Pasivni ochrana majetku (Ploty, folie, kamerove systemy)

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

epetr2008

Pasivní ochrana majetku (Ploty, fólie, kamerové systémy)

Příspěvek od epetr2008 » 09 úno 2008 20:45

Rád bych rozvedl diskuzi k dobré pasivní obraně Vaší nemovitosti, hovořme nyní o rodinných domech.

Neberte to zcela Vážně, nejedná se o stavění hradu, ale o možnosti zvýšení pasivní bezpečnosti třeba ženy s dítětem, kterou nechávate doma. Někteří z nás bydlí v místech kde jsou podivná individua.

Osobně souhlasím s názorem odborníků, že vše má začít už dobrou obranou vnějšího perimetru - tedy hranicí pozemku.

A že bytový alarm by měl spustit až když už je OPRAVDU ZLE.

Dle mého názoru na toto je vhodný vysoký a neprůhledný dřevěný plot.
Případně i s úpravou, kde se dílčí části plotu pod tlakem zlomí a narušitel se může zranit.

Připadá mi to vhodnější než třeba vršek plotu z ostnatého drátu, kde si narušitel už dopředu může vzít třeba autokobereček k překonání této bariéry. Navíc to vypadá blbě. Dřevěnej plot může bejt i moc hezkej.

Souhlasím s názorem, že je dobré si předem vyhlédnout snáze překonatelná místa a tam umístit nějaké překážky typu šípkového keře.

Zajímavá je kombinace plotu a detektorů pohybu zabudovaných v lapičkách podél cesty, takže když vnoci vylítnete ven, vidíte přesně kde byl pohyb.

V kombinaci se zubatým alarmem, který se bude na noc zavírat, se může jednat o dobrou pasivní obranu.

Všechny okna začínající do výše 2metrů zabezpečit bezpečnostní fólií, sklepní okna zabezpečit mříží.

Vstupní dveře musí odolat vykopnutí a jejich zničení pomocí předmětu použitého místo beranidla by mělo trvat déle než minutu.
Z vlastní zkušenosti vím, že narušitel může použít a pravděpodobně použije jako beranidlo například lavičku. V tomto kontextu mi připadá vhodné mít dveře zpevněné a s možností je navíc zajistit třeba závorou.

Pro vstupní dveře mi připadá zcela nevhodná klika, osobně doporučuji použít ,,kouli" byť třeba otočnou s funkcí kliky. Má to dvě výhody, kdo to nezná se nepokusí s tím otočit. Přetahovat se s někým o kliku je o síle, ale koule víc klouže a tak i ženská má šanci dveře udržet.

Vrata je myslím vhodné opatřit venkovní kamerou. On takový systém na snímání toho kdo stojí za bránou není drahý. Osobně doporučuji levný bezdrátový zvonek, případně oddělený zvonkový a hlasový komunikační systém od kamerového. Ten kamerový pak skrýt, nestane se tak snadno cílem vandalů.

Schránka by měla být přístupná bez otevření branky.

Až sem není nic drahé, drazí jsou poze ti které chráníte. A i tak je lepší, aby byla šance že policie přijede dříve než dojde ke střelbě.[/u]


Moje představa dobře zabezpečeného domu, je barák uprostřed dobře oploceného pozemku neprůhledným plotem. Dobře zabezpečené masivní vstupní dveře, zamřížované okna od sklepa a bezpečnostní fólie a řetízky na oknech v prvím patře.

Ono totiž otevřené okno byť zajištěné bezpečnostní fólií bezpečnostní funkci neplní.

Cílem je udržet nebezpečná individua venku do příjezdu policie a nebo minimálně po dobu přípravy obrany obyvatel domu. (Zavolat policii, vyndat pistoli z trezoru, nabít jí a připravit se na obranu.)

Je dobré se už dopředu rozmyslet jak bude vypadat obrana.

Podle mě se lidé často dopouštějí této chyby:
- koupí si výborný alarm
- koupí si pistoli

A mají vymalováno.

Ale kde pak bude probíhat samotná obrana? V bytě? No tak to potěš koště. Honit po vlastním baráku nebezpečného úchyla? A co když bude doma sama ženská?

Takže na začátku je potřeba si říct, kde bude obrana probíhat, tedy kde se pokusíme narušitele udržet.
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 09 úno 2008 21:44, celkem upraveno 3 x.


epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 úno 2008 20:51

Fólie:

http://www.librax.cz/index.php?id=111&jazyk=cs

U fólií je potřeba dát pozor na to kam se montuje.
Nejsem si jistý, jestli se má fólie montovat ,,na sklo" a nebo ,,pod sklo".

Údajně se má montovat zvenčí, aby sklo drželo fólii, nicméně nám jí namontovali pod sklo, osobně si myslím že to je špatně a rád se nechám poučit.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 úno 2008 20:52

Dobré stránky o pasivním zabezpečení mají třeba i některé služebny policie.
Viz třeba:

http://www.mpmb.cz/byt.php

Lehký úvod do zabezpečení:
http://www.volny.cz/jiri.matulik/ezs1.htm#Top
http://www.zbynekmlcoch.cz/info/ruzne/z ... _vily.html
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 09 úno 2008 21:47, celkem upraveno 2 x.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 úno 2008 20:57

Zajímavým prvkem mohou být venkovní žaluzie, některé typy mohou zvyšovat bezpečnost.

http://www.spark-sro.cz/cz/venkovniZaluzie.html

Článek:
http://www.bydleniprokazdeho.cz/clanek.php?id_clanky=33
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 úno 2008 21:01

Pohybová čisla & detektory pohybu


Článek, kde je vypsáno i pár důležitých a obecně platných zásad.
http://elektrika.cz/data/clanky/pohcid040216
Uživatelský avatar
tomcat
Moderátor
Příspěvky: 1204
Registrován: 08 zář 2006 00:19
Bydliště: SK

Příspěvek od tomcat » 09 úno 2008 21:09

mal by som k tejto teme otazku, viem ze pouzitie elektrickeho plotu nie je legalne (neviem presne) , minimalne nie toho vonkajsieho oddelujuceho ulicu od sukromneho pozemku
co ale ak to pletivo natiahnem z vnutornej strany tak, aby sa nan nedalo dostat (dotknut) z ulice bez narusenia mojho sukromneho priestoru, tym myslim ze sa z ulice neda dosiahnut bez prekonania normalneho plotu...

ako by asi reagovala policia, ked narusitel po prekonani prveho plotu narazi na dalsiu zabranu pod prudom a ta ho usmazi?
uvazujem cisto teoreticky
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 úno 2008 21:20

Dveře

Rád bych napsal pár postřehů k dveřím.
Představte si, že někdo venku Vás nemá rád a chce Vám udělat bebí.
Jediné co Vás dělí jsou v daném momentě vstupní dveře.

Poznámka: Asi nepůjde k masivním dřevěným dveřím, když hned vedle jsou dveře od verandy.

Ale dejme tomu, že máme jen jedny vstupní dveře.
Vy jste vevnitř on je venku. Otázka je, za jak dlouho se to změní.

- má po ruce něco, čím může do dveří bušit?
- dají se dveře snadno třeba ocelovou trubkou prorazit?
- vydrží dveře kopání bez vážného poškození?
(osobně věřím, že by dveře měli bez jakékoliv újmy přežít několik kopanců, jinak to nejsou důstojné vchodové dveře)

Dejme tomu, že máte dveře co výše uvedené vydrží.
Volal jste na policii a čekáte.

Stojíte za dveřma a do nich kope magor a snaží se je rozbít, za pár minut se unaví a vezme si něco místo beranidla a opět do nich začne bušit.

V takovém případě je vhodné mít možnost něco na něj házet, lejt a nebo stříkat. Právě možnost stříkat slzný plyn skrze dveře připarvenou výpustí mi připadá jako dobré řešení. Nevystrkujete hlavu z okna a nehrozí tak, že po vás mrskne třeba sekeru, kterou buší do těch dveří.

S trochou štěstí tak vydržíte do příjezdu policie a celé se to obejde bez střelby.

Poznámka: To že najednou do dveří už narušitel nebuší, neznamená že utekl a nebo že má najednou kamarádskou náladu. Buď pouze hledá něco, čím by dveře rozsekal a nebo prostě odpočívá. Takže vylézat ven a hledat kde je se slovy: ,,já se kouknu hehehe" mi přijde dost pitomé. Byť je to údajně nejčastější chyba ,,obránců" už od dob trojského koně, kdy také obránci vylezli ven a šli se kouknou ,,kde jsou".
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 úno 2008 21:29

2 tomcat Ad Elektrika

Dle mě dostupných informací se to NESMÍ a byl by jsi na tom špatně.
Nicméně elektrický ohradník na krávy se použít zřejmě dá - pokud máš zvíře které v té ohradě držíš, ale to je tak vše.

Stejně tak jsou zakázané různé samostříly a jiné nástražné systémy.

Což je dobře, představ si že jdou pro tebe hasiči a ty některému z těch lidí co ti jdou pomoct a mají doma rodinu ublížíš a zmrzačíš ho do konce života a nebo ho dokonce zabiješ.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 úno 2008 22:11

Jen tak pro informaci, je dobré vědět co máte na zahradě.
Dejme tomu že nemáte neprůhledný plot.
Pak třeba ruzné kovové harampádí může přitahovat podivné živly.

Nebezpečené to je v tom, že Vám vlezou na pozemek, pak zjistěj že se jim vlastně nic neděje a najednou napadnou někoho u Vás doma.

Takže první obrana začíná u toho, že nevystavujete bohatství na odiv a ani snadno zpeněžitelné věci. Zásadní chybou je třeba otevřená garáž byť za bránou. A v ní vystavená motorka a nebo horské kolo.

Co oči nevidí, to srdce nebolí a některá individua je lepší neprovokovat.

Také okno bez záclon může působit jako pozvání.
Případně pokud se Vám v nějakém z těch oken vystavuje 16tiletá holka když se převléká a nezatahuje si závěs, může to někoho provokovat.

Je potřeba vědět, že vykradeni bývají obvykle lidé, kteří udělali nějakou chybu. Třeba si do bytu pozvali někoho, kdo jim byt otipoval.
Příliš vystavovali svoje bohatství a nebo se moc chlubili.

Prostě řadě věcí je daleko lepší předcházet.

Dobré je udělat si rozbor situace, kdo by mě mohl chtít vykrást:
- somrák něco ukrást ze zahrádky co ho láká, co je běžnou věcí kterou zpeněží
- bytový zloděj, asi nepoleze nikam bez tipu a nebo pokud to nevypadá slibně
- náhodný útok, msta....

Tomu aby k Vám chtěl vniknout někdo z první skupiny se dá docela dobře předcházet. Stačí dobrý plot, zamykat bránu, uklidit si zahradu. Pár výstřelů do vzduchu by ho mělo spolehlivě odradit, pevné dveře by ho měli odradit.

Druhá skupina už bude odhodlaná překonat určité překážky, pak je potřeba je přesvědčit že to za to nestojí a že se stejnou námahou a menším rizikem je lepší jít jinam. Tihle lidé by asi útočili v době, kdy by doma nikoho nečekali. V době kdy by jim nikdo nekradl odpor. Tedy asi v době kdy budete pryč, kdy budete v práci a nebo budete spát.

Třetí skupinu asi nijak neodradíte, nicméně by se zase mělo jednat o přímý útok, kterému budete moct čelit. Pevné dveře by je mohli zadržet do příjezdu policie.

Většina lidí je příliš líná na provedení základních a jednoduchých opatření. Jejich lenost začíná třeba už neochotou si zjistit co musejí proti vykradení/přepadení udělat. Proto je také tolik vloupání a přepadení.
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 09 úno 2008 22:19, celkem upraveno 1 x.
PajaHradec
Příspěvky: 411
Registrován: 03 zář 2007 12:57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PajaHradec » 09 úno 2008 22:14

No ja nekde na tom odkaze cetl ze neni mit dobre vysoky nepruhledny plot a prave zaluzie atd. v okne... tak nevim, mozna jsem to nejak nepobral nebo nedocetl...
Raději s pravdou padnout, než-li se lží zvítězit.
PajaHradec
Příspěvky: 411
Registrován: 03 zář 2007 12:57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PajaHradec » 09 úno 2008 22:19

No a jeste k tomu, mit zase velky nepruhledny plot a vsude zavesy na oknech a zaluzie, by u mne vzbuzovalo jakou si zvedavost a predtuchu ze majitel toho objektu neco skryva... ale zase mit primitivni plot a vse nechat odhalene neni taky dobre, TOT MUJ NAZOR takze je nejlepsi neco mezi tim... :)
Raději s pravdou padnout, než-li se lží zvítězit.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 09 úno 2008 22:27

No s tím plotem to opravdu může být na delší diskuzi.

Neprůhledný plot: může vytvářet pocit, že zloděje nikdo neuvidí a může působit tedy i opačně - ale zase nevidíte jestli tam někdo není
Průhledný plot: může vytvářet dojem, že zloděje někdo z venku uvidí a zavolá na něj policii

Já jsem zastánce neprůhledného plotu k vůli rodině.
Chci skrýt pohled na hrající si malé dítě bez zjevné přítomnosti dospělého. Nechci aby odstavený kočárek se spícím miminkem byl na očích. A samotná ženská co se opaluje na sedačce pak také nebude tak vidět.

Navíc mám rád soukromí.
PajaHradec
Příspěvky: 411
Registrován: 03 zář 2007 12:57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PajaHradec » 09 úno 2008 22:36

Zcela chapu, kazdemu vyhovuje neco jineho ale kazdy by se mel nejak branit proti nezadanym osobam
Raději s pravdou padnout, než-li se lží zvítězit.
Uživatelský avatar
Petin00
Příspěvky: 682
Registrován: 28 srp 2007 15:23
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petin00 » 10 úno 2008 09:16

Přesně tak.Mě postačí jen klasický trezor (ten nejlevnější) který splnuje ty ustanovení.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 10 úno 2008 10:46

2 Petin00

Jako že do něj zavřeš ty co máš rád? :shock:
Odpovědět