Odolnost neprustrelnych vest

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 04 lis 2005 09:48

Drobek píše:Tato tématika byla probírána v posledních letech v "S&R". Musíte rozlišit tzv. "Hydrodynamický šok (efekt)" a hydrodynamický ráz. Hydrodynamický ráz, jakožto fyzikální jev, nastává i v nízkých rychlostech. H. d. šok nastává u obvyklého provedení lovecké munice od cca. 700ms.
Mas samozrejme pravdu. Nemel jsem tedy pravdu. Omlouvam se i Richimu.

Byl jsem tak nejak zaslepen zejmena mnou sledovanym sokem.... nikoliv fyzikalnimu jevu jako takovemu.


cityshark
Příspěvky: 101
Registrován: 02 lis 2005 23:24

Příspěvek od cityshark » 04 lis 2005 14:08

Andy, Drobek - diky, uz je mi jasno :-)
Drobek

Příspěvek od Drobek » 05 lis 2005 02:19

Náboj .223 Rem. má vynikající balistiku a minimální zpětný ráz. Jeho výhody se tudíž projeví při boji na větší vzdálenosti, tzn. v přehledném terénu. Podmínkou ovšem je střelecká zdatnost. Náboj 7,62x39 získal oblibu u Američanů ve Vietnamu kde docházelo k přestřelkám na minimální vzdálenosti a v zarostlém terénu. Těžší střela 7,62 lépe držela směr a lepší balistika .223 se neměla jak projevit. V současnosti US Army řeší problém při bojích ve městech městech. Rem. 223 má malý zastavovací účinek. Proto zavádí ráži 6,8x45 (jestli se nepletu).
Podobnou situaci už Američani řešili v minulém století. Podle mě se jim to povedlo :D ( .45 ACP )
Marcus
Příspěvky: 104
Registrován: 14 srp 2005 22:41

Příspěvek od Marcus » 06 lis 2005 09:25

nasel sem neco zajimaveho...je to nejspis neco v tom smyslu ''vleti palcem a vyleti uchem''(teda aspon doufam) http://www.firearmstactical.com/images/ ... s/M193.jpg
docela zakerna strela 8)
no ono tam toho je vic
http://images.google.com/imgres?imgurl= ... l%26sa%3DN
Ivory

Příspěvek od Ivory » 06 lis 2005 21:15

Zdar hezky se to tu rozjelo :-), city shark ma taky kus pravdy ale zapominate že vesty nenosí kompletně pěchota US - to používají hlídky , trvalý dozor apod. ale plošně pěchota ne. Jiné armády nato taky nejsou připravený aby měl každej vestu
a slovo vesta je relativní , tank je taky slušná vesta :-).
Dále tady nikdo nepíše o uvolněném teple po pohlcení energie střely , protože se s energií střely kromě její deformace nestane nic jiného než že se změní na teplo
a u pohádkových kalibrů jak uvádíte ty kalachy,a větší :-), nevim nevim , to bys byl hodně rychle vysvlečený nebo bys měl mezi vestou a tělem mezeru aby tě to nepálilo a než bys vstával do boje bylo by to to první co bys dělal. Viděl jsem monokla po zásahu plastovým nábojem z 16 metrů a po zásahu byla modřina cca 5cm a za14dní měl móňo přes celý břicho a do zpěvu mu nebylo a hejbat se mu teda rozhodně nechtělo.(to jen tak mimo souvislý text)
Prostě ten kdo vyfasuje vestu je sakra rád když ji vrátí k dalšímu použití bez
poškození. :-)
Nevím jak se tu kdo vyzná ve střelivu ale druh střeliva resp.kulky v náboji je řekněme smrtelná záležitost a váha a výkon nemusí hrát roli protože to je omezeno typem zbraně.
Tak existují náboje na neprůstřelná skla apod.
Prostě vesta něco pochytá ale zeptejte se na to kluků z URNY :-)
Dále k těm průstřelům , kluci přece všichni znáte ty terče kde jsou obvykle tři zóny jedna která v podstatě kopíruje halvu a páteř je smrtelná, další větší ovál je ta se slušným zastavovacím účinkem a pak třetí kdy čistý průstřel neznamená "nic".viděl jsem policejní videa kdy napadený policista 4x vystřelil z 38ky z cca 2m a šlo o 4 čisté průstřely boku,a ten člověk se akorát vzteky vrhnul na policistu a když policista získal znovu odstup tak ho střelil do nohy a trefil kost a teprve byl klid.
prostě chci říci že nejhorší je když se kulka zastaví uvnitř - to způsobí daleko větší šok než čistý průstřel a nezapomeňte na teplo které se v ráně uvolní po zastavení třeba o kost. střely které jsou průbojné a mají více vrstev pronikají o dost lépe při stejné energii. a to olovo kterým střílíme mi obyčejní smrtelníci je docela směšné když má projít vestou. to se hezky rozplácne :-). Tak se mějte a zdar a nevrčte na sebe nejsem přece genius ale píšu co vím a myslím , že jak tu jsme budeme všichni rádi , když vestu nebudem potřebovat :-) , protože kdo se má na to spolehnout :-)
Vietnam

Příspěvek od Vietnam » 18 úno 2006 01:09

Bych tady jenom chtěl oponovat tomu že není moc velkej rozdíl ve velikosti zásobníků na 223 Rem. a vz43 neboli 7,62X39. Zásobník je o dost vyšší a o něco tlustší. Pro ilustraci do kapsy do který se vejdou dva zásobníky do AK se vejdou tři zásobníky do M4 se slušnu vůlí aby mohly klapat a mlátit o sebe.

Jinak s těma vestama jak se tady bavilo spousta lidí. Šok při dopadu střely na plát je podle mě o dost menší než při průhybu měkkýho kevlaru. Opře se o vás totiž celej plát. Samozřejmě to nejde co se týče energie srovnávat ale ve vestě mi do zad kopnul v letu člověk průměrné váhy (cca 85 kilo energie člověka narážejícího do vás rychlostí dejme tomu 30 km/h - frajer se opravdu hodně rozeběh - je asi 300 J). Se svojí tělesnou stavbou (190 cm / 12 kilo) byl účinek jedinej. byla to šleha takže sem spadnul. Žádnej pocit naraženejch zad od plátu, žádný otlačeniny, nic.
/činek kulky bude stejnej. Vzhledem k tomu že plát nemá absolutně žádnej průhyb tak se celá energie přenese na plát a ten to rozloží na celou sovjí plochu, nejdřív to plácne do traumavložky, potom do měkkýho kevlaru a pak až teprv do těla. Osobně si mylsím že 5x takovou šlehu je pořád možný ustát bez nějakýho znatelnýho zranění.
Jinak vesta je emerická SPEAR BALCS - měkká část je Spectrashield Level IIIA a na tom pláty od Ceradyne Level IV s multihitem. Celková váha asi 11 kilo.

A jinak bych doplnil že firma Pinnacle dělá Level IV vesty v měkkém provedení - je to typ Dragon Skin SOV. zatím prej nic moc ohebnýho a údajně je to těžší než plátovaná verze ale prý o hodně pohodlnější na nošení.
Vietnam

Příspěvek od Vietnam » 18 úno 2006 01:13

Ivory: Dovolil bych si oponovat. Dnes je u US Army a USMC pěhcotních jednotek standardně zavedená vesta INTERCEPTOR od Point Blank (kevlar od PB a pláty Armor Works Lvl IV). Tu nosej všichni od kuchařů (ti většinou bez plátů) po prvosledový jednotky (zásadně plátovaný). INTERCEPTOR s plátama má v US Army každej. U speciálů je to složitější tam je neprůstřelek spousta typů ale taky jí nosej všichni.
WHO

Příspěvek od WHO » 24 úno 2006 12:28

to Vietnam: nevím jestli je zcela korektní srovnávat účinky podle energie (mohutýy chlap/střela) - podle mě záleži na době, po kterou "objekt" působí na tělo - chlap se pohybuje rychlostí 30 km/h a svou energii předává tělu postupně(relativne pomalu - tělo stačí reagovat a uhýbá) zatímco střela předá veškerou svou energii v podstatně kratší době a to je myslím podstatné - střela předá veškerou svou energii a tělo se za tuto dobu téměř nepohne a reaguje až následně(resp. můžee uhýbat, ale jen lokalně - to znamená, že se tkáň prohne - a tím se zároveň i zpozdí reakční doba celého těla - teprve po takovém lokalním stlačení tkáně, kdy dojde k jejímu zpevnění nebo k opření o kostru, začne energie střely působit na celou hmotu těla. Předpokládám, že pláty nemaji větší rozměry než 15x15 cm aby se zachovala ohebnost vesty - a proto jde zásah střelou do balistické vesty s pláty přirovnat spíše k úderu pěstí boxer(než k nárazu těla průměrně hmotného muže), ale MNOHEM "silnějšímu". Ovšem v praxi to vyzloušené nemám :-)
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 24 úno 2006 13:25

2Vietnam:
Chybí ti tam nula, není to 300J.
Ten 85kg chlap má při 30km/h kolem 3000J.
gotfrua udatný

Příspěvek od gotfrua udatný » 14 kvě 2006 21:32

Přidávám vlastní zkušenost.Vestu jsem prostřelil bez problému kladkovým lukem zn.Jennings.nátahová síla 70liber,na vzdálenost 25m.Majitel vesty vsadil na nový moderní materiál,já na hmotnost střely 40 gr a hrubou sílu.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 15 kvě 2006 00:28

Nevím co to bylo za vestu ani jaký byl hrot šípu, ale tohle je celkem běžný problém vest, protože hrot šípu ji prostě prořízne. Nedeformuje se a nepůsobí plochou, takže není co kam rozložit a projde jako nůž máslem :)
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 15 kvě 2006 07:27

Presne tak. Proto se do lepsich vest pridavaji titanove a keramicke vlozky.
(Tedy samozrejme nejen proto)
lucas82

Příspěvek od lucas82 » 20 zář 2006 18:43

jakou ma zivotnost kevlar v IBA?
pevan
Příspěvky: 3
Registrován: 17 zář 2006 17:32

Příspěvek od pevan » 20 zář 2006 19:32

Jedním z hlavních důvodů zavedení mikroráží je jejich značně nižší hmotnost, takže voják unese více munice.Zkuste si zvážit 223 REM a 7,62x39, uvidíte ten rozdíl :)
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 21 zář 2006 15:48

Aaa koukam je tu dalsi test... tentokrat kevlarova helma :D
http://www.theboxotruth.com/docs/bot29.htm
Odpovědět