Reseni sebeobrany pri napadeni na ulici.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 17 led 2006 08:58

Já bych řek, že je na tom naopak možná ještě hůř, protože mu můžou napařit ještě "zneužití pravomoci veřejného činitele".


Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 17 led 2006 10:26

joot píše:
HanuIv píše:Jistěže jsou pro nás dobré. Je tu ale jeden problém: zatím, co policista ve službě má statut veřejného činitele, normální občan tento statut nemá. Doporučuju přečíst si §39 zákona o Policii (238/91sb).

Důležitý je bod 2,3 a 4. Vlastně i bod číslo 1. Tedy pokud si myslíte, že je zbraň nutno použít učiňte to a nepřemýšlejte, zda bude útočník zabit, nebo jen raněn. Důležité je přestát útok s minimálními následky pro Vás, Vaše blízké a okolí.
Pro který policisty to jsou pokyny? Státní nebo městský? Tenhle bod se mi moc nezdá:
3)když už se musíte bránit, učiňte tak s použitím nejúčinnější zbraně, kterou máte k dispozici, a s maximálním důrazem, kterého jste schopni vy a použitá zbraň; dvojnásob to platí při útoku skupiny - první nebo nejbližší útočník musí být odražen pokud možno šokujícím a odstrašujícím způsobem
.. pokud vím tak třeba měšťáci se učí jak rychle přejít z tonfy k tasení, když pobuda přejde od holejch rukou k noži. Víc jsem to samozřejmě nepitval, ty postupy budou mít asi víc pravidel - vzdálenost, počet atd.
No většině z nás tomůže být šumafuk pro který poldy, každopádně je to ideální postup, nebudeme-li přemýšlet nad tím co se pak z hlediska pravni stranky stane......
Ještě snad k bodu 3, bych doplnil, že dobré je sundat hlavně dominantního blbečka pokuď je ta možnost, rychle a efektivně (to samo znamena i odstrašujicim zpusobem)
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 17 led 2006 10:53

Takový pokyny vidím poprvé v životě. Jestli to jsou pokyny pro policii, tak určitě ne pro policii v tomto státě. Možná tak v USA. Každý bod je přesně opačný oproti Zákonu o policii. A o městské policii vůbec nemluvím, ta má při použití zbraně stejný pravomoci jako obyčejnej civil. Toto jsou spíš pokyny pro přežití, ale ne pro použití zbraně podle zákona.
Fanda

Příspěvek od Fanda » 17 led 2006 11:22

Luger píše:Takový pokyny vidím poprvé v životě. Jestli to jsou pokyny pro policii, tak určitě ne pro policii v tomto státě. Možná tak v USA. Každý bod je přesně opačný oproti Zákonu o policii. A o městské policii vůbec nemluvím, ta má při použití zbraně stejný pravomoci jako obyčejnej civil. Toto jsou spíš pokyny pro přežití, ale ne pro použití zbraně podle zákona.
Tyto řádky jsem našel tady. Je to časopis ministerstva vnitra, tak snad je to pro policisty. Je to až dole na stránce.

http://www.mvcr.cz/casopisy/policista/2 ... esmrt.html
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 17 led 2006 12:04

HanuIv píše:Tedy pokud si myslíte, že je zbraň nutno použít učiňte to a nepřemýšlejte, zda bude útočník zabit, nebo jen raněn. Důležité je přestát útok s minimálními následky pro Vás, Vaše blízké a okolí.
No... Proto je potreba o tom premyslet dopredu a predem si rozmyslet, do ceho jsem ochoten jit, aby pak nenastala situace, ze ac se budu citit ohrozen, znejistim, protoze si reknu "tak, a ja ho tady ted zastrelim, nahlasim to policii, ti prijedou, obvinej me z ublizeni na zdravi s nasledkem smrti a nikdo mi nedosvedci, ze tomu tak nebylo"... To co rikas by platilo v idealnim pripade a v idealnim pravnim pohledu na vec - ano, pokud me nekdo, da mi pesti, slozi me k zemi, v druhy ruce bude drzet zeleznou tyc a bude na me rvat: "ty svine, ja te zabiju", pujde proti me a bude se naprahovat a z okna bude koukat zrovna 20 lidi, ktery dosvedcej, ze prvni rane tyci jsem se vyhnul, tasil jsem a zastrelil jsem ho... Tak ano, v takovemto pripade je to bez diskuze, nejen, ze jsem zbran pouzil opravnene, ale mam i 20 lidi, co budou svedcit v muj prospech... Ale to je proste idealni stav imunni i vuci soudcum, kteri zbrane v rukou lidi nemaji radi.
Jenze ten stav tady idealni neni. Ja si proste musim uz predem pripravovat pudu na to, ze kdyz to nedej boze nekdy budu muset zmacknout, abych mel co nejvic argumentu u soudu, ze jsem doopravdy nechtel zabit, ale jen zastavit utok. Protoze nakonec se to u soudu zacne handrkovat, jestli obrana byla primerena a prave v tomhle je zlom... Proti clovekovi, kterej i pres vystrel a zasah gumovym projektilem pokracoval v utoku je dalsi obrana poloplastem LAPUA .357magnum v podstate jednoznacne primerena. Kdezto kdybych ho ostrou 357kou trefil hned prvni ranou, tak to proste tak jednoznacny neni a statni zastupce se bude snazit mi prokazat, ze "utocnik me chtel jen okrast a ne mi ublizit" a muzu 100x vedet, ze to neni pravda, ze na me rval, ze me zabije, ze ze ze... Proste co mi lidi nedosvedcej, to mit nebudu... A na svedectvi se spolehat nemuzu, tak proste delam neco proto, abych tomu predesel...

No nic... Uz to tu pisu dokolecka - temer fanaticky... Kazdopadne je to na kazdem, co a proc chce nosit - ja tu jen prezentuju svuj postoj. Mnohem dulezitejsi je, vyvarovat se takovejch veci, jako hrani si s tim v hospode, chlubeni se kamaradum apod... Tasit jen v pripade nutny sebeobrany ci krajni nouze (i kdyz je to pak slozity u soudu) a rikat si, ze je lepsi byt souzen, nez zakopan ci zpopelnen.

No a dalsi dulezita vec, ktera me trapi vic - zjistuju ve svem okoli cim dal vic lidi s nazorem: "proc vubec tu zbran mas?" (pokud vedi,ze ji mam), prip. "co se mi muze stat? ja na nikoho neutocim, proc by nekdo utocil na me?", jenze zrovna tohle jsou ty obeti, co bez problemu vlezou do kazdyho tunelu, prehlidnou chlapka s nozem v ruce, co jde proti nim apod apod... Zrovna tohle jsou lidi, kteri to nejvic odnasej a pak jeste rvou:"vsechny odzbrojte" aniz by si uvedomili, ze kdyz uz to samy nenosej, tak ze kdyby s nima sel kamarad se zbrani, mohlo to dopadnout jinak, nez s porezanym oblicejem a ze naopak ten naproti by tu zbran mel bez ohledu na jakykoli zakony...
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 17 led 2006 12:13

Fanda píše:
Luger píše:Takový pokyny vidím poprvé v životě. Jestli to jsou pokyny pro policii, tak určitě ne pro policii v tomto státě. Možná tak v USA. Každý bod je přesně opačný oproti Zákonu o policii. A o městské policii vůbec nemluvím, ta má při použití zbraně stejný pravomoci jako obyčejnej civil. Toto jsou spíš pokyny pro přežití, ale ne pro použití zbraně podle zákona.
Tyto řádky jsem našel tady. Je to časopis ministerstva vnitra, tak snad je to pro policisty. Je to až dole na stránce.

http://www.mvcr.cz/casopisy/policista/2 ... esmrt.html
No jo, ale tam se v clanku nikde nepise o zadne strelne zbrani... To je clanek o nozich, obuskach, kasrech apod...
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 17 led 2006 14:15

Jsou to pokyny pro nesmrtící zbraně, navíc od nějakýho američana a v americkým tisku. A to, že je to v časopise MV neznamená, že je to taky u nás právně správný. I když uznávám, že uvedená taktika je dobrá a určitě účinná. A navíc je to pro "civilisty" ne pro ozbrojený složky.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 17 led 2006 14:34

JJ, to jsou pokyny jakoby zapsali řeči z nějaké hospody.
Chybí tam už jenom "pojďte po pěti, nemám čas".
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 17 led 2006 14:47

Musíš to s nima vyřídit rychle. V této době platí, že čas jsou peníze.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 17 led 2006 15:28

Velmi jednoduché. Normální člověk se může pouze bránit. Jenom tehdy, pokud je napaden on, nebo jeho majetek (to je limitované).

Policista smí použít zbraň sice pouze v taxativních případech, ale někdy i mimo sebeobrannou situaci:

§39 zákona o Policii (283/91)
(1) Policista je oprávněn použít zbraň,
a) aby v případě nutné obrany nebo při pomoci v nutné obraně odvrátil přímo hrozící nebo trvající útok vedený proti jeho osobě nebo útok na život nebo zdraví jiné osoby;
b) jestliže se nebezpečný pachatel, proti němuž zakročuje, na jeho výzvu nevzdá nebo se zdráhá opustit svůj úkryt;
c) nelze-li jinak překonat odpor směřující ke zmaření jeho závažného služebního zákroku;
d) aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet;
e) aby odvrátil nebezpečný útok, který ohrožuje střežený nebo chráněný objekt nebo stanoviště, po marné výzvě, aby bylo upuštěno od útoku;
f) nelze-li jinak zadržet dopravní prostředek, jehož řidič bezohlednou jízdou vážně ohrožuje život a zdraví osob a na opětovnou
výzvu nebo znamení dané podle zvláštního předpisu nezastaví;

Doporučuju si ten paragraf přečíst celý.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 19 led 2006 00:21

Mimochodem, podle mého názoru je ten článek o nesmrtících zbraních dobře použitelný i pro "normálního občana ČR", byť ho napsal Američan a s tématem souvisí víc, než plkání o policejních pravomocech.
Sebeobrana na ulici (viz řádění výrostků v Ostravě) může být velice aktuální téma a vůbec nesouvisí se střelnou zbraní. Jen malé procento občanů ji totiž nosí a zase jen malé procento z nich dokáže přesně odhadnout, kdy již nastala (nebo nastává) sebeobranná situace. Svazek klíčů v kapse, či jinou zbraň (=cokoli, jímž lze učinit útok proti tělu důraznějším) má ale ssebou každý a docela určitě nebude váhat s jejím použitím tak, jako s pistolí či nožem. Proto myslím, že přečíst si ten článek není rozhodně na škodu stejně, jako neuškodí přečíst si něco od ALOGODOSu a trénovat tzv. multisignální sebeochranné, či sebeobranné situace. Stará pravda říká, že štěstí přeje připraveným - a o tom právě je ta multisignalizace je. Je to o neustálém vyhodnocování možných ohrožení a jejich eliminace předem - buď částečné, nebo úplné. Není-li možné se ohrožení vyhnout, je možno se na případné napadení připravit tak, že obrana je včasná a účinná.
A o tom tento thread myslím je.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 19 led 2006 10:11

Fantan má pravdu :wink:
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 19 led 2006 11:34

To plkání o policejních pravomocech začalo tím, že tady někdo předhodil nějaký zásady zásady zákroku pro ozbrojený složky. A jestli sis všiml, tak se všichni shodli v tom, že to byly zásady právě pro civilisty. A taky to, že nejsou špatný. Prostě se diskutuje. A o tom tento thread myslím je.
Odpovědět