Evropsky parlament a zbrane

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Avax
Příspěvky: 185
Registrován: 08 lis 2008 00:31
Bydliště: Susice / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Evropsky parlament a zbrane

Příspěvek od Avax » 28 kvě 2009 21:50

Ahoj, nasel sem Legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 29. listopadu 2007 o návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice Rady 91/477/EHS o kontrole nabývání a držení zbraní.

tady je prepis rozpravy

http://www.europarl.europa.eu/sides/get ... -2007-0276

s na svuj prostor pod univerzitou jsem vam dal predlozeny text v .doc
http://home.zcu.cz/~malaga/EP-PE_TC1-CO ... 031_CS.doc

Nevim jestli je to platne a aktualni, ale predpokladam ze ano, nic novejsiho jsem nenasel.
Co jsem si to precetl, tak mi prijde, ze EP nezna pojem noseni zbrane, pouze drzeni. Dale se vubec nevenuje lidem, co chteji zbran pro sebeobranu,ale jen sport, lov a sberatelstvi. Dale, jestli jsem to pochopil, tak pokud to projde, resp. zacne platit, tak pokud mame nyni zbran kategorie B, tak nam zustanou a je to ok, ale pokud budeme chtit novou, budeme muset "neco zarizovat - nejakou licenci"

pochopil jsem to z tohohle:

Členské státy přijmou pravidla k zajištění toho, aby osoby, které jsou ke dni ... držiteli povolení pro střelné zbraně kategorie B podle vnitrostátního práva, nemusely žádat o licenci nebo povolení pro ty střelné zbraně, které drží v kategoriích C nebo D, v důsledku vstupu směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/.../ES ze dne ... * v platnost. Avšak jakýkoli další převod střelných zbraní kategorie C nebo D je podmíněn tím, že nabyvatel získá či vlastní licenci nebo mu bude konkrétně povoleno tyto střelné zbraně vlastnit v souladu s vnitrostátním právem.

Dale jsem z toho pochopil, ze i zbrane kategorie D budou muset byt na nekoho registrovane, aby to bylo dohledatelne a bude se muset zadat o nejake povoleni.

pokud to spatne chapu, nebo to je stare, neplatne, prosim, upozornete mne. Nic novejsiho jsem tam nenasel - mozna sem jen nemel stesti pri hledani a mozna si spatne vykladam, co jsem nasel - takle psanym textum moc nerozumim - mam problem si pred ti predstavit co bylo mysleno - holt jsem strojar.


Slim

Příspěvek od Slim » 28 kvě 2009 22:17

Směrnice samotná není určená k aplikaci, ale ovlivňuje vnitrostátní právní předpisy jednotlivých členských zemí EU. Musí tedy dojít k její implementaci (potažmo transpozici) do vnitrostátních předpisů. Směrnice o které je řeč (91/477/EHS) je transponována do trestního zákoníku a pokud je mi známo, její změna ve smyslu postoje EP, který je tu zmíněn neproběhla a platí stále v nezměněné podobě. Proč tomu tak je, netuším.
Obecně z toho vyplývá, že ze směrnic si nemusíme dělat starosti, pokud nejsou implementovány. Naše zákony se samotným postojem EP nemění. Pokud by k nějaké významější změně došlo (registrace zbraní kategorie D apod.), určitě bychom o ní věděli.
Ovšem mé studium právnické fakulty zatím není ukončeno a možná se naprosto mýlím, takže mě klidně opravte :-)
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 31 kvě 2009 07:21

Smernice jsou vydavany proto, aby byly nasledne uplatneny formou zakona v kazde clenske zemi.
Avax
Příspěvky: 185
Registrován: 08 lis 2008 00:31
Bydliště: Susice / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Avax » 04 čer 2009 21:31

No, cekal sem spis, ze mi vysvetlite, o co presne jde...
G19
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Evropsky parlament a zbrane

Příspěvek od Artifex » 29 lis 2009 21:50

Sice se nejedná o evropský parlament ale co teď tvoří ti naši zákonodárci, to je napřezdržku:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2009112905
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Odpovědět