Presnost predovek vs. maximalni vykon

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
monccou
Příspěvky: 193
Registrován: 09 čer 2008 14:31
Bydliště: Praha

Přesnost předovek vs. maximální výkon

Příspěvek od monccou » 22 dub 2009 10:44

Omlouvam se pokud tu někde odpověď je, ale opravdu se mi jí nepodařilo najít, resp. neni v mojich silách přečís takové kvantum přízpěvků. A tak se ptám jestli někdo zkušenější nezná odpověď?

Při přípravě dávek do ampulí jsem dostal takovou myšlenku.
Všichni neustále hledáme vhodné množství prachu, váhu a typ kule, mazání atd. aby jsme dosáhli co nejlepší přesnosti.
Jestliže střílim 320gr r.e.a.l.em a dávkuju 3,5-4g Vesuvitu LC je přesnost celkem uspokojivá, ale pro terčovou střelbu stačí i dávka menší. Jenže jak to dělají lovci při lovu vitální, těžký a nebezpečný zvěře? Jsou vidět opravdu velké úlovky, jako kapský buvol, kodiak apod. Na takové zvíře musí být mnohem těžší, tvrdší a plášťovaná střela v sabotu, to je jasné (ikdyž před 150lety se jim o takové vymoženosti ani nezdálo) a mnohem větší dávka prachu vzhledem k váze střely. V takovém případě si přece nemůže střelec/lovec dovolit ideální dávku pro přesnost, ale potřebuje hlavně výkon a spolehlivě zkolit cíl jednou ranou. Zároveň se musí spolehlivě trefit. Buvol je jedno z nenebezpečnějších zvířat a rozškádlit ho špatnou trefou asi neni nejlepší nápad.
A tak si řikam jestli neděláme něco špatně? Jak to že se při tak velkých laboracích dokážou naprosto přesně trefit? To by přeci znamenalo, že přesná rána z předovky neni až tak závislá na laboraci, jak se všeobecně tvrdí, ale vše je o nastřelení zbraně?
Nemluvě o šílených afrických rážích jako 4' z 19.století, kde byla dávka vyšší než 400gr BP.

PS: Lov samotnej mě nebere. Jsem zastánce toho, že nikdo nemá právo zabíjet to co nechce sníst nebo pokud neni bezprostředně ohrožen.


"PO ČEM STŘÍLÍTE?" "PO ČEM SE DÁ!"

„Jsou dvě důležitá pravidla přestřelky: vždycky podvádět, a vždycky vyhrát.“ Clint Smith
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Příspěvek od duffioso » 22 dub 2009 11:45

Tak nad timhle jsem uz taky mockrat premyslel,ale odpoved ti snad muze dat Fandaks a bufallo.Ti strili repliky a bufallo snad i Kodiaka Safari.Urcite ti budou moc odpovedet,ale tusim co reknou.A to,ze s predovkama se malokdy lovi 100m+ tedy presnost by mela byt dostacujici i u extremnich navazek prachu.
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
bufallo
Příspěvky: 344
Registrován: 14 srp 2007 14:21
Bydliště: BB

Příspěvek od bufallo » 22 dub 2009 12:25

presne ako pises difioso... ale toto je na dlhu dlhu dlhu a este dlhsiu debatu... a tolko casu nemame... takze skus pohladat na jednom konkurencnom fore, tam sme sa pekne rozpisali a najdes tam vetsinu odpovedi na tvoje otazky...
mame tam temu Kodiak, BigBore, Ucinok strely z predovky v cieli atd...
inak s predovky, teda napr,. Kodiaka strielaju aj kapske byvoly, levy, zirafy a dokonca aj slony... zatial sa priznalo 8 majitelov Kodiaka cal.72 a jeden mam ja, v 58-ke, vsetci z CR a SR... je tam hlasovanie...
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Příspěvek od Jim » 22 dub 2009 12:43

Snad to bude tím, že se údajně dá najít více navážek pro přesnou střelbu. Jen to dá práci se k nim dopídit. Nemám to z vlastní zkušenosti, jen jsem to četl.
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Příspěvek od duffioso » 22 dub 2009 13:13

Presne to jsem si myslel.Na cca 100m mas u velke navazky rozptyl dejme tomu,ze 5-10cm,coz je na tercovku nevyhovujici,ale pro jednu komorovou,nebo mozkovou ranu,je to presnost dostacujici.Pri lovu preci nejde o rozptyl,ale o tu jednu rozhodujici ranu.Na dostrel stejne maji vetsinou jeste kratkou,nebo kolegu.
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Uživatelský avatar
monccou
Příspěvky: 193
Registrován: 09 čer 2008 14:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od monccou » 22 dub 2009 14:53

to Bufallo:

Díky za nevedení na správnou stopu. Už to tam pročítam. :wink:
Kodiak ja nádherná zbraň a velice rád bych si z něho aspoň vystřelil a ještě rači bych si jej zařadil do "arsenálu". Je možný že časem dospěju a pujdu do něj, ale zatim jsem na něj ještě moc "malej" :D
Zatim jsem měl v ruce Pedersoliho Howdah .50/.50 a to ja taky parádní dílko.

Spíše mě zarazila fotka kapského buvola střeleného .50 a nejspíš to byl Savage 10M nebo T/C Omega. Na tak velké a vitální zvíře by jsem právě očekával min. .58 a hlavně dvoják. Možnost, že chybim a to 1,5tunový zviřátko ze mě udělá prejt jasně mluví pro Kodiaka. V takovim případě musí jít rána opravdu přesně na komoru.
"PO ČEM STŘÍLÍTE?" "PO ČEM SE DÁ!"

„Jsou dvě důležitá pravidla přestřelky: vždycky podvádět, a vždycky vyhrát.“ Clint Smith
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Příspěvek od duffioso » 22 dub 2009 15:05

Na toho buvola musi .50 stacit,ale nestrilel bych ho na komoru,ale nekam na hlavu.Pokud si ctes sousedni forum,tak je tam nekde u buvola obrazek s killzonou.Ale je dost malicka.Kodiak a howdah by se mi taky libili,ale nejak nejsou obrazky :-(
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Uživatelský avatar
monccou
Příspěvky: 193
Registrován: 09 čer 2008 14:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od monccou » 22 dub 2009 15:16

Pokud myslíš ty barevný obrázky s osobnostmi naší historie vydávané nakladatelstvím ČNB, tak ty mi taky scházej :D
Jinak pokud se koukneš na Dave tak Pedersoli jde s cenama rapidně dolů. Perkusní Pensylvania ještě před vánoci stála 14500,- a teď je za 11800,-. Ještě by to chtělo aby můj plat začal vzrůstat a s rukou na kohoutu Kodiaka se budu cítit jako Karamojo Bell :D
"PO ČEM STŘÍLÍTE?" "PO ČEM SE DÁ!"

„Jsou dvě důležitá pravidla přestřelky: vždycky podvádět, a vždycky vyhrát.“ Clint Smith
Odpovědět