optika na sa. vz.58

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
puclig
Příspěvky: 15
Registrován: 10 úno 2009 16:55
Bydliště: Severní morava

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od puclig » 01 led 2011 23:19

Mám dotaz na praktické zkušenosti z infradalekohledem NSP-2 na sa58 a jaká lišta byla na boční uchycení?


Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od Biggles » 13 led 2011 09:39

Vzhledem k tomu, že se jedná o doplněk zbraně kat. A, tak asi moc osobních zkušeností mít nikdo nebude. Nicméně pokud se nemýlím, tak tímto byly osazovány pušky SA vz.58Pi, z čehož vyplývá, že montáž byla řešena boční "Pi lištou", systém obdobný ruským lištám na AK či SVD nikoli ovšem shodný a záměnný.
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od Harquebusier » 11 úno 2011 15:26

Dnes přijel pošťák a přivezl mi kryt vratného ústrojí od Gunexpertu. Nedalo mi a hned jsem ho namontoval na zbraň. Všechno pasuje nádherně přesně a přitom na fest. Moc pěkná práce. Už se těším na vyzkoušení na střelnici.
Jako koukátko jsem osadil Barska SKS 4x21, vypadá bytelně, měla by být konstruována pro náboj 7.62x39, tak snad vydrží. Nedoufám v odstřelovačku, ale slábnoucímu zraku snad pomůže k dosažení rozumného střílení. Osnova je moc pěkná, vlasově jemná.
Jediné drobné negativum je, že nejde zcela zaklapnout sklopka v transportní poloze. Kryt je přece jen do boku "masitější". Možná by stačilo sklopku v místě kontaktu připilovat? Máte někdo zkušenost?

Takhle to vypadá na zbrani:

Obrázek

Obrázek
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od Harquebusier » 12 úno 2011 16:35

Tak pokus o nastřelení s optikou Barska dopadl neslavně. :( V puškohledu se začala hned po prvních ranách otáčet osnova. Než jsem to vzdal, vypálil jsem pouhých 18 ran a horní rameno osnovy je nyní cca na jedné hodině, tedy pootočení o nějakých 30°. Asi by tato optika místo SKS měla být značena jako Rimfire, pak by byla fajn.
Dojde bohužel na reklamaci. :cry:
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 191
Registrován: 06 led 2011 09:03
Bydliště: Slezsko

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od DeadMan » 14 úno 2011 08:22

sakra tak to jsi mne moc nepotěšil protože ji mám na SKS a čekám už jen na kroužky a jdu střílet tak doufám že nebudu muset taky reklamovat a pokud ano tak budu chtít peníze a žádnou výměnu :evil:

určitě pak dej vědět jak jsi dopad ovšem ten kryt od gunexpertu je super ale pro mne trochu drahé :(

sice nevím kolik materiálu je třeba odebrat ale sklopku bych nepiloval spíš prodal a pořídil jinou která by se tam vlezla ale asi bude problém to vyzkoušet protože málo který prodejce má něco na krámě a to ve více verzích třeba od FAB tak potom jedině vyrobit na míru někým kdo má svářečku nebo se zeptej přímo na gunexpert asi s tím budou mít zkušenost když už postavili tolik zbraní

teď jsem si všimnul že tam máš nějakou plastovou která je objemnější tak mě napadlo jesli by tam nešla ta origo kovová (příjde mi taková štíhlesší)
SKS Simonov 45, CZ 858 Tactical 4P, CZ 858 Tactical 4V, Maverick 88, G17, G26, Ruger Mark IV Target, Derringer Great Gun 9mm 2,5", Slavia 634, Crosman 1377, Jandao Chase Star 225lb
PPK
Příspěvky: 31
Registrován: 31 led 2010 17:35
Bydliště: Praha

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od PPK » 21 úno 2011 16:38

Chtěl bych si koupit nějakej dobrej kolimátor, kterej vydrží a nebude moc drahej. Dejte mi nějakej tip a koukněte na tenhle -http://sightmark.cz/index.php?lg=cs&id= ... &detail=11a poradte, mám nebo nemám ho koupit? Děkuji za rady. Cena tak do 5 000kč. :mrgreen: :mrgreen:
PPK
Příspěvky: 31
Registrován: 31 led 2010 17:35
Bydliště: Praha

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od PPK » 21 úno 2011 16:44

Jo a montáž na nadpažbí...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 191
Registrován: 06 led 2011 09:03
Bydliště: Slezsko

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od DeadMan » 13 bře 2011 14:01

to Harquebusier: jak jsi dopadl s reklamací te Barsky? já jsem s ní dál celkem 100ran a vypadá to že bude držet
SKS Simonov 45, CZ 858 Tactical 4P, CZ 858 Tactical 4V, Maverick 88, G17, G26, Ruger Mark IV Target, Derringer Great Gun 9mm 2,5", Slavia 634, Crosman 1377, Jandao Chase Star 225lb
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od Matěj » 13 bře 2011 15:40

PPK píše:Chtěl bych si koupit nějakej dobrej kolimátor, kterej vydrží a nebude moc drahej. Dejte mi nějakej tip a koukněte na tenhle -http://sightmark.cz/index.php?lg=cs&id= ... &detail=11a poradte, mám nebo nemám ho koupit? Děkuji za rady. Cena tak do 5 000kč. :mrgreen: :mrgreen:
Tady jeden máš.Stojí sice trochu víc, ale je to fakt super .
http://www.sa58.cz/products/pk-a-7409/
PPK
Příspěvky: 31
Registrován: 31 led 2010 17:35
Bydliště: Praha

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od PPK » 13 bře 2011 17:22

A jakou tam máš boční montáž? Já mám starej kolimátor na nadpažbí. Dík
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od Harquebusier » 08 dub 2011 16:00

DeadMan píše:to Harquebusier: jak jsi dopadl s reklamací te Barsky? já jsem s ní dál celkem 100ran a vypadá to že bude držet
Tak to je fajn, že Tobě drží. Mně ten poškozenej kus vyměnili za jinej, ale bohužel se stejným výsledkem - záměrný kříž se po první ráně opět začal pootáčet. Tak přislíbili vrátit peníze, sice je ještě nemám, ale psali že reklamaci uznávají, tak snad dobrý.

Rozhodl jsem se, že na 58mu půjde kolimátor. Nejvíce se mi zamlouvá Docter, tak asi tento: http://www.optickysvet.cz/kolimatory/ko ... yle-zdarma
Není zrovna lacinej, ale všichni ho chválej... :wink:
45acp
Příspěvky: 9
Registrován: 28 bře 2011 07:57

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od 45acp » 11 dub 2011 10:24

Tak o stránku dřív jsi byl nadšen Barskou... a prozření přišlo rychle a rázně. Což je dobře, lepší než prostřílet 2 roky záruční doby a pak zjistit, že se nastavení začíná hýbat, ovládací prvky mají hysterezi nebo praskla čočka a oprava není možná.
Když jsem uvažoval o optice na SKS, rovnou jsem zavrhl montáž na kryt pružiny závěru, protože to nikdy nemůže být přesné. Boční montáž navrtáním do rámu (masa je tam dost) mi drží už přes 5 let, záměrný bod se nikam neposouvá, puškohled mám český z UK59, původní široký dolní držák na šínu ufrézován a to celé elegantně přišroubováno 2 šroubky na maličký brynýrovaný mezikus (aby se puškohled dostal přesně do osy hlavně, jinak by byl při montáží na zbraň zprava umístěn mírně nalevo od osy hlavně).
Mimochodem ten puškohled mezi tubusem a držákem obsahuje silentblok (masivní, pod barvou nevidítelný, ale stačí ji oškrábat) a podle mě dobře vědí, proč ho tam dávají. Ono se ti osnova nemusí vysypat hned ani nastavovací kolečka se ti nemusí vyčochtat hned, ale časem k tomu (při montáží kov na kov) nutně dojde. Je něco jiného lovecká kulovnice, která dá 50 ran ročně, a SKS, které jich dá 500 :-)
Harquebusier
Příspěvky: 346
Registrován: 05 zář 2006 14:21

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od Harquebusier » 11 dub 2011 20:38

Jo, prozření přišlo včas, to je fakt. Nemyslím ale, že by příčinou potíží byla montáž optiky na krytu pružin, ten fakt sedí perfektně a nehne se, kromě toho, že je moc pěkně zpracován.

Diskutoval jsem optiku pro 58mu s panem ing. Václavem Martínkem a ten mi dost otevřel oči. Dělal testy optiky na vz. 58 již před mnoha lety a podle něj je to jedna z mála zbraní, která dokáže horší optiku zlikvidovat dokonce způsobem, že z ní vypadaj čočky. Důvodem není výkon náboje, ale mechanické nárazy nosiče závorníku do rámu zbraně. Je to jako mlácení kladivem. Slabší optika podlehne vzápětí (Barska), kvalitnější vydrží déle. Dle jeho názoru by 58ma po čase "zdolala" i Leupolda. Mechanismus SKS pravděpodobně funguje trochu měkčeji, protože na něm Barska celkem drží (jak píše kolega DeadMan o pár příspěvků výše).
S loveckou kulovnicí s válcovým závěrem to asi nelze srovnávat, protože ač má vyšší výkon náboje, nejsou tam žádné tvrdé nárazy kovu na kov, ale jen jeden měkký do střelcova ramene. :wink: Při těch reklamacích mě pán z webového obchodu ujišťoval, že Barska funguje bez potíží na Mosinech a já mu to věřím...

Jo, mimochodem, optiku z kulometu UK 59 doporučoval ing. Martínek jako jednu z mála velmi odolných, ale na můj vkus je dost rozměrná... Srovnatelným "likvidátorem optik" jsou prý kuše a tam je zaměřovač z kulometu také vhodný.
jbiker
Příspěvky: 221
Registrován: 21 úno 2006 16:25

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od jbiker » 12 dub 2011 01:02

Mnoho příspěvků na fórech varuje, že kosa je "scope killer", obvykle podpořeno výčtem finančních ztrát, ale každej to stejně alespoň jednou musí zkusit. Je to marný, je to marný, ... :mrgreen: Ještě, že ti uznali reklamaci. Nebyl ten lidový vypravěč náhodou Dékany ? Docter vypadá dobře, ale nepřemýšlel jsi o Eo-Techu ? Ten už není tak cenově daleko, výdrž ověřena i na kose a záměrný obrazec je fantastickej. Tečka 3.5 MOA u Doctera už je dost velká, Eo má 1 MOA v kroužku a s tím se dá i přes 100 metrů.
4mike
Příspěvky: 644
Registrován: 16 čer 2006 21:26
Bydliště: Brno

Re: optika na sa. vz.58

Příspěvek od 4mike » 12 dub 2011 08:18

docterovský 3,5MOA je furt pod rozptyl kosy, čili na kropení do 100m v pohodě a sklo má luxusní
větší masakr bude nastřelení, červíky a šroubovák (byť se stupnicí) to chce docela trpělivost
a nastavení se umí lehce pohnout i dotažením aretačních červíků

btw
před montáží bych zakápnul silikonem káblík k diodě umí se utřepat i na pistoli

EOtech je sázka na jistotu
Odpovědět