Nakup nove zbrane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 01 bře 2009 19:25

No tak už to stačí. Už se o tomhle nebudem bavit. Zpět k tématu.


"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
hadrburg

Příspěvek od hadrburg » 01 bře 2009 20:16

Sám dělám v maloobchodě, ale s jiným sortimentem. Ceny na pultě jsou dost složitá problematika. Každopádně ceny nejdou srovnávat s Amerikou, tam jsou jiné podmínky. Jiné daně, sociální, zdarvotní DPH. Srovnávat jde Evropa.

MOC (pultovou cenu) určuje velkoobchod nebo výrobce. Ten určuje tímto mechanismem marži. Zpravidla se jednotlivý výrobci přetahují o obchodníka tím, že mu zvýší marži. To se děje tak, že nákupka zůstává, ale prodejka se zvyšuje. Tímto systémem se toho zpravidla prodá méně, ale zisk zůstává podobný.
Teoreticky není potřeba dodržovat tkz. doporučené maloobchodní ceny (mám i eshop, kde se ceny dodavately velmi hlídají), ale pak se je snaží výrobce různými pákami navýšit. To je samozřejmě nezákoné, ale poud pouze doroporučují, tak je to legální. A pokud já doporučení nerespektuji, prostě mi přestanou dodávat.
Teoreticky tomu může zamezit antimonopolní úřad, ale problém je, že žalovaná strana může nahlížet do spisu, takže ji nikdo nemá zájem žalovat, protože jinak by žalobce - maloobchodník přišel o sortiment.

Výsledek je, že se čeká na krizi, kdy se vše poopraví, musí se snížit marže, někteří obchodníci i velkoobchody zmizí z trhu, pak tedy není nutná taková marže, protože se toho prodá s víc. Ale to už jedeme další kolo. Objeví se nový výrobce, přidá na marži a jede se....

Jinak valná většina živnostníků maká do úmoru a většina z nich se v milionech netopí, ale to neživnostík pochopí až po návštěvě svého živnostenského úřadu, kde si každý závistivec může živnostenský list nechat vystavit, aby také okusil Porsche a kaviár.
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 01 bře 2009 20:23

Pozor na pojmy "rabat" a "marže".

To, co popisuješ funguje v podstatě skoro všude.
hadrburg

Příspěvek od hadrburg » 01 bře 2009 20:28

To mě nepřekvapuje, ale mohlo by to překvapit jiné diskutéry.
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Příspěvek od kayakero » 02 dub 2009 09:32

Ad topic:
(na co dávat pozor při koupi nové zbraně)

Nákup čehokoliv je vždy ruleta, šanci trablů hodně snížíš, když se vyhneš prodávajícím pitomcům či hajzlům - takže asi hlídat tipy na ně. Mám zkušenost, že kde dlouhodoběji tolerují jediného vola/hajzla, bývá chorobná celá parta - lépe bojkotovat je všechny, když to jde.

Takže dávám 1 tip:
prodejna CZUB (tenkrát ještě v Opletalově) mi mladý prodavač na otázku: "vzduchovky-opakovačky?" drze do očí tvrdil, že takového něco vůbec neexistuje, že to jenom jedna čína dělá takovou tu aušusovou napodobeninu pumpovačky. Takovouhle drzost si troufne dnes - kdy googlem najdete desítky typů za pár vteřin a i laik najde v diskuzních fórech reference na jednotlivé zbraně za pár desítek minut. A něco mají i v tom GAMO co tam prodávali, tj. nezná ani své vlastní zboží. Takže se vyhýbám i těm milým vlídným senilnícím paním, co tam v CZUB prodávali s ním. "Moudra" co si tamní prodavači troufnou vypustit mne nepřekvapují.


ad rejžování maloobchodů:
nevím jak se točí peníze u Brymové a pod., ale provinční městečka: tam to je většinou malý krámek a v něm za pultem penzista nebo invalidní důchodce co si splnil sen o vlastním hračkářství - obchod nekrachne jen proto, že je v jeho vlastním domečku z restituce (tj. nemusí vydělat na nájem), on sám žije z penze a výnos z prodejny je tak nízký, že jen málokde to uživí plný úvazek i jen jediné prodavačky za minimální mzdu. Kdo je schopen stát se expertem v čemkoliv, ten nebude prodávat v takovém maloobchodě. Takže se spíš snažím být vlídný a tolerantní já k nim - s respektem že ona i její 3 děti dokážou žít ze 4x menších peněz, než mám já jen sám na sebe. Jsem spíš vděčný, že nemusím pro každou krabičku nábojů jezdit do Prahy. Jaké mají marže vážně neřeším.
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andreapipo » 02 dub 2009 15:14

Nazdárek, takoví živnostníci, o jakých píšeš, to je snad sci-fi. Ne, že by neexistovali, ale je jich jak šafránu a musíš projít světa kraj, abys takového našel. :cry:
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 02 dub 2009 17:48

Kayakero nevím kde to žiješ. Jmenuj prosím nějaký "provinční městečko", kde se nacházý onen " malý krámek a v něm za pultem penzista nebo invalidní důchodce co si splnil sen o vlastním hračkářství - obchod nekrachne jen proto, že je v jeho vlastním domečku z restituce (tj. nemusí vydělat na nájem), on sám žije z penze a výnos z prodejny je tak nízký, že jen málokde to uživí plný úvazek i jen jediné prodavačky za minimální mzdu.".
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 02 dub 2009 17:54

Znám hned dva takový krámky a dvě takový městečka, vlastně tři.

České Velenice, Trhové Sviny a Třeboň...a to je jenom moje nejbližší okolí.

Tam to odpovídá naprosto přesně tomu, co psal Kayakero.

Určitě by se takových krámků a městeček daly najít desítky.
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 02 dub 2009 18:08

Tak to ste na tom v JČ o dost líp než my tady ve VČ, to asi máte v každým menším městě krám se zbraněma...a chudým poctivým prodavačem. :lol:
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Childeater » 02 dub 2009 18:15

No jo. Skoro to tak je.

Co je na tom divnýho?
Právě tak máme v menších městech pekaře, řezníky a zelináře, vetšina z nich žádný boháči nejsou, jsou to živnostníci.
Odpovědět