OBRANA PROTI PSUM + pravni otazka?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 21 bře 2006 11:31

Myslím, že si pletete tyto dva pojmy, tedy krajní nouzi a obranu.

V první řadě podle mne se jedná o evidentní sebeobranu. Moje argumenty pro toto tvrzení jsou asi následující: Vy se bráníte protí útoku, tedy proti něčemu, co může poškodit Vaše zdraví a nebo integritu Vašeho majetku a co na Vás útočí. Je jedno, zda se bráníte chlapovi s revolverem, nebo psovi. V §13 není nikde řečeno, že útočit může pouze člověk. Útočit může i zvíře. V některých případech může být zvíře považováno za zbraň.

§14 naproti tomu je o něčem jiném (tedy tzv. krajní nouze): zde se řeší možné porušení zákona ve snaze zamezit větším škodám, nebo ztrátám životů vzniklých v důsledku událostí jiných než z důvodu útoku někoho, nebo něčeho. Pro nás - majitele zbraní je to třeba stav kdy musíte rozstřílet zámek dveří (tedy porušit zájem chráněný zákonem, tedy integritu obydlí, poškození dveří atd.) do baráku ve kterém hoří a Vy chcete zachránit děti/majetek uvnitř.

Ještě jedna věc tu je důležitá: zatím, co u sebeobrany se zvažuje, jaký mohl být odhadnutelný následek útoku NA OBĚŤ (tedy, co mohlo být oběti zřejmé a zda její obrana nebyla nepřiměřená útoku).

U stavu nouze se zvažuje, jaká škoda způsobená na něčím majetku "obráncem" je ještě přípustná. Aby totiž nakonec nedošlo k tomu, že obránce zrušil majetek za milión protože zahránil jedno sedátko v parku (tedy následek odvracení nebyl nepřiměřený hodnotě zachráněného majetku).

Viz. trestní zákon.
Naposledy upravil(a) HanuIv dne 21 bře 2006 11:50, celkem upraveno 1 x.


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 bře 2006 11:39

HanuIv píše:Myslím, že si pletete tyto dva pojmy, tedy krajní nouzi a obranu.
Ja si nic nepletu. Chtel jsem tim rici, ze obrance muze casto v psovi spatrovat hrozici nebezpeci jeste pred samotnym utokem. (pes vyhrozovat zabitim nebude, maximalne zavrci)

Cili utok jeste nenastal a ja se jiz branim. Pak jednam v KN.

Zatimco v NO jednam zjevne az po te, co mi pes trha maso z nohy... ale kdo to necha dobehnout az do tehle faze?
Naposledy upravil(a) Andy dne 21 bře 2006 11:40, celkem upraveno 1 x.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 21 bře 2006 11:39

Toto téma se jmenuje "Obrana proti psům + právní otázka". Proto je třeba se k tomu taky tak stavět a neplést si právní pojmy.
"Útok" psa (který nebyl nikým poštván) je proto "nebezpečím" a obrana proti němu je "jednáním v krajní nouzi". Tam je mez stanovena tak, že smí být způsobena škoda menší, nebo nanejvýš rovna té, která hrozila, nebylo-li možno nebezpečí odvrátit jinak (např. i útěkem, vylezením na strom atd.), a i tato možnost bude následně zkoumána!
Sám jsem od malička "psí táta" a vím, že 90% psů, které potkám, (i bez vodítka a samotné) není třeba se obávat. Zbytek jsou psi zkažení, kteří by bez vodítka a náhubku vůbec neměli z baráku vyjít - za to by ale měli být stíháni "páníčkové", kteří psa zkazili. Zmiňovaní boxeři, pitové, stafordi, bulíci atd. jsou většinou mazlíci, lovečtí psi (většinou) taky a stačí si jich nevšímat.
Pokud pes běhá venku, nehájí teritorium a maximálně může být zvědavý, útočit nemá důvod. Největší starost má o to, kdo (tedy který nový pes) se mu pohybuje v rajonu, která fena v okolí hárá a další psí starosti.
Mnoho pokousání vzniká z toho, že lidi si psů nemístně všímají a pes se může cítit ohrožen. Málokdo je schopen si uvědomit, že pes se může bát neznámého a že třeba úsměv zvířata berou jako hrozbu (ukázání zubů) a pohled do očí je výzva! Takže usmívající se zubatej chlap, který natahuje ruku k pohlazení, je z hlediska psa hrozba, proti níž je třeba se bránit.
Kdo nedokáže vyhodnotit vzad položené uši a další signály, které pes vysílá, měl by nechat na pokoji nejen volně pobíhajícího ratlíka (malí psi se cítí ohroženi víc než velcí, proto hodně pokousání je od jezevčíků), ale i psa, který je veden na vodítku, nemá-li ke kontaktu souhlas pána. A i tehdy (neznáme-li se se psem) doporučuji nastavit mu před čenich dlaň a dát mu čas si mě nejdřív očuchat, než ho pohladím (ruka nad hlavou a krkem, kterou nevidí, není pro psa jen tak)! A žádné rychlé pohyby!
O psech v honitbě jsem psal proto, že zásah proti nim je upraven zákonem o myslivosti, nikoli tr. zákonem.
Mám v nicku na konci "n", nikoli "m"!
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
XXL

Příspěvek od XXL » 21 bře 2006 13:32

Díky za podnětné odpovědi.

Jasně Fantane, většinou psi neutočí bezdůvodně, ale co třeba zdivočelí psi, toulající se volně po lesích, majitele nemajíce. :wink: Právě s tím bych se nechtěl setkat a tam by plynovka mohla pomoci, ne? Tím by se taky odstranil problém s majitelem a případným právním sporem (přiměřenost útoku atd.), protože toulající se pes asi majitele nemá nebo je straaaaaaaaaaašně daleko...:lol:

Teďka mě napadla taková pitomost. Co třeba bachyně? :lol: Účinkovala by na ni plynovka? Myslím, že už samotná rána nebo vícero ran by mohlo mít patřičný účinek, ne?
jbiker
Příspěvky: 221
Registrován: 21 úno 2006 16:25

Příspěvek od jbiker » 21 bře 2006 15:56

Teda, na bachyni s, řekněme, osmi pruhatejma válečkama za prdelí bych rozhodně neexperimentoval a jenom prchal, Krhounku, prchal :D
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 21 bře 2006 17:09

Ještě jeden typ na velice účinnou obranu proti psu :D - funguje to ale skoro na každého živočicha a u psa se to při výcviku dá dobře použít jako strašný trest, proti němuž není obrana (daleko lepší a účelnější, než bití): :shock:
Chytněte ho silou za kůži vzadu na krku, zvedněte ho do výšky a surově s ním několikrát zacloumejte (zamávejte) do stran (nebojte se, s tím adrenalinem na to sílu mít budete) :o. Máte-li na to sílu, můžete milého čokla pak zahodit (chytit za tu kůži oběma rukama, roztočit se s ním kolem své osy a pustit). Nebojte se, nekousne!
Používejte tento chyt i tehdy, chcete-li psa (kočku) něčemu odnaučit - ideální na výcvik "FUJ", v tom případě se zařve FUJ, takto se zvedne a odtáhne zpět, aby přední část těla na té kůži visela (přestane dělat to, co dělá) - míra zatřesení pak závisí na intenzitě trestání.
To zatřesení je smrtící chvat šelem, jeho účel je zlámání vazu. Má rovněž šokový účinek.
Jsou to chyty, proti nimž je každé zvíře bezmocné: tento - je to chyt samice, přenášející mláďata, která nesmějí klást odpor, obdobně začínající, ale smrtící zatřesení - viz výše a pak ještě pářící úchop samice samcem - ten se používá třeba v psích salonech - je to takový stojan s "účkem" nahoře. To se psovi zasune pod třísla, "účko" se vysune, až psa mírně nadzvedne (stojí jako "na špičkách" zadních nohou) a můžou česat, škubat srst atd.
Ten "krční chvat" doporučuji i třeba v případě peroucích se psů - roztrhnete je od sebe rychle a bez rizika.

To XXL: Jasně jsem psal, že se nebavím o psech, pytlačících (lovících) v honitbě bez dozoru. To je věc myslivců a když budeš v lese dělat rámus s plynovkou, dostaneš naplácáno na zadel!
Jakákoli samice s mladými je bude vždycky hájit a ač sám nemám s lesem nic společného, je mně a myslím každému jasné, že bachyně vedoucí selata je smrtelně nebezpečná. Koketovat s plynovkou bych si tedy rozhodně netroufl.

To HanuIv: výkladem práva není pověřen kdekdo a platná judikatura praví, že "útok" je jednání člověka, nebo jím poštvaného zvířete, ať si myslí a říká kdo chce, co chce.
Maximálně se paradoxně můžeš setkat s výkladem, že když na tebe běží šílenec se sekerou, nejde o útok, neboť v zavinění schází volní složka - stejně jako při "útoku" nezletilce. Jde o osoby trestně neodpovědné! To je, co?
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Ondra

Příspěvek od Ondra » 21 bře 2006 21:06

O.K.
Az pujdu lesem a vyriti se na me divocak,poradne ho vytaham za kuzi na krku,trosku s nim zatrepu a budu kricet FUJ! :lol: :lol: :lol:
Ne a ted vazne-to bude fungovat proti malym zivocichum anebo"znamemu"psovi atd...Ale az na Tebe vylitne nejakej nasranej pitbul tak budes rad i za rybicku v kapse.
bman

Příspěvek od bman » 21 bře 2006 21:32

Přemýšlel jsem o tom to tématu a napadly mě body, kterých bych se asi snažil držet:

1. Pokud bych měl u sebe pistoli a bylo by očividné, že pes chce na mě zaútočit nebo třeba vidím jak někoho napadl a teď běží směrem ke mě, tak bych se bránil pistolí.

2. Pokud nemám pistoli, zkusil bych:
a) se někam skrýt, pokud to nejde tak
b) udržet něco mezi sebou a psem, např. kolo aj.,
c) pokud mám batoh, či cokoliv jiného po ruce, tak to narvat čoklovi co nejvíc
do huby a pak ho asi povalit a něco s ním udělat, těžko říct,
d) možná lepší než předchozí bod je, pokud je čas si sundat rychle bundu a chytit psovi hlavu do ní, tj. chránit se tak proti pokousání a opět se pokusit jej nějak zneškodnit,
e) pokud némam nic poruce, tak mám asi smůlu. pokud máte někdo návrh co dělat,
sem s nim :)

3. Pokud se pes do mě zahrizne, tak je podle mě asi nejlepší mít po ruce nůž a podříznout ho.

Nevím jak účinný je např. teleskopický ubušek, jestli kdybych takovýho rotvailera přetáh po zádech, jestli by to pomohlo. Pokud máte někdo zkušenosti s obuškem, podělte se. Tím nemyslím, jestli tu někdo mlátil psa obuškem :D

Jakékoliv připomínky vítány.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 bře 2006 22:03

bman píše: Nevím jak účinný je např. teleskopický ubušek, jestli kdybych takovýho rotvailera přetáh po zádech, jestli by to pomohlo. Pokud máte někdo zkušenosti s obuškem, podělte se. Tím nemyslím, jestli tu někdo mlátil psa obuškem :D
Zkusenost udelal kdysi muj otec s jednim pitbulem co chtel asi "spapat" naseho psa. Pitbul se po trech ranach do hlavy nasral a zakousl se do otce :-( Nastesti jen "letmo". Stacil totiz pribehnout jeho majitel jeste s jednim cca 100kg chlapem a psa odtrhli. Pit vsak jeste stacil sveho pana zle pokousat. Pak ho zahehli v prikope a majitel sveho psa voditkem uskrtil. :shock:

Se psem jsme jezdili mesic po doktorech... mel trzne rany v trislech a stale krvacel. S otcem jsem jel jen jednou... nastesti jen trosku prokousle rameno a pes byl ockovany. Uz je to cca deset let.

Cili muj nazor na teleskopy versus zuriva zvirata je zrejmy. NANIC.

Strilet.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 21 bře 2006 22:30

Ondra píše: Ne a ted vazne-to bude fungovat proti malym zivocichum anebo"znamemu"psovi atd...Ale az na Tebe vylitne nejakej nasranej pitbul tak budes rad i za rybicku v kapse.
Tohle mám vyzkoušeno na feně erdela, která mi jen tak tak neroztrhala maltézačku - byla pověstná rvavostí a její panička se vždycky dobře bavila, když čuba honila malé fenky. Zahodil jsem ji do lesa výše popsaným způsobem a od té doby silně zkrotla.
Většina pitů, bulů, boxerů a pod. jsou mazlové, pokud útočí, tak ne na lidi, ale na jiné psy. Jsou to plemena, vyšlechtěná pro boj - ale ne s lidmi! Se psy, býky, medvědy atd. Já se s tím prostě ještě nesetkal a znám hodně psů těchto "bojových" plemen. Jo, slyšel jsem o více případech, šlo ale o plemena služební, křížence těchto plemen, nebo skupiny, kde aspoň jeden pes byl této charakteristiky. To, co píše Andy to částečně potvrzuje - jeho otec vstoupil do boje dvou psů! Pitův útok primárně nesměřoval proti člověku, ale když už byl rozzuřený...
Naopak služební plemena jsou cvičena proti lidem. NO, rotvajler, dobrman a další při výcviku bojují proti klacku a musí být odolná proti střelbě. Obušek proto NENÍ dobrý nápad! To už bych spíš souhlasil s tou bundou na levé ruce a až se zakousne, pravou přerazit nos, nebo bodnout do krku. V každém případě si krýt záda (opřít se o plot, strom a pod.), zvlášť jde-li o dva a více psů. Nenechat se strhnout na zem, obvykle překusují na krk.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Olaf

Příspěvek od Olaf » 21 bře 2006 23:08

Já si myslím, že právě nejčastěji se dostaneme do konfliktu s cizím psem při venčení toho svého. Vzhledem k tomu, že chovám malé plemeno mám s tím nemalé problémy pořád. A první naše podvědomá reakce / je to kolikrát mžik, takže převážně iracionální/ je pomoci svému psíkovi. Případy kdy pes vyloženě napadne bez příčiny člověka považuji za ojedinělé. Vždy toho psa naším chováním, byť nechtíc nějak k tomu útoku vyprovokujeme. Ale opravdu si nedovedu představit, že bych např. rotvajlera dle návodu Fantana chytil za krk a někam odhodil. Jednak tento pes ve mě vzbuzuje značný respekt a na druhé straně přece jen neváží těch 10 kg, co můj pes. Chce to asi pořádnou odvahu a zároveň jde o velké riziko, pokud se mě to na poprvé nepodaří. Ale stejně si myslím, že ho tím akorát více rozzuřím. Ale jsou to pouze mé úvahy, Fantan píše, že s tím má praktické zkušenosti, tak zřejmě to opravdu na psy platí.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 bře 2006 23:35

Olaf píše:Fantan píše, že s tím má praktické zkušenosti, tak zřejmě to opravdu na psy platí.
Souhlasim, ze pes vetsinou napadne jineho psa. Cloveka malokdy. Nicmene kdo z nas se bude divat jak mu jinej pes trha toho sveho?? Ja u toho tenkrat nebyl. Ale jiste bych na to jen nekoukal.

Zkusenosti hovori jasne.

A moje rada zni:
Kdyz na vaseho milacka ten "hajzl bez nahubku a voditka" vystartuje... zastrelte ho!
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 22 bře 2006 01:27

No, nejen rotvajler, to už je opravdu tele, ale i jiné rasy jsou těžko zvádatelné. Spolužačka má Žofinku - irský vlkodav. Hodňoučké zvířátko. Drbala ji za uchem, přestala... čuba zvedla hlavu, praštila ji do brady a vyrazila dva zuby. :D Kamarád - vytrénovanej paragán, svalouš si pořídil fenu stafforda - hrozně hodná, mazel! Ale když zabrala, tak ho vlekla! :lol: Takový malamut, nebo husky - mazlové, ale síla jak hrom!
Nejvíc problémů nedělají psi, ale jejich majitelé, kteří jim nerozumí a zmrší je - ať už špatnou výchovou, výcvikem, nebo jen chybným zacházením. Vůbec nejhorší je, když takové tele jde "venčit" dítě, nebo panička - postaví se na zápraží, psa pustí a kecá s druhou takovou. Když se pak něco semele, jen se diví: "Já nevěděla..." :shock:
Jen prosím: ve svatém rozhořčení proti těm zlým hafanům si říkejte "99% psů mi není nebezpečných!" Pokud při venčení máte psa ve své moci (nemusí být na vodítku, ovládáte-li ho povelem a stále ho sledujete) dokážete většinou nebezpečí konfliktu s jiným psem včas odhalit a odstranit. 8)
Zkuste zvířatům rozumět - mají jiné signály, jinou mimiku a to, co vy považujete za vstřícné a vlídné jednání (úsměv - viz výše) může být pro ně signál k okamžité aktivní obraně=kousnutí. Pes se mnohdy bojí daleko víc vás, než vy jeho a platí, že "myš, zahnaná do kouta, kouše!"
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 22 bře 2006 08:42

To co rikas Fantane... je ve smyslu toho toho co uz tu padlo k nicemu.

Ten "cizi" pes zautoci na toho tveho psa tak rychle, ze si nestacis "prdnout do plenek". Ani nezavrci.

Cili je jasne, ze asi nelze strilet na psa z dalky, kdyz se k Vam teprve blizi bez nahubku a voditka. Je tam ta tenka hranice, do ktere se Vam ani mozna nepodari trefit, tedy kdy jeste nedoslo k utoku, ale pes se k tomu chysta.

Zrejme se tedy vzdy bumeme branit az PO utoku.

Pak preji dobrou musku, at si nezastrelime toho sveho "mazlika".
XXL

Příspěvek od XXL » 22 bře 2006 10:07

Diskuze se něják zvrtává k tématu "Jak si ochránit svého mázliká":lol:

Ohledně tech Nonivamidových patron: Jejich účinnost budu muset ozvěřit asi sám.
Hlásí se nějáký dobrovolník se svým mázlikem???:lol: :lol: :lol:

Andy píše:To co rikas Fantane... je ve smyslu toho toho co uz tu padlo k nicemu.

Ten "cizi" pes zautoci na toho tveho psa tak rychle, ze si nestacis "prdnout do plenek". Ani nezavrci.

Cili je jasne, ze asi nelze strilet na psa z dalky, kdyz se k Vam teprve blizi bez nahubku a voditka. Je tam ta tenka hranice, do ktere se Vam ani mozna nepodari trefit, tedy kdy jeste nedoslo k utoku, ale pes se k tomu chysta.

Zrejme se tedy vzdy bumeme branit az PO utoku.

Pak preji dobrou musku, at si nezastrelime toho sveho "mazlika".
Odpovědět