Pi vz.82 & CZ83 & naboj 9x18 vz.82

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Wojtek

Pi vz.82 & CZ83 & naboj 9x18 vz.82

Příspěvek od Wojtek » 06 bře 2007 22:04

Ahoj! :D

Jsem novinář píšící o zbraních v polském měsíčníku „Strzał” (česky: „Výstřel”) a přpravuji velký monografický článek o Pi vzor 82 a CZ83. Pátrám po veškerých informacích o této zbrani – mám knížku D. Pazdery a J. Skramoušského o historii továrny v Uherském Brodě, ale hledám přesnější informace. Můžete mi poradit nějakou literaturu? Zajímají mne také naskenované technické výkresy, průžezy zbraní, obrýzky zajímavých exemplářů, obrázky vojáků střílejících z Pi vz.82 – všechno, co se týká těchto pistolí. Před časem se o těchto pistolích psalo v Střelecké Revue a Střeleckým Magazíně – můžete mi prosím napsat, v jakých číslech těchto časopisů ty články byly? A ještě mám na Vás, jako k odobrníkům, několik otázek: Měly CZ83 9Mak také drážkové hlavně nebo jenom poligonální? Jaké změny v konstrukci zbraně byly provedeny během výroby (kromě nového lučíku)? Od kterého roku se montovaly „combatové” lučíky? Byl pouze u CZ83 nebo také u Pi vz.82? Jaká byla konečná úprava Pi vz.82 a CZ 83 (barvené na černo, lakované, niklované, atd.) ? Vyrábějí se ještě Pi vz.82? Kolik kusů a v jakých letech se vyrobilo CZ83 a Pi vz. 82? Byly kromě standardních sériově vyráběných pistolí CZ 83 Rubber a CZ 83 Jane a Janička na náboj .22 LR vyráběny ještě nějaké verze? Zajímají mne také veškeré informace ohledně střeliva 9x18 vz.82 (vojenské náboje se střelou ze spékaných ocelových pilin) – údaje, výrobci, obrázky, atd.

A ještě prosba o radu: hledám dobré pouzdro pro moji pistoli CZ83 9 Mak – ke skrytému nošení zbraně, nejlépe kožené, vyrobené speciálně pro tuto pistoli a ne nějaké „univerzální”. Co mi můžete poradit?

Srdečně zdravím a předem děkuji za veškere informace :D


Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 07 bře 2007 14:09

Zdravím Wojtku,
jen k drobnostem:
Pi vz. 82 byla zbraň, stavěná speciálně pro střelivo vz.82 se střelou ze spékaných prachů. Protože by touto střelou drážky hlavně velice trpěly, vyvíjela se hlaveň se čtyřpolým polygonálním vývrtem.
Pistole vz. 83 byla původně vyráběna v rážích 7,65 Br a 9 mm Br (K). Po vyřazení Pi. vz. 82 z výzbroje Policie ČR byla i pistole, komorovaná na náboj 9 mm M přeznačena jako Pi vz. 83 9mm M a pokud vím, je vybavována drážkovanou hlavní - použití polygonálního vývrtu pro celoplášťovou střelu 9mmM není nutné.
Domnívám se ale, že by bylo vhodnější tyto informace hledat u výrobce, který má nepochybně k dispozici veškeré podrobnosti, které Vás zajímají.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
Odpovědět