Identifikace dvou kresadlovych pistoli.

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
artecan

Identifikace dvou křesadlových pistolí.

Příspěvek od artecan » 20 pro 2008 11:06

Měl bych na vás prosbu.
Našel jsem dvě křesadlové pistole ve velmi poškozeném stavu a potřeboval bych pomoci z jejich identifikací.

Více fotografií najdete na:
http://dero2.rajce.idnes.cz/pistole17stol/ a http://dero2.rajce.idnes.cz/pistole18stol/

Předem vám děkuji za pomoc.
Přílohy
pistole_17stoleti_001.jpg
Nejspíše 2.polovina 17. století.
pistole_18stoleti_001.jpg
Nejspíše 18. století.


Uživatelský avatar
smates
Příspěvky: 288
Registrován: 18 bře 2007 12:46
Bydliště: Ústí n.Labem

Příspěvek od smates » 20 pro 2008 20:22

No me to prijde jak samo domo prestavba nebo jako nejaka divadelni rekvizita zamkove desky jsou urcite dodelavane podomacku a podle fotek jeste mizerne.Kohouty taky nejak nevidim.... :roll:
Něco málo mám :-)
Walther
Příspěvky: 62
Registrován: 29 říj 2006 18:41
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Walther » 21 pro 2008 07:30

Odkazy na fotky nefungují. Zdá se, že jako základ byly použity torza skutečných pistolí. Co kutil nahrazením chybějícího kování nějakým, zřejmě hliníkovým, plechem sledoval mi není jasné. Asi si to chtěl dát na stěnu. První pistole je křesadlovka, typ běžně vyráběný ve střední a západní Evropě v druhé polovině 18. století. Původně zřejmě s francouzským zámkem. To nezřetelné kování vzadu nahoře na pažbě vypadá jako dodatečná výzdoba přidaná někde na Balkáně.
Druhá je typická pistole balkánského typu. Tam se takové zbraně vyráběli ještě hluboko v devatenáctém století.
Nejvíce indicii bude zřejmě na hlavních (pokud jsou původní, z fotky to nepoznám). Ráže, druh vývrtu a samozřejmě všechny nápisy i značky mohou identifikaci upřesnit. Na serveru http://www.guns-info.cz/ by pak možná pan Tetřev mohl zjistit více.
V tomto stavu jsou prakticky bezcenné (pokud se nezjistí, že tyto zbytky jsou dílem nějakého slavného puškaře). Restaurátor nebo šikovný puškař by mohli chybějící díly doplnit, aby zbraně přibližně vypadali jako původně, nebo by se mohli použitelné části použít na výrobu funkční repliky.
Tak fotky už se mi otevřely. :) Nic jiného však neukázaly, jen snad to, že stav je horší než se zdál a potvrdily, že se jedná opravdu o torza pistolí, původně to nebyly modely nebo rekvizity.
artecan

Příspěvek od artecan » 21 pro 2008 18:38

Tak jsem je ještě jednou prohlédl a nenašel jsem na nich žádný nápis ani značku (možná nevím kde hledat). A musím vám dát za pravdu, že se na nich nějaký "restaurátor" amatér pěkně vyřádil. Jinak vám děkuji za pomoc s identifikací. o))
Walther
Příspěvky: 62
Registrován: 29 říj 2006 18:41
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Walther » 22 pro 2008 15:39

ty značky jsou většinou pod dřevem, poblíž dnového šroubu
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Příspěvek od duffioso » 22 pro 2008 15:54

podobne zdevastovane kutilem mel kamarad,kdyz jsme byli mensi.Vsechno zadelany,odstranenej zamek a vystreloval z toho petardy,ty skrtaci.Skrtnul,hodil do laufu a zamiril.Nekdy na to sypal i broky,ale byl to fofr.Je to skoda,v originale by to byli krasny pistole :-(
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Kareltec
Příspěvky: 5
Registrován: 05 pro 2008 13:27
Bydliště: Tečovice

Příspěvek od Kareltec » 27 pro 2008 14:43

Zbraně, které máš nafocené nepochybně z balkánu pochází. Teď už jen určit z které části. Více by právě řekl zámek, mohl být jak klasický francouzský tak španělský. Francouzské se vyznačovaly zjednodušenou vnitřní konstrukcí, chyběla stolička, u evropských zbraní běžná. Já bych tu první pistoli zasadil někam do oblasti Černé hory či Albánie a tu druhou zdobenou rytým mosazným plechem do oblasti Turecka. Jinak jak psal kolega značky bys mohl najít na spodní části hlavně, bohužel pár těchto pistolí jsem dával dohromady a vím, že značky jsou spíše vyjímkou.
Odpovědět