vse o malorazkach

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Mates452
Příspěvky: 37
Registrován: 29 říj 2008 20:07

Příspěvek od Mates452 » 17 led 2009 13:46

Zdravím,
dnes jsem si užil zimu na střelnici. Naměřili sme -4C.
Z celkových 40 ran sem vybral ty, které mě nejvíce mrzí, a proto se chci zeptat lidí, kteří mají více zkušeností, jak bych mohl předejít těmhle dle mého názoru zbytečným chybám.

Vše bylo stříleno na 50m vleže, 452 Silhouette, Lapua Master, dvounožka, 6-24*56 NS,
obzvlášť nepovedené rány jsem zvýraznil.

Všimněte si, že vždy to byla třetí rána, která šla mimo. Stříleno to bylo v přesně opačném pořadí, než to tady mám vyvěšené.

Tak Vás, zkušenější střelce, prosím o radu, kde dělám chybu?
Přílohy
P1010909u.JPG
Po tomto nástřelu jsem dal 1xclik nahoru
P1010908u.JPG
3. a 5. mimo
P1010913u.JPG
3. mimo


Kouření zabíjí, ale brokovnice je brokovnice...
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 17 led 2009 18:35

Měl jsi správně nastavenou paralaxu? V případě, že ne, by to mohl způsobit pohled mimo osu puškohledu. Další problém může být v rozdílném přilícení (rozdílný tlak na lícnici svrchu), může být rozdílný tlak v rameni do botky, neviděl jsem polohu, takže může být nějaký problém v ruce podpírající vzadu hlaviště..... podle tří terčů bez možnosti sledování polohy je problém cokoli říci stoprocentně. Mimochodem může to způsobovat i extrémně zasviněná flinta nebo závěr.
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 17 led 2009 19:43

Mates : nejdříve zkus střílet i se zadní oporou - bagem. Udělej tak deset petirannych soustřelu a z toho by jsi měl poznat jak si rozumí střelivo se zbraní. Pokud budeš mít stabilní soustrely tak víš, že další je jen na Tobě. Máš to rozházené jen vyškově což je dobrý začátek :)
Uživatelský avatar
Mates452
Příspěvky: 37
Registrován: 29 říj 2008 20:07

Příspěvek od Mates452 » 17 led 2009 22:10

Děkuju za rady, v úterý to zkusím i se zadní oporou, snad to dopadne trochu rozumějc.
Kouření zabíjí, ale brokovnice je brokovnice...
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 18 led 2009 08:28

Ještě nech náboje a flintu před střílením, tak hodinku prizpusobit okolní teplotě. Ten bag použij jen na ozkoušeni přesnosti pušky. Pak používej pod pazbu otevřenou dlaň a nízkou polohu. Pěkně se na té zemí uvolněně rozplacni a dál jak psal pan Harp :)
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 18 led 2009 11:59

Pan Sportovec má pravdu, jen si myslím, že změna teploty střeliva nebo zbraně by neměla způsobovat úlety o 2 až 3 cm. Každopádně s tím zadním bagem to je dobrej nápad, aspoň vyloučíš chybu zbraně a střeliva. Pak už zbejvá ten mezičlánek mezi pažbou a podlahou, kde bývá chyba nejčastější. Až si dáš vzadu pod hlaviště dlaň (nebo pěst - podle výšky polohy a terče), dej pozor na to, abys nemusel výšku dotahovat, ale aby Ti zbraň směřovala na terč při dosednutí pažby na ruku. Pokud tomu tak není, buď uprav výšku dvojnožky, nebo přidej (případně uber) podložku (celtu, deku) pod rukou. Dotahování na terč může způsobit právě ty svisle ulétnuté rány.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 18 led 2009 15:35

Tak s tim co napsali kluci souhlasim, ale stejne si myslim, ze nejvetsi chyba, kterou strelec v tomto pripade udelal byla, ze vubec sel v te zime strilet :)

Uz nekolikrat jsem se presvedcil, ze nektere strelivo ma v mrazu proste horsi soustrel .. treba hure funguje prach nebo zapalky, nevim, ale rozhodne bych tyto velke chyby prisuzoval spise strelivu nez strelci.

Odloz to testovani na jaro a pak uvidis, zda to nebude lepsi :lol:
Uživatelský avatar
dan112
Příspěvky: 14
Registrován: 17 zář 2008 19:45
Bydliště: Zilina

Příspěvek od dan112 » 18 led 2009 15:42

Uplne suhlasim so Sidewinderom, z vlastnej skusenosti mozem potvrdit, ze sustrel sa neuveritelne zhorsil s chladnym pocasim. Ci to bola .22 alebo 308W.
cerberus
Příspěvky: 97
Registrován: 29 kvě 2006 19:47

Teplota

Příspěvek od cerberus » 18 led 2009 18:23

Pokud je zbraň nastřelená na( ideální teplotu cca +20C) tak je známo , že u optiky s klikáním 1/4 klik na horu nebo dolu při každých - nebo + 10C stupních.Na 100m.
shooter34

Příspěvek od shooter34 » 18 led 2009 18:34

Zdravim
mates 452- Dnes som bol na treningu namerali sme -9C a potykal som sa s tym istym problemom. Prvich pet nastrelov som sa nemohol na to ani divat. Strielam 456kou Mk-4, optikou TKO 2,5-10x44 a patrony Blazerky. Potom som pouzil zadny bag a nic moc som si tym nepomohol. Tak s tym mrazom to asi bude tak ako pisu kolegovia. :oops:
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 18 led 2009 19:02

Nízká teplota zvětší celkový rozptyl, ale domnívám se, že těžko dokáže způsobit 1 ulétnutou ránu z položky. Ještě bych dokázal pochopit, kdyby to byla první rána po pauze, kdy zbraň vychladne, ale podle mého názoru jedna nahodile ulétnutá rána v průběhu střelby nebude způsobena vlivem teploty, ale buď střelivem nekompatibilním se zbraní, zasviněnou zbraní nebo chybou střelce. Je fakt, že trénovat v mrazu není zrovna ideální ani pro zbraň ani pro střelce.
To Shooter34: Blazerky nejsou měřítko. Dej do zbraně kvalitní střelivo (Eley Match n. Tenex, R50 n. R100, případně nějakou dobrou Lapuu) a vyzkoušej to znovu. Jinak pro střelbu v zimě je asi jistota nějaké kvalitní biathlonové střelivo.
shooter34

Příspěvek od shooter34 » 18 led 2009 20:23

To harp- Vo vsetkom mozem s tebou len suhlasit. No u mna zasvinena zbran neprichadza do uvahy skor ta chyba strelca alebo streliva. ELEYky sedia najviac mojej flinte, mal som moznos ho skusit.Ostatne strelivo som este neskusal. Teda R-50 ci R-100. Tenex som u nas ani nevidel. No ELEYky zohnat tuna je ako keby som zhanal klokana na severnom pole. Na vychode sme obmedzeny na Blazer, SK match, Luxor HV a este tak Win.
geoffrey
Příspěvky: 102
Registrován: 12 pro 2008 12:25
Bydliště: Habří
Kontaktovat uživatele:

zima

Příspěvek od geoffrey » 21 led 2009 14:44

Já bych se taky přidal s názorem na střílení v zimě. Teď jsem byl 3 x po sobě střílet, -6, -9, -4C. Při -9C mě to fakt lítalo jak včely. Střílel jsem SK Rifle Match ( mimochodem mě hodně zklamaly a vracím se v tréningu k SK Standard Plus ) a nebyl jsem schopen udržet soustřel s BR 50m terčíku. Pak jsem si dal 25 ranou položku s Lapua Master M a bylo to trošku lepší, ale výrazně horší než když bylo těch -6 a -4. Je fakt, že to mazivo v -9C už bylo normálně tvrdé. Nepoužívám zadní bag, asi to zkusím. Jinak ale po 90 minutách už nic moc, nevěděl jsem chvílema, čím tu spoušť mačkám :) Mimochodem jsem teď na své 456 vyměnil protipérko na spoušti za cca. o 40% měkčí a vypadá to velmi slibně. Ale na hodnocení je zatím čas. Jinak musím zase zkusit nové střelivo, Masterky M už nejsou, uvidím, co Centre X, jestli je to srovnatelné. Midasky zatím nechci radši zkoušet, co kdyby, potom by to bylo, co rána, 5,50 v prd...
K tomu soustřelu výše, mám taky stejný problém. Dám 3-4 rány do 15mm a jedna mi vždycky ulítne a to dost... Nemůžu na to taky přijít. Uvidím s tou novou spouští, jestli se to bude více eliminovat ( tady mluvím o Lapua Master M ).
Vulcan 3-cal.25 - Valiant Zephyr 6-24x50 SF, HS Product XDM 2 Compact-9mm, MC-12 1965 v.č. 71, Jericho 941F, Gamo 440 Hunter a další...
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 21 led 2009 18:07

V mrazu je skoda strilet drahe naboje. Proste to nelita jak ma a ani nemuze. Musime si jeste pockat :)
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 22 led 2009 06:39

Proč by nemohlo? Pokud je náboj vyroben správně a to obecně ty dražší náboje jsou, rozptyl se může zvětšit o 1-2 mm, ale zůstává konzistentní. Samozřejmě záleží na způsobu skladování a případném ustálení teploty střeliva. Je jasný, že jakákoli konstrukční nebo výrobní nepřesnost se v extrémních podmínkách projeví daleko markantněji. R 50 z výběrové série při teplotách do -10°C mi držely standardní soustřel bez problémů. V minulosti si pamatuju, že se u nás střílel u únoru ležákovej závod z LM (u příležitosti nějakýho bolševickýho výročí) - teda byla to jen třicítka - a výsledek nejlepších střelců kolem 290 nebyl výjimkou. Tenkrát se střílelo Eley Tenex, RWS R 50 nebo Dominator, případně ruské střelivo a to ze zbraní ZKM 456, SM 2, URAL, ti šťastnější ze Suhl 150, teploty byly často kolem -10°C, často si střelci na stanoviště brali plynovou bombu s infraohřívačem.
Pokud jsou nějaké nové informace od výrobců, že střelivo nepracuje pod nějakou teplotní hranicí spolehlivě, nemám je a rád se s nimi nechám seznámit. Čím ale potom střílej chudáci biathlonisti - koupili teď u jednoho z obchodníků, u kterých se nechám zásobovat střelivem, 50.000 ks nábojů GECO Rifle nové generace. Že by koupili takový množství střeliva, který v zimě nelítá nebo že by to chtěli jen vyzkoušet? :D
Odpovědět