitele střelné zbraně omezí nebo zakáže vstup se střelnou zbraní do budovy nebo provozních prostor nebo střelnou zbraní, je třeba toto omezení nebo zákaz brát jako formu občanskoprávních vztahů
.

Staví to totiž tuto záležitost mimo pravomoc zíkona o zbraních na úrpveň občansko právní, tedy nejde obecně např. o přestupek proti jmenovanému zákonu. Alespoň tak bych tomuto výkladu rozuměl, a dokonce se mi zdá, že to má jistou logiku ;)
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 27 dub 2006 08:32

Andy píše:To co jsi napsal je sice hezke, ale plati to vice mene jen pro urcitou sortu lidi... ne pro bezneho obcana, ktery sebou denne bezne netaha 5 svalovcu s "bouchackama" i bez.
Asi jsem to špatně napsal. Chtěl jsem poukázat na situace, kde je vstup se zbraní problematický nebo nemožný. To, že někdo má ZP skupiny D nebo ZL skupiny G, ho nijak nezvýhodňuje v nošení zbraně. V tom jsem na tom stejně jako každý jiný, normální člověk. Jen musím tyto situace (pro mne, překážky v práci) řešit častěji.
§ 60
Držení a nošení zbraní při zvláštních příležitostech
vyžaduje asi další studium specifikací.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 09 led 2007 14:11

Docela by mne zajímal názor někoho zkušenějšího na konkrétní situaci. Občas jdu např. na koncert nebo jinou veřejnou akci fotit. Má fotobrašna obsahuje vybavení za pár desítek tisíc a rozhodně ho nikomu nehodlám dobrovolně věnovat. Každého případného "zájemce" asi napadne,že v brašně nemám jen ťamanský foťák za 1500 a proto při cestě domů přes tmavý park chci mít u sebe raději svoji zbraň. Ovšem na koncert/akci si ji s sebou vzít nemůžu. To jí mám před vstupem někde zahrabat do země? Jak to řešíte vy?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 09 led 2007 14:58

Já když jdu na koncert tak si neberu nic, ani se mi nezdá, že by tam bylo nějak nebezpečno.
Občas se u vchodu koná prohlídka (jak kde), takže doma nechávám i nůž, který jinak nosím furt.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 09 led 2007 15:09

Kubajzz píše:Já když jdu na koncert tak si neberu nic, ani se mi nezdá, že by tam bylo nějak nebezpečno.
...
Na samotném koncertu se také ničeho nebezpečného nebojím - a potažmo bych tu zbraň u sebe raději neměl. Jenže mně jde spíš pak o cestu domů - tam už totiž sem tam důvody k obavám potkávám. A opravdu se mi nechce dohadovat s jakousi potácivou mátohou s nožem v ruce, jestli ten foťák bude jeho, nebo můj.... Zkrátka se do situací, kdy bych u sebe raději měl zbraň, dostvám nejčastěji bezprostředně po akcích, na kterých ji mít nesmím - aspoň jak to chápu z příslušného zákona.
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 09 led 2007 21:19

No pokud tam jsi jako oficiální fotograf,tak by to vadit nemělo..
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 10 led 2007 06:38

Víte, nevím, zda jste si celou věc přečetli správně, protože podle mne se bavíte každý o něčem jiném.
Ten citát shora (který tu uvádí jeff) se jednoznačně vztahuje na režim držení zbraně (připomeňme si, že držením zbraně rozumíme zbraň ve stavu, kdy je nenabitá, uschovaná, nebo přepravovaná). Takže tady chápu souhlas vlastníka objektu.
Pokud hovoříme o nošení, jedná se o to mít zbraň "u sebe". Zde ničí souhlas nepotřebujete. A jediné čím se musíte řídit je zákon, který neukládá povinnost cokoliv o nošení zbraně sdělovat třetím osobám atd.

No a poslední věc: Jelikož se jedná o věc z oblasti civilního práva, platí zásada že občanu lze uložit věc, která má oporu v zákonu. Žádná jiná věc mu uložena být nesmí.

Takže chcete jít na soud - ano musíte oznámit nošení zbraně (protože justiční stráž má povinnost ze zákona - o ju. stráži zjistit u osob vstupujících do budovy zda nemají zbraň), ale pokud vím v zákoně není řečeno nic o bankách a spol.

Stejně tak to je s onou povinnosti oznámit držení zbraně to je i s absolutním právem:
Oprávnění k držení nebo nošení zbraně však nelze chápat jako absolutní právo k držení nebo nošení zbraní.
Zde to je jednoznačné a pisatel dokumentu (z mého pohledu) neví o čem píše. Pokud jste oprávněným majitelem zbraně a plníte všechny náležitosti dané zákony ČR, pak Vám nesmí být bráněno zbraň nosit. U držení už je situace jiná (viz výše).

Pokud by platil předchozí citát, pak by to znamenala, že mýrnix týrnyx si vymyslíte nějaké opatření pro manipulaci se zbraněmi, které se bude vztahovat na ochranky, soukromníky a dokonce i policisty (
ti mají také právo nosit zbraň ze zákona - sice jiného - ale to je také oprávnění, jako každé jiné - dané zákonem).

Prostě celý ten text psal někdo, kdo míchal hrušky s jablky.

:? :?

Že by ing Kreml???
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Lanky
Příspěvky: 257
Registrován: 04 led 2007 16:32

Příspěvek od Lanky » 10 led 2007 07:37

SINCITYMAN píše:No pokud tam jsi jako oficiální fotograf,tak by to vadit nemělo..
Ale jedině podle pravidla "kde není žalobce, není soudce" - to znamená, že mne ještě nikdy nikdo u vstupu neprohledával. Ale z hlediska zákona je to myslím jasné - i kdybych tam byl třeba jako hlavní hvězda večera, zbraň mít u sebe nesmím. Nebo existuje nějaká "klička"?
Odpovědět