Vypovidaci hodnota tercu

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 04 lis 2008 10:12

Ale no nic, jen jsem přemeřil 10 na terči a ona má 12 mm , potom jsem přeměřil ten svůj parádní terčík , na těch 30 metrů a on má právě k těm průhybům těch mých 8mm, ono prostě je to tak nastřílené když jsem jako zažehlil otvory tak ten nástřel má něco málo přez 7mm. Takže kecy sportovního sudího jsou mi fakt někde u pozadí, když jsem závodně střílel tak jsem kdysi namlel čumák jednomu chytrákovi co mě dal praporek za výstřel do země - dal ho mně - ačkoliv se to ten den povedlo asi 8 z 32 lidí ( dělali to Vostoky dobrá munice :-( ) , asi Je fakt od jisté doby nesnáším.


Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 04 lis 2008 10:56

Pbrejsa: do tématu o EVu to opravdu nepatří. Založ téma o správném posuzování výsledků, případně sportovních terčích apod. Já bych třeba rád věděl kde tyhle ofiko terče koupit.

Alexxxus: uklidni se, začínáš budit dojem, že jsi jedinej a spravedlivej. Nemusíš mít ve všem pravdu jenom ty.

Osobně souhlasím, že vypovídací hodnota měkkýho navlhlýho papíru je mizivá. Když takhle střílím a pak papír vyrovnám tak má díra po exactu třeba 3mm.
Každopádně ty výsledky EVa, ať je to na jakymkoliv papíru, jsou impozantní i kdyby to na terči z kartonu a při použití munice s plochou hlavou bylo o 1-2mm víc. Těším se až to uvidím na vlastní oči.
Uživatelský avatar
_Stalker_
Příspěvky: 859
Registrován: 11 črc 2007 23:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od _Stalker_ » 04 lis 2008 11:08

At to tu take zaplnim.
K EVU: zkusil jsem si strilet v stoje na 60m a prekvapil jsem sam sebe, tak ze verim, ze se od Alexxxuse dockame i lepsich tercu. Pokusim se rozhodit stare site a nechat vyrobit terce na kridovem papire, tak muzete posilat navrhy do posty.

K Alexxxusovi: Kdybych ho neznal osobne, take by mi pripadal, jako ze ma patent na pravdu, ale na jeho obranu.
Internet snese vsechno a nikdo bohuzel neslysime ton hlasu toho druheho, tak se spatne odhaduje s jakou to vlastne myslel. Tak nebudme jako partnerky, ktera jakoukoliv poznamku (i kdyz slysi nas hlas :D ) vezme tim nejhorsim moznym zpusobem a budme vecni s usmevem.
Nakonec kdo zna osobne Alexxxuse tak vi o cem mluvim.
Ja vim jsem OT, ale kdyz ja si tak ty zabomysi valky uzivam, ze by bylo nefer se nezapojit. :D
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 04 lis 2008 11:42

Já Alexxxe taky znám i když né asi tak dobře jako ty. Ale obecně nesnáším přístup - já mám zkušenosti znalosti a kdoví co ještě, takže co řeknu je svatý a ostatní jsou póvl. A přesně tak to tu někdy vyznívá. Fórum je otevřený a každej si může svůj názor říct. Když se pak rozpoutá flame tak je tu akorát bordel jako teď.

Takže konec OT a zpět k EVu

PS: A ještě si přečteme jak Alexxx sepsuje moderátora, že mu píše OT do jeho svatýho tématu :) a navíc si dovolí s ním nesouhlasit :wink:
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 04 lis 2008 22:31

Silencere, děkuji. Jsi moderátor na svém místě. A dodávám moje maličkost není rozhodčím sportovní střelby.

K tématu, které jsem "založil". Ty terče se dají koupit např.:http://www.euroshooting.eu/index.php?te ... detail=408 Cena jednoho se rovná ceně přibližně 2 diabolek. Nové moc často nepoužívám, mě pro trénink stačí terče použité na závodech. Ty mám zadarmo a ty dvě dírky prostě jen podložím nebo podlepím částí jiného terče. V tuzemsku jsou 2 potenciální výrobci těchto terčů, papírny Štětí a papírny Bělá. ČSS u nich občas udělá objednávku, jinak se jim do výroby na sklad nechce. Sehnat se možná dají ještě kromě výše uvedeného odkazu: CB SERVIS CENTRUM s. r. o. Střelnice Borek,+420602149050
Centr - Šárka Kůrková +420602444791
Jěště doplním, že se jedná o terče pro vzduchovou pistoli 60 ran, X má průměr 11,5 mm a vzdálenosti mezi kruhy jsou 8 mm.

Jak jsem slíbil, porovnal jsem průstřely JSB Match a JSB Exact. Výsledek je detailně vidět na obrázku. Match dělají na daném papíře pravidelné kruhové díry cca 4 mm. Exact dělají taky poměrně pravidelné průměry něco málo pod 3 mm, ale to jen, když jsou zásahy od se be dostatečně daleko. Vazba papíru je ale kolem 3 mm díry narušená, takže soustřely, které se jen málo překrývají dělají problémy, viz ten čtyřstřel v X. Naopak na těchto papírech je dobře poznat i dokonale soustředný dvojstřel tím, že se dvojím průletem zvětší otvor o několoik rozlišitelných setin mm, dvojstřel exactu vpravo nahoře v 8 je také dobře patrný. Doufám, že je na obrázku vidět rozdíl, co udělá exact a běžná diabolka na terči. Soustřel se pak s exactama jeví poněkud optimisticky, než ve skutečnosti je, tj. o 2 až 3 mm menší. To na vysvětlenou "8 mm" soustřelu 10 ran na 30 m v nejmenovaném tématu. Zkrátka 8 mm nemusí být vždy přesně 8 mm.
Přílohy
match_exact.jpg
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 05 lis 2008 00:46

Tak k tomu mému terči když jsem řekl že mám soustřel 10ti ran 8mm ( terč už jsem asi vyhodil ) tak jsem lhal , bylo to asi mm 9, tedy pokud beru jak byl papír prohlej a jak jsem ho narovnal ( stejne si myslím že 8 ) Originál fakt nemám jak něco převedu do digi podby - tak papirovou likviduju, nicméně jsem si terčík vytáhnul a vytiskl na obyč papír, a pokládal na něj diabolky tak aby košilky překryly okraje díry , stačily mně na to 3 diabolky ( statní kupodivu chidly jednou dírou ( kdyby to byl ten SUPER MATCH TERČÍK tak by to vypadalo asi stejně ) prostě to chodilo jednou z těch třech děr. ( nemám potřebu si vymejšlet - těch zbylých 7 ran jsem vážně nevystřílel do země ) Jsou tu dvě fotky jedna na celej terč aby bylo poznat že mluvím o tom samém co jsme dal do vlákna o EVě a pak makro na 10tku.

Obrázek
Obrázek

A opravdu nemám zapotřebí si vymejšlet.

Jestliže průměr 10tky je 12 mm a jestliže jsem přidal ke každemu kraji cc 0,75mm jsem na průmeru jakém jsem, už tenkrát jsem naměřil 7,5mm a to ně přišlo opravdu málo a jestliže do kruhu pro 10 umistním kružnici ( o průmeru 9mm která bude tečovat v jednom místě kruh té 10tky a v nejširším bodě bude mezera mezi kruhem desítky a té vložené kružnice 3mm znamená to že jsem se vešel do 9mm soustřelu.
Je to kostrbaté vysvětlení ale jinak to neumím.
Jinak plamínek u pozadí mně zhasl.
Mimojiné jsem dnes zalezl do sklepa s Evem a pokoušel se střílet těmi kouzelními diabolkami s placatou hlavičkou na 30 metrů, atkovej hnus jsem s Evem ještě nezažil ( tedy poté co jsem vyčistil hlaveň a namazal diabolky Napierem )
Takže asi nikdy nebudu mít tak krásně vysekané otvory jak od pistole na 10 metrů. ano kartonu za 3koruny A4.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 05 lis 2008 06:49

Otvory v papíru se i u těchto terčů mohou lišit, i když budou od jednoho výrobce. Pro to by měly být srovnávány a vyhodnocovány zásahy na terči stejným způsobem a vždy terče ze stejné dodávky, eventuálně výrobní série. Takže kvalita se rozlišuje nejenom u diabolek ale i u terčů. Nepsaným standardem kvality jsou terče Edelmann a to nejen papírem ale i vybarvením. Koupit se dají, pro někoho může být problémem, že se obvykle kupují balíkách po 1000 ks. Ideální je samozřejmě určit střed zásahu a k tomu připočíst vždy 2,25 mm. Rozdíly v otvorech u terčů od různých výrobců, které jsem zaznamenal se pohybují až v rozsahu 3,7 až 4,2 mm. U soustřelů bývá další problém, další střela po papíru obvykle nesouměrně sklouzne - nebo papír po střele, a nejlépe poslouží optická vyhodnocovací lupa s odpovídajícím kalibrem. Mechanický kalibr je v těchto případech na nic. Nemusí mít zrovna tohle provedení: http://www.euroshooting.eu/index.php?lu ... &detail=19 Stačí třeba i tzv. "Eagle Eye", kdysi se dalo koupit u Gehmanna. Lupou se dá odhalit stopa olova, olovo píše, kam až zasáhl okraj střely a to i na nezdeformovaném okraji papíru. Při hodnocení max. rozměru soustřelu tedy nezbývá nic jiného než definovaně nalézt stopu okraje střely. To může být problém a proto se někdy používá měření CTC, tedy ze středu zásahu ke středu dalšího zásahu.

Ještě k rozměrům a k pokládání diabolek na terč vedle sebe. Změřil jsem opakovaně několik exactů a vychází mi něco málo přes 9,5 mm. I u diabolek H&N, které podle mě mají nejmenší průměr sukýnky, je to kolem 9,2 až 9,3 mm.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 05 lis 2008 06:58

Alexxxusi: "Mimojiné jsem dnes zalezl do sklepa s Evem a pokoušel se střílet těmi kouzelními diabolkami s placatou hlavičkou na 30 metrů, atkovej hnus jsem s Evem ještě nezažil"

Pravděpodobně proto, že běžné diabolky dosahují maximální přesnosti při rychlostech od 125 do 190 m/s. To má samozřejmě řadu příčin, které by nebylo od věci rozebrat. Postupně...
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 05 lis 2008 08:54

No a když budu mít na Evu ustovku 125 metrů tak na 30 metrů můžu zapomenout , o tom jsem psal že mám na flintě <16 joule +-, tedy placaté diabolky jsou pro mně nepoužitelné, Ty opravdu můžu nechat Kačce Kůrkové a jiným, pro naše ůčely - tedy FT a HFT jsou naprosto nepoužitelné. Obávám se že by bylo snažší střílet na terč z minometu asi podobný by totiž byl náměr pušky.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Radawar
Příspěvky: 373
Registrován: 15 črc 2008 16:11
Bydliště: Brno

Příspěvek od Radawar » 05 lis 2008 09:33

... a proč myslíš, že jsem kdysi Tebe a vlastně všechny tak strašně otravoval se zjištěním, jak se tyto diabolky chovají při 16J? Měl jsem je otestované právě jen do nějakých 180 m/s a to se normálně dá. Je jasné, že při vyšších rychlostech bude problém.

Ale i 35J je vzduchem protlačí, to by ses divil... :D :D :D
FX Airguns Typhoon T12 4,5; Sunclear Vector Optics Counterpunch 6-25x56 FFP
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 lis 2008 10:55

2Alexxxus:
Nechci moc rejpat (znáš mě, já to ani neumím :lol: :lol: ), ale dole na páté hodině je jeden zásah taktak desítka, na online terči by to byla asi osmička. :wink:

Jinak pokud to není na nějakých závodech, tak jsou mi terče celkem jedno. Stejně tak jestli to seká dírky nebo ne.
Pro mě je důležité střelivo, kterým trefuju, ne to, které mi seká pěkné dírky v terči.
Já to budu tisknout na tiskárně furt. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 05 lis 2008 12:10

Presne tak, naprosto vystizene.
Odpovědět