osetreni kozeneho pouzdra

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Příspěvek od Bonanza » 08 črc 2007 20:00

epetr2008 píše:Věřím že VITO ví co říká.

A hlavně si takhle můžeš upravit pouzdro zcela podle svého vkusu.

Přesto si myslím, že se pouzdro má eventuálně nějak udržovat.

Nemyslím teď po nošení pod sakem.

Ale když jdete ven a třeba zmoknete až na kost.
Což se mi občas stane a právě v takových případech přichází na řadu vysušení a v mém případě Vámi zavrhovaná indulóna.

Takže co by jste v takovém případě dělali vy?
Čím to ,,ošetřili" ?
Pár let již vyrábím pouzdra z kůže (na nože, krátké zbraně i na pákovku) a pokud je třeba nový futrál těsný, používám Elaskon (4O,-Kč) ohřátý v hrnku s vodou, kde ho ponechám během aplikace na vnitřní strany štětěčkem(zubním kart.), poté i na vnější hladkou stranu. Světlá kůže ztmavne. pak je možné do futrálu narvat krochnu, nebo dřevěný polotovar. Takto jsem zvětšil futrály zásobníků Škorpíka pro lOranné zás.858. Pro pravidelnou údržbu kůží (i kalhot, bund z hladké kůže) používám s úspěchem Universal leder balsam na bázi včelího vosku, je super. A doporučuji Elaskon, nis jiného. :oops:


Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 08 črc 2007 22:47

Nejlepší věc na ošetření kůže je, jak jsem se sám přesvědčil, německý olej na kůži "LEDERÖL". Je pozoruhodný tím, že kůži natřeš, olej vsákne a kůže po několika hodinách NENÍ mastná na omak, je taková sametová. Ošetřují se s tímto olejem např. jezdecká sedla a ty samozřejmě nemohou být mastná! Já jsem s ním natřel moje všechny opasky, pouzdra na nože, kožené boty, kozačky mé ženy a všechny její kabelky a tašky. Kůže ztmavne nepatrně. Olej je bezbarvý, nezapáchá a 1/2 litrová láhev stála asi 120 Kč. Dá se koupit v obchodech s jezdeckými potřebami. Na natírání jsem použil polovinu houbičky na mytí nádobí, hadřík není tak dobrý. Ideální je použít olej třeba na vysoké kožené holínky nebo kanady dokud ještě nebyly nijak ošetřeny. Boty nádherně změknou a pak se můžou už leštit běžným způsobem a vodě odolávají velmi dobře.
Škoda, že jsem tohle neznal když jsem byl na vojně, nemusel jsem mít odřené nohy.
Moc dobrý na kůži je také Minkový olej, což je vlastně norkový olej nebo vazelínka.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Příspěvek od Bonanza » 09 črc 2007 12:24

Fandaks píše:Nejlepší věc na ošetření kůže je, jak jsem se sám přesvědčil, německý olej na kůži "LEDERÖL". Je pozoruhodný tím, že kůži natřeš, olej vsákne a kůže po několika hodinách NENÍ mastná na omak, je taková sametová. Ošetřují se s tímto olejem např. jezdecká sedla a ty samozřejmě nemohou být mastná! Já jsem s ním natřel moje všechny opasky, pouzdra na nože, kožené boty, kozačky mé ženy a všechny její kabelky a tašky. Kůže ztmavne nepatrně. Olej je bezbarvý, nezapáchá a 1/2 litrová láhev stála asi 120 Kč. Dá se koupit v obchodech s jezdeckými potřebami. Na natírání jsem použil polovinu houbičky na mytí nádobí, hadřík není tak dobrý. Ideální je použít olej třeba na vysoké kožené holínky nebo kanady dokud ještě nebyly nijak ošetřeny. Boty nádherně změknou a pak se můžou už leštit běžným způsobem a vodě odolávají velmi dobře.
Škoda, že jsem tohle neznal když jsem byl na vojně, nemusel jsem mít odřené nohy. Díky za další tip na další typ materiálu na kůže. Je pravda, že kůže vyžaduje různé typy mazadel dle druhu kůže a dle druhu používání i dle druhu prostředí.
Moc dobrý na kůži je také Minkový olej, což je vlastně norkový olej nebo vazelínka.
Díky za další tip na další typ mazacího materiálu. Jen musím najít koňskou prodejnu v Praze, mají-li Leder"ol . Je pravda že kůže má mít různé nátěry dle druhu kůže, pouzdra a prostředí, kde bude používána, pak Tě přežije.
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 09 črc 2007 21:24

Elaskon jsem používal na dlouhý bič (Australák) je pravda,že příjemně voní,ale bič má být měkký a ohebný,kdežto z futrálu který je jako hadr pistoli fofrem nedostaneš.Potíže s promočením kůže jsem taky řešil indulonou ale musí se nanést ještě na mokrou useň. A jak tu někdo přede mnou psal futrál který používáš se obvykle nijak ošetřovat nemusí.Nevím čím to je možná lidským teplem ale zavírák Venger nosím na opasku i na ples a nikdy jsem nepotřeboval futrál čímkoli mazat.
Aquila non captat muscas
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Re.:

Příspěvek od vito » 10 črc 2007 07:14

J.Laser: Souhlasím, pouzdro na krátkou zbraň musí být natolik pevné, aby i po vytažení zbraně dál drželo její formu. Proto se také kožená pouzdra dělají z poměrně silné kůže. Proto se také tvarují na každou jednotlivou zbraň , není to jen pro parádu. Tuto skutečnost velmi oceníme při vracení zbraně do pouzdra.
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 11 črc 2007 08:24

[quote="epetr2008"]

Mimochodem co stojí ta kůže?
Prodává se na ,,metry" ???
quote]

Useň (přírodní kůže) se prodává na čtvereční decimetry a počítej asi tak osmdesát kaček za decimetr 3mm hověziny.
Aquila non captat muscas
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Příspěvek od Bonanza » 11 črc 2007 16:54

J.Laser píše:
epetr2008 píše:
Mimochodem co stojí ta kůže?
Prodává se na ,,metry" ???
quote]

Useň (přírodní kůže) se prodává na čtvereční decimetry a počítej asi tak osmdesát kaček za decimetr 3mm hověziny.
Nevím jak a za kolik se prodává kůže v Hor.Beř. nebo v rRoudnici nebo v Leitmeritz, /sloužil jsem v Terezíně proti Koňským palicím), ale v Praze se prodává na kila(např. kvalitní hovězina 3-4mm 6oo-l.2oo Kč/kg dle prodejny atd), takže můžeš koupit pás kůže cca 4O-6Ocm x lOO-l3Ocm, který Tě vyjde třeba na 2-3 tis.Kč, jako mne stála kůže na futrál pro pákovku 2tis. :roll:
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 11 črc 2007 18:40

Nechápu proč na mě mé bydliště a blízké okolí tak nevybíravě útočíš. Jestli jsem napsal něco co se dotklo tvého jemnocitu,tak mi to promiň...Když jsem pracoval v Kozaku tak se useň počítala v decimetrech čtverečních. Možná,že dnes je to jinak :?:
Aquila non captat muscas
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 11 črc 2007 20:35

Však vám to chlapi oběma vychází zhruba stejně. :lol:

Je to asi jakobych si koupil za stovku diabolek krabičku nebo 250gramů. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
enricqo007
Příspěvky: 65
Registrován: 11 črc 2007 11:03

ošetření koženého pouzdra

Příspěvek od enricqo007 » 11 črc 2007 22:56

najplepsie ked si kupis NEkozene:D
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Příspěvek od Bonanza » 12 črc 2007 15:16

J.Laser píše:Nechápu proč na mě mé bydliště a blízké okolí tak nevybíravě útočíš. Jestli jsem napsal něco co se dotklo tvého jemnocitu,tak mi to promiň...Když jsem pracoval v Kozaku tak se useň počítala v decimetrech čtverečních. Možná,že dnes je to jinak :?:
Sorry, nemyslel jsem tím nic,natož nějaký útok, od toho se přeci nebavíme na našem hobby fóru, mám naopak velmi dobré vzpomínky na Tvůj kraj (H.Počáply, Beřkpvice, Terezín, Litoměřice atd. Reagoval jsem jen na Tebou uvedené decimetry, nikdo z nás neví vše a nemusí se všude prodávat stejně, chtěl jsem Tě jen informovat, jak to chodí v Praze v prodejnách pro kutily. Ještě jednou:nic ve zlém, DíkD :D
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 12 črc 2007 19:41

Vše je zapomenuto :P opět přátelé ve zbrani :lol:
Aquila non captat muscas
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od PB » 05 srp 2007 02:30

zdarec chlopi, mam lehke dilema- dostala se mi pod ruku hasicska sekyra, zrejme uz znacne historicka. k jadru veci, sekyra jako takova je OK ale je kryta velmi dumyslnym remenim ze silne kuze a to je za ty roky odhadem aspon 30 silne ztvrdle a smrstene + spinave. tak moc prosim o radu zde pritomne odborniky jak se o kuzi nejlepe postarat- v tomto pripade se da mluvit o zrestaurovani. díky mockrat! popripade kdyby jste o teto veci vedeli neco vice rad se neco noveho dozvim :wink: tento "kozeny" problem mam i na nemeckem batohu ktery se prokazatelne ucastnil bitvy u stalingradu- i u nej za info moc dekuji!
Přílohy
P8050075.JPG
P8050076.JPG
P8050077.JPG
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 05 srp 2007 06:34

Zkus Evu Chadimovou,sedlářství Echo ta nějaké prostředky prodává...http://www.sedlarstvi-echo.wz.cz/
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

ošetření koženéhopouzdra

Příspěvek od Bonanza » 05 srp 2007 16:18

PB píše:zdarec chlopi, mam lehke dilema- dostala se mi pod ruku hasicska sekyra, zrejme uz znacne historicka. k jadru veci, sekyra jako takova je OK ale je kryta velmi dumyslnym remenim ze silne kuze a to je za ty roky odhadem aspon 30 silne ztvrdle a smrstene + spinave. tak moc prosim o radu zde pritomne odborniky jak se o kuzi nejlepe postarat- v tomto pripade se da mluvit o zrestaurovani. díky mockrat! popripade kdyby jste o teto veci vedeli neco vice rad se neco noveho dozvim :wink: tento "kozeny" problem mam i na nemeckem batohu ktery se prokazatelne ucastnil bitvy u stalingradu- i u nej za info moc dekuji!
Já mohu doporučit opět buď: ohřátý Elaskon, namazat 3x štětcem či zub.kartáčkem(ale kůže zčerná) nebo Original lederbalsam, nebo Leder"ol z koní prodejny. Mámtyto sekerky asi 3 ks a většinou stejný problém neboť kožka je stará, zpuchřelá jak byla kdes za trámem a v ohybech prasklá. Moc se s tím nedá dělat. Hasičům zdar.
Odpovědět