Dlouhy veteran Mosin/Mauser nebo neco jineho?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Dlouhý veterán Mosin/Mauser nebo něco jiného?

Příspěvek od harpplayer » 12 dub 2006 12:03

Přátelé, uvažuji o pořízení si "ostrého" druhoválečného veterána pro střelbu (Zbraně světových válek, Orličtí ostrostřelci apod.) a zvažuji, kterou. Podotýkám, že jsem levák, což v některých případech hraje také určitou roli.

Mauser K98 mi vyhovuje tvarem pažby a vyvážením zbraně, naproti tomu má relativně titěrná mířidla (navíc nosím brýle), což zejména při špatném světle zapřičiňuje špatné čtení mířidel.

ČZ 24 - pažba mi proti Mauseru připadá poněkud humpolácká (nic proti občanům Humpolce), navíc to poutko v místě krku pažby by mě docela slušně mlátilo do ruky (vím, dá se vyšroubovat), mířidla opět podobná Mauseru.

Mosin 1891/38 - velmi čitelná mířidla, ale naprosto strašná pažba - prostě mi totálně nesedí v ruce.

Mám velmi dobré zkušenosti s dlouhým tureckým Mauserem (i přes ta titěrná mířidla) - nástřely 85 až 91 vstoje na 50 m - redukovanej zelenej trouba, ale ta zbraň je dnes prakticky nesehnatelná.

Tak a teď babo (teda, kdo ví) raď!


Ondra

Příspěvek od Ondra » 12 dub 2006 12:11

Jestli ti jde o presnost tak Mosin 1891/30 by mel byt znatelne presnejsi nez Mauser a pazba by se mohla nechat udelat jina...
Nicmene me osobne treba vzhledove sedne vic mauser ale to je zas jen o vkusu.
Hodlas nechat miridla nebo dat optiku?Tim by se vyresil dalsi problem...
MarK
Příspěvky: 176
Registrován: 29 bře 2006 20:21
Bydliště: Wien8 / Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MarK » 12 dub 2006 12:16

Ja jsem taky uvazoval o Mauserovi... Kde se da splasit v dobre kvalite? Nejsem tak znalej, abych poznal mezi hromadou ten dobrej kus...
A jaka je pripadne moznost doplneni jednodussiho opt. zamerovace?
[size=84][url=http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz][b]Zbrojní průkaz: informace, příprava ke zkoušce, zákony[/b][/url] | [url=http://zbranekvalitne.cz/strelecka-mapa][b]Mapa střelnic a obchodů v ČR[/b][/url][/size]
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 12 dub 2006 12:21

Ondra píše:Jestli ti jde o presnost tak Mosin 1891/30 by mel byt znatelne presnejsi nez Mauser a pazba by se mohla nechat udelat jina...
Nicmene me osobne treba vzhledove sedne vic mauser ale to je zas jen o vkusu.
Hodlas nechat miridla nebo dat optiku?Tim by se vyresil dalsi problem...

Optiku dávat nehodlám a když nazbraň udělám novou pažbu, Olda Hajna mě ze závodů právem vyžene, protože to už nebude mít mnoho společnýho s původní zbraní. Takže jsme opět z nejhoršího vevnitř. Mauser se mi taky víc líbí.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 12 dub 2006 13:19

Já myslím, že daleko líp si zvykneš na jiná mířidla než na špatnou pažbu.
Navíc mířidla se mění snadněji než pažba a ani by to možná nemuselo být proti pravidlům.

Jinak se koukni k Řehákovi, má tam toho kvanta (i jiné zbraně než Mosin nebo Mauser). http://www.*****-lov.com/
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 12 dub 2006 14:01

Myslím, že po střelecké stránce nejlepší z 2. války jsou švedský Mausery M 96, M 94 a M 38 v ráži 6,5 a švýcarský Schmidt-Rubin K31. Svoje konkurenty předčí i kvalitou.
Přílohy
vis_gdf35p.jpg
full.jpg
full.jpg (7.91 KiB) Zobrazeno 6849 x
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 12 dub 2006 14:26

Ohledně těch brejlí: jsem z toho nešťastnej, protože poté, co se mi zhoršil zrak, nejsem schopen se s těmi brýlemi trefit, hlavně vleže mám problémy dostat optickou osu míření do těch brejlí. A v Česticích (a myslím ani jinde) se při těchto závodech (ZSV) střelecké brejle použít nesmí.
Doporučuji podívat se na LeeEnfield Mk.IV, nebo MAS 36, které používají dioptr. Je pravda, že patrona vyjde o něco dráž, ale jinak střílení je to pěkný a stejně budeš pravděpodobně náboje přebíjet.
S tureckým Mosinem jsem nestřílel, ale s americkým ano (vyrobili jich v r.1916 pro carskou armádu hafo) a nijak mě nenadchnul.
Přílohy
dioptr1.jpg
dioptr MAS 36
LE4-závěr3.jpg
Snad na tom závěru LE Mk.IV bude vidět ten dioptr.
závěr3.jpg
To je závěr MAS 36
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 12 dub 2006 14:53

Fantan píše:Ohledně těch brejlí: jsem z toho nešťastnej, protože poté, co se mi zhoršil zrak, nejsem schopen se s těmi brýlemi trefit, hlavně vleže mám problémy dostat optickou osu míření do těch brejlí. A v Česticích (a myslím ani jinde) se při těchto závodech (ZSV) střelecké brejle použít nesmí.
Doporučuji podívat se na LeeEnfield Mk.IV, nebo MAS 36, které používají dioptr. Je pravda, že patrona vyjde o něco dráž, ale jinak střílení je to pěkný a stejně budeš pravděpodobně náboje přebíjet.
S tureckým Mosinem jsem nestřílel, ale s americkým ano (vyrobili jich v r.1916 pro carskou armádu hafo) a nijak mě nenadchnul.
To není tureckej Mosin, ale MAUSER. Mimochodem, kde se dají sehnat ty švédský Mausery. To je dost podobný tomu Turkovi, co jsem s ním střílel?!

Jinak , co je to za blbost, nesmět střílet se střeleckými brýlemi?. Docela chápu zákaz používání irisové clony, klapky na oko, filtrů v brýlích, ale zákaz používání brýlí, u nichž si jen mohu nastavit optickou osu skla do zrakové osy, to mi připadá jako diskriminace lidí s oční vadou. Měli jsme o tom rozsáhlou diskusi na Zbraních světových válek a výsledkem je, že se tyto brýle MOHOU používat, což pokládám za logické.
frne

Příspěvek od frne » 12 dub 2006 15:57

Zdravím,doporučuji Gewehr 98/40,perfekteně,jednoduše a účelně řešená puška,přesná stejně jako mauser a na stejné granule
Jinak nevím jak je na tom K 98 ve srovnání s Mosinem 1891/30,ale ve srovnání s Mosinem 44(Strašné kopyto) jednoznačně vede :P
Zipíno
Příspěvky: 103
Registrován: 26 bře 2006 21:53
Bydliště: Velim

Příspěvek od Zipíno » 12 dub 2006 16:33

Já osobně mám Mosina 91/30 a jsem s přesností docela spokojenej. Co se týká dioptru, tak na švédký mausry- Carl Gustaf M96 se diptr taky používal! Jen je problém ho sehnat . O koupi švéda uvažuju taky, mám na něj dokonce i odložený peníze, ale nikde není ( aspoň jsem slušný kousek ještě nesehnal).
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 12 dub 2006 23:51

Na německé Mausery spíš trochu pozor .... co jsem četl tak čím víc se blížil konec války, tím víc se výroba fušovala a tím víc stály za houby, protože němcům tak nějak docházely prostředky ... nakonec už horší zbraní než K98 byl Gewehr 98. Já mám Mosina a srovnat se k němu v leže a s optikou je trošku kumšt, ale bez optiky a nebo ve stoje je to naprosto v pohodě a krásně sedne do ramene. Ale to je jen můj čistě osobní názor
frne

Příspěvek od frne » 13 dub 2006 00:13

To je pravda,Mauser K 98 se fušoval ke konci už značně,měl jsem možnost vidět kus ze 44 roku a opracování bylo znatelně horší
Nejlepší volba je podle mě skutečně ten Gewehr 98/40,je to výrobek Budapešťské Zbrojovky(JHV),která je proslulá špičkovou kvalitou výroby a je to železo,které se vyrábělo pro němce jen od roku 40 do 43,kdy ho nahradil jednodušší G 98/43(absence úchytu bodáku a seřízlá pažba)
Zdá se mi,že G 98/40 má možná i o něco delší hlaveň než K 98,každopádně zpracování i materiál je špičkové,řešení závěru směsí mausera a mannlichera je velice šťastné,jednoduché,spolehlivé a bytelné,pak odklopné víko náb. schránky pomocí páčky v lučíku a rychlá rozborka,pažba dělená na 2 části....kdybych si vybíral veterána a věděl o tomhle,bral bych to hned,ovšem nevím,jak na tom bude se sehnatelností,není to přece jen běžně viditelný werk
Můj názor

[/quote]
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 13 dub 2006 00:21

Švéda M38 mají u Novotného v Praze....
Odpovědět