Optika na malou odstrelovacku

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Optika na malou odstřelovačku

Příspěvek od Vláďa » 08 čer 2006 20:24

Možná se to tady někde probíralo, ale zaregistroval jsem, že se měnily pravidla na malou odstřelovačku. Jak je to s puškohledem, a co byste mi doporučili na ZKM 456 ?


.45 ACP je pádný argument :)))
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 14 črc 2006 06:53

Pravidla jsou různá, zatím nejednotná:
Pro mizivé cíle můžeš použít maximální zvětšení 4x, variably musí být zaplombované. Průměr objektivu je volný.
Pro malou odstřelovačku střílenou KSPZ Horní Branná a SSK Horní Branná můžeš použít max. 12x50.
Pro závody připravované mnou je optika volná, nejsou povoleny kolimátory a laserové zaměřovače a dálkoměry.
Něco připravují v Česticích, tuším, žeto bude kopie KSPZ HB.

Zatím se převážně střílí na 50 m, ale MC také na 18 a 33 m a KSPZ HB na střelnici v Radvanicích na 100 m (to už je pro malorážku Long Track). Doporučuji tedy dobrý variábl se stavitelnou paralaxou.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 14 črc 2006 08:04

Jen poupravim:

Pro malou odstřelovačku střílenou KSPZ Horní Branná a SSK Horní Branná můžeš použít max. 12x52
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Příspěvek od Vláďa » 16 črc 2006 13:21

Díky za poučení, možná by nejen mě zajímalo, kdo jakou optiku používá, a jaké s ní má zkušennosti. Přeci jen to není levná záležitost,takže by si člověk měl dát na výběru záležet. Ještě jednou děkuji....
.45 ACP je pádný argument :)))
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 16 črc 2006 14:25

Používám Meoptu 4X32 osnova 4A - Ale jinak optika na malou odstřelovačku by měla mít paralaxu a co možná nejtenčí kříž. Neuškodily by také dílky na vodorovné ose pro předsazení na běžící cíl.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 19 črc 2006 20:26

Používám Hawke Varmint II 4 - 16 x 44, který vyřadil Sidewinder, protože mu nevyhovoval (už jsem říkal, že je maximalista). Mě vyhovuje, nejsem tak náročnej, nicmén dokud se terče nezvedaj a nehejbou, střílím s ním docela úspěšně. Ty hejbačky nejsou problém dalekohledu, ale toho mezikusu mezi zbraní a podložkou.
Dalekohled má perfektní vymezení kroku na točítkách, nemá prakticky mrtvý chody (nemyslím tím zabitý psohlavce), stavitelnou paralaxu od 10 m, záměrný bod se prakticky nemění při různým zvětšení.
Nevýhody: Maličko silnější kříž (ale na mý blbý voči akorát), lehce zamlžený pohled (ale opravdu lehce), rybí oko při maximálním zvětšení (který stejně téměř nepoužívám.
Kroužky montáže mám od Kozapu a vlastní montáž jsem koupil poslední od Oldy Hajny (výrobce p. Sajdl) a to je to nejcennější na celé sestavě. Je to jednodílnej ocelovej blok, kterej se nepohne ani po ráně kladivem - to jsem teda nezkoušel, ale působí hodně pevně.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 20 črc 2006 08:51

Ja jsem trochu zainvestoval a poridil Weaver V16 4-16x42. Ta optika mi potvrdila, ze Weaver patri mezi spicku pokud jde o kvalitu, pricemz se radi do cenove prijatelne optiky..

Obraz je ostry a cisty, se zvetsenim klesa svetelnost, ale to je znamy jev. Drzi nastrel se zmenou zvetseni a ma presne a pohodlne klikani. Jedinou vyhradu mam ke krizi - mam "Fine Crosshair" - ktery je dle meho az zbytecne tenky. Pri strelbe s velkym zvetsenim je to vyhoda, ale pri strelbe na 4x (napriklad v Hradci) je kriz tak tenky, ze to dost zatezuje oci.. vyrobce udava ze pri 4x prekryje kriz na 50m pouze 5,5mm - to pro predstavu. .. tuto optiku mohu doporucit, ale pro univerzalnost bych radeji volil klasicky duplexni kriz.
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 26 črc 2006 20:51

Přikládám foto své osnovy na 100metrů vrchní terč je mez. malorážkový terč a ty malé dole sou terče používané v Hradci na malorážní odstřelovačce. V porovnání s Weaver je tento kříž tlustý , ale občas se s ním povede dobrý výsledek.
http://album.volny.cz/balda2004/view.ph ... page=0#img
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Příspěvek od Vláďa » 26 črc 2006 21:45

Pokud jsem to správně pochopil, dá se i optikou 4x32 s rozumnými výsledky střílet? ( Rozumně je pro mě mimo absolutní chvost výsledkové listiny :lol: ) Nějak se mi totiž komplikuje domácí situace, takže asi budu muset na nějakou dobu vzít za vděk optikou od kamaráda, kterou mi slíbil zapůjčit...
.45 ACP je pádný argument :)))
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 27 črc 2006 00:01

S Meoptou 4x32 se tohle střílet dá, dokonce pokud máš klasické "téčko" tak se dá odmáčknout spoušť pokud se ti "běhna" dotkne svislého trnu a tím vyřešíš problém předsazení (trn má určitiu šířku) Podmínkou je ovšem použití kvalitního střeliva. Můžeš střílet mířenou jako bůh, ale běhny rozhodují, pokud mineš, tak seš v pr.... Na náboje řady HV se vyprdni, radši sázej na něco svižného ale s velmi dobrým rozptylem. Znám lidi co to stříleli s náboji REX, ale s určitými sériemi, a také tam byli borci co stříleli běhnu s tormentačními náboji. S kamarády jsme používali Eley Scorpion, ale už se nedělají. Mizivé cíle (hlavy, vlaštovky) se dají trefit,ale nesmíš to zkonit tam kde je nejdřív ukázka, nejlepší je hledat cíl pohledem nad puškohledem, až se objeví, natočit flintu na něj podle puškohledu,hlavu dolů, zamířit a střelit, a na tohle je nejlepší zvětšení do 4x. Měl jsem Meoptu Artemis z roku 1992, bez stranového točítka, ale obraz měla špičkový,na originál meopťácké montáži se stranovou korekcí. Největší zábavou bývala vpřed běžící dvojice (2 pruhy) 8 ran, na to se každý těšil.
P.S.Čekám že za tohle sdělení budu ukamenován milovníky speciálních puškohledů a zbraní,nechal jsem toho v roce 99,nebyl už čas na střílení (práce) ale nějaké výsledky byly,výkonnostní třída M, jednou jsem dokonce přestřílel mistra ČR, jen jsem měl tu smůlu že jsem nebyl na závodě kvalifikačním na MČR, a tak jsem střílel Pohár primátora HK (vložený závod), a udělal jsem o 2 nebo 3 body větší výsledek než mistr ČR, a je ti to houby platný, pohár měl někdo jiný. Přežil jsem to ve zdraví, to je život, musíš to brát jak to jde.Měl jsem štestí na kolegy ze spolku, protože posouvali republikové rekordy,jen jsme se navzájem hecovali na trénincích, a byli dobrá parta. Skláním hlavu před zápalem průkopníků a organizátorů,rozhodčích např.p Frýda,Varga,Krejčí.S Aleškem Vargou se taky krásně pijí destiláty,jde to úplně samo.
P.P.S. Vím že se více věcí od té doby změnilo, neobhajuji staré časy, už můžete vrhat šutráky.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 27 črc 2006 08:20

Skláním se nad výkony Páně Ondráčka (sám tohohle asi nikdy nedosáhnu, protože co nenatrénuju, to neumím a běhny se nikde trénovat nedají), ale je to pouze jeden pohled na věc.
Na závodech pořádaných KSPZ a SSK Horní Branná jsi se čtyřkou mrtvej muž.Když se to střílí v rámci Zbraní světovejch válek, ještě je 4x možná ikdyž limitní, protože terče jsou relativně velký, ale kruhy jsou excentrický a ty už musíš odhadovat. V samostatným závodě malý odstřelovačky to už ale možný není. Koukněte v jejich bloku na ty mrňavý finálový terče a sami zjistíte, že to se čtyřkou možná dá střílet, ale ne trefit. Tam už potřebuješ zvětšení alespoň 8x (povoleno je do 12x). Devítkou se to dá, dvanáctka je skoro dost, protože už hodně vnímáš chvění osnovy kolem desítky, na který si časem buď zvykneš nebo tě to bude permanentmě rozhazovat psychicky. Jednou mě obvinili z toho, že jsem střílel dokonce nepovoleným 16x zvětšením (mám ho na svém dalekohledu), ale na to bych musel mít zbraň v benchrestový stolici. Od té doby mám na dalekohledu omezovač nastavení zvětšení, aby nešlo nastavit víc než na kolik je nastaven omezovat a mám klid. Zvykl jsem si na zvětšení 12x.

Uvedený problém řeší buď 2 dalekohledy (a asi 2 zbraně) nabo kvalitní varábl.
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Příspěvek od Vláďa » 27 črc 2006 08:33

S Alešem ( čertem ) Vargou se dá popíjet kdykoliv, nemusí to být při malé odstřelovačce, na druhou stranu legraci nezkazí ani když pije jen kafe... :lol: To jsem zažil coby dorostenec, kdy jsem s touhle partou byl na několika závodech ve sportce. Úžasné zážitky... :lol:
To Harpplayer: a na ty tvoje terče? To, cos mi napsal, vychází ze střelby v leže, ale pokud se nepletu, mělo by se střílet i ve stoje a v sedě, nebo kleče, a tam by velký zvětšení nebylo úplně ono...
.45 ACP je pádný argument :)))
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 27 črc 2006 09:21

Jó, kamaráde, co si tam natočíš, tím budeš střílet - a vvo tom tto je. Úmyslně jsem neomezoval zvětšení. Bude-li mít měkdo 4x, bude mít problémy vleže a v dalších úlohách to půjde bez potíží. Bude-li mít někdo velkej fix, půjde mu to vleže, ale problémy nastanou v polohách. Bude-li mít někdo variábl, musí ho umět používat a hlavně buď musí vědět, kam mu táhne při změně zvětšení nebo ho musí mít kvalitní, aby mu neměnil záměrnej bod. Protože nástřel bude na začátku a další nástřely, Muneles, nebudou... chua, chua, chua.....
Vláďa
Příspěvky: 233
Registrován: 06 čer 2006 16:12
Bydliště: Chlumec n. C.

Příspěvek od Vláďa » 27 črc 2006 09:57

to harpplayer: Ty jsi nějakej vytlemenej po ránu, nelízlo Tě to sluníčko? :lol: :lol: Nebo že by nějaká terčová voda? :wink: No bude to divočina, už se na to těším, doufám, že si neuříznu důkladnou ostudu, flintu s optikou jsem nikdy nestřílel, ale láká mě to :))
.45 ACP je pádný argument :)))
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 27 črc 2006 15:26

Harpplayer (Muneles,Pitkin) : šutrák dopadl, ale ještě žiju. Mír s tebou.
Odpovědět