pomozte blbemu - jak vysoko vyletela diabolka?

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

RAS
Příspěvky: 109
Registrován: 11 pro 2011 19:29

Re: pomozte blbemu - jak vysoko vyletela diabolka?

Příspěvek od RAS » 11 bře 2012 11:03

Koukaj jsem,že tady se řeší výpočty i když trochu jiné než mně zajímají.
Uměl by někdo spočítat jakou relativní hmotnost v kg má diabolka 1,03g při nárazu rychlostí 280m/s do pevnýho tělesa?
Kdyby jste věděl někdo jak písněte sem vzorec.

Díkes :lol:


GunPower - Storm Regulátor Altaros - verze 2 (125 Bar)
Optisan Viper 6-24x56IR
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: pomozte blbemu - jak vysoko vyletela diabolka?

Příspěvek od Warthog » 11 bře 2012 12:10

Co je to relativní hmotnost v kg? :-O Porovnávat můžeš jen porovnatelné. Tj. znáš-li energii a hmotnost (a tím pádem i rychlost) nějakého tělesa, můžeš si spočítat, jak se musí jedna z těchto veličin změnit, pokud změníš i druhou a chceš, aby třetí zůstala stejná.

Základní vzorec je samozřejmě E = 1/2 x m x v^2 takže:

m = 2E / v^2
v = SQRT(2E/m)

1,03 gramu a 280 m/s je ca 40 Joulů. Pokud bys chtěl, aby stejnou energii mělo kilové těleso, muselo by se pohybovat rychlostí:

v = SQRT (80/1) = 8,98 m/sec

Pokud bys mu takovou rychlost chtěl udělit volným pádem, musel bys ho pustit z necelého metru.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
RAS
Příspěvky: 109
Registrován: 11 pro 2011 19:29

Re: pomozte blbemu - jak vysoko vyletela diabolka?

Příspěvek od RAS » 11 bře 2012 15:20

JJ čekal jsem,že to bude závislé na vzorci E = 1/2 x m x v^2.

Jen mi dělá problémy představit si Joule nějak názorně , tak jsem se chtěl dopočítat k nějaké veličině co je mi bližší.
Takže jsem čekal něco jako:
Když diabola letí 280 m/s a pleskne vo železo,(který neprostřelí ani se do něj nazarazí) má v tu chvíli hmotnost plácnu "200kg".

Nechci k tomu přistupovat moc vědecky,ale mělo by to jít spočítat.
Třeba jako BESIP pro nefyzikáře uvádí,že hlava má při nárazu 60 km/h skoro tunu. 8) 8) 8)
GunPower - Storm Regulátor Altaros - verze 2 (125 Bar)
Optisan Viper 6-24x56IR
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: pomozte blbemu - jak vysoko vyletela diabolka?

Příspěvek od Warthog » 11 bře 2012 17:43

Je zásadní rozdíl v tom, zda se tam těch 200 kg připlazí rychlostí 0,1 m/s nebo přiletí rychlostí 200 m/s.

Převádět to na čisté kilogramy je jako když před časem nejmenovaný ministr blábolil cosi o odběru žárovek v kWh...

Nechápu, co je na Joulu nepředstavitelného. Jeden Joule je z definice množství energie, které vykoná síla 1 Newtonu působící na dráze jednoho metru. Přibližně tedy předmět o hmotnosti 100 gramů, upuštěný z výšky jednoho metru (pokud trochu zaokrouhlíme gravitační zrychlení).

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
honda
Příspěvky: 791
Registrován: 06 úno 2007 17:55

Re: pomozte blbemu - jak vysoko vyletela diabolka?

Příspěvek od honda » 11 bře 2012 20:05

Pro nějakou představu si udělej 1m kyvadlo o určité váze, třeba 1kg. Pak do toho flákni diabolkou a uvidíš (odměříš) o kolik se kyvadlo vychýlí. Na tomto principu byly "joulometry" než je nahradily elektronicky.
Odpovědět