Pad zbrane a necekany vystrel

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

login89
Příspěvky: 303
Registrován: 14 dub 2010 11:09

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od login89 » 30 led 2011 11:45

Tak jsem to vygooglil :wink: :

Smith and Wesson model 59

Rok vzniku: 1970
Kapacita zásobníku: 14 nábojů
Spoušťový mechanizmus: SA/DA
Hmotnost: 840 gramů

Ale dalo to fušku. :-) Mimochodem, ČZ 75 je opravdu až na pár drobností kompletně okopírovaný Browning HP 1935 (kdo nevěří, ať tam běží) jiné jsou pouze součástky, které se týkají dvojčinné funkce zbraně (a ty se zase velmi "inspirovaly" tím Smiťákem).
ČZ 75 není žádná originální konstrukce, pouze dobrý nápad, který se chytl (FN 35 DA / SA) a který pak ostatní začali napodobovat. :-)
Úsměvné jsou ty rádoby vtipné řeči, kterým snad věří i ve zbrojovce, že jí všichni kopírovali, protože si jí ČZ nenechala patentovat. :lol: :lol: :lol:

P. s.: Já chci taky fanklub. :mrgreen:
Přílohy
Schránka01.jpg
Schránka01.jpg (5.6 KiB) Zobrazeno 1739 x


Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od harrykv » 30 led 2011 12:02

No nevim, nevim... Design toho S&W je dost podobný starší ČZ 75 Compact, ale k první ČZ75 z 1976 má hodně daleko.
Konstrukci porovnat z fotky nelze, ale design je úplně jinde
Obrázek
Naposledy upravil(a) harrykv dne 30 led 2011 12:08, celkem upraveno 3 x.
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
Uživatelský avatar
brezvi
Příspěvky: 206
Registrován: 24 led 2010 20:52

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od brezvi » 30 led 2011 12:03

Sice by to chtělo nové téma, ale přiložím rozkres toho SW59. Aby bylo jasno jak to vypadá uvnitř:) Nemám ani s jednou pistolí zkušenost a zkoumat se mi funkční uzly z obrázku nechce. Tak se poperte a uvidíme kde je pravda :lol:
Přílohy
swes_m59_.jpg
login89
Příspěvky: 303
Registrován: 14 dub 2010 11:09

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od login89 » 30 led 2011 12:55

Stálo by to za nové téma. :-)

Jsem tu teď jenom občas a ještě z mobilu...

S a W 59 jsem jmenoval jako příklad moderní DA / SA pistole s dvouřadým zásobníkem, která existovala před ČZ 75. Pětasedma je Browning 1935 s přepracovaným spoušťovým mechanizmem a drobnými, nepodstatnými konstrukčními změnami.

Na tom rozpadu součástka nejvíce vpravo (táhlo spouště) je použita i v ČZ 75 - díky ní má spoušť dobrou charakteristiku (nedochází k jejímu nerovnoměrnému namáhání).
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od harrykv » 30 led 2011 13:30

Samozřejmě že všechny zbraně vycházejí z nějakého základu. Pořád se vylepšují a zdokonalují. Je to stejné jako u aut.... a jsme zase u těch aut :roll: . Trabant má taky výfuk jako Porsche 911, Škoda 120 má dokonce naproso stejné ventilky jako Mercedes. To nemá logiku co teď píšete. Psali jste o tom že ČZ75 je obšlehlá.... teď chceme důkaz :D
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
PPK
Příspěvky: 31
Registrován: 31 led 2010 17:35
Bydliště: Praha

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od PPK » 30 led 2011 17:48

Takže když se vrátím k původnímu tématu, tak z mého dotazu vyplynulo (jestli jsem to dobře pochopil). Že jestli je všechno na zbrani jak má nemělo by k náhodnému výstřelu dojít. Je to tedy jen zase o střelci,tedy o člověku. :|
rotwajlerdick
Příspěvky: 271
Registrován: 06 čer 2010 23:25

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od rotwajlerdick » 30 led 2011 18:42

tak tak je to o zodpovednosti a tu si mnozi z nas nepripousti,zbran povazuji za nerozbitnou nepotrebujici peci.o zbytku nema cenu diskutovat.co clovek to nazor.
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od harrykv » 30 led 2011 20:55

Ano přesně tak a já dodám že pokud je závada z výroby a dá se odstranit tak je povinností majitele tak učinit. Bohužel na ČZ50 si vás už asi výrobce nezavolá Jako to udělala Toyota s vadný plynovým pedálem.
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
hawken.45
Příspěvky: 147
Registrován: 17 črc 2010 19:03

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od hawken.45 » 31 led 2011 10:45

Vždy je to jen o člověku.Zbraň sama od sebe nikomu neublíží.Nechci opakovat již vyřčené, ale prostě čistit po každé střelbě a při každém čištění zkontrolovat správnou funkci.U padesátky hlavně funkčnost úderníku a jeho blokace.
Mimochodem spoušťák je na CZ 75 úplně jiný než na tom rozpadu SW, ale to je opravdu do jiného vlákna.
login89
Příspěvky: 303
Registrován: 14 dub 2010 11:09

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od login89 » 31 led 2011 23:43

S tím, že by každý měl zbraň udržovat v řádném stavu a zejména se v ní nevrtat, když tomu nerozumí, naprosto souhlasím.

Co se týče ČZ 50, tak také souhlasím s tím, že většina náhodných / nechtěných výstřelů padá na vrub právě kutilům, kteří se v pistoli hrabali, aby jí "vylepšili". Což je mimochodem důkazem toho, že potřebuje dodělat doma. :-) A jen menší část jde na vrub špatné konstrukce, odfláknuté výroby a mizerného materiálu.
Tj. pokud je v dobrém technickém stavu, tak není nebezpečná a dá se vybrat dobrý kus, který za pár korun odvede dobrou službu... Zejména pokud člověk za zbraň nechce dát víc, než dva tisíce, nechce jí nosit nabitou, nepoužívá pojistku a nechce z ní střílet. :lol:

A teď trocha OT:

Nikdy jsem nepsal, že má ČZ 75 stejný spoušťový mechanizmus jako SW 59. Uvedl jsem ho sem jako reakci na to, že ČZ 75 byla první moderní pistole ráže 9 Luger s velkokapacitním zásobníkem, jak se s oblibou tvrdí. A na spoušťové táhlo jsem poukázal proto, protože vede po obou stranách těla pistole, což se zase s oblibou označuje jako geniální vynález ČZ...

No a co se týče toho Browninga. Tak je pravda, že každá pistole má tělo, spoušť, hlaveň, zásobník... Takže z tohoto pohledu opravdu všichni opisují od všech a každá zbraň je vlastně originál. :-) Rozdílné oproti Browningu je např., že má opačně vedení závěru v těle a funkční ploha je proti Browningu delší, čímž si ale ČZ sama naběhla, protože to zase vyžaduje přesnější výrobu, navíc u původní verze ČZ to vedení nebylo po celé délce závěru. Stejný je např. úderník, vytahovač (u pozdější verze FN), zásobník, tvar těla pistole, bicí ústrojí, v podstatě i závěr, uzamykání, ta "ledvina" na hlavni je ze SIGa 210 (ČZ tvrdí, že ho okopíroval naopak SIG z nějakého jejich prototypu, předchůdce ČZ 52), atd. Některé věci tam ale originální jsou a celkově je ČZ 75 povedená pistole.

Za svůj věhlas ale vděčí třem věcem. 1. Splňuje všechny parametry moderní pistole a přišla ve správnou dobu, kdy to už všichni chápali. 2. Je pěkná. 3. Dobře se z ní střílí. Není to tedy ani geniální konstrukcí, ani tím, že by byla v něčem první. Což je právě "to ono", kdyby byla jenom první, tak by po ní neštěkl pes, stejně jako po Little Tomovi nebo ČZ 36 / 45 / 92 (těch si alespoň sem tam někdo všimne, protože se jich udělala hromada a tak to není úplně neznámá pistole).
hawken.45
Příspěvky: 147
Registrován: 17 črc 2010 19:03

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od hawken.45 » 01 úno 2011 11:45

Ještě jsem nikde nečetl, že by oboustranné táhlo bylo někým prezentováno jako geniální český vynález. :D
Možná tak v časopisu Zbraně a náboje. :lol:
Geniální je právě celkové uspořádání spoušťového mechanismu a to je vynález pana Kouckého.Do té doby nebyl v jiné zbrani použit.
login89
Příspěvky: 303
Registrován: 14 dub 2010 11:09

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od login89 » 01 úno 2011 12:21

A jsme u toho. :-)

V čem je to uspořádání geniální? V čem je lepší, než u toho SW 59? Nebo třeba u P-38? Nebo u Waltheru PP?
Odpovím si sám - má dobrou charakteristiku při DA funkci díky tomu táhlu... :wink:
hawken.45
Příspěvky: 147
Registrován: 17 črc 2010 19:03

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od hawken.45 » 01 úno 2011 13:28

Nemá dobrou charakteristiku "díky tomu táhlu", ale mimo jiné proto, protože spoušť je v tomto případě jednozvratná páka a táhlo se díky tomu pohybuje při spouštění dozadu.Tedy naopak než u tebou jmenovaných zbraní.Tlačí tak na ostatní díly mechanismu, které jsou rovněž originální konstrukce.
Je to prostě úplně jiný princip, než do té doby používané.
Ale to už opravdu opruzujeme na tomto vláknu jiným tématem.Myslím, že téma CZ 75 na foru určitě najdeš.Zkus tam.Nebo třeba někde vygooglíš nějaký pohyblivý řez.
hawken.45
Příspěvky: 147
Registrován: 17 črc 2010 19:03

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od hawken.45 » 01 úno 2011 13:57

Něco pro logina:
login89
Příspěvky: 303
Registrován: 14 dub 2010 11:09

Re: Pád zbraně a nečekaný výstřel

Příspěvek od login89 » 01 úno 2011 17:48

Dík za trpělivost a za odkaz. :-)

Sice trochu nechápu, proč bych měl hledat po Internetu pohyblivý řez ČZ 75, když by se dalo předpokládat, že pokud mám povědomí např. o SW 59, tj. pistole podobných parametrů, která byla vyráběna mnoho let před ČZ 75 a o které nemá většina obdivovatelů ČZ 75 jako "první moderní devítky" ani tušení, tak mám i ponětí o tom, jak vypadá pětasedma. :D

Podíval jsem se na to reportáž po dělší době znovu a je to právě přesně ta zahleděnost do sebe, o které mluvím. :wink:

Co ten Smith and Wesson model 59 z roku 1970, resp. jeho předchůdce z padesátých let (model 39)?
To nejsou DA / SA pistole ráže 9 mm Luger? V případě modelu 59 s velkokapacitním zásobníkem?
Dominantní na trhu je posledních pár desítek let Glock. Tj pistole z roku 1980. Když byla ČZ takový zázrak, proč jí tedy někdo opravdu neokopíroval a nevyhrál s ní výběrové řízení do nějaké armády? Proč není ve výzroji armády USA Tanfoglio ale Beretta?
No a konečně, proč vznikl spoušťový mechanizmus Omega? Když je te dvojzvratná páka tak skvělá? :lol: :lol: :lol:

Mimochodem, ČZ 75 nikdy nemohla uspět v jakémkoli výběrovém řízení na jakoukoli armádní nebo policejí pistoli, protože dlouho nesplňovala základní požadavek kladený na takovou zbraň. Tj. stoprocentní zaměnitelnost dílů. :mrgreen:
Odpovědět