Pujcovani zbrani kat. B

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Olaf

Zbrojní průkaz

Příspěvek od Olaf » 09 bře 2006 17:30

cmk napsal:
A mimo jine - to i jasne stanovuje, jak je to s pujcovanim zbrani. Kdyz si chci pujcit zbran od kamarada, zazadam si o nakupni povoleni na tuto zbran a paklize mi ji pujci i s prukazem zbrane, jsem naprosto z obliga (ja mam nakupni povoleni a mam u sebe i prukaz zbrane)
To jako myslíš smrtelně vážně? Pokud si budu chtít půjčit od kamaráda zbraň /mám ZP průkaz příslušné skupiny/, tak si k tomu budu žádat o povolení k nákupu? Celou dobu žiju v přesvědčení, že pokud vlastním ZP příslušné skupiny, půjčím si zbraň spolu s průkazem zbraně a vše je OK. Alespoň to takto fungovalo. Je pravda, že jsem si nikdy žádnou zbraň od nikoho nepůjčoval ale žiju v domnění, že to tak je ???


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Zbrojní průkaz

Příspěvek od Andy » 09 bře 2006 17:52

Olaf píše:To jako myslíš smrtelně vážně? Pokud si budu chtít půjčit od kamaráda zbraň /mám ZP průkaz příslušné skupiny/, tak si k tomu budu žádat o povolení k nákupu? Celou dobu žiju v přesvědčení, že pokud vlastním ZP příslušné skupiny, půjčím si zbraň spolu s průkazem zbraně a vše je OK. Alespoň to takto fungovalo. Je pravda, že jsem si nikdy žádnou zbraň od nikoho nepůjčoval ale žiju v domnění, že to tak je ???
Tahle debata uz tu je

http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t=463&start=0
Olaf

Příspěvek od Olaf » 09 bře 2006 19:05

Andy díky, vše jsem si přečetl ale já jsem se ozval, jelikož nechápu důvod, proč by měl žádat při zápůjčce zbraně o nákupní povolení. Zápůjčka a nákup jsou dvě asimetricky rozdílné věci.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 18 dub 2006 16:09

OLAF: Ale patrne jsi to stale nepochopil. Jen tak si zbran proste pujcit nemuzes.
To, co jsem nazval nakupnim povolenim samozrejme pod timto nazvem neexistuje, ale nikdo tomu jinak nerika, jmenuje se to tusim "povoleni k nakupu, drzeni, noseni zbrane", kde si preskrtnes, na co to povoleni nepotrebujes. Takze - pokud si jen chces pujcit zbran, ponechas tam jen kolonku "drzeni", ale byl bys hloupej, pac zaplatis stejnych 100 Kc za povoleni k cemukoliv, takze je jednodussi rovnou zazadat o povoleni vseho a hotovo a kdyz se ti zbran bude treba casem libit, muzes si ji i koupit.
Takze ano - myslel jsem to smrtelne vazne. Aby sis mohl pujcit zbran, potrebujes na ni nakupni povoleni (pardon, povoleni k nakupu, drzeni a noseni - staci, kdyz preskrtnes "nakupu" a "noseni" a podtrhnes "drzeni").
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 18 dub 2006 19:38

Myslím, že tu špekulujete o hovadinách.

Držet zbraň, znamená mít ji doma, nikoli ji nosit.

Pujčovat zbraně si můžeš i s průkazem zbraně jen zbraně na ohlášení. Pokud si chceš půjčovat zbraň na povolení, tak si musíš nechat vystavit další průkaz zbraně. Máš zbraň kategorie B a manželka si ji chce pujčovat. Musí mít ZP příslušné skupiny a mít na své jméno vystavený průkaz zbraně.

Ze zákona při nabytí zbraně musíš do 10ti dnů dojít na policii s vyplněným "šedivákem" a přihlásit ji. Na bazarovou zbraň na povolení musíš mít nakupní povolení a nemyslím si, že je možné prodat zbraň, třeba i bazarovou, s průkazem zbraně na cizí jméno.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Re: Zbrojní průkaz

Příspěvek od Slim Jim » 19 dub 2006 09:47

Olaf píše:cmk napsal:
A mimo jine - to i jasne stanovuje, jak je to s pujcovanim zbrani. Kdyz si chci pujcit zbran od kamarada, zazadam si o nakupni povoleni na tuto zbran a paklize mi ji pujci i s prukazem zbrane, jsem naprosto z obliga (ja mam nakupni povoleni a mam u sebe i prukaz zbrane)
To jako myslíš smrtelně vážně? Pokud si budu chtít půjčit od kamaráda zbraň /mám ZP průkaz příslušné skupiny/, tak si k tomu budu žádat o povolení k nákupu? Celou dobu žiju v přesvědčení, že pokud vlastním ZP příslušné skupiny, půjčím si zbraň spolu s průkazem zbraně a vše je OK. Alespoň to takto fungovalo. Je pravda, že jsem si nikdy žádnou zbraň od nikoho nepůjčoval ale žiju v domnění, že to tak je ???
Podle mého názoru to tak je. Neboť nevím, že by v zákoně bylo stanoveno (jasně či jakkoli jinak), jak je to s půjčováním zbraní. Nechci tvrdit, že znám zákon doslova a zpaměti, ale jsem si takřka jist, že půjčování zbraní je jedna z věcí, které zákon jaksi neřeší vůbec. Takže můžeme vycházet z toho, že zákon stanoví, že mám-li u sebe zbraň (a je myslím libovolno, zda ji držím či nosím), musím mít občanský průkaz, ZP a průkaz zbaně. Ovšem není tam výslovně stanoveno, že by ten průkaz zbraně musel být na moje jméno...
Není to všechno jen můj názor, můžu vycházet i ze zkušenosti. Zrovna nedávno jsem měl půjčenou (na mnoho měsíců) zbraň, která patří jednomu známému, co se v zákoně č. 119 skutečně vyzná (neboť strávil posledních dvacet let svého života doslova zahrabán v zákonech všeho druhu, ačkoli není právník), takže určitě ví, co může a co ne, a o žádném problému tohoto typu řeč nebyla.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 19 dub 2006 16:32

Podívej, zatím jsi nenapsal jakou zbraň. Pokud je to zbraň na ohlášení, tak je to v pohodě.
Pokud je to zbraň na povolení, tak jak u tebe tak u tvého právně vzdělaného kámoše minimálně přestupek (nejsem právník).
Zákon hovoří docela jasně.
§12 říká co musíš udělat a splnit když chceš nabývat, držet nebo nosit zbraň kategorie B.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
jeff

Příspěvek od jeff » 20 dub 2006 10:12

Tento probém je už dávno řešený na stránkách MV ČR. Doporučuji ke shlédnutí i ostatní řešené otázky. Přehled otázek je na http://www.mvcr.cz/rs_atlantic/project/ ... hp?ids=177, konktétně problém půjčování zbraní je popsán zde: http://www.mvcr.cz/odbor/bezp_pol/dokum ... dp005.html.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 20 dub 2006 10:28

Naprostý souhlas, je to tak jak jsem psal.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 21 dub 2006 09:44

No, je to docela přesvědčivé, ale připadá mi to tak praštěné, že se na to budu muset důkladněji podívat, než dojdu k nějakému konkrétnímu závěru (pro mě, jakožto pro člověka veskrze logicky uvažujícího, je občas problém pochopit, že něco může být jiné než naprosto logické)... Přece je naprosto neuvěřitelně absurdní, abych si žádal o povolení (a týden na něj čekal, o správním poplatku nemluvě), abych si potom mohl na dva či tři dny půjčit na vyzkoušení malorážkovou pistoli. To je přece pitomost, ne :?: ??? :?: ??? :?: To snad musí pochopit každý, kdo nemá místo hlavy balónek s héliem (nebo něčím ještě mnohem horším :( ; Ačkoli, když o tom tak uvažuju, by to skutečně nebyla první ani poslední blbost takového kalibru, na kterou jsem narazil při studiu výpoldů chorých mozků českých zákonotvůrců :twisted: :evil: :roll: .)
P.S. Jedná se, resp. jednalo se o zbraň kat. B, takže jak to tak vypadá, tak jsme si vážně oba dva dost koledovali :oops: :cry: :? :(
Budu se tomu zkrátka muset podívat na zoubek.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 24 dub 2006 15:51

Shiva píše:Naprostý souhlas, je to tak jak jsem psal.
2 Shiva: Uz se nemuzu udrzet... Sorry, ale placas blbosti a jeste asi neumis cist.

Jednoznacne jsi napsal:
"Máš zbraň kategorie B a manželka si ji chce pujčovat. Musí mít ZP příslušné skupiny a mít na své jméno vystavený průkaz zbraně." a po precteni odkazu sis jeste dodal: "Naprostý souhlas, je to tak jak jsem psal."

Precti si to poradne, hlavne tuhle pasaz:
"kategorie B může její držitel půjčit držiteli zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud jim bylo vydáno povolení k držení, popřípadě nošení zapůjčované zbraně podle § 12 zákona o zbraních"

Vidis tam nekde napsano, ze ten, komu tu zbran pujcujes na ni musi mit svuj prukaz zbrane??? Neni to tam !!! Musi na ni mit jenom platny "nakupni povoleni" (ktery nedostane, pokud nesplnuje dalsi podminky).

PS: predpokladam, ze se stale bavime o zbranich kat. B.
MarK
Příspěvky: 176
Registrován: 29 bře 2006 20:21
Bydliště: Wien8 / Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MarK » 24 dub 2006 16:45

§ 29
Povinnosti držitele zbrojního průkazu
(1) Držitel zbrojního průkazu je povinen
[...]
h) mít u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně, jestliže má u sebe zbraň kategorie A, B nebo C nebo střelivo do této zbraně,
http://zbrane.kvalitne.cz/sections/misc ... 9/2002#s29
Nicmene ani z tohoto neni zrejme, ze se musi jednat o prukaz zbrane vystaveny na jmenu soucasneho drzitele :)
[size=84][url=http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz][b]Zbrojní průkaz: informace, příprava ke zkoušce, zákony[/b][/url] | [url=http://zbranekvalitne.cz/strelecka-mapa][b]Mapa střelnic a obchodů v ČR[/b][/url][/size]
jeff

Příspěvek od jeff » 25 dub 2006 00:46

Shivo, teď se musím zastat cmk.

To, že jsi držitel několika zbrojních licencí, není přece důvod, proč bys měl zrovny ty vědět jak to je...

Jsou některé otázky, kde ani tvůrci zákona nevědí, jak na ně odpovědět, ale to není tento problém.

Když ti jistě denně projde rukama několik povolení, možná by stálo za to si všimnout, že to není formulář jen pro povolení k nabití vlastnictví zbraně, ale také pro povelení držení a pro povolení nošení zbraně. Ve formuláři můžu prošktrnutím specifikovat, která povolení chci nebo nechci dostat. V zákoně je jasně dáno:

§ 12

(1) Zbraň kategorie B lze nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit jen na základě povolení, pokud tento zákon
nestanoví jinak.

Tedy, k držení a nošení zbraně mi obecně stačí toto povolení. Zákon dále specifikuje, za jakých okolností může držitel dané skupiny ZP zbraně držet a nosit. A zde je uvedeno, že zbraň kat. B můžu mít u sebe nebo nosit jen s průkazem zbraně.

O průkazu zbraně je §41:

(1) Každá zbraň kategorie A, B nebo C musí být zaregistrována; tato povinnost se nevztahuje na zakázané
střelivo.
(2) Registraci zbraně uvedené v odstavci 1 provádí příslušný útvar policie na základě oznámení o nabytí
vlastnictví ke zbrani a předložení zbraně. Dokladem o registraci je průkaz zbraně, který je veřejnou listinou.

Je zcela zřejmé, a vyplývá to i z dalšího paragrafu, že průkaz zbraně je doklad o registrovaném vlastnictví zbraně, tedy, že průkaz zbraně dostane pouze vlastník zbraně. Průkaz zbraně je pak tedy dokladem o registraci. Proto není důvod mít dva, tři, pět průkazů zbraně k jedinému kusu. Ba dokonce, řekl bych, že i laik po přečtení těchto paragrafů usoudí, že tento průkaz může být vydán jen jeden.

Z uvedeného vyplývá, že pokud někomu, kdo má povolení k držení, popř. nošení, půjčím zbraň, tak jsem se ničeho špatného nedopustil a ani on ne. Je to stejné, jako při nákupu. Kupující také má napřed jen povolení a až poté žádá o registraci a tedy průkaz zbraně. Mezitím si však pistolku odnese z obchdu nejprve domu a zajde jí ukázat i na policii... A jen tak mimochodem, žádný formulář pro žádost o vydání průkazu zbraně neexistuje. Ten se vydává na základě oznámení o nabytí vlastnictví nebo převodu vlastnictví zbraně. A přece, když si budu chtít půjčit od bratra zbraň, tak nepůjdu na policii s tímto formulářem, aby mi vydali druhý průkaz zbraně...

A přesně tomuto odpovídá i odpověď na otázku ohledně půjčování na stránkách MV, na kterou jsem dával odkaz.

Cmk z této odpovědi citoval, nebyla to jeho slova "kategorie B může její držitel půjčit držiteli zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud jim bylo vydáno povolení k držení, popřípadě nošení zapůjčované zbraně podle § 12 zákona o zbraních", ale citace. Takže on lidi určitě nemate, to děláš spíš ty!

Nejsem právník, policista, ani prodejce zbraní. Ale umím číst. Možná je i můj výklad špatně, ale jelikož se shoduje s výkladem právníků, kteří odpovídali na otázky pro MV, věřil bych, že nebude tak špatný...
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 25 dub 2006 07:13

Jak říkám, jestli jste našli chybu v zákoně, tak se postarejte o změnu. Možná, že matu lidi, ani neříkám, že mám patent na pravdu, tím že mám xy licencí. Jestli je matu, tak bezpečným směrem. Z praxe a nakonec i ze semináře pro obchodníky, kde byli zastupci vnitra, vyplývá (nejenom) mnou uvedený výklad.
V této zemi není žádný zákon dobře napsaný (a nemyslím, že jinde bude stoprocentní) a proto se k němu vydává tzv. komentář (obchodní zákoník má nějakých 160 stran a komentář k němu 10X tolik, 1570) Zákon o zbraních a střelivu upravuje prováděcí předpis (vyhláška MVCR), já ji nečetl, protože bych nedělal nic jiného. Raději jdu nebo zavolám na mistní oddělení a zeptám se. Nebudu riskovat pozastavení činnosti, ztrátu ZL a ZP, jen k vůli tomu, že zákon je nejasně napsaný a někdo na Gunshopu má jiný výklad než policie a soud. A samozřejmě, že číst umím a vidím jak to je napsaný, ale nemám čas ani si to nemohu dovolit najímat si právníky dokázat to, že zákon umožňuje jiný výklad a že ten můj je správný.
Ono se to tady kecá a vykládá. Doporučuji, aby jste postupovali podle vašeho výkladu zákona a zbraň kat. B půjčili někomu jinému. Pak se anonymně udali a na výzvu PCR se dostavili na místní oddělení bez zmiňované zbraně a jejího průkazu (vystaveného na vaše jméno) a vysvětlili soudruhům a soudružkám, že máte jiný výklad zákona.
Pak nám tady o tom napište. Jinak je celá tato debata o ničem.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 25 dub 2006 11:09

Shiva píše:Jelikož mám zbrojní licenci od A až do H, tak vím, že na to abych zbraň nabyl nemusím mít nákupní povolení.
Ale také vím, kdy a komu mohu jakou zbraň půjčit, a určitě to není na nákupní povolení.
Ale my se tu stale bavime o pujcovani zbrani mezi "normalnima" lidma, tj. mezi majiteli ZP a ne ZL. A to, ze nekdo ma ZL nebo ZP stale neznamena, ze doopravdy dobre zna zakon... Zkuste si udelat ty elektronicky testy a pochlubte se nam s vysledkem...
Shiva píše:Zbrojní licence určitých kategorií, mi umožňuje půjčovat zbraně kategorie A i B bez ZP či NP třeba za účelem výcviku a to pouze na střelnici. Nebo za účelem prohlídky zbraně před koupí. V případě kategorie G, ji mohu pujčit zaměstnanci a to jen v rámci jeho pracovní náplně, ale tento musí mít patřičné oprávnění (ZP, příslušnou kategorii a napsáno, že může nosit zbraň kategorie A, B nebo AB). Průkaz zbraně je vystaven na držitele licence.
To je to, co jsem rikal, bavime se o necem jinem.
Shiva píše:Co se týče majitele ZP a zbraně na povolení, mimo střelnice, nemůžeš zbraň pujčit bez toho aby na ni byly vydány dva průkazy zbraně.
Tohle je proste ta blbost. Ja jsem otevrenej diskuzi, ale proboha - ja ti citoval zakon a vyklad zakona ze stranek MVCR. Takze chces-li mi oponovat, udelej totez, abys svoje argumenty podlozil. Zjistits totiz, ze skutecne NEMAS oporu v zakone !!! A 2 prukazy zbrane? Sorry, ale to existuje jen kdyz si lidi prodavaj zbran mezi sebou, tak nez to stary majitel dojde odevzdat a novy uz si mezi tim necha vystavit novy PZ, tak jsou 2 PZ, jinak nic takoveho neni.

Shiva píše:Možná, že plácám blbosti, ale ty zpochybňováním slovíček v zákoně neodpovědně mateš lidi.
Sorry, ale ano, placas... Ja zakon nezpochybnuju, na rozdil od tebe sem pisu doslovne citace. Lidi mates ty tim, ze rikas, neco, co v zakone nema podporu vubec.
Shiva píše:Hezky vysvětliš, že si mohou jít na policii pro nákupku a pak někdo kdo se tebou nechá zmást mu tu zbraň na nakupku půjčí. A podle tebe to zákon umožňuje a je to OK? Pochopil jsem to v mé hlouposti dobře?
Nevim, jestlis to pochopil dobre, pac jsem tuhle otazku nepochopil. Ale postup je jasny - jdu na PCR, necham si vystavit povoleni k drzeni zbrane XXX a pak muzu jit za kamaradem a tuto zbran si pujcit (opravdu pujcit u nej doma a jit s ni na strelnici).

Shiva píše:Ke každému zákonu existuje něco jako prováděcí vyhláška, která zákon specifikuje.
Ano, a odkaz na ni se tu objevil (vyklad MVCR, ktrery to upresnuje)

Shiva píše:Pokud si myslíš, že jsi našel chybu v zákoně, tak podej podnět na patřičných místech a až to opraví, tak se tady pochlub.
Ja neobjevil chybu, ten zakon je takhle napsanej schvalne... To ze si lidi muzou zbrane pujcovat neni chyba zakona, ale moznost, kterou zakon lidem dava.

Shiva píše:Takhle tady podáváš zavádějící informace.
Opakuju se - nepodavam, jasne jsem citoval zakon a vyklad zakona - na rozdil od tebe - ty tu podavas zavadejici informace.
Shiva píše:Ten kdo pujčí zbraň na povolení někomu jinému a příjde se mu na to, tak příjde minimálně o ZP. Ten kdo ji bude mít bez průkazu zbraně vydaného na jeho jméno, příjde o ZP taky a ještě to smrdí nedovoleným ozbrojováním.
Hezky tvrzeni - cituj zakon... A cituj ten vyklad MVCR - rikas ted presne pravej opak - podavas zavadejici informace - mates lidi.
Shiva píše:Možná plácam blbosti, ale tak to je (vím to, živí mi to), a žádný CMK vám to nepůjde žehlit.
To je pravda - zehlit to nepujdu. Jednak nebude co, a jednak mi to prijde naprosto jednoznacny, na to snad ani neni potreba pravnik.
Shiva píše:víc se k tomuto tématu nebudu vyjadřovat. Je to ztráta času. Každému doporučuji zajit na místní policajty na zbraně a zeptat se.
:-) No, aspon na necem se shodnem... Nicmene - policajti nejsou pravnici, takze v podstate nemaji pravo na vyklad zakona, doporucuji spise radeji kontaktovat pravni oddeleni MVCR (a to Vas mimochodem odkaze na www stranky, ktere jsou zde citovane, ktere rikaji, ze zbran si lze pujcit s prukazem na zaklade "nakupniho povoleni").

Hezky den :-)
Odpovědět