Konzistence

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Konzistence

Příspěvek od Kubajzz » 11 pro 2008 15:57

Hodně se tady o tom diskutuje v x-tématech, tak to založím samostatně.

Kolísání úsťové rychlosti má vliv na balistickou křivku střely, to je jasné. Samozřejmě ideální stav je, když se rozdíl mezi rychlostmi jednotlivých ran rovná nule. Což je samozřejmě nedosažitelné. :lol:

Q: Kolik je tedy přijatelné kolísání?
A: Pro každého je přijatelné něco jiného... :wink:

Abyste měli představu o co běží, tak pár čísel.
Vezměme, že diabolka Exact má úsťovku 16J tj. 241m/s.
Pokud bude kolísat o +-1% (tj. zhruba +-2,5m/s, celkově rozdíl 5m/s), tak nejpomalejší rána bude mít 238,5m/s a nejrychlejší rána 243,5m/s - a to je právě to, co nás nejvíc zajímá - minimální a maximální hodnota. Protože zásah s minimální rychlostí bude na terči nejníž a zásah s maximální rychlostí bude na terči nejvýš. Všechny ostatní zásahy budou mezi nimi.

Q: A o kolik bude níž a výš?
A: Pro různé vzdálenosti různě. :wink:

Tohle konkrétní kolísání +-1% znamená, že na 30m se zásah dosažený s minimální rychlostí posune asi o 1,6mm níže než střední zásah a zásah s maximální rychlostí se posune o 1,6mm výše.
Na 50m je posun 5mm nahoru i dolů.
To tedy nejsou nijak závratná čísla (průměr diabolky je 4,5mm), proto považuji kolísání do +-1% za normální hodnoty, které nemají na střelbu vliv.

Q: Mám na Prochronu skoro samé double, to je super ne?
A: To je, ovšem taky nemusí vůbec být.

Tím se často argumentuje - "dvacetkrát jsem vystřelil a měl jsem deset dublů". Přitom to mohlo klidně vypadat takto - 238, 238, 239, 239, 240, 240, 241, 241.......247, 247, 248, 248.
Takže sice tam opravdu bylo 10x double, ale první zásah bude na 50m na terči o 2 cm níž než ten poslední.
Jak jsem řekl, nejdůležitější je minimální a maximální hodnota ze VŠECH RAN NA JEDNO NAPLNĚNÍ.
Tak aby křivka rychlostí jednotlivých ran nevypadala jako u "legendární" čínské B51 co jsem jednou viděl graf, kde rychlost prvních 50 ran postupně stoupala o 100m/s a dalších 50 ran zase o sto metrů klesla...:roll:
U větrovek (tedy obvykle pokud nemají nějaký druh regulátoru) si každý musí zjistit v jakém rozmezí mu zbraň střílí konzistentně (to se dá navíc ladit).
Ovšem obvykle člověk zjistí, že pokud chce střílet konzistentními ranami, tak to má drastický vliv na počet výstřelů, např. celkově na naplnění na 200bar dá 60 ran, ale konzistentních bude 30.

Pokud někdo máte změřené celé průběhy křivek, tak je sem dávejte, aspoň bude co porovnat. :wink:


JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Příspěvek od JR » 11 pro 2008 23:03

No,to nebude moc dlouhej thread. Všechno je tu už napsaný...
Pěkný.
Luboš
Příspěvky: 48
Registrován: 29 bře 2008 12:44

K veci

Příspěvek od Luboš » 12 pro 2008 08:40

To je pravda že to tu skoro všetko už odznelo ale najsť to v tomto fore je úmorna niekolkohodinova práca. Môj názor Kubajzz založil velmi užitočnu tému pre všetkych. Ja ešte nemam dať ake vysledky preto žiadam ostatnych nebudte lenivý a podelte sa s technickými parametrami aj s ostatnými. A teraz už žiadne slova ale činy.
Uživatelský avatar
Radawar
Příspěvky: 373
Registrován: 15 črc 2008 16:11
Bydliště: Brno

Příspěvek od Radawar » 12 pro 2008 10:53

Konzistenci v intencích daných Kubajzzovou konstantou (se kterou souhlasím) snad dnes každý výrobce bez problémů zvládá. Tedy aspoň ten, který to myslí trochu vážně.

Zajímala by mě jiná a podle mne velmi důležitá věc - tvar tlakového impulzu. To je myslím to kouzlo vedoucí k dokonalosti, či nikoli. Jestli se jedná o nějaký nedefinovatelný "pahrbek" s nerovnoměrným průběhem, či pěkně tvarovaný obdélník zajišťující rovnoměrný nárůst tlaku v hlavni... Zde může být jádro pudla, co se týče kultivovaného vymetení projektilu.

PS: Kubajzzi, kdyby se Ti chtělo... nechtělo by se Ti sem dát ty výpočty pro různé energie (vzhledem k tomu, že jinde probíhají diskuze o dostatečnosti/nedostatečnosti konzistence u FACek a podobně).
FX Airguns Typhoon T12 4,5; Sunclear Vector Optics Counterpunch 6-25x56 FFP
JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Příspěvek od JR » 12 pro 2008 11:59

Aha. Já to nemyslel špatně. Bylo to míněný tak, že je to tu pěkně sepsaný na jednom místě. Byla to poklona. Asi sem to špatně napsal.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kesi » 27 dub 2009 21:30

Silencer píše:Ten Evanix je za 15 a řeší hlavní nešvary 200S - má nabíječ, jednodílnou pažbu a konzistenci, sice ne díky reguilátoru, ale díky velkému zásobníku.
Barys píše:...tady byla moje chaotická teorie, nezakládající se na ničem :lol:

Tak to je naopak regulátor konzisteni nezmění a pístovka má konz. mnohem lepší než větrovka.
Ovlivňuje tedy regulátor konzistenci? Možná sem ten první citát jen špatně pochopil :?
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 27 dub 2009 21:45

Konzistenci ovlivňuje množství (tlak) vzduchu přepuštěnýho do flinty. V ideálním případě by tlak měl být pořád stejný. Když flinta nemá regulátor - který reguluje právě ten tlak a zajišťuje přesné dávkování, tak se to dá "nahradit" velkou kapacitou kartuše -protože ve velkém objemu se ztratí drobný úbytek díky výstřelu a na ventil z druhé strany působí pořád prakticky stejná síla. Když máš malý zásobník tak třeba po 5 ranách už bicí pružina překonává menší tlak v zásobníku a dávkování vzduchu může bejt jiný. Je tam asi i jiný mechanizmus rovnání těch sil, protože to by jinak u vzduchovek bez regulátoru znamenalo, že by konzistentních bylo jen prvních pár ran.
Regulátor je taková předkomora zásobníku do které se nevím díky čemu dostává stále stejný tlak. Bicí pružina tak působí stále proti stejné síle v ragulátoru a dávkuje vzduch přesně. Sand je to trochu srozumitelné. Technik Kubajzz doplní.
PajaHradec
Příspěvky: 411
Registrován: 03 zář 2007 12:57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PajaHradec » 27 dub 2009 21:55

a nemuze to byt napriklad u te 200s tak, ze kdyz je v kartusi velky tlak na zacatku, tak bici pruzina nedokaze ten tlak tolik pretlacit a tim padem kanal otevre jen na chvili... no a tim jak klesa tlak v kartusi, tim bici pruzina dokaze otevrit kanal po delsi dobu a pustit vice media... neni to tak nejak? jen ciste muj nazor...
Raději s pravdou padnout, než-li se lží zvítězit.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 27 dub 2009 22:30

Jo přesně. Po chvilce přemejšlení mi to taky docvaklo, ale v tom bude právě ta nepřesnost dávkování - chce to ty síly a škrtící ventil poladit tak nějak aby to působilo optimálně. Pro mě je to trošku záhada, ale principielně je to jak píšeš.
Odpovědět