Podlozeni montaze

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Podložení montáže

Příspěvek od Kubajzz » 04 bře 2008 17:45

Nedávno jsme řešili podkládání montáže.
Pokud se střílí na velkou vzdálenost, tak bod dopadu uteče mimo zorné pole optiky a ani rozsah korekce už ho neumožní posunout. Proto se při střelbě na extrémní vzdálenosti používají puškohledy s velkou korekcí třeba 100MOA (běžný puškohled má možnost korekce kolem 40MOA) nebo se používá speciální montáž, která přidává třeba 30MOA.
Taky se dá montáž v domácích podmínkách amatérsky podložit. No jo, ale o kolik?
Základní otázka tedy je o kolik zvednout montáž, aby se zásah posunul tam kam chci. Třeba vím, že mi to na 100 metrů lítá 70cm pod záměrný bod, tak o kolik musím podložit montáž, aby byly zásahy v kříži?
Havíř by řekl: "Tuž kua jebnu tam podložku, ni?", však to nějak dopadne. :lol:
Já jsem na to zkusil jít teoreticky.
Za předpokladu, že znám vzdálenost střelby, tak mohu vypočítat úhel, který svírá optika s bodem zásahu. Je to pravoúhlý trojúhelník, kde znám obě odvěsny - první je vzdálenost optiky k záměrnému bodu a druhá je vzdálenost mezi záměrným bodem a bodem dopadu.
A pokud chci srovnat záměrný bod s bodem dopadu, musím optiku sklonit pod stejným úhlem jaký tyto body svírají.
Puškohled drží na zbrani ve dvou bodech (v předním a zadním oku), znám úhel posunu a vzdálenost mezi oky (tu může každý změřit), pak tedy znám jednu odvěsnu a úhel v pravoúhlém trojúhelníku a můžu vypočítat druhou odvěsnu (to podložení).
Teď už je to se znalostí středoškolské matematiky a použitím goniometrických funkcí snadné.
Úhel se udává ve stupních, ale při střelbě je vzhledem k malým úhlům zvykem používat úhlové minuty (MOA - minute of angle), jinak by se muselo počítat s příliš malými čísly. Velikost MOA na určitou vzdálenost se vypočítá jako sinus jedné minuty krát vzdálenost.
Hodil jsem to do tabulky:
Obrázek

Takže například střílím na 100 metrů a pokud mám výškovou korekci na střední hodnotě tak mám zásahy posunuté o 116cm dolů (dejme tomu například, že při vytočení výškové korekce nadoraz, stále ještě chybí půl metru).
Kouknu a vím, že 120cm na 100m je asi 40MOA. Je tedy jasné, že musím optiku sklonit pod úhlem 40MOA.
Vzdálenost mezi oky je např. 12cm, pak tedy musím podložit zadní oko tak, aby bylo o 1,40mm výše než první. :wink:

Závěrem chci říct, že technicky v praxi to nebude tak jednoduché, protože oko montáže má nějakou šířku a stěny ok by měly být rovnoběžné, jinak se hrany zakousnou do tubusu.
Jak to řešíte vy?


http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Příspěvek od Kubo 630 » 04 bře 2008 18:06

Ked som to cital, tak som cely cas rozmyslal presne nad tym co si nakoniec napisal do posledneho odstavca. Podlozenie mi je jasne. V idealnom pripade by boli osi oboch ok rovnobezne, lenze nie totozne. A to je pruser. Ak su oka kvalitne, tak to odskace tubus. Riesenim by mohlo byt presustruzenie vhodnej gulatiny na dany priemer oka(25,4-30mm) brusna, neskor lapovacia pasta a pekne rucne zlicovat aby osi oboch ok boli totozne. Vraj sa to tak robi aj pri okach ktore neboli podkladane, len je pre presnu strelbu potrebne ich zlicovat. Len si niesom isty ci by to slo v takom rozsahu ako uvadzas, napr. pri extremne podlozenom zadnom oku o trebars 4mm. To by uz mozno bolo potrebne oka prefrezovat, lenze ci by u tych ocelovych bolo dost materialu.
Kazdopadne otazka na zamyslenie.
Antonio Zoli 1900 Pro S Battue 9,3x62 + Bushnell 4200 Elite 2,5-10x50 RD + Weaver
Hemmerli 16/16x70
Hatsan 55 S + Nikko Stirling Gold Crown 6x42
Slavia 630
Poľovníctvo nieje koníček, je to spôsob života.
MartinT
Příspěvky: 193
Registrován: 05 pro 2007 12:17

Příspěvek od MartinT » 04 bře 2008 18:33

Ahoj, na své kuši toto potřebuji řešit ještě více než vy ale na kuše existuje něco jako náklopná montáž. bohužel, to nebude pro Vas to pravé ořechové. Ona totiž "poskakuje" a obávám se, že by pro Vás nebyla dostatečně přesná. Ale řešení existuje. Jmenuje se ANGLE-LOC montáž. Finta je v tom, že je dvoudílná a "ozuby" - sorry, nevím jak se té části přesně říká, proste kleštiny, jsou na hřídelce, která je výškově stavitelná šroubem v ose montáže. Např Delta montáže tam mají zajišťovací červík.
Asi nejhezčí obrayek jsem našel tady: http://www.topglock.com/item/6381_Mille ... 22_1_.aspx

Enjoj
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 04 bře 2008 18:54

Hele Kubajz čirou náhodou nemáš u mně doma spuštěnou malou soukromou kameru a odposlech ? Dneska v noci jsem se nevyspal protože jsem si lámál hlavu s přesně tím co jsi ty tak hezky vyřešil, také jsem tady počítal trojůhelníky a málem se z toho oběsil , těch nadávek to si nikdo neumí představit :-) Nicméně jsem něco vypočítal , ale vycházelo mně že ty plíšky budou mezi 000prd a 0000prd sílou plechu ( přemejšlím nad zdvihem u vzduchovky cca 25 - 30 MOA :-) no a nějaké řešení jsem vykoumal a zítra zrealizuju. Idelní je ... a vítězem se stáva ... TRAFOPLECH .... to jsou ty plíšky z permaloye ze kterých je postaven transformátorek takzvane plechy E a I , ty Ička mají dírku na šroub 5mm takže by to mělo být to pravé ořechové.

Ještě jednou Kubajz díky
Naposledy upravil(a) Alexxxus dne 04 bře 2008 19:31, celkem upraveno 1 x.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Příspěvek od milius » 04 bře 2008 19:10

.............
Naposledy upravil(a) milius dne 13 čer 2009 00:02, celkem upraveno 1 x.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 04 bře 2008 20:05

No ale jinak si stačí koupit Burris Signature Rings, ve kterých buď uděláte sklon optiky přímo kroužky které se do nich dají vložit a mají definovaný odklon a nebo i když jeden kroužek vypodložíte tak, že by se za normálních okolností stříhal tubus, tak pohyblivé kroužky v okách se volně nakloní tak aby optika byla stále uchycena bezpečně. Toliko k vašim úvahám chlapci.

http://www.burrisoptics.com/sigrings.html
http://www.burrisoptics.com/sigrings1.html
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 04 bře 2008 20:42

2 Ares, a také ty Burisky budou stat 25 haleřů ?
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 04 bře 2008 20:44

To asi ne, ale nezničíte opitky
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 04 bře 2008 20:46

Prizvednuti v ose o 0,5mm na páce 15 cm dlouhé myslim že optiku nenakopne.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
raduzs
Příspěvky: 530
Registrován: 12 kvě 2007 11:06
Bydliště: BA - okolie

Příspěvek od raduzs » 04 bře 2008 22:45

Kubajzz: MHOTY! :D
"Messieurs les Anglais! Tirez les premiers!" (Gróf d'Anteroche v bitke pri Fontenoy 11.mája 1745)
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 04 bře 2008 23:07

Alexxxus myslet si to můžeš, ale řeší se mnohem menší rozdíly než 0,5mm :wink:
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Příspěvek od Altaros » 05 bře 2008 15:27

No ja mam podlozenou montaz uz vic jak rok. Viz foto: http://www.altaros.adslink.cz/fotky/podlozky.JPG
A uz rok se dokopavam abych ty podlozky striknul na cerno :oops:
Kdyz sem to delal, tak jsem si taky dal par vypoctu, ale ve vysledku sem pak stejne vzal pilnicek a piloval presne podle potreby. Tet to mam nastaveny tak, ze puska je nastrelena na 30m a nahoru mam jednu otocku tj 9MOA. A zbytek rosahu muzu jit dolu coz je 6 otacek tj 54 MOA.
Vysku podlozek tet presne nereknu, ale je to neco okolo 1,5mm.
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Příspěvek od ALKAJ » 06 bře 2008 01:50

Alebo použiť pliešky z mierky na ventily .
Uživatelský avatar
TURBIAK
Příspěvky: 185
Registrován: 29 lis 2007 23:23
Bydliště: Bar pod bocianom :)

.

Příspěvek od TURBIAK » 18 bře 2008 10:17

Rozhodne musim kostatovat ze riskujete zivot vasej optiky :) ten tubus mas urcite uz pokriveny ked si tu montaz tak podlozil.... najlepsie je vyrobit si sklonenu montaz, par stoviek za nu urcite nikoho nezabije, urcite lepsie ako si nicit optiku , mna vysla sklonena montaz(weaver lista) na malorazku do 1000sk , kolko moj nazor na to podkladanie....
Optimisti sa učia po anglicky.....pesimisti po čínsky....My realisti sa učíme strieľať
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Příspěvek od Altaros » 18 bře 2008 14:02

Jde o to, ze na vetrovku, tu optiku nemusim nijak zvlast stahovat. Je uchycena pomerne lehce a i tak nastrel drzi, jelikoz na vetrovce nejsou temer zadne zpetne razy. Na pistovou vzduchovku ci malorazu bych jiz tohle reseni nedelal. Klikam v celem rozsahu, box test, paralexa, vse funguje spravne, takze o svoji optiku strach nemam.
Odpovědět