ozbrojena obrana neozbrojenych

Vše co se událo v souvislosti se zbraněmi

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od maldigola » 18 črc 2010 11:21

Občas je slyšet,že někdo někoho přepadl se zbraní.Umím si představit,že bych já nebo někdo jiný náhodou ozbrojený byl přítomen.Jak bych se měl zachovat?Koukat na to a nechat věcem volný průběh(pak poskytnout první pomoc),nebo vytáhnout zbraň a střílet,když mě pachatel přímo neohrožuje?Nebo ho vyzvat a tasit?


Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od Silencer » 18 črc 2010 16:37

Já bych to nechal na PČR. Kolikrát nestojí za to bránit střelnou zbraní ani sám sebe, natož někoho cizího. Je to blbý, ale je to tak. Dobře si rozmysli, nakolik se kvůli cizímu člověku chceš vystavit třeba i riziku trestního stíhání a odnětí svobody. Vytáhnout zbraň a střílet je asi nejrychlejší cesta k výše uvedenýmu :wink:

A mimochodem, co to má společného s událostmi?
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od kayakero » 09 srp 2010 16:27

JJ,
měli bychom mít více porozumnění pro situaci útočníka (porozumnění, ne soucitu): je vystresován na maximum ve vypjaté situaci - pro něho nové (zbraní na lidi asi nemíří každodenně); právě podniká zoufalou akci, ke které ho jistě dohnaly zoufalé motivy - takže jeho mysl je jistě dlouhodobě narušená-neradostná, je to pomatený vysmaženec nebo neúspěšný ztroskotaný looser (tj.: dlouhodobě trpící), který neumí životní komplikace řešit ani jako průměrný jedinec. A nyní je v situaci, ve které může i naprůměrný jedinec selhat. Vyděsíme-li ho tasením (a nedejbože výbuchem rány na výstrahu) - zazmatkuje, začne jednat ovládán neřízenými náhodnými reflexy (jako náměsíčník) a k neštěstí je jen krok: oběť kterou by jen nenásilně okradl, nyní zcela zbytečně postřelí. A to nemluvím o vystrašené pomatené oběti, kterou to může zmást totálně - a pomateně zaútočí na (nečekaného) zachránce: násilím nebo pomateným obviňujícím svědectvím. A myslete taky na zasahující ozbrojené složky, kterým samozvaný nečekaný zachránce taky těžce rozhodí koncept: zde o rozdílu výsledků zemřu/zabiju rozhodují reflexy zásahovky na desetiny sekundy, takže k průseru taky jen krok.


Takže útočníkovi jeho těžkou chvilku nekomplikujme, ale naopak usnadněme. Buďme na útočníka vlídní: nezazlívejme mu to, usmívejme se na něho přátelsky, žádné stresy, žádné rychlé pohyby + žádné impulzní zvuky, ukliňujme ho: mluvme na něj vlídně, pomalu-zřetelně, držme ruce aby na ně stále viděl, rozhodně žádné vyčítání či moralizování - jistě ne urážky či projevy nenávisti. A rozhodně netasit! Vždyť vlastně nic moc nechce - jen nějaké nepodstatné peníze nebo starý model mobilu či notebooku (který už stejně možná oběť chtěla odložit). Takže: IMHO: riziko situace minimalizovat tak, že loupežníkovi umožníme akci co nejdříve ukončit - a bez násilí zmizet.
_______________________________
Zcela jiné to bude pokud se již útočí fatálními zraněními nebo u nepředvídatelného sociopata či intoxikované smažky. Tam si musíme uvědomit, že lidstvo sestává převážně z hajzlů čekajících na šanci škodit - tedy že oběť je téměř jistě taky bezcenný zmetek, bez kterého na světě bude lépe. Takže zde je na místě s obranou pomoci, ale jen svým lidem, kteří pro mne mají velkou cenu - a kteří to o sobě i vědí, tedy je pomoc ode mne nerozhodí a nezmate. Pomoc provedeme nejlépe tak, že útočníka (bez výzev a žádostí o odhazování zbraní či podobných pokryteckých humanistických iracionalit) bez varování a bez váhání střelíme do mozkového kmene - nejlépe zezadu, ze zálohy, ještě lépe klidnou precizní mířenou ranou, z krytu.
Naposledy upravil(a) kayakero dne 09 srp 2010 16:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od Joezbrna » 09 srp 2010 16:34

Narážíš zřejmě na to, že NO není podmíněna útokem na osobu obránce. Tedy můžeš bránit i zcela cizího člověka. Teoreticky.
Nezapomeň na to, že obrana cizí osoby je právo, nikoliv povinnost. Předně nesmíš vystavit nebezpečí sebe (pak už bys nikdy nikomu nepomohl), za druhé si musíš být jist tím, co děláš, že správně vyhodnocuješ situaci a stavíš se na správnou stranu, a v neposlední řadě, musíš si tu NO ustát, důkazní břemeno, že se jednalo o NO je na Tobě (mrtvý je mrtvý, ty máš na krku trestní stíhání pro vraždu nebo ublížení na zdraví atd., a Ty musíš dokázat, že to NO byla).
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od kayakero » 09 srp 2010 16:44

Obrana cizí osoby povinná je (nejen pro rytíře JEDI) - neposkytnutí pomoci je postižitelné: za totáče tak zkoušeli prokurátoři stíhat registrované karatisty, kteří nebránili mláceného před přesilou - že pro karatistu ta přesila není hrozbou. Dnes zatím od ozbrojenců palbu (naštěstí) nevyžadují.


Jenže tasení=>palbou situaci leda vyhrotím tj.: napadenému pomohu asi jako poručík Jack DREBIN/Bláznivá střela. Dokud jde jen o portmonku/mobil/notebook/auto nebo zranění..smrt jen domácího zvířectva či lůzy => netasím, nepálím.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od maldigola » 09 srp 2010 17:02

Dnes zatím od ozbrojenců palbu (naštěstí) nevyžadují.
To je,myslím si chyba .Když stát někomu dovolí aby zbraň nosil,pak by po něm měl chtít,aby ji také pro ochranu zdraví,života a majetku společnosti použil.Jako trestný čin neposkytnutí pomoci,kterou má každý povinnost poskytnout v rozsahu svých znalostí.
Ty znalosti jsou státem u zkoušky prověřené,takže- chtěls nosit zbraň,tak ji taky používej!A jestli budeš zbaběle civět,jak jiného bijí,nejsi zbraně hoden.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od Biggles » 09 srp 2010 17:58

Bože :roll: Neměl by mi pak stát přispívat na munici, případně i zbraň? Tos nemohl myslet vážně...............
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od Joezbrna » 09 srp 2010 20:39

Trestní zákoník píše: § 150

Neposkytnutí pomoci

(1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné
poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou
pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude
potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné
poruchy zdraví nebo vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač
je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude
potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.
Pokud situaci vyhodnotím tak, že nemohu účinně pomoci bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, tak nejsem povinen pomáhat (to odpovídá mému "zaprvé" - nelze požadovat, abys riskoval krk pro někoho cizího).
Pokud osobě nehrozí nebezpečí smrti a nejeví (již) vážné poruchy zdraví, rovněž nejsi povinen jí pomáhat (to odpovídá mým druhým dvěma výhradám v předchozím příspěvku - mohlo by se jednat o exces - vybočení z mezí tzv. nutné obrany).
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od maldigola » 09 srp 2010 20:59

Pokud někdo nepomůže ač by mohl,protože by sebe vystavil nebezpečí ,pak bych řekl ,že je to zbabělec beze cti.
" Kdo osobě v nebezpečí smrti..."-pokud jsem přítomen tomu,jak je jiný ohrožován zbraní,pak je v nebezpečí smrti a tedy jsem povinen jednat.Tak asi bych to cítil a viděl.
A měl-li bych to udělat tak,abych sebe neohrozil,pak bych vyčkal až ke mně bude zády a pak ho střelil do hlavy.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 545
Registrován: 08 bře 2010 13:15

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od Joezbrna » 09 srp 2010 21:10

Ale o tom tu již dobrých 15 minut hovoříme, Mlho :mrgreen:
Je v nebezpečí smrti nebo jeví známky ... a zároveň mohu pomoci bez nebezpečí pro sebe nebo pro druhého => jsem povinen pomoci. Není-li jedna z podmínek implikace splněna, nejsem povinen pomáhat (ale mohu pomoci v rámci NO/KN).
Lidská práva zasluhují nejvyšší ochranu!
http://www.a-human-right.com/
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od maldigola » 09 srp 2010 21:14

A jó, tak to je fajn.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od kayakero » 10 srp 2010 10:34

maldigola píše: . . . . civět,jak jiného bijí . . . .
pomoc mlácenému je podobně riziková jako potravinová pomoc hladovějící Africe: spoustu celých afrických národů se naučilo že hrozí-li hlad, nezačínají pracovat, ale plakat do kamer a škemrat o vyřazenou evropskou pšenici. Povinně pomáhat všem mláceným - to jen vytvoří další prostor/návyk na parazitismus. Musím mít možnost legálně odmítnout chránit škůdce/parazity - zvláště pokud oni sami pro svou obranu nic nedělají.

maldigola píše: . . . . nejsi zbraně hoden.
Na tom hodně je. Kdo (z důvodů zbabělosti) odmítne (se zbraní) zastavit krvavé řádění násilníka/běsného psa/..., toho možná stát neumí potrestat za neposkytnutí pomoci, ale na odebrání spolehlivosti je to jistě - tedy buďto rovnou sebrání/neobnovení zbrojáku, nebo aspoň na přeškrtnutí té větičky "Oprávněn nosit zbraň kategorie B". A stát by ani neměl prokázané zbabělce zaměstnávat - tedy pokud státní zaměstnanec uteče, měl by ho čekat vyhazov (?bez nároku na výsluhový příspěvek?)

Biggles píše:Bože :roll: Neměl by mi pak stát přispívat na munici, případně i zbraň?
to není špatná myšlenka :wink: Mohlo by to mít několik stupňů:
1. nejnižší by se jen zavázali, že budou zbraň vždy nosit kamkoliv půjdou + vždy zasáhnou když něco sami uvidí - těm by stát přispěl třeba jen na jetou CZ75 + střelby na kruhy 2x do roka.
2. nejvyšší závazek by byl: nikdy nevypínat mobil => na písknutí z dispečinku PČR vystartovat na svou ulici a chránit svou komunitu: zvláště v odlehlejších osadách nebo za vyjímečných situací by byl lokální ochránce velice efektivní. Takovým rezervistům by stát přispěl na SigSauer P226 + každý měsíc na akční střelbu stylu LOS na střelnici, kde cvičí URNa. Uvidíme, jestli se nový ministr vnitra (VV-kopulista Johen) pochlapí :wink:

maldigola píše: . . . stát někomu dovolí aby zbraň nosil,pak by po něm měl chtít,aby ji také pro ochranu zdraví,života a majetku společnosti použil.
Lidové hrdinství je často průšvih: plný omylů a hazardů. Většinou sice končívá dobře, často ale obžalobou=>odsouzením naivního statečného zachránce či (zbytečnou) tragedií. Nebrat - a rozhodně nevynucovat zákonem. Necvičeným naivním civilistům by se vážně nemělo dovolit sahat po zbrani jinak nežli výhradně na odvracení akutně hrozícího masakru.
Lettow-Vorbeck
Příspěvky: 296
Registrován: 19 led 2008 17:10

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od Lettow-Vorbeck » 12 zář 2010 11:58

Uplynulo pět let od vraždy Michala Velíška. Předpokládám, že člověk v jeho situaci (opravdu bych nechtěl zažít) by měl bez varování grázlovi způsobit zranění neslučitelná se životem, má li čím aniž by ho čekala dovolená na hradě Mírov. Nebo se mýlím?
Čtu v poslední době tak strašné věci o kouření, že jsem se rozhodl přestat číst. - Winston Churchuil
Uživatelský avatar
cherro
Příspěvky: 280
Registrován: 09 črc 2008 22:48
Bydliště: Spolkový stát Prajzká

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od cherro » 13 zář 2010 10:52

CZH 2003 total Gunexpert, Gazela, Walther P22Q, Remigton 870, Glock 17, Glock 30 Gen4.1.
"Všechno co má význam být střeleno, má význam být střeleno i vícekrát. Střelivo je levné. To život je drahý."
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: ozbrojená obrana neozbrojených

Příspěvek od kayakero » 13 zář 2010 11:19

-> Lettow-Vorbeck: Tak nějak by se mi to líbilo (jako odstřelení vzteklé lišky): došetřilo by se, že násilný/kriminální útok již započal a ještě trval => přítomnost (kriminálně závadného) útočníka byla hrozbou pro život napadených => (bez výzvy) do mozkového kmene = zproštění, nejvýše přestupek za nepřiměřenost = napomenutí. Ale vzhledem ke hrozbě z pokřiveného svědectví oběti + kolemstojících (jež z obrany udělají vraždu), šel bych do toho stejně leda jen u lidí, na kterých mi záleží.

Nemyslím ale, že se preventivní odstřel (byť v hrůzné situaci) shledá s pochopením justice. Kdyby Velíšek vystřelil včas, přežil by, ale trest by byl asi veliký.

Terminální lidové hrdinství Michala Velíška ale beru nikoliv za akt racionální zodpovědnosti, ale za emocemi motivované.
(Každoroční) cenu Michala Velíška proto chápu jako národní částečný ekvivalent Darwinovy ceny.
Odpovědět