Poradte - pravak a dominantni leve oko

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Poraďte - pravák a dominantní levé oko

Příspěvek od Lubo » 21 dub 2008 21:42

Zdravím, jsem střelecký samouk a stále nejsem zcela spokojen s výsledky své střelby. Vlastním pistoli 9mmLuger a téměř od začátku se snažím střílet s oběma otevřenýma očima. Bohužel i při sebelepším míření mi téměř vše končí v terči mezi 8 a 11hodinou (v černém). Při střelbě mám pocit, že po výstřelu špatně hledám obraz mířidel, přeostřuji, zdá se, jakoby se zbraň zdvihala ne vzhůru, ale lehce šikmo vlevo atd.. Pistole je samozřejmě OK, kamarád s ní střílel bez problémů, také se divil, neboť jako zkušenější nenašel na mé střelbě nějaké zásadní chyby. Dnes jsem ze zoufalství zkoušel střílet jen s otevřeým pravým okem a výsledky byly o poznání lepší, téměř vše končilo na středu (resp. tam, kam jsem mířil), zmíněné negativní jevy zmizely. Tento postup je sice možná dobrý při mířené střelbě, ale jak se přeučit na obě oči. Navíc někdy do budoucna bych možná uvažoval o dlouhé zbrani a tam by to mohl být asi ještě větší problém. Děkuji za rady zkušenějších.


epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 22 dub 2008 00:04

Skoro bych řekl, že slabší oko stejně musíš přimhouřit a časem se to spraví
:roll:
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 22 dub 2008 07:35

Často tento problém upraví stínítko před nemířícím okem. Při střelbě krátkou zbraní lze mířit silnějším okem - mnoho dobrých střelců tak střílí.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Příspěvek od qwer » 22 dub 2008 19:35

Přihmuřovat jedno oko není zrovna to správné. Je třeba mít oči obě otevřené, jinak se oko které právě používáme brzy unavuje. Možná že na pár ran to ještě funguje, ale ne po celý závod. Jak uvedl Harp, používají se stínítka na slabé oko. Stínítko má být nejlépe průsvitně matné, nepoužívat agresivní odstíny barev. V počátku postačí čelenka proti potu a pod ní zastrčený ústřižek papíru.
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 22 dub 2008 19:52

Přimhuřování oka a podobné úkony jsem zkoušel, ale jak střílet s oběma očima otevřenýma i bez zakrývání. Nebo se mám přeučit na levou ruku+levé oko? Je jiné řešení? L
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 22 dub 2008 20:12

Dyk ti to tam píšu!
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 22 dub 2008 20:48

"Bohužel i při sebelepším míření mi téměř vše končí v terči mezi 8 a 11hodinou (v černém). Při střelbě mám pocit, že po výstřelu špatně hledám obraz mířidel, přeostřuji, zdá se, jakoby se zbraň zdvihala ne vzhůru, ale lehce šikmo vlevo atd."

Toto pravděpodobně není problém dominantního oka. Lubo, zkus si střelbu na čistý terč - tedy bílý papír, koukej pouze na miřidla a udržuj jejich správný obraz v záměrné oblasti a plynule spouštěj, při držení pistole udržuj konstantní sevření prstů a zpevni zápěstí. Výstřel by tě měl překvapit. Činost prstu na spoušti by neměla být příliš dlouhá, jen několik desetin vteřiny. Je to však hodně individuální. Někteří spouští extrémě až 1 i 2 vteřiny, což ti s danou pistolí nedoporučuji.

Obraz miřidel nesmíš hledat, ten musíš vidět, jakmile zvedneš pistoli. Pokud ti to nejde jaksi samo sebou musíš sušit a upravovat postoj. Rány praváka vlevo jsou na 90% způsobeny nesprávným spuštěním, které vyvolá pohyb v zápěstí. Pokud si ti během střelby stěhuje muška doleva, buď špatně stojíš nebo měníš tlak při držení pistole.
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 22 dub 2008 22:33

Děkuji za postřeh, všechny nešvary s mířidly a neuspokojivým výsledkem střelby se vyskytovaly při obou otevřených očích. Při nezměněném postoji, držení a spouštění s otevřeným jen pravým okem jsem měl mnohem lepší pocit a i výsledek byl dost lepší. Tím nechci rozhodně řici, že není co zlepšovat. Kromě zkřížené dominance (levé oko-pravá ruka) mám jedno oko krátkozraké a druhé dalekozraké (+0,75D a -0,75D). Snad mi nenapíšete, že s takovými anomáliemi nemám vůbec střílet. L
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 23 dub 2008 05:28

Lubo píše:Děkuji za postřeh, všechny nešvary s mířidly a neuspokojivým výsledkem střelby se vyskytovaly při obou otevřených očích. Při nezměněném postoji, držení a spouštění s otevřeným jen pravým okem jsem měl mnohem lepší pocit a i výsledek byl dost lepší. Tím nechci rozhodně řici, že není co zlepšovat. Kromě zkřížené dominance (levé oko-pravá ruka) mám jedno oko krátkozraké a druhé dalekozraké (+0,75D a -0,75D). Snad mi nenapíšete, že s takovými anomáliemi nemám vůbec střílet. L
Pokud máš střílející oko (levé a střílíš pravou) +0,75, je to pro střelbu z pistole ideální, pokud je to ale -0,75, vyzkoušej brýle +1 až +1,5 tak, abys viděl ostře mušku, její horní hranu včetně boků. Jinak si vyzkoušej střelbu i z jiné pistole, např vzduchové. Pokud podvědomě zavíráš a přivíráš druhé oko při střelbě a střílí se ti lépe tak to tak dělelej a nesnaž se to násilně změnit. Střelci tuto "samozřejmost" fixují mnoha 1000 ranami nebo sušením. Jinak během míření je škodlivější jakákoli aktivita nestřílejícího oka. Ať vědomá či podvědomá. Když je ti přirozenější střílet se zavřeným okem tak, tak prostě střílej.

Jinak právě tvoje poznámka, že během míření přeostřuješ, je dost jednoznačná. Neudržíš pozornost na miřidlech a přitom spouštíš. Nutně musí dojít k chybným zásahům.

Při křížové dominanci (pokud ji tedy opravdu máš?) musíš individuálně upravit střelecký postoj a dodržovat všechny další zásady pro dosažení správného výstřelu, kterých je poměrně dost a vymikají se tomuhle stručnému popisu.

"Při nezměněném postoji, držení a spouštění s otevřeným jen pravým okem jsem měl mnohem lepší pocit a i výsledek byl dost lepší." .... tak, tak prostě střílej. Nebo si nech poradit od zkušeného střelce - trenéra, který je schopen rychle odhalit a rozpoznat chyby začátečníka (přímo při střelbě! nikoli na dálku dle polohy zásahů v terči) a který tvůj problém určí a poradí ti s jeho odstraněním. Jen si ze své chyby (chyb) neudělej návyk, který zafixuješ a pak ho budeš jen obtížně odstraňovat. (Jinak taky platí to co jsem již napsal v předchzím příspěvku.)
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Příspěvek od Lubo » 23 dub 2008 08:52

Děkuji, také už vážně uvažuji o trenérovi, nějak nejsem schopen se vlastními silami hnout z místa. L
Uživatelský avatar
pan_Y
Příspěvky: 218
Registrován: 06 zář 2007 22:50

Příspěvek od pan_Y » 23 dub 2008 10:46

Hmm a ted babo rad. Sem pravak ale na pravy oko mam 0.5 - 1 dioptrii na levy ne. Takze s pistoli akorat vic sklonim hlavu do prava a je to, u 858 s kolimatorem to samy (sice to vypada trochu divne a vejdu se), jenze jakakoliv dlouha zbran s otevrenejma "iron sights" je problem. Komictejsi je ze se preucenej levak a nemam moc problemy drzet jakoukoliv zbran jako levak :-D Ale neprinasi mi tohle kombinovani (obcas neco drzim jako levak, obcas jako prava) nejaky neblahy strelecky navyky?
Nikdo

Příspěvek od Nikdo » 23 dub 2008 13:34

Spíš bych si tuhle dovednost pěstoval. Když budeš mít stage v závodě povinně střílenou slabší rukou, nebo nedejbože silnou ruku pořezanou či obsazenou dobře zakouslým čoklem, bude se ti to kua hodit :wink:
Uživatelský avatar
predator
Příspěvky: 1041
Registrován: 07 říj 2007 13:14

Příspěvek od predator » 23 dub 2008 13:50

Tak tenhle problém mám taky, byť poněkud horší: na svým "akčním" oku (tedy tom pravým, tím mířím u všech zbraní) mám 1,5 dioptrie + začínající zelenej zákal (následek úrazu s podomácku vyráběnou pyrotechnikou ve 13 letech :oops: ), zatímco levý oko, kterým vůbec nejsem zvyklej mířit, mám zdravý. No tak to řeším tak, že prostě mířím tím pravým, byť cíl vidím trochu rozmazaně, a po každý ráně votevřu i to druhý, abych zkontroloval zásah. U pistole. :wink: U malorážky s optikou tohle není problém, prostě mám optiku seštelovanou na moje voko, takže nikdo zdravej si s ní pořádně nezastřílí :lol: . A dlouhý zbraně bez optiky už stejně moc nestřílím.

Pánové, jsou střelci, který jsou na tom s vočima hůř než my všichni dohromady, viz nové téma "Veselé příhody se zbraněmi". :lol:

Zejména starší kolegové tohle řešej brýlemi, není to problém. Chce to jen si vychytat u doktora ty správný brejle. A nestydět se je používat.
"Dokud žiju, ani jedna fašistická kurva přes nás neprojde."
V.I.Čujkov
Uživatelský avatar
pan_Y
Příspěvky: 218
Registrován: 06 zář 2007 22:50

Příspěvek od pan_Y » 23 dub 2008 14:03

Nikdo píše:Spíš bych si tuhle dovednost pěstoval. Když budeš mít stage v závodě povinně střílenou slabší rukou, nebo nedejbože silnou ruku pořezanou či obsazenou dobře zakouslým čoklem, bude se ti to kua hodit :wink:
No je fakt ze muzu strilet z cehokoliv at uz levorukym nebo pravorukym drzenim a vysledky nejsou diametralne odlisny, soustrel je stejnej.
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 27 dub 2008 19:23

Mám stejný problém, ale už to neřeším. Na pistoli jsem pravák a z pušky střílím na levou stranu. Prostě mrzáček. Puška mi jde dobře a to už odmalička, s tou pistolí je to horší, ale pokud víc střílím, tak se výsledky zlepšují. Myslím si, že to chce víc trénovat, netlačit na pilu a ono se to podá.
Odpovědět