Pomoc pri rozhodovani o puskohledu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc při rozhodování o puškohledu

Příspěvek od andreapipo » 06 led 2010 21:57

Nejsem optik ani zkušený uživatel optiky, ale z fotografování vím, že přiblížení, neboli zoom je velmi ošemetná věc. Čím větší, tím se to hůř udrží, pak se musí používat stativ nebo optický stabilizátor. Při výběru puškohledu to asi bude stejné, záležet bude především na tom, co a jak chci střílet. Když budu střílet s oporou, mohu mít optiku s větším přiblížením - zoomem, pokud bez opory, víc jak 6x neudržím. Na některých soutěžích ani optiku s větším přiblížením než 6x nepřipouštějí. No a i puškohled s přiblížením 4-6x může mít dobrou světelnost a kvalitní optiku s mechanikou. Prostě to podle mě záleží, jak už jsem řekl, na tom co, jak a pak taky možná, kdy chci střílet. Tolik postřehy z mé dosavadní praxe fotografa amatéra a střelce amatéra. :)


CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc při rozhodování o puškohledu

Příspěvek od kesi » 17 led 2010 21:08

kesi píše:
Pavel V. píše:větší objektiv = větší zorné pole
Velikost objektivu ještě neudává velikost ZP. Má do toho co mluvit ohnisková vzdálenost, tvar objektivu (jeho zakřivení). Záleží i na okuláru.
Trochu mě to zajímá, takže jsem opět doplňoval své znalosti, sháněl informace a dospěl jsem k názoru, že tato odpověď nebyla úplně přesná. Takže ještě doplním nějaké informace, týkající se hlavně velikosti zorného pole, ohniskové vzdálenosti a délky optiky.

Délka optiky je určená optickými vlastnostmi použitých objektivových čoček. Zakřivení těchto čoček určuje ohniskovou vzdálenost. Okulár (okulárové čočky) znovu zaostří obraz k oku pozorovatele. Nic se nezmění, když je optika kratší, pouze to znamená, že bylo použito jiné zakřivení čočky pro dosažení stejného výsledku. Přínos kratší optiky je hlavně v hmotnosti a velikosti.

"Zorné pole optických přístrojů je nepřímo úměrné jejich ohniskové vzdálenosti." Zorné pole (ZP) je vymezeno tzv. clonou a nijak nesouvisí s délkou optiky ani průměrem objektivu. Je to spíše technická záležitost výrobců, záleží na ohniskové vzdálenosti (zakřivení objektivu) a konstrukci okuláru. Obecně platí: čím větší zvětšení, tím menší zorné pole.
U variabilních puškohledů se mění velikost ZP podle změny zvětšení právě proto, že se mění ohnisková vzdálenost okuláru a okulár vymezený obraz polní clonou jinak zvětšuje. Clona se používá proto, aby byla vymezená jen ta část ZP, která je kvalitní, tedy bez přílišné vinětace http://cs.wikipedia.org/wiki/Vin%C4%9Btace a dalších optických vad.

Obrázek

Hloubka ostrosti (hloubka pole) je určena ohniskovou vzdáleností. Doostřování obrazu paralaxou - pokud je obraz neostrý znamená to, že je zaostřen buď před nebo za ohniskem.

PS: konzultoval jsem své "domněnky" :) s odborníkem, tentokrát to byl pan Jiří Gracias.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Odpovědět