osudova situace

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
venda

osudová situace

Příspěvek od venda » 09 bře 2006 08:26

jsem napaden(ohrožován) narušitelem(útočníkem i potenciálním) , tasím zbraň dávám příkaz k zemi. nandavám pouta. volám policii. policie? jaká bude jejich reakce i třeba při zjištění, že jsem eventuelně použil varovný výstřel. věděl by někdo co by se pak dělo za obstrukce? totiž ze zákona toto není vůbec čitelné.díky za názory a rady


Olaf

Příspěvek od Olaf » 09 bře 2006 20:32

Máš pravdu, že reakce konkrétního příslušníka, který se dostaví jako první ,zákonem ošetřena není. Ale to co bude následovat si snad dokážeš představit při troše fantazie. Určitě z toho bude minimálně dlouhý zápis a dle okolností i celkem nechutné pokračování, které může být završeno i soudním jednáním. Ale existuje spousta variant, takže nepočítej, že na celkem obecnou otázku, obdržíš od někoho konkrétní odpověď.
Olaf

Příspěvek od Olaf » 14 bře 2006 17:49

Venda napsal:
jsem napaden(ohrožován) narušitelem(útočníkem i potenciálním) , tasím zbraň dávám příkaz k zemi. nandavám pouta
Teda Vendo při prvním čtení jsem docela přehlédl, že nosíš v rámci sebeobrany pouta. To mě ještě nenapadlo. Doufám, že co by p........... z nás nevytahuješ rozumy. To by mě ale zase nedávalo smysl. Možná jsem ale zpožděný ve vývoji a je to dnes "běžné".
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 23 bře 2006 16:15

Ohledně varovného výstřelu jsem slyšel několik variant, z nich pro nás nejhorší je ta, že když má někdo čas střílet do luftu, tak ještě situace nenazrála pro uplatnění nutné obrany, neboť ještě nešlo o "přímo hrozící nebo trvající útok".
Jiný názor naopak tvrdil, že každý útok má své fáze s různou intenzitou, k nimž je možno použít obranu různé intenzity, přičemž už tasení zbraně a následné "zarachocení závěrem", případně výstřel do vzduchu lze považovat za tyto fáze obrany nižší intenzity.
Je ovšem pravda, že pro občany zákon s varovným výstřelem nepočítá, podle mého názoru to ale za obranu lze považovat a pokud jsem slyšel nepotvrzené zvěsti, tak k těmto případům došlo a snad to i bylo akceptováno. Koneckonců, co jiného je použití plynovky třeba za silnějšího větru?
Vzhledem k zásadě volného hodnocení důkazů se ale samozřejmě může stát, že co OČTŘ, to jiný právní názor. V každém případě jest se připravit na velké komplikace a tahanice, protože aby se občan bránil lumpovi, to tady není obvyklé.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Olaf

Příspěvek od Olaf » 23 bře 2006 18:35

S těmi zákony je to vůbec komplikované.Ten varovný výstřel bych v reálu / pokud bude ovšem čas / asi použil. Zejména pokud mi bude v tu chvíli již zcela jasné, že útočník má např. pouze nůž. Zatím jsem nikdy zbraň nemusel proti člověku použít a pokud by k tomu v budoucnu někdy došlo, udělám vše pro to, abych dal dotyčnému možnost situaci ještě přehodnotit, tedy než budu střílet přímo na něj. Ale samozřejmě každá situace bude jiná, není to tak jednoduché. Ale vzhledem k dokonalosti dnešních automatických zbraní z pohledu chronologického, ve většině případů tím varovným výstřelem na útočníka /nesmí ovšem mít kvér a mířit již na mne/ nic neriskuji, jelikož se jedná pouze o nějakou tu sekundu než bude další náboj v komoře. Důležité tedy z pohledu použití varovného výstřelu bude především to, s čím na mne vyrukoval a v jak těsném kontaktu v té chvíli jsme.
Lugerman
Příspěvky: 209
Registrován: 23 říj 2005 22:30
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lugerman » 24 bře 2006 16:03

Olaf píše:Ten varovný výstřel bych v reálu / pokud bude ovšem čas / asi použil. Zejména pokud mi bude v tu chvíli již zcela jasné, že útočník má např. pouze nůž.
:?: Zejména pokud bude mít pouze nůž :?: To si děláš srandu. Útočník s nožem(pokud s ním navíc umí zacházet) je daleko víc nebezpečný než s kvérem. Střílet varovný výstřel proti vytaženému noži je stejná hloupost jako tasit pistoli proti namířené pistoli.
Si vis pacem, para bellum.
Olaf

Příspěvek od Olaf » 24 bře 2006 18:17

Čemu se divíš. Přece jsem psal, že záleží na tom, v jak těsném kontaktu budeme. Pokud na mne vyrukuje maňík s nožem v ruce a nebude blíž jak nějakých pět metrů, rozhodně bych mu dal tím výstřelem ještě šanci. Samozřejmě nebudu střílet do vzduchu při těsném kontaktu, když mám kudl půl metru od hrudi.
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 24 bře 2006 18:41

Ja len dodám, že ak je útočník od teba (Olaf) 5m, tak máš kurva
málo času na to, aby si vôbec tasil a nieto ešťe
´´rozhadzoval výstrely do vzduchu´´

10 rokov sa venujem full-kontakt športom, tak viem o čom hovorím.
(vrcholovo JUDO, box a thajský box okrajovo)

Keby som to bol ja s tým nožom na 5m, tak máš max. 2 sekundy
na to, aby si tasil a strelil .........................................................

Áno, ak si na to pripravený, vieš rýchlo tasiť a si dostatočne
koncentrovaný - tak z rýchlotasného opaskového púzdra
to s nábojom v komore a odistením, niektorí borci zvládajú
za cca 0.5 sekundy.

ALE budeš to čakať ???
Také púzdro na skryté nosenie, určite nenosíš ! (ani sa nedá)
Z podpažného je to len tak tak .......................................
A ak nemáš náboj už v komore ......................................
tak si v P***.

Asi tak.
:roll:
Olaf

Příspěvek od Olaf » 24 bře 2006 19:20

Jozsp111 napsal
Keby som to bol ja s tým nožom na 5m, tak máš max. 2 sekundy
na to, aby si tasil a strelil .........................................................
Ona je každá situace asi jiná. Pokud si na mne počíhá borec za rohem a jednu mě natře tyčí, nevzpomenu ani kde ten kvér mám a tudíž mě bude na prd a Tobě co by trénovanému nejspíš také. To samé, když si na mne počká "mistr světa" ve střelbě z jakékoliv krátké zbraně, moje šance na obranu bude také nulová. Ale většina z nás si pod pojmem nošení zbraně k sebeobraně, představí spíše setkání s nějakým alkoholem posíleným pobudou, nebo některými našimi č......... spoluobčany a v těchto případech /zase ovšem záleží na konkrétní situaci/ pokud by byla reálná možnost a hlavně tedy dostatek času, tak bych se přikláněl k tomu varovnému výstřelu
Toť tedy na vysvětlení mého názoru.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 24 bře 2006 19:23

Tak nejak. Ja trebas nosim u pasu v daste... jistene suchym zipem :-( cili taseni mi trva cca 1-2sec? Proste pomale. V komore mam, ale nosim se spustenym kohoutem. To take nejaky ten cas ubere.

Proti rozhodnutemu utocnikovi s nozem neni sance. Leda by jen "strasil". Stylem: "naval skvaru nebo sa budem britvit". :D

Pak je sance mu misto penezenky ukazat komolej kuzel z 3" hlavne (mimochodem krasne sviti) :P
Olaf

Příspěvek od Olaf » 24 bře 2006 19:36

Ano, to jsou právě nejčastější situace s kterými má s největší pravděpodobností zkušenosti již každý z nás. Takže s těmito camrátky si snad poradíme ale pokud si nás někdo dopředu vyčíhá, moc šancí nemáme ani s tím kvérem.
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 24 bře 2006 20:32

tak je jasný že když tě někdo sejme z poza rohu kde na tebe bude čekat s trubkou že jsi v ři*i ale to nepůmůže nic jediná možnost tohle riziko zmenšit a různým temným místům atd.. kde se ůtočním může skrývat se vyhnout..

jozsp111 má bohužel pravdu času je moc málo a 5m je dost malá vzdálenost :? a kdyby byl na půl metru tak šahat po krochně je to nejhorší co je možné udělat a připravit se i o tu malou šanci se ubránit...

no každopádně ať už je situace jakákoli chce to skusit získat co nejvíc času a neplýtvat s ním a mimochodem když bude útočník 5metrů odemně mávat kudlou tak je tu taky možnost vzít roha a při útěku eventuelně vytáhnout zbraň a případně se otočit a střílet....
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 26 bře 2006 12:51

To Lada:

Veľmi dôležitý faktor je pohyb, dávam Ti zapravdu. :!: :idea:

Bohužiaľ, veľa ľudí pri boji (alebo chvalabohu) absolútne rezignuje
na akýkoľvek pohyb, je to veľmi dôležité - veľmi veľa útokov sa dá skvele eliminovať tak, že proste urobíte úkrok do strany a dostanete sa mimo útočníkom predpokladanej pohybovej osi. Okrem iného to stojí 3x menej energie ako vytvárať silu proti súperovi.

Dobrým pohybom si v takejto situácii veľmi ľahko môžete získať
ďalší čas, no jeho hodnota bude veľmi závisieť aj na pohybe útočníka,
ale zpravidla keď zápasím ´´natelo´´ tak 1 úkrokom do opačnej
stany ako je pohyb môjho súpera, mám tak 1 sekundu ak by som hneď
odbehol (to samozrejme pri zápase nemôžem), tak by to bola ďalšia cenná sekunda, ak je niekto dobrý, je možné takto si udržiavať odstup
aj 5s, niekedy aj viac - je to relatívne.

Takže je nevyvrátiteľný fakt, že pohyb zvyšuje šancu sa ubrániť. :!:

To Olaf a Andy:

Ak ide o podnapilých ľudí ........ čo ja viem ........ ja by som kvér netasil.
Nechcem, aby to vyznelo ako samochvála, ale takých vážne v pohode
zvládam rukami. Myslím, že ste chlapi, ak máte cca 90kg a
cca 25 a viac rokov a nieste totálne bábovky, tak to musíte zvládať
aj Vy. Ja som 18 ročný zasran, mám 186cm a 84kg, aj keď priznávam,
trénovanosť urobí veľmi veľa. A toto je to posledné z čoho mám strach.
Keď na Vás totiž ide opitý človek už ´´hodinu dopredu´´ z jeho
pohybu vyčítate, kam a čím a ako Vás ide udrieť.

:idea:
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 26 bře 2006 14:28

2jozsp111
jo jo pohyb je důležitý a jak známo pohybující člověk se hůř zasáhne než když stojí na fleku, nehledě na to že útočník se vyčerpá a strácí rychlost i sílu (pokuď tedy není trénovaný a zvyklí)

No to že třeba dva opilé lidi zvládne každej kdo má 90kg 25 let (i když léta zas nehrají takovou roli samo nemyslím děcko či dědečka) Bych vůbec netvrdil. Nebo i jednoho...záleží totiž na stavu opilosti a na tom co útočník umí čož nezkušený člověk nemůže vědět a trénovaný dle pohybů a postavení vytušit a tím se připravit a co udělá to vytuší taky jen trénovaný, zkušený člověk (pokavaď útočník nebude úplnej šašek a nebude moc ani chodit)

Ty se mi zdá to bereš moc jednoduše hlavně z hlediska toho co umíš ty a to je zásadní rozdíl oproti někomu co nic či moc neumí a tohle není zrovna dobrá situace ve které by netrénovaný člověk měl zkoušet co dovede a čeho je schopen mohlo by to být naposledy :?
Zažil jsem spoustu lidí co nikdy nic nedělali či dělali různé bojové sporty, ale asi se moc tréninku nevěnovali a moc dobře vím že kolikrát se ani nepohnou, krýt se neumí atd.... a rychlost a pohyb mizerný a to především ti vyšší a těžší než jsem já.....malí se pohybují daleko lépe a mrštněji, ale taky záleží jestli je někdo kopyto na todle či ne....
No a o obraně proti dvou útočníkům nemusím ani mluvit to už může být pro netrénovaného člověka hazardování s životem, nehledě na to že nikdy nemůžeš vědět jakou zbraň může mít útočník schovanou.

Další věc je právě to že tihle šmejdi co napadají lidi většinou, protože je to baví :x právě už nějakej ten boj zažili a většonou nějaký bojový sport dělali či dělají
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 14 dub 2006 11:58

Rád bych upozornil na poslední vývoj v posuzování nutné obrany Nejvyšším soudem - viz
http://www.novinky.cz/domaci/82567-ns-o ... cnika.html
Vypadá to, že soudy postupně přicházejí na logičtější výklad. :D
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Odpovědět