Strelba z pistole a dioptricke bryle

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
frana
Příspěvky: 69
Registrován: 02 bře 2006 22:44

Střelba z pistole a dioptrické brýle

Příspěvek od frana » 02 bře 2006 23:21

Vidím už hůř nablízko, na čtení nosím brýle. Z toho vyplývá problém, ze bez brýlí sice vidím na 25 m díry v terči, ale miřidla mám rozmazaná, s býlemi 2 dioptrie mám miřidla jak břitva, ale místo terče rozmazaný flek.
Podělili by se podobně postižení o zkušenosti jak podobné problémy řeší popř. jaké brýle jsou vhodnější, má-li smysl antireflexní úprava, či multifokální brýle atd.
Dík Fráňa


HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 03 bře 2006 06:20

Já mám přesný opak. Tedy bez brýlí vidím mušku zcela jasně ale terč nevidím vůbec. S brýlemi je to stejně jako Vy. Když zaostřím na mušku, cíl se rozplývá. Teoretici Vám řeknou, že toto je ten správný stav.

Podle toho, co jsem se ptal odborníků, je u krátkých zbraní muška příliš blízko na to aby mohla být vidě ostře a současně mohl být vidět ostře cíl (na střelnici s terčem od 10 metrů dál) a to i pro lidi bez brýlí.

Já osobně mám problém, protože mě nikdy nesedí nastřelení zbraně. Vždycky (s továrním nastřelením) střílím doleva (asi o jeden "klik" mířidel) dolů (o jednu velikost). Takže vždycky musím buď přenášet (mířit jinam), nebo klepat do mířidel. Jak mi bylo opět vysvětleno odborníky. Toto je zas normální i u lidí bez brýlí, takže se tím nemusíte nechat viklat.

Speciální střelecké brýle s filtry nemám, neb mám pořád ty vlastní, které mi vyhovují.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
pbezo
Příspěvky: 67
Registrován: 09 úno 2006 08:35
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od pbezo » 03 bře 2006 07:55

Tiež mi to lieta mierne vľavo, mam -4D, bez okuliari sa ani nepokúšam strieľať. Naučil som sa "prenášať". Tento výraz si musím zapamätať, nevedel som to pomenovať :D
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 03 bře 2006 08:15

Antireflexní úprava se rozhodně vyplatí, obraz je jasnější. Podle množství světla na střelnici doporučuji i nějaký odstín žluté nebo oranžové - zvýší kontrast mezi barvami. Pomoci může i irisová clona na brýlích - zvýší hloubku ostrosti. Doporučuji střelecké brýle, koupíte vždy jen jednu čočku a můžete si je snadno vyměňovat podle situace. Bifokály asi nepomohou, na mířidla i terč koukáte stejným místem čočky. Je třeba najít kompromis - jak píše Hanulv - mířidla musíte vidět ostře, ale terč má být rozmázlý. Jsou pistoláři, kteří mají zrak v pořádku, ale používají brýle se slabou spojkou právě proto aby terč byl máznutý a nerušily je detaily na terči, hlavně díry po předchozích ranách při střelbě na otočný terč. Jinak další problémy může způsobit věk - vetchozrakost způsobuje, že se optické vlastnosti oka mění vlivem únavy i v průběhu závodu a s tím už nic nenaděláte. Člověk se s tím musí vyrovnat především psychicky, ale pokud zvládnete správnou techniku míření, zjistíte, že dokonalý zrak není nezbytnou podmínkou přesné střelby. Ostrá mířidla jsou ale základ. Bohužel málokterý očař se vám bude dostatečně věnovat a navíc asi nebude rozumět vašim požadavkům.
venda

Příspěvek od venda » 03 bře 2006 09:19

to je divné, já nosim brýle také.Mám brýle na dálku. cilindry jako hrom, ale se střelbou nemám sebemenší problém. pokud jsem dobře pochopil tak p. hanulv ma taky b. na dálku. myslím že by pomohlo : léta sem nosil brýle silné tak , abych viděl -0- tj. jako normal člověk, ale pak jsem zjistil , že je lepší nenosit brýle o něco slabší. je to o dost lepší. oko funguje daleko líp. nebolej mě oči což znamená, že i třeba při střelbě nemám problémi zaostřit. nejsem optik, čili opdborně nepovím vůbec nic.
a to nosim brýle od šesti let. to je let :lol: .
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 03 bře 2006 09:40

venda píše:to je divné, já nosim brýle také.Mám brýle na dálku. cilindry jako hrom, ale se střelbou nemám sebemenší problém. pokud jsem dobře pochopil tak p. hanulv ma taky b. na dálku. myslím že by pomohlo : léta sem nosil brýle silné tak , abych viděl -0- tj. jako normal člověk, ale pak jsem zjistil , že je lepší nenosit brýle o něco slabší. je to o dost lepší. oko funguje daleko líp. nebolej mě oči což znamená, že i třeba při střelbě nemám problémi zaostřit. nejsem optik, čili opdborně nepovím vůbec nic.
a to nosim brýle od šesti let. to je let :lol: .
Nechtěl jste náhodou napsat "nosit brýle o něco slabší" místo "nenosit" ? Pak by jste to vyřešil naprosto správně - terč jste rozostřil. Jinak slabá krátkozrakost bez korekce (tak asi do -0,5) je pro pistoláře spíše výhoda, ale jak už jsem napsal, musí to chápat a psychicky se tomu přizpůsobit.
venda

Příspěvek od venda » 03 bře 2006 10:32

přežlept,omlouvám se pochopitelně. je to tak někteří mi to dokonce závidí, ale je to o treninku.
jeff

Příspěvek od jeff » 03 bře 2006 14:52

Já také nosím brýle na dálku asi od 10 let. Na očnim mi také vždy dávali o něco slabší brýle, prý se oko pak trochu namáhá, snaží se a to mu prospívá...
Arny
Příspěvky: 44
Registrován: 03 bře 2006 16:36

Re: Střelba z pistole a dioptrické brýle

Příspěvek od Arny » 03 bře 2006 16:42

frana píše:Vidím už hůř nablízko, na čtení nosím brýle. Z toho vyplývá problém, ze bez brýlí sice vidím na 25 m díry v terči, ale miřidla mám rozmazaná, s býlemi 2 dioptrie mám miřidla jak břitva, ale místo terče rozmazaný flek.
Podělili by se podobně postižení o zkušenosti jak podobné problémy řeší popř. jaké brýle jsou vhodnější, má-li smysl antireflexní úprava, či multifokální brýle atd.
Dík Fráňa
Tak to jste šťastný člověk. Pokud vidíte mířidla jako břitvy, tak máte nejlepší předpoklady pro sportovní střelbu. Já osobně mám 1,25 dioptrie na dálku, ve střeleckých brýlích mi vyhovuje 0,75 dioptr. Mám i irisovou clonu, ale nějaké výrazné zlepšení ostrosti při použití nepozoruji. Skla mám antireflex. Jedno sklo mám i reagující na světlo - využití pouze venku.
Smazaný uživatel 177

Příspěvek od Smazaný uživatel 177 » 06 bře 2006 11:06

Nejjednodušším řešení je kompromis - mám na čtení tři dioptrie a na pistoli resp. střeleckých brýlích dvě - vidím ostře miřidla /to je důležité/ a ne zcela ostře terč. Přece jen je při míření krátká zbraň v jedné nebo i obou rukou dále od očí než např. text a i tím se nižší dioptrie kompenzují .
Odpovědět