Miridla

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Theodor Kabilka

Mířidla

Příspěvek od Theodor Kabilka » 05 pro 2005 21:25

Ahoj,
mám dotaz, ohledně mířidel na pistoli. Je možné nasadit na mou pistoli CZ 27 nějaká lepší mířidla? Ty původní jsou moc titěrná a moc mi nevyhovují. Dá se něco koupit? Nebo máte ty původní mířídla nějak upravený? Díky za rady.


Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 05 pro 2005 22:26

To bych v první řadě opravdu důkladně zvážil, protože hlavním problémem je asi tenká a zakulacená muška, kterou nelze bez nevratného zásahu do závěru zbraně vyměnit. Stará by se musela odfrézovat a nahradit jinou, širší a hranolovou. Na závěru je poměrně málo materiálu, chce to jemnou a přesnou práci. Udělat širší zářez v hledí už takový problém není. Šikovný puškař by to jistě zvládl citlivě a inteligentně. Pokud chcete přímo stavitelné hledí, kterých je na trhu spousta, tak bych doporučoval ho zapustit do závěru, aby se nezvyšovala celková výška. V každém případě ale hodnota zbraně po takové úpravě poklesne a sběratelé vás proklejí. Pokud máte CZ 27 proto, že na nic lepšího nemáte peníze, taková úprava, pokud si ji neuděláte sám (nebo zadarmo šikovný kamarád – VARUJI !– může být po pistoli i po kamarádství!), vás bude stát více než pistole samotná (pokud je to ta, co stála 1900,- Kč). Pokud někdo nepřijde s lepším řešením, doporučoval bych to znovu uvážit a raději se smířit s pistolí ve stavu v jakém opustila výrobu.
Jeff

Příspěvek od Jeff » 05 pro 2005 23:58

Souhlasím ,podle mne je to krok zpět,nebo alespoň neznámým směrem. Neprospěje to pistoli,ani majiteli.Na klasiku se nesahá.
Paixík

máte recht

Příspěvek od Paixík » 06 pro 2005 01:00

jo,jo, máte recht. Nechal bych to být. Řešil jsem podobný problém. Starší zbraň a byla trošičku chycená rzí. Dilema: udělat novej brynýr/neudělat. ....
Návštěvník

Pilník

Příspěvek od Návštěvník » 06 pro 2005 04:55

Mohu vám říct toto: co je komu tady na fóru do nějakých sběratelů, když poválečných CZ27 je mraky, všude.
To jsou kecy lidí, co ve velké ruce neudrží malou CZ27, tak si koupili CZ50/70 nebo 83 a střílejí z nich. Potkávám je na závodech, vždycky je to stejné "CZ27 má mířidla, která mi nevyhovují, ale sahat na ně je prasárna". Houby s octem. Víte, jak je přestřílíte? Poradím. CZ27 dokáže nastřílet víc než CZ83, je to div, ale je to tak.

Doporučuji koupit CZ27 za 2500-3000 Kč, nestřílenou. Rozeberete ji a mrknete na protikus toho ozubu, co běhá na tyčce s pérkem. Kov uvnitř závěru nesmí být omlácený. Musí být dokonale černý. Hlaveň uvnitř zrcadlově, opravdu dokonale hladká a lesklá.
Pak už můžete pistoli složit Na pravé šíně v místě, kde se zdola napojuje lučík spouště, musí být hladká plocha - časem se tam (po 300-400 výstřelech) udělá vmáčknutí - je vidět z boku i na kompletní nerozebrané zbrani. A vzadu v místě optického spojení závěru s tělem pistole nesmí být omlácený kov. V místě, kde naráží kohout při natahování dozadu na tělo pistole, nesmí být promáčklá díra. Vše je krásně vidět.

S vaší fungl novou krásnou CZ27 (z fabriky po 50-70 letech stále nemá nastříleno víc než sto ran, pokud prošla výše uvedenými kontrolami) teď uděláte následující věc. Koupíte pár tisíc nábojů. Abyste měl jednu sérii. Která vám bude střílet stále stejně a která nejspíš "přežije" vaši zbraň.

Nastřílíte přibližně 100-200 ran během 2-3 měsíců a budete si zvykat dávat ruce vždy přesně do stejné polohy. Jinak z žádné zbraně nenastřílíte do jednoho místa. Bohužel u CZ27 je to markantní, vzhledem k jejím titěrným rozměrům. A stavitelná mířídla, kterými tuto chybu (nesprávný, nestejný úchop) lidé často maskují, nemáte k dispozici.

Až se vám bod zásahu přestane posouvat po terči, vezmete pilník a pokud potřebujete zásah výš, ubrousíte mušku. Pokud níž, ubrousíte hledí. Obojí shora naplocho, ve svěráku s měkkými čelistmi. Záměrná je krátká, proto bacha, nebruste o víc než o dvě desetinky v jednom kroku.

Posun zásahu do stran: ta "titěrná" mířidla jsou ve skutečnosti problém proto, že mají trojúhelníkový výřez. Prohlubte ho na obdélník jehlovým pilníkem, ale už přitom myslete na to, na kterou stranu chcete zásah na terči posunout. Probruste to jen dolů, nerozšiřujte, a jděte si vystřelit. Radši víckrát s týdenním odstupem. Obraz mířidel je najednou totálně jiný.

Na rychlejší střelbu nebo pokud chcete v mířidlech "více světla", nebo pokud potřebujete zásah posunout ještě více do strany: rozšiřte výřez v hledí do strany.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Re: Pilník

Příspěvek od Decoy » 06 pro 2005 12:19

Anonymous píše:Mohu vám říct toto: co je komu tady na fóru do nějakých sběratelů, když poválečných CZ27 je mraky, všude.......
Na rychlejší střelbu nebo pokud chcete v mířidlech "více světla", nebo pokud potřebujete zásah posunout ještě více do strany: rozšiřte výřez v hledí do strany.
Popisovaná "vylepšení" mířidel jsou také možná, i když zásadně problém neřeší. Při citlivém provedení nebudou na první pohled ani patrná.
Že se dají s CZ 27 nastřílet krásná čísla je pravda, pisatel ještě zapoměl zmínit možnost doladění spouště, které je u této pistole také velmi jednoduché.
Návštěvník

Chtěl jsem jen napsat...

Příspěvek od Návštěvník » 06 pro 2005 13:00

... na co dávat bacha při nákupu.
Po popisované úpravě zbraň zůstane bezpečná a vzhledná.
Montáž mikrometrů nebo úprava spouště - to už jsou věci, které by zkušebna (popř. PČR při dalším prodeji/přepisu) nemusela nechat projít, resp. amatér je těžko provede napoprvé správně.
Samozřejmě jsem mohl psát o výměně hlavně, o existujících kusech s tlumičem (z války) atd., ale na to se tazatel neptal.
T.K.

Příspěvek od T.K. » 06 pro 2005 20:47

Tady zakladatel příspěvku.
Neuznávám teorii že na klasiku se nasahá, to není nic pro mě, taky není můj problém, že by nebyly peníze. Mám i jiné zbraně. Jenom prostě s touhle pistolkou , kterou mám už upravenou a která je mi moc sympatická chci mít dobrý nástřel a výsledky. Mám ji na nošení(i když zase budou asi řeči o slabé munici a malé kapacitě) Díky za rady, asi teda budu trenovat se zbraní tak jak je. Mimochodem zkoušel někdo třeba nějaký ten nátěr fosforovou barvou, nebo něčím jiným? A jak jset s ní jinak spokojeni?? Díky za info a odpovědi.
frne

Příspěvek od frne » 12 dub 2006 00:10

Zdravím
Zrovna jsem si taky nedávno vybíral svou čízu,musím říct,že se mi tato pistolka dosti zalíbila,jak cenově,tak netradičním řešením a vyměnitelností prakticky všeho a ještě je to pěkný kousek do sbírky,slyšel jsem ze všech stran,že je to velmi přesná záležitost(pokud splňuje viz. níže), kvalitního zpracování a výborného materiálu,což musím uznat,že opravdu je...
Měl jsem na výběr cca ze 7ks,při výběru jsem si dával bacha hlavně na tyto věci-hřeben na hlavni a ořechu,vůle ve vedení závěru,hladký chod spouště,neoklepaná místa na táhle a kohoutu,hladký nevyšlehaný vývrt,ústí a komora a co je nejdůležitější a nikdo to zde nezmínil-co nejmenší vůle přední destičky v závěru i v oku pro hlaveň!To jsou podle mého mínění u 27mičky hlavní kritéria a tyto věci musí být v co nejlepším stavu,jinak zbraň nebude mít nikdy šanci na dobrou přesnost...
Z uvedených kusů jsem jich pár i testoval,nechal jsem si ten nejlepší(nejmenší vůle),pak zhruba středně vyšlehaný a nakonec hodně vyklepaný(hřeben,vedení závěru a destička).Zkoušel jsem,protože ještě nejsem dosti ostřílený na 10m a ten s nejmenšími vůlemi dle mých předpokladů jasně vedl a s dalšími se to značně propastně zhoršovalo,abych se ujistil,že není chyba ve mně testoval jsem nakonec ještě jednou ten nejlepší a výsledek byl opět o.k
Takže základ je mít u této pistolky vedení hlavně,její uložení a vedení závěru v co nejlepším stavu,jinak nepomůžou ani sebelepší mířidla a žádné známky takového opotřebení,jak zde napsal Anonymní jsem nezaznamenal ani na tom nejvyšlehanějším kusu(Tam byly jen vůle v hřebenu,závěru,destičce atd,ale žádné oklepaniny od kohoutku ani nic u spouště),prohlížel jsem vše dosti precizně,dal si na tom záležet a jsem se svým kusem spokojen.ty drobné mířidla mě osobně kupodivu vyhovují daleko lépe než hranolovité,jako mám na Staru B,ale to je jen o subjektivním pocitu :Pjinak zastávám taky názor,že je škoda to zbytečně prznit,pokud je vše v pořádku
Odpovědět